Yle voisi tehdä hyvää journalismia, mutta se ei onnistu vasemmistotoimittajilla


Yanter Yasa kirjoitti erittäin hyvin valtamediasta ja Ylestä, että referoinpa hieman mitä herra kirjoitti.

Yasa kirjoittaa X:ssä:

”Tulevaisuudessa tullaan nauramaan kulahtaneelle valtavirran lehdistölle ja koko median yksipuolisille konsepteille – kuten nykyään nauramme yhden radiokanavan ajoille, jolloin levitettiin törkeä määrä propagandaa ihmisille, joilla ei ollut keinoja tarkistaa sanottua. Piti vain luottaa radioon.

Nykyään halutaan, että ”pitää vain luottaa Yleen”.

10 vuoden päästä Overtonin ikkuna on muuttunut – ja vanhanaikaisia medioita uskovia pidetään aivokuolleina, vaikutettuina ja vanhanaikaisina – joilla ei ole edes kykyä erottaa fantasiaa todellisuudesta. Tekoäly tarkistaa kaikki väitteet sekunneissa faktoilla ja lähteineen – objektiivisesti. Yleisradio kuolee pois ja hautautuu historiaan vihattuna propagandalaitoksena.”

Mielestäni erittäin hyvin sanottu. Eniten tympii sosiaalisessa mediassa henkilöt, jotka jakavat näitä valtamedian artikkeleita, kuvitellen olevansa jotakin uutisfriikkejä. Ketään ei kuitenkaan kiinnosta iltapäivälehtien tai Ylen artikkelit.

On olemassa sellainen sanonta, että jos haluaa tietää mitä maailmalla tapahtuu, pitää lukea ulkomaisia medioita. Suomalaisista medioista voi sitten lukea mitä mieltä toimittajat ovat asioista.

Etenkin esimerkiksi Donald Trumpia ja perussuomalaisia kohtaan suomalaiset toimittajat eivät yksinkertaisesti edes osaa peittää inhoaan. Gazan sota taas on aiheuttanut toimittajille täydellisen psykoosin.

Itse en pysty edes katsomaan tai kuuntelemaan yleisradioyhtiön uutisia ja ajankohtaisohjelmia. Yksityisten mediatalojen tarjonta on samanlaista huuhaata. Ne toki saavat tehdä sen mikä osakkeenomistajille tuottaa eniten voittoa.

Mutta ajatelkaa mikä kultakimpale meillä on käsissä, mutta joka on kirjaimellisesti paskottu: Yle voisi tehdä – koska se on verorahoitteinen– erittäin laadukasta, tutkivaa ja kriittistä journalismia. Se voisi tehdä mielenkiintoisia raportteja ja vaikka mitä, koska talolla ei ole mitään bisnesmaaliman lainalaisuuksia, eli esimerkiksi tyhjillä klikkiotsikoilla leikkiminen. Yle voisi keskittyä pelkästään tekemään journalismia, koska talossa ei tarvitse miettiä bisnestä.

Mutta ei, tämä kultakimpale on paskottu vasemmistolaisilla toimittajilla ja aktivisteilla, jotka tuottavat eetteriin mielipiteitään. Ja joita typerimmät kansalaiset uskovat ja pitävät totuutena.

 


72 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Aake

Näin duunarina totean että eivät edes ole oikeasti vasemmistolaisia, vaan feministejä jotka ovat kaapanneet median ja vasemmistopuolueet aseiksi aatteelleen.

Akito

Totean ettei Vasemmistoliitto ole ensisijaisesti duunari-, vaan feministipuolue

Petu

Niin ääriliikkeestähän siinä on kysymys. pk-seudun yliopistotyttösten kiihkoviherfemakkosuvakoita bolshevistikeinoin terrorisoimassa normi-ihmisten elämää. Agendassa on vahvasti mukana myös seksuaalisesti kieroutuneet.

Dan Wesson

Punaviherkommunismi vastaa vaikutukseltaan ja seurauksiltaan aivosyöpää.

