Ruotsissa tapahtui erikoinen käännös poliittisella kentällä, kun pääministeripuolue moderaattien Ulf Kristersson ja sverigedemokraattien Jimmie Åkesson ilmoittivat lehdistötilaisuudessa aopimuksestaan muodostaa vaalien jälkeen enemmistöhallitus.
Ruotsissa pidetään eduskuntavaalit ensi syksynä ja nyt Kristersson ja Åkesson ilmoittivat, että tulevat perustamaan vaalien jälkeen yhteisen enemmistöhallituksen kristillisten ja liberaalien kanssa. Näin on mahdollista, että Jimmie Åkessonista tulee pääministeri vaalien jälkeen. Tai ainakin se näyttää nyt hyvin mahdolliselta.
Tällä hetkellä tilannetta ohjaa ns. Tidö-sopimus. Se tarkoittaa sitä, että nykyinen hallitus pysyy pystyssä vain sverigedemokraattien tuella, vaikka ei itse kuulu hallitukseen. Jotta hallitus sai sverigedemokraattien tuen, ja sitä myöten pystyttiin perustamaan, niin hallitus on joutunut tekemään useita sverigedemokraattien vaatimia asioita. Näistä useimmat liittyvät maahanmuuttoon.
Nyt moderaatit (kokoomusta vastaava) ja sverigedemokraatit ovat kristillisten ja liberaalien kanssa päässeet sopuun uudesta koalitiosta, jossa puolueet tulevat yhteistuumin perustamaan enemmistöhallituksen. Tämä tietenkin riippuu vaalituloksesta, mutta moderaattien ja sverigedemokraattien kannatus on kuluvan vaalikauden aikana pysynyt hyvänä, joten on odotettavaa, että kannatus saattaa kasvaakin vielä syksyyn mennessä.

Kuulostaa hyvältä, mutta eiköhän ns. suvaitsevaiset puolueet laita kapuloita rattaisiin. Kieltävät SDn ”rasistisena” sitä ennen, jos muu ei auta.
Oppositiosta käsin on hankala kieltää.
joo voihan se kanisteri olla vaikka tuon niminen, monesti se on joku
matu bisnes runkku, jolla on petturi urpo nimi.
Suunta oikea. Johan tätä paskaa on riittänytkin.Mutta kokoomuksen ansaan ei kannata kävellä, oma tahto ratkaisee. No aina suomeen verrattuna,Myös toivottavasti suomen kansasta (demarit) osa heräisi todellisuuteen. Paluuta ei ole kun ei ole varaa enää. Sotahommat maksaa jne…
T.Joe.
”Israel ensin” – Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesonia syytetään maansa pettämisestä.
Ruotsidemokraatit: Olemme ehkä kaikkein Israel-myönteisin puolue.
”Petturi” – Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesonille kylmää palautetta Nato-hehkutuksesta.
Ruotsidemokraatit riisuu ruotsalaisia aseista – Åkesson: ”Eroan, jos aseita ei kielletä”
”Prinsessani” – Ruotsidemokraattien johtaja Jimmie Åkesson naimisiin ystävänsä tyttären kanssa.
Tää on ehdottamasti meiän miehiä.
Taitaa olla ruottalainen Soini.
Paskanpuhumisella pääsee todella pitkälle ja välillä lupauksia taas. Ja sitten sopeutumisrahalle eläkeikään asti. Soini muuten pääsee vanhuuseläkeelle pian ja se ei ole paha.
Arvostan Petra Agapin videoita,siinä kaikki
Aprillia, valtettavasti!
nii on se kuitenkin menetetyn tuntuinen kehitymaan kaatopaikka
sekasikiöineen, nyt kun on jo lahkeet täynnä ihteään voipi olla
hommat jo tunkiolla. shokki hoito on tietysti hulluuden hoidossa
jo koeteltu,, no ei toiminut,,,
jo
Tidö-sopimus sorvattiin lähinnä siksi koska ruotsidemokraatit oli kaksissa vai kolmissa eri vaaleissa saanut niin hyvän tuloksen, että se olisi kuulunut ottaa hallitukseen mukaan, mutta niin ei käynyt ja Ruotsista alettiin puhua demokratian irvikuvana mitä se oikeastaan olikin.
Eihän puoluetta joka tulee vaaleissa toiseksi voi ihan noin vaan sivuuttaa, ei vaikka kyseessä onkin monipuoluejärjestelmä jossa voittajapuolue päättää ketkä tulee ja ketkä ei tule hallitukseen.
Mutta varmaan ymmärsitte pointin.
Suomen ensi vuoden eduskuntavaaleissa perussuomalaiset saa murskavoiton ja Halla-ahosta tulee pääministeri…tämä näin aprillipäivän kunniaksi.
P.S ei uskalla laittaa linkkejä tänne ettei mene kommentti sensuurituomiolautakunnan käsittelyyn, mutta lukekaapa tämän päivän Verkkouutisista Sohrabin kolumni rasismikohuista ja muutenkin maahanmuutosta.
On ehkä yksi parhaimpia kolumneja joita olen pitkään aikaan lukenut. Kyytiä saavat kaikki pellet jotka lietsovat näitä älyttömiä rasismikohuja tai aivan täysin perusteetonta naisvihaa.
Svennet hölmöilivät, kun jättivät Sverigedemokraterna lojaaliin oppositioon.
Niidenhän olisi pitänyt tehdä kuten viherkommunistit huorapuolueineen Perussuomalaisille tässä hallituksessa, eli laittaa SD vastuuseen raskaista salkuista, joiden kantajien on tehtävä kipeitä leikkauksia ja voilà!
Kannatus olisi laskenut kuin medelsvenssonin erektio!
Mitä tulee väitteisiin Suomen rasistisuudesta ja naisvihamielisyydestä, itsekukin voi katsoa miten täällä suhtaudutaan maahantunkeutujiin ja naisiin.
Ensinmainitut saavat riekkua miten mieli tekee juurikaan rajoittamatta,
naiset puolestaan saavat pauhata raivoisaa miesvihaansa miesten kykenemättä tekemään muuta kuin elättämään heitä vihaavia naisia ja istumaan vankiloissa valheellisten rikosilmoitusten takia.
Rasistisessa maassa ei ole maahantunkeutujia koska ne ammutaan mereen kuten Saudi-Arabia lähimenneisyydessä teki parillesadalle somalille ja etioopille.
Naisvihamielisessä maassa naiset ovat hiljaa nyrkin ja hellan välissä odottaen taas uuden kakaran porsimista.
Et varmaankaan puhu naisista yleisesti, vaan siitä kohtuu pienestä määrästä joka naisvihaa lietsoo? En tiedä kuka niitä elättää. Minun veikkaukseni on Kela pikemminkin kuin mies.
Sitten on meitä, no luonnehtisin itseäni ihan tavalliseksi naiseksi joka inhoaa islaminuskoa ja haittamaahanmuuttoa. Olen usein puolustanut suomalaista miestä koska Suomessa miehiä sorretaan aivan syyttä suotta.
Laittaisin nämä miesvihaa lietsovat feministit kävelemään katua pitkin kotiin joka olisi täynnä kokaiinipöllyssä olevia testosteronia puhkuvia nuoria matujätkiä. Katsotaanpa sitten kelpaako kävellä kotiin sellaista katua pitkin vai soitetaanko suomalaismiehen kuljettama taksi.
Olen aina pystynyt elättämään itseni ja pystyn siihen vastaisuudessakin sillä minä en ole koskaan työtä pelännyt ja olen aina osannut säästää. Itse asiassa, opiskeluaikoina kun tyypit sai opintotuen, lähtivät nämä shoppailemaan ja illalla radalle. Kysyivät joskus minuakin mukaan mutta vastasin, että ei tässä jouda kun on illalla töitä.
Parin viikon päästä ne jo pummaili paria kymppiä lainaksi kun pitäisi saada ostettua makaronia ja tonnikalaa. Kuittailivat vielä, että miksi raadat niska limassa kun opintotuen saa tilille tekemättä mitään. Sanoin, että minut kasvatettiin arvostamaan itse ansaittua rahaa koska silloin sitä ei tuhlaa samalla tavalla kuin te.
En minä ole sitä keksinyt, vaan kuunnellut mitä naiset puhuvat.
Sinäkin voit lukea tuolta foorumilta
https://www.vauva.fi/
naisten omin sanoin kertomana, kuinka raivoisasti he miehiään vihaavat.
Ymmärrän, mutta tarkoitin lähinnä yleistämistä. En jostain syystä nyt saa tuota vauva linkkiä auki, johtuneeko ulkomaisesta ip-osoitteesta, en tiedä mutta en anna ja toivon ettet sinäkään anna muutaman vauva fi bimbon määritellä naisia.
Näitä kitisijöitä löytyy aina.
Yksi syy on se, että heillä on kyky hankkia näkyvyyttä joko mediassa, netissä tai eri keskustelufoorumeilla ja muilla alustoilla. Väitän, kuten arvostamani Ykä Perskeleskin sanoo, että suurin osa suomalaisista naisista on tolkun ihmisiä. Turha antaa näiden rääkyjien vaikuttaa siihen mitä naisista yleensä ajattelee. Ja jos nyt tälle linjalle lähdetään, niin samantyyppisiä kitisiöitä löytyy miehistäkin, mutta minä jätän kaikki rääkyjät sukupuolesta riippumatta huomioimatta, sitä huomiota ne pohjimmiltaan hakee.
👍 👍 👍
Gracias! Agradezco tu apoyo \*_*/
Jos mää ny ikinä naista eläimellistään alkaisin, kutsuisin teitä säästöpossuksi. En tosin koskaan toimisi ko tavalla.
Ahhaa…hmm, ok. Utelias luonteenlaatuni ei anna minulle hetkeäkään rauhaa, joten on pakko kysyä, miksi juuri säästöpossu?
Säästöpossuhan on söpö ja pullea, ennen kaikkea säästäväinen elukka. Koetapa vapisevin pikku kätösin anoa häneltä hieman ennakkoa aamukaljaa varten, ei muuten tipu kolikkoakaan.
Jassoo. Eli mieluiten sellainen nainen joka elättää tai sellainen joka hoitaa taloutta.
Minulta ei kyllä aamukaljaan tipu rahaa. En edes tajua miksi olutta pitäisi aamulla juoda, mutta jos raskaan työviikon jälkeen kumppani pyytää pikkasen fyrkkaa että pääsee radalle nollaamaan pääkuupan, sitten se on ansaittua.
Arwostan…
Det är samma här.
Tackar!
Mä en ole käynyt julkisella terveyslaitoksilla enää moniin vuosiin nuorten naislääkärien pelosta. Ne on 90% aivan kahjoja ja eivät kuuntele potilasta missään asiassa, jos se on kysymyksessä mies. Kalliiksihan tämä tulee, mutta joskus tarvitsee lääkäriä, niin en uskalla ottaa riskiä ja mennä julkisille, koska siellä ei ole mieslääkäreitä enää. Jumalauta, että ne osaa vihata miehiä. Verikokeeseen esim. on mahdotonta päästä tai lähetettä röntgeniin.
Kommentissani ei ole ensmmäistäkään linkkiä, mutta niin vain sekin meni matkaselliin.
Täällähän oli kommenteissa jotain teknisiä ongelmia. Johtuneeko siitä, en tiedä.
Vain Paavo sen meille kertoa voisi, mutta mieluummin hän olutta joisi.
Voi, ollapa jotain juotavaa, sepä olisikin suotavaa…
Palstan piristäjä!!
Hyvä, etten sentään piririistäjä))
Palstalla on ikävää, kun maria ei oo.
Piipussa tai muuallakaan.
Täällähän minä olen nyt viime parin viikon aikana ollut enemmän kuin kuluneen 12 kuukauden aikana jolloin olin aika piipussa, eli oli vähän veto poissa mitä tulee kommenttien raapustelemiseen.
Otatko joskus leikkimielisen runoskaban? Minä laittaisin sinulle lyhyen runon espanjaksi jonka käännän niin hyvin kuin taidan suomeksi ja sinä ikään kuin reformoit sen takaisin lyyriseen muotoon, eli rakennat siitä uudestaan runon omalla tyylilläsi.
Vastaavasti voit raapustaa minulle jonkun lyhyen pienen pätkän ja minä käännän sen omalla slangillani espanjaksi. Mutta! Varoitukseksi – tiettyjä sanoja on mahdoton kääntää, esim ’pallero’ on sana jota ei sellaisenaan oikein löydy joten näissä tapauksissa on vain löydettävä sana joka on niin lähellä alkuperäistä kuin mahdollista.
Minulla on mielessä eräs lyhyt mutta kaunis pätkä. Haluaisin, että sinä tulkitsisit sen espanjasta suomeksi niin, että käännän jokaisen lauseen sisällön josta saat riittävästi osviittaa tehdä siitä oman versiosi.
¿De acuerdo?
Tästähän on ollut puhetta jo aiemmin.
Antaa tulla.
Älä tähän ketjuun kuitenkaan, tämä putoaa kohta uusimpien artikkeleiden horisontin alapuolelle.
Seida Sohrabi on fiksu nainen ja mikä parasta, hän on maahanmuuttaja ja tietää, mistä puhuu. Vasemmistokin saa hiljaiseksi, kun ei pysty esittämään mitään kritiikkiä tai rasismisyytöksiä.
Tosi kuin tislattu vesi. Itsekin kommentoin hