Kaikki Vantaan ”bussihyökkääjät” ulkomaalaisia


Joku varmaan muistaa vähäpätöisen uutisen toukokuun lopulta, jossa nuorisojoukko puukotti bussikuskia Vantaalla. Moni arvasi, että kyseessä olikin kehitysmaalaisia nuorukaisia, ja näin tosiaan on.

Lauma kehitysmaalaisia nuorukaisia oli liikkeellä Vantaalla kaksi vuotta sitten kesällä. Matkaa taitettiin yöbussilla. Mölinä oli valtavan puoleista.

Kuljettaja, joka oli itsekin ulkomaalainen, kehotti kahteen otteeseen kehitysmaalaisia olemaan mölisemättä ja häiritsemättä kanssamatkustajia. Kehotus ei auttanut, päinvastoin. Syntyi kostonhalu, bussikuskille haluttiin hieman osoittaa rispektiä.

Kun bussi pysähtyi eräälle pysäkille, niin jengi siirtyi bussin etuosaan ja alkoi tapahtumaan. Porukka huusi, että kuskille pitää tehdä ”jotain”. Näin tapahtui. Porukka ryntäsi kuljettajan kimppuun ja löivät tätä useita kertoja. Yksi löi kepillä, toinen patukalla ja kolmas viskoi kiviä. Kuljettajan suojana ollut pleksilasi hajotettiin ja sen palasia heiteltiin kuljettajaa kohti. Neljäs löi puukolla kuljettajaa. Kuljettaja sai suojattua kädellä itseään, mutta sai syvän haavan käteen.

Tapahtumaan yritti puuttua kaksi suomalaista miestä, jotka näkivät ulkoa tapahtuman. Toinen kuvasi porukkaa ja tilannetta yritettiin sanallisesti rauhoitella. Kannattaa tässä tapauksessa huomata, että suomalaiset miehet olivat melko kovapäisiä, sillä vaatii melkoista uskallusta puuttua 7-8 reuhaavan kehitysmaalaisen toimintaan.

Kehitysmaalaiset hyökkäsivät nyt suomalaisten miesten kimppuun. Bussikuski sulki tässä tilanteessa ovet ja ajoi pois paikalta. Ensin hyökättiin toisen miehen kimppuun lyöden ja potkien. Toinen mies yritti auttaa alakynteen jäänyttä miestä, mutta seuraavaksi lauma hyökkäsi tämän päälle. Mitään ei ollut tehtävissä. Ylivoima oli liian suuri.

Toinen mies pääsi karkuun, toinen kaatui maahan ja porukka alkoi nyt potkimaan maassa makaavaa. Kannattaa taas huomata kehitysmaalaisten toimintatapa: kun mies makasi maassa, niin joukkovoimalla kohdistettiin potkuja juuri pään alueelle. Lopuksi mieheltä varastettiin lompakko ja puhelin, sekä mätkittiin vielä hetki kepillä.

Poliisi otti tekijät myöhemmin kiinni ja he olivat muutaman päivän vangittuina, mutta sen jälkeen ovat olleet vapaalla jalalla.

Kaikki tekijät ovat kehitysmaalaisia, yhdellä on suomalainen nimi, mutta hänkin on kehitysmaalainen. Teosta tuomittiin seuraavasti nuorena henkilönä tehdystä pahoinpitelystä, vahingonteosta ja ryöstöstä (Benjamilla törkeä, muilla ”tavallinen” pahoinpitely):

– Benjamin D***: Nuorena henkilönä tehdyt törkeä pahoinpitely, vahingonteko ja ryöstö, 2 vuotta 3 kk vankeutta.

– Mohammed A***: 1 vuosi nuorisorangaistusta

– Leo D***: 1 vuosi 3 kk vankeutta ehdollisena.

– Maruf F***: 1 vuosi nuorisorangaistusta.

– Ayman G***: 10 kk vankeutta ehdollisena.

– Amira S***: 10 kk vankeutta ehdollisena.

– Ilias S***: 10 kk vankeutta ehdollisena.

Lisää Junes Lokan X-sivulta.

 

Artikkelia tarkennettu rikosnimikkeiden ja tuomioiden osalta.

 


39 thoughts on “Kaikki Vantaan ”bussihyökkääjät” ulkomaalaisia”

  1. Mielisairaita elukoitahan nuo on. Ei ole mitään mahdollisuutta että vosi kohdella heitä edes ihmisinä. Sanokoon suvakkifemakot mitä hyvänsä, en kuule heidän ininää.

    1. Elukat. Asiasta Iso kiitos Junes & Paavo. IltaKAKlehti hiljaista.

      1. segregaatio takaisin valtakunnan rajoille

  2. Muistaakseni tästäkin tapauksesta suvakkifemakot tuomitsivat ainoastaan tapauksesta uutisoinnin eivät raivohullu kultamuniaan.
    Miten helvetin lailla luullaan että noita alettaisiin suvaitsemaan ainakaan he eivät itse edesauta sitä eivätkä myöskään heidän varpaannuolijansa suvakkilehmät.
    Vedän vähän takaisin tietystikään ei pitäisi yleistää mutta fakta nyt on se että kultamunat ovat yliedustettuina tällaisissa tapauksissa ja suvakkien vastaus on siihen että kyllä ne valkoisetkin raiskailee, tappaa ja riehuu.
    Hups, niinpäs tekeekin emme tarvitse siihen ”apuvoimia” kehitysmaista.

    1. Jep. Kyllä meillä on riehujia ihan tarpeeksi omasta takaa, ettei jopa liikaakin.
      Minkäänlaista tuontia ei tarvita.

  3. Mohammed on näistä se, jolla on suomalainen nimi?

  4. MUT NE TEKEE TÖRKEEN SIISTII SAFKAA !!!!!!!!!

    1. Suksi vittuun sen safkas kanssa!!!!!!!!!!!

    2. Tiku Lantala, nenä PERSEESEEN ja nuuhki.

    3. 😄Ja ilmawaa riisiä! Jota ilman pärjättiin ennenkin ilman matuloisia. Nyt kunnon maan matokuuri niin matuloiset ulostuu ihan itse ulos maastamme, viekööt lentävät vilttinsä halalsiankärsät ja kuraaninkyrsät mukanaan niin kas kummaa🙏rauha maassamme ja hyvä tahto

    4. Ne itse eivät tee yhtään mitään. Niiden vaimot tekevät safkat.

    1. Millä kylällä itse vaikutat ? Onk teil nurkilla IMPORT PASKAA ?

      1. Esim kumiluisia NOTKUVIA somaleita + JOUTOneekereitä, Natziman afgaaneja, PASKAVARPAISIA sandalKAMELEITA, neuvostoliittolaisia RYSSIÄ ym total TURHAA VELTTOA PASKASAKKIA ? Mitä virkaa moisilla PÖKÄLEILLÄ suomessa ? Mitä sanovat SUVAITSEVAISET ?

  5. ”Poliisi otti tekijät myöhemmin kiinni ja he olivat muutaman päivän vangittuina, mutta sen jälkeen ovat olleet vapaalla jalalla.”

    Kai ne sentään kurmootettiin tuolloin niin että ovat sen jälkeen tervehtineet vastaantulijoita ?

    1. Vittu mitä järjen jättiläisiä! Jäädä noin helposti kiinni? Mikä ihan hyvä mutta ei noita kehareita kyllä alamaailmankeikalle kelpuuttais. Toisaalta jos olis suomikatujengejä niin noi apinalaumat olis helppo raivata (kouluttaa ihmistavoille) kaikessa yön pimeydessä ilman että tiedostavaisto edes tiedostaisi kultamuniensa oppimispiinaa (ah mikä riemu se olisi😄)

  6. Tästäkin perseilystä muistuu mieleen mitä naurettavimpia muistoja takavuosilta. Suvakkien toimesta sekä poliitikot. Kun sitä rasismia oli/on kaikkialla. Taisi pressakin lahjoittaa polkupyörän. Mutta tässä(kin) tapauksessa poliitikot ovat esittäneet järkytyksensä? Ai ei vai? Kaivopuiston tapaus muistetaan vielä muunmuassa. Matujengi hakkasi & tappoi joukolla suomalaisen fiksun nuoren.

    1. Polpo seurasi katseella vierestä. Ja kyllä se oli ihan murha, kerran jääty kyttäämään tiettyä ukkoa, että milloin se tulee pihalle, niin tapetaan se.

      1. Jep. Se Koskelan tapaus nostettiin lööppeihin. Mikä tietysti olikin aiheellista. Ja poliitikot sekä kaiken maailman jeesustelijat olivat viikkokausia asiantuntijoineen ylen a – studioissa lässyttämässä. Sen sijaan kun tämä kaivopuiston tapaus oli, niin valtamedia hautasi koko tapauksen hissunkissun maton alle. Taponen lässytti ja ohisalo sisäministerinä syytti suomalaisia asian suhteen ylireagoinnista.

  7. Ulkomainen bussikuski pakeni jättäen suomalaiset puolustajansa hullujen käsiin? Näinkö pitäisi ymmärtää?

  8. Vantaan varvassandaalivandaalit iski jälleen. Ja varmaan iskevät jatkossakin koska ihmisoikeudet ja kansainväliset sopimukset jms paska tukevat toimintaansa

  9. Noita varten pitäisi rakentaa ihan oma vankila joka olisi samanlainen kuin korkeasaari. Sinne päästettäisiin yleisöä pääsymaksua vastaa. Yleisö voi heitellä pähkinöitä

    1. Miksi pääsymaksu? En menisi edes maksusta katselemaan.

    2. Mieluiten heitellä TIILISKIVILLÄ ! APINOITA !

  10. Eikö Vantaa ole nykyään täynnä syyrialaisia? Siis enemmistö kehareeista.

  11. Vantaa ansaitsee tämän kannattamalla holtitonta maahanmuuttoa noista alkukantasista maista jossa geenipooli on paljon jäljessä ja sitten näitä kuskataan Eurooppaan. Yleensäkin eteläinen suomi alkaa olla melko kusessa näiden kanssa. Ja ruotsista pukkaa ”veljiä” ja bisnekset kukoistaa myös huumekaupan osalta.

  12. Oppineet tavoille, muistatteko kun Imatralla suomalaiset valkoroskapenikat hakkasivat ja puukottivat bussikuskin henkihieveriin huvikseen? Ainakin yksi tekijä on jo vapaalla taas hakannut ja ryöstänyt porukkaa.

  13. No, mitäpä tästä: Joo, ”rangaistuksia” tuli = käytännössä päänsilitystä. Yhdelle oikeata vankilaa, jostalie jo päässyt pois. Että jatkoa seuraa…

    1. Käytännössä ei mitään rangaistusta, jolla tekijöille olisi edes hiukan merkitystä.

  14. Asun ihan tapahtumapaikan vieressä, ja voin sanoa että ei ole mikään ullatus.

  15. Entäs sitten Suomen venäläismieliset venäläiset?
    Miksi tästä ei puhuta enemmän?

    Onko suomalaisten mielestä ihan normaalia että venäläiset, kaksoiskansalaisuuden omistavat pääsevät kunnan-ja aluevaltuustoon puoltamaan Venäjän hyökkäystä Ukrainaan ja itärajan avaamista?

    Ja valittavat suomalaisten russofobiaa? Nämä ihmiset ovat vieraan vallan avustajia Suomessa, eikö sitä tajuta?

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011280116.html

  16. HE PELASTAVAT suomen tulevaisuuden?
    ja vitut ..

  17. Lapsiystävälliset ja turvalliset pitbullit vain leikkimässä.

  18. Oliko linja-autossa kantaväestön asentamat apeat verhot, jotka laukaisivat kehitysmaalaisissa väkivaltaisen koston apeita verhoja vastaan?

Comments are closed.