Huumausainerikokset lisääntyvät selvästi


Huumausainerikokset ovat lisääntyneet Ruotsissa kovan puoleisesti viime aikoina. Kuluvan vuoden aikana jopa 17 % enemmän tehtyjä rikosilmoituksia verrattuna viime vuoden samaan ajanjaksoon.

Ruotsin rikoksentorjuntavirasto BRÅ:n tilastojen mukaan kuluvan vuoden ensimmäisen vuosipuoliskon aikana erilaiset huumausainerikokset lisääntyivät 17 % verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon.

Huumausainerikoksista vielä erikseen hallussapito lisääntyy selvästi, niitä oli tammi-kesäkuun aikana 36 % enemmän kuin viime vuonna samalla ajanjaksolla. Yhteensä kaikkia huumausainerikoksia ilmoitettiin vajaa 70 000 ensimmäisen puolen vuoden aikana.

 

Kannattaako panikoida?

Vanha vitsi on, että ilmoitusherkkyys on lisääntynyt, ja huumausainerikoksissa, ja etenkin hallussapitorikosten lisääntyessä kysymys saattaa olla juuri tästä. Tarkoittaa toisin sanoen sitä, että poliisi on lisännyt ongelmalähiöissä monenlaista ratsaustoimintaa ja sillä on varmasti vaikutusta enemmän kuin että huumeiden määrä suoraan olisi lisääntynyt.

Toisaalta sopii myös kysyä, että miksi hallussapidosta ylipäätään on pitänyt tehdä rikos? Sehän on niin teennäinen rikos, että mitä järkeä täyttää vankilat muutaman kuukauden lusivia henkilöitä, jotka ovat pitäneet hallussaan vain omaan käyttöön tarkoitettuja huumausaineita.

Ruotsissa on myös mahdollista saada rangaistus huumeiden käytöstä, mutta myös käyttämättömyydestä. Nimittäin poliisi voi vaatia ihan keneltä tahansa kadunkulkijalta huumetestiä. Testistä kieltäytymisestä seuraa sakkorangaistus.


6 thoughts on “Huumausainerikokset lisääntyvät selvästi”

  1. ”miksi hallussapidosta ylipäätään on pitänyt tehdä rikos?” Niin, miksi lapsipornonkin hallussapito on rikos? Tai kouluampumisen suunnittelu?

    1. Mutjoo, onhan se ärsyttävää kun se on rikollista toimintaa tunkea roppakaupalla kokkelia nenäänsä ja raivorunkata oman kodin rauhassa 14 päivää putkeen.

      1. Olen jostain kuullut etteivät ne runkkaa kotonaan, vaan menevät julkisille paikoille hakkaamaan, raiskaamaan ja tappamaan.
        Mutta ne ovat varmaankin vain joitain setämiesten lööppejä ja oigeesti huumeidenkäyttäjät on siis niiii-in ihanii halinalleiiii!!

  2. Kuulusteluhuoneessa kuultua..

    Oletteko olleet epäiltynä joukkomurhan suunnittelusta?

    No en.

    Miksi ette ole?

  3. Kauan sitten isot pojat kertoi että apteekista sai ilman reseptiä lääkkeitä (mm. ”autotabletteja”) jotka meni päähän.
    Taisi olla myös tippoja ja mikstuuria joiden teho ei perustunut pirtuun.

    Onkohan tuollaisten, aikoinaan laillisten päihteiden poistaminen apteekkien valikoimista lisännyt tai vähentänyt varsinaista huumekauppaa ?

  4. Muslimit e ikäytä niin paljon alkoholia kuin muita huumaavia aineita,kantaruotsalaiset tietysti matkii.

Comments are closed.