Mis tähendab sisseränne?

Sisseränne on taas tõstatanud arutelu Soomes. Paljud ütlevad, et ilma sisserändajateta satub Soome hukatusse ja raskustesse.

Üks klassikaline näide sisserändajatest on norralane Hans Gutzeit, kelle isa Wilhelm Gutzeit asutas aastal 1860 Norra Fredrikstadi aurusaega nimega ”Wilhelm Gutzeit & Co”. Kui isa Wilhelm viskas sae nurka, päris tema poeg Hans selle. Hans oli kirglik saeoperatsioonide juht, tolleaegne Teuvo Hakkarainen. Hans soovis sae arendada edasi.

Norras oli puud mis need olid Hansi arvates, ja erinevate etappide kaudu jõudis mees lõpuks Soome Kotkasse. Hans Gutzeit läks Soome seetõttu, et saeäri juhina nägi ta Soomes tohutuid puuturge. Puud olid puud ja mitte mingid kehvasti kasvavad risud mägede jalamil nagu Norras. Hans Gutzeit nägi Soome mändide okstel kasvavat raha.

Aastal 1872 süütas Hans Gutzeit Kotkas legendaarseima sae, mida haldasid Norrast Soome kolinud Gutzeit’i usaldusisikud.

Ettevõtte Wilhelm Gutzeit & Co ajalugu on väga mitmekülgne alates 19. sajandist kuni tänapäevani. Ettevõtte tegevus Soomes pärast selle asutamist Kotkasse ja enne Kotkasse saabumist väärib iseenesest ühe raamatu väärtust. Kui tänapäeval räägitakse Stora Enso’st ja selle eelkäijate mõjust Soome ajaloole, siis ei ole kahtlust, et sisserändajatel on olnud mõju Soome ajaloo käigule. Võib ainult ette kujutada paralleelreaalsuses, milline oleks Kotka ja Kymenlaakso tööstus ilma Hans Gutzeitita.

Edinburghis Inglismaal sündis aastal 1772 mees nimega James Finlayson. Mõnede hinnangute kohaselt on see šotlane juhtinud Soome tööstuse sündi. James kolis koos vanematega esmalt Glasgow’sse, kus ta õppis tolleaegset inglise tekstiilitööstust. Aastal 1798, enne 30-aastaseks saamist, siirdus James Peterburi, kus ta töötas tekstiilitööstuse juhatajana.

Finlayson oli sügavalt usklik mees ja juhtis mõne misjonäride rühma Tamperele, kus Tammerkoski avastati kohaks, kus veevoolu abil saab mitmesuguseid masinaid käitada ja tagada aurumasinatega veevarustust.

Iseenesest on Finlaysoni ajalugu Tampereel samuti raamatu väärt, räägime umbes 1820. aastatest. Sellest aga sai alguse Tampere ja selle tuntud tekstiilitööstus ning läbi mitmete etappide ja kõrvalteede põhineb kogu tuntud Tampere tööstus James Finlaysonil.

Erinev asi on siis, kas James Finlayson oli sisserändaja või lihtsalt ärimees. Igal juhul oli ta sügavalt usklik mees. Finlayson suri Edinburghis, kus ta ka maeti.

Aastal 2015 saabus sügisel Põhjala Mulitanias Abdikarim. Teda hüütakse mänguliselt Abdiks. Abdi ei tea, millal ta sündis. Abdi ei oska lugeda ega kirjutada ning arvutamine piirdub tema sõrmede ja varvaste arvuga.

Abdil läheb aga väga hästi. Tal on naine, keda ta on vahetanud ühe kaameli vastu. Naine sünnitab lapsi kord aastas ja valge mees maksab iga lapse eest raha. Valge kutsus seda lapsetoetuseks. Abdi ei saa päris täpselt aru, miks valge mees talle raha annab, kuid raha Abdi mõistab. Üks kord kuus või kui arvestame kahte korda sõrmede ja ühte korda varvastega, võib plastikkaardiga alati raha kontolt välja võtta.

Abdi veedab rahulikku elu linna turul. Turul on palju maakaaslasi, kellega ta seda teemat arutab. Tõenäoliselt on asi selles, et Abdi ja tema sõbrad on eliit, nagu nad olid Mulitanias. Igatahes saab üks kord kuus plastikuga raha taikaseinast võtta ja saata seda koju Mulitaniasse.

Subscribe
Notify of
guest
0 Kommenttia
Inline Feedbacks
View all comments