Aimo Annos

Vasemmistoliiton edeltäjä oli Suomen Kommunistinen Puolue joka yritti saada CCCP:n mallin mukaista diktatuuria tännekin.
Kun sirppi osoittautui tylsäksi ja vasaran pää irtosi, niin todelliset duunarit nostivat kytkintä.

Sateenkaari lienee noiden nykykommarien ”sirppi”, sillä sehän on ihan saman muotoinen.
Myös neljän ison kirjaimen yhdistelmä näkyy liikkeen liepeillä kummittelevan.

Last edited 11 kuukautta sitten by Aimo Annos
aamupaska

Se, että paleface (suom. pallinama) on säännöllinen vieras YLE:n aamuteeveessä, on osoitus siitä.

outlaw09man

PaleNAAMA aika ottaa tatuointi SIRPPI & VASARA, soittovispiläksi BALALAIKA, hkl bussikortti vaihdossa Mosgowitsaus. Harasoooo.

Olen Isak...hölmö nekkeri..haluan Liverpooliin

jep…vituttas olla noin ruma jätkä ku raumalainen kuutiopää.ja vielä niin tyhmä

T

SDP ja Vasemmistoliitto eivät pitkään aikaan ole olleet suomalaisen työväen puolella. Joskus aikoinaan ne olivat .

Last edited 11 kuukautta sitten by T
Petu

Nykyään tuo massiivisia etuja ja palkkaa imuroiva poliittinen eliitti vihaa suomalaista työväkeä.
Heidän mielestään suomalainen työväki on sivistymättömiä moukkia, kun he eivät lähde aatteen palo rinnassa kaduille kapinoimaan viherfemakkosuvakko & lgbtqrstuv+ asioiden puolesta.
Työväkeä ei tuollaiset täysin vieraat asiat kiinnosta. Raha ei riitä asumiseen ja ruokaan, niin ne asiat on paljon ajankohtaisempia valtaosalle suomalasista.

Aake

Jep. ”Marssi läpi instituutioiden” ja Frankfurtin koulukunnan opit käytössä.

Sanon taas kerran että Suomeen tarvittaisiin Suomenmielinen vasemmistopuolue joka EI kannattaisi niittinaamafeministien, globalistien, islamistien uusstallinistien, siionistien eikä hitleristienkään agendoja. Vaan ajaisi koko Suomen asiaa sekä pitäisi työväen, köyhien ja kipeiden puolta.

Petu

Noiden asioiden ajamisesta ei itse nettoa, ei saa kaveriporukalta korkeapalkkaista suojatyövirkaa eikä se ole riittävän ylevää nykypäivänä, jotta saisi ns. Paremman ihmisen statuksen.

T

Sellainen on. Sinimustat. Kansallismielinen työväenpuolue

Aake

Tuukan argumentointia seurailin monta vuotta enimmäkseen Vihapuhe fm:n ja muista Juneksen skriimeistä. Asiallinen, tietävä ja huumorintajuinen hemmo. Sinimustat on ilmoittanut myös olevansa keskustavasemmistolainen joka kuulostaa hyvältä. Vaan kun siellä on Hitleriä fanitteleviä aktiiveja mukana.

Jippos123

Ääsdeepeellä oli aikoinaan paikkansa duunarien puolustajana mutta nyt se on lähinnä jakkupukuisten virkanaisten, matujen ja tapaäänestävien eläkeläisten puolue.
Eläkeläiset saavat tulevaisuudessa väistyä matujen edestä.
Kaikki huoraaminen on sallittua kunhan vaan valta säilyy.
Jos ääsdeepeestä tulee pääministeripuolue niin käsi menee vaan syvemmälle veronmaksajien taskuun.
Tulee mm maastamuuttovero eli ääässdeepee ryöstää jokaisen maastamuuttavan jolla on vähän omaisuutta.
Ääässdeepeen ideologia perustuu sosialismiin minkä mukaan sinun rahat, omaisuus ja lapset ovat sinulla vain lainassa. Omistusoikeus on ääässdeepeellä.

T

Itse olen huomannut että boomerit luulevat että elämme edelleen 80-lukua

tapsa

Tässä tuulahdus menneiltä ajoilta.

Lennu-100-v
Jippos123

Ajalta jolloin kaikkien politiikkojen kieli oli juurta myöten ryssän perseessä. Niin kauan meni hyvin oravannahkakaupalla kunnes suuri ja mahtava romahti. Niin se romahtaa nykyinenkin ryssälä. Kun putler aikanaan potkaisee tyhjää niin alkaa sisällissota.
Siellä on ihan liikaa pyrkyreitä uudeksi putleriksi eikä nykyinen niitä kaikkia voi nakata ikkunasta pihalle.
Putlerilla on haave ikuisesta elämästä ja kuolema pelottaa sitä paskaa.

Jippos123

80 luku oli hyvää aikaa. Ei ollut matuja ja vinkumista miljoonasta eri sukupuolesta.

Maksamme velkaa

Ylen toimittajan yläpuolella on valvontakomitea jossa politrukit toimivat erilaisilla johtajien nimityksillä ilman mitään muuta ammattilista osaamista kuin agendan valvominen. Kaikki mitä toimittaja tuottaa tarkastetaan politrukkien toimesta ja tarvittaessa vaaditaan muuttamaan juttua agendalle sopivaksi. Politrukeilta jotka siis esiintyivät johdon ammattilaisina oli turha kysyä mitään apua toimituksellisissa ongelmissa. Kuultu entiseltä Ylen toimittajalta.

Ylessä ei takuulla ole yhtään perussuomalaista toimittajaa vaan pelkästään vihervasemmistolaisia ja joitakin samaan poliittiseen perheeseen kuuluvia arvoliberaaleja konservatiiveja.

Ylen agendatoiminta verovaroilla on rikos pakkojäseniä eli veronmaksajia sekä vapaita omillaan toimivia mediataloja kohtaan.

Petu

Hyvänä esimerkkinä agendasta oli tämän päivän ”totuus” 2015 invaasiossa Saksaan tulleista MaTu-miehistä. He on työllistyneet paremmin kuin saksalaiset miehet ja esim. Saksan terveydenhuolto ei toimisi ilman noita 2015 tulleita MaTu:ja.
Enpä ole paksumpaa PAS*** kuullut milloinkaan uutisena kerrottavan.

Jarkko Jäyhä

Vanhaan yle-reporadion aikaan maanviljelijä keksi oivan keinon lannoittaa peltonsa. Sijoitti syystalvella putkiradion tykittämään täysillä yle-paskaa pellon reunalta. Talven yli suunnitelma näytti toimivan hyvin. Luminen pelto oli peittynyt haisevalla lannoitteella.

Lumen sulettua ikävä totuus paljastui: punahome oli pilannut pellon ja sadon.

Khm

Luulis, että suurehko osa Ylen toimittajista äänestää kokoomusta.

japadappaduu

Mä suuresti ihmettelen vasemmistolaisten ajatusmaailmaa?
Ensinnäkin kaikkien pitäisi hyväksyä ja omaksua että on tuhat sukupuolta ja vähintään yhtä monta seksuaalisuutta ja naiset on voimaantuneita, mutta samaan aikaan pitäisi ymmärtää että islamistinaiset haluaa itse saada turpaan päivittäin ja pukeutua kaapuihin joista juuri silmät näkyy.

Petu

Onkohan sen kaavun tarkoitus peittää pahoinpidelty keho? Musta silmä tai turvoksiin hakattu naamakaan ei näy, kun silmien kohdalla kaavussa on kangasverkko…

japadappaduu

Olen nähnyt ja kuullut vuosikausia kuinka vastapäisessä talossa ukko kerran viikossa hakkaa vaimonsa ja tyttärensä, huuto on aivan karmea ja kerran soitin poliisillekin mutta en tiedä osoitetta ovinumeroineen niin ei sieltä kai poliisia tullut.
Ne tosiaan kulkee kaavuissa joista ei näy kun vähän silmiä.

Maksamme velkaa

Jos pelastat vaimon ja tyttären, niin nämä löytävät uuden ahmedin ja synnyttävät uusia abdeja asunnot täyteen.

Jos muslimi on mies, nainen tai lapsi, niin aivan yhdentekevää. Lopputulos on aina sama.

Peksi

Eiköhän se tarkoitus ole estää sellaisten kiihottuminen joilla ei ole minkäänlaista impulssikontrollia minkään suhteen

Boltteri

SE ON HYTTYSSUOJA! RASISTI!!!!!!

Khm

Ehkä ne vaan haluaa väljentää normeja?

Alfa-uroksen tai -naaraan roolikin on useimmile jo aika mahdoton, vaikka ihanne ja jonkinmoinen perusvaatimus onkin.

Ja toisinaan ei uudennushankkeisss kaikki osu ihan maaliin.

Anyway

Yle ei ole koskaan ollut muuta kuin propagandaradio. Vähän aikaisemmin syntyneet muistavat neuvostoystävälisen Ylen aikana, jolloin oli poliittisesti korrektia uskoa, että Neuvostoliitto oli kaiken hyvän malliesimerkki.

Silloin Ylen tasapuolisuus oli sitä, että kerrottiin hyviä puolia Neuvostoliitosta, vaikka niitä ei oikein ollut todellisuudessa ja etsittiin kissojen ja koirien kanssa huonoja puolia lännestä.

Huru-ukko

Noinhan se meni. Ja sama laulu jatkuu edelleen.

KKi

No niinpä. Me papat muistetaan laatuohjelmat ”Näin naapurissa” ja mitä näitä nyt oli. Senkin ajan uutisista äitini aikoinaan totesi niiden olevan parasta komiikkaa.

Villeri

Yle kertoi eilen, että 10 vuotta sitten tulleista turvapaikanhakijamiehistä 90 % on töissä. Luku on niin hurja, että siinä olisi faktantarkistuksen paikka.

Pelkästään lukutaidottomia on tässä syyrialaisten, irakkien ja afgaanien porukassa niin isolla prosentilla, että melkein täystyöllisyys kuulostaa täydeltä utopialta.

Toki Saksassa oli oikeasti töitä tarjolla ja naisten työllisyys on 33 %, mutta kuitenkin. Luvut eivät kohtaa sen kanssa, että Suomessa arabiankielisistä saa toimeentulotukea 50 %.

Khm

Niin, Saksassahan tuo kertoi sen 90 % olevan töissä – ei Suomessa.
Saksa on eri maa..
Mitenkähän silloin tulleiden työllisyys Suonessa? Olsikohan huonompi?
Nuoria miehiähän hiekkamaista silloin tuli. Ei nuoret ja nuorehkot miehet noin vain joutilaiksi heittäydy. Varmaan ovat jonkinmoista työtä löytäneet ja mikseivät muka olisi? Saksassa kumminkin ovat ja 10 vuotta jo kulunut – ja eiköhön tuihon 90 %:iin ole 0-tuntisopimuslaisetkin laskettu.

Petu

Jäikö ne ns. Huippuosaajat Saksaan ja tänne pohjanperälle tuli se ylijäämä aines, joka on omalla äidinkielelläänkin luku- ja kirjoitustaidottomia?
Täällä kun MaTu:koita ei ole töissä, vaan ne on sossuelätteinä ja maleksimassa & mölisemässä julkisilla paikoilla.

Khm

On kyllä tullut sellainen vaikutelma, että etevimmät aikansa katselivat ja sitten poistuivat nopeasti jonnekin Saksan suuntaan.

Kakeli

Tilastovääristelyä! Pitäisi julkaista tilasto koko matupopulaation työttömyydestä kansakunnittain eriteltynä.

Juha

Yli 70 % suomalaisista saa mt diagnoosin jossain vaiheessa elämäänsä

https://www.cambridge.org/core/journals/epidemiology-and-psychiatric-sciences/article/lifetime-incidence-and-age-of-onset-of-mental-disorders-and-12month-service-utilization-in-primary-and-secondary-care-a-finnish-nationwide-registry-study/FFD9FE0C32EBEC904FEF120E82127EFB

Olen onnistunut välttämään sen kun n. 15 vuotta sitten lopetin Ylen annon ja Sodoma Oyn seuraamisen. Suosittelen kaikille täyspäisille jotka haluavat säilyttää ehjän pään vanhuuteen.. hiuksetkin tuuheutuvat kun päässä ei pyöri tyhmiä ajatuksia.

Khm

Kuka muka kertoisi aina täyden totuuden?
Saati ymnärtäisikään asiaansa kaikin puolin?
Ei edes huutavan ääni Ameeikan korvessa eikä myöskään Lahenkonnun trolli Pietarista.

Yle pitöisi välittömästi lopettaa. Suuri uhka demo

Mielestäni Yle pitöisi välittömästi lopettaa.

Yle. Kattokaa mitä paskaa se uutisoi presidentinvaaleista, presidentti on Suomen valtahiearkian ykkönen:

YLE 12.12.
Kannattajakorttien viimeinen jättöpäivä on tänään.

Todellisuudessa:

Maaseudun tulevaisuus 12.12.2024

Jos kortteja on liian vähän, se ei heti tarkoita ehdokkuuden menetystä, vaan hakemusta voi täydentää ehdokasasettelun vahvistamiseen asti, vaalipiirilautakunnasta selitetään.

Ehdokasasettelu vahvistetaan 21. joulukuuta. Väyrynen sai tempauksellaan siis ainakin viikon lisäaikaa korttien keräämiseen, jos hänellä ei vielä niitä riittävästi ole.

Yle:

Presidentinvaalien tuloksesta ei voi valittaa

Presidentinvaalien tulokseen ei muista vaaleista poiketen voi hakea muutosta valittamalla. Lainsäätäjien perusteena on tältä osin aina ollut, että istuvan presidentin asemasta ei voi olla epäselvyyttä, kertoo oikeusministerön vaalijohtaja Arto Jääskeläinen.

Todellisuudessa vaaleista voi valittaa:
Helsingin sanomat:

28.1

PRESIDENTINVAALEISSAKIN on tosin niin sanotun ylimääräisen muutoksenhaun mahdollisuus. Korkeimmalta hallinto-oikeudelta voi hallinto-oikeudenkäyttölaissa säädetyllä tavalla hakea lainvoimaisen päätöksen eli tässä tapauksessa vaalituloksen purkua, kertoo Jääskeläinen

.

Yle veroa maksetaan 5000 miljoonaa 10 vuodessa. Vaalit on demokratian ydin ja presidentti Suomen valtahiearkiassa ykkönen

Viimeksi, kun ei ollut Ylettä mielipiteitä virtaviivaistamassa, niin syttyi sisällissota.
Sitten kun oli Yle yllyttämässä niin jotenkin pärjättiin toisessa maailmansodassa.
Hyvä se on olla kansakunnalla Ylensä olla ja sehän säätyy ja kääntyy yleisen mielipiteen mukaan…

Jippos123

Vieläkö se kaihertaa kun Tehtaankadun oma poikakulta väykkä ryssi pressanvaalinsa?

Jippos123

Väykkä alapeukuttaa, ” olisin ilman perseilyä ollut varma pressa”.

The Man vs The State

Asia on kyllä ihan päinvastoin. Koska Yle on verorahoitteinen, niin silloin se juuri on laaduton eikä varsinkaan harjoita tutkivaa journalismia. Samoin kuin muutkin julkiset ”palvelut” ovat aivan laaduttomia ja kyseenalaisia.

Verotus on aina vallankäyttöä, mutta ihmisillä on vääristynyt käsitys että verotus tarkoittaisi jotain hyvää tai että se olisi välttämätöntä. No se on valtavan propagandan tulosta jota juuri Yle ja julkinen koulutus tuottaa.

”Journalismi on sellaisten asioiden julkaisemista, joita joku ei halua julkaistavan. Muunlainen julkaisutoiminta on PR:ää.”  – George Orwell

Yle harjoittaa PR:ää vasemmistolaisuudelle ja valtiojohtoisuudelle. Ei muuta.

Yle etc = aivopesula

”Mutta ei, tämä kultakimpale on paskottu vasemmistolaisilla toimittajilla ja aktivisteilla, jotka tuottavat eetteriin mielipiteitään. Ja joita typerimmät kansalaiset uskovat ja pitävät totuutena.” NIMENOMAAN NÄIN, TUUTTAAVAT. ISOLLA MEGAFOONILLA.

Tyhmät tuttuni Suomessa uskovat kaiken mitä Yle ja lehdistö suoltavat ja kun heidän kanssaan keskustelee, huomaa miten vähän he tajuavat. Kaikki on Suomen valtamediasta opittua skeidaa. Oma ajatteleminen on täysin nolla. Eli ei heidän kanssaan voi edes jutella, siitä tulee pelkkää riitaa.

Tässä huumoripläjäys Instagrammista islamiin konverteeraamisesta. Ei niin pientä pilaa etteikö totta toinen puoli… :-DDD

https://www.instagram.com/reel/DPV6umKDKF-/

Last edited 11 kuukautta sitten by Yle etc = aivopesula
T

Hyvin sanottu. Ei lisättävää

Ratioton

Yle on täysin sitoutunut intersektionaaliseen feminismiin. Se on Ylen kärkihanke, kaikki muu on toisarvoista. Ei kysytä kuuntelijoilta haluaako ne sitä.

Olen Isak...hölmö nekkeri..haluan Liverpooliin

heh..pihtaava ruma suomiakkako vielä komentelee..eip onnistu.lösöperseet…ne loputkin voip alkaa lespoilee,ei mitään käyttöä.mites ihmeessä nykynaiset muistuttaa jotain lehmänkantturoita enempi? jokainen käy omasta mielestään kuntosalilla ja täysläskejä kaikki.heh heh…huikeeta arkikomediaa

neropaeae

On siellä hyvääkin sisältöä jos riittää aikaa ja kärsivällisyyttä etsiä.

Nuutti

Ylen täytyy palkata lapsia ja humalaisia koska heidän suusta kuullaan totuus

Kakeli

Tuttavapiirissäni on muutama eläköitynyt toimittaja, jotka lähettävät toisten tekemiä juttuja nettiin 2-3 rivin ”kommenteilla”. He ovat säilyttäneet 70-luvun vasemmistoideologiansa, jota työvuosina piti salata.

Olavi Mainio

Nomutta. Eikös sieltä tule joka päivä lähes persujen rakastamia holokaustidokkareita ja muuta hitlerin nuijimista. Olette sielunsisaria isolta osin ylellisten kanssa

Olen Isak...hölmö nekkeri..haluan Liverpooliin

6 miljoonan satu…heh..huikee koukkunokkien tarina ja vieläkin joku uskoo

200k kuoli nälkään leireillä. Samaan aikaan tavan saksalaisetkin näkivät nälkää

Mauno I Suuri

Tauteihin kuoili paljon aluksi, kun ei hygieniaoloja ollut saatu kuntoon. Nälkää siellä ei nähty ennen kuin aivan lopussa, kun pommitukset vei ruokahuollon.

Last edited 11 kuukautta sitten by Mauno I Suuri
Huooh..

Maauunnoo,nyt välipalalle siellä Nevan rannalla,verensokeri on laskenut kirjoituksista päätellen.

Boltteri

Holomikä?

neropaeae

Täti voisi olla setä, jos sillä olisi munat.

Lalli Seppo

vasemmisto tarkoittaa valta kurjille ja poikkeavan pöpeille.
jos ei kurjuutta älyä heivata pois parhaassa miehuudessa
kuinka voisi ymärtää jotain runsaasti hyödyllistä toimittaa ?
ja sitten vielä pöpit taivaanrannan maalarit ”uutisiaan”
selittävät, katsoen persesilmällä avaimen reiästä
uninäkyjään.

Erkkaope

Media syöttää sitä, mitä kansa lukee ja kuluttaa: puolivillaisia seksiartikkeleita ja realityohjelmia, joissa luodaan julkkiksia, joiden ”seuraajat” roikkuvat aamusta iltaan palstoilla. Jos kuluttaja ei vaadi mitään parempaa, se saa sitä mitä kuluttaa. Niin kauan kuin kansa suostuu maksamaan tuosta ajanvietemoskasta, se saa sitä mitä tilaa.
Lehdet rahoittavat toimintansa mainoksilla. Mitä suurempi on lukijamaaärä, sitä kannattavampaa on mainonta.

Missä viipyy esim kabsalaisaloite, joka vaatii YLE-veron lakkauttamista??

Jippos123

Niin kauan kun valtaosa toimittajista koulutetaan TAU:n punikkilaitoksella, missä miehillä on menkat ja he synnyttävät, ei mikään tule muuttumaan.
Oikeiden toimittajien on nykyisin vaikea työllistyä. Ainakin hesarin ja ylenannon ovet ovat niiltä kiinni.

Jippos123

Alapeukuutaja ei ole ihan varma on päällänsä menkat vai onko raskaana vaikka haaroissa roikkuu jokin nakki.

Boltteri

Paitsi että tekoäly on jo valjastettu vasemmiston propagandaan…
Käypä kysymässä tekoälyltä miksi neekerit ovat tyhmempiä kuin muut ja valmistaudu naurunremakkaan. Voit jatkaa kysymällä miksi neekerit ovat yliedustettuina rikostilastoissa ym ym.. taattua tuubaa tulee vastauksena. Nyt tiedämme miksi se on TEKOäly, sillä sieltä ei mitään aitoa älykästä kyllä tule. Suvakkitahnaa.

Pii

Käsittääkseni ”tekoäly” toimii niin,että se perkaa vain valtavan määrän netissä olevaa aineistoa.
Ja vastaa sen tiedon perusteella.
Ja jos melkoinen osa netissä olevasta aineistosta on wokellusta ja vihervasemmistoon päin vinoutunut,niin eihän tämä ”älyn” vastaukset todellakaan mitään puolueettomia ole.
Tottakai tekoäly on myös kehittäjiensä näköinen,niin mielipiteintään kuin asenteiltaankin..

Simppi Poppa

Ei pelkästään noin vaan myös tarkoituksenmukaisesti estetään ”haitallista sisältöä” – mukaanlukien ”vääriä mielipiteitä” tai informaatiota jonka ei tahdota leviävän yleiseen tietoisuuteen

Pii

Totta,tiedossa myös tuo,mutta en huomannut sitä ulost…eiku tulostaa kommentiin.(Lainaus Jopen sivupersoona hahmosta).

Jippos123

Itse törmännyt tekoälyyn google hakujen kautta. Jos hakee vaikkapa bussiyhteyttä Teneriffan lentokentältä Los Gigantesiin niin tekoäly heittää aina jonkin vaihtoehdon. Sen huomaa siitä, että tekstin alussa on kirjainyhdistelmä AI.
Oma huomioni on, että ei sieltä sitä parasta vaihtoehtoa tule vaan ylimalkainen selvitys mitä voisi olla tarjolla.
Ei oikein mulle aukea mitä hyötyä tekoälystä on jos itse hakukone tekee ihan saman duunin.

Paperikartta

Sama juttu kun etsii Google mapista reittiä johonkin paikkaan,niin esittää aina lyhintä reittiä.
Ja siinä lyhimmässä reitissä saattaa olla pitkiä huikosia ihan kynnöspellon tasoisia routavaurio teitä.
Parempi tie saattaa olla jotain muutamia kymmeniä kilometrejä pitempi.
Se ei minua haittaa jos iskarit säilyy ehjänä.
Ja ajan säästökin on mitätön.

fakta mies,

vale metia valehteli ROKOTTEISTA,,, jA MIKSI YLE EI KERRO Juutalaisten SALA LIITOSTA??? tuhota LÄNSI MAAT JA VALKOINEN MIES??? HOMO WOKE RANSUT

0ab906af63f7cb98
Jippos123

Tais jäädä ihan kaikki rokotteet väliin?

Tare

YLE on vahvasti poliittine vaikuttaja mitä se on ollut aina. Kepun ylivallasta vasemmisto vihreiden valtaan jota ei pysty kuin nakertamaan, sen huomasi persut tällä kierroksella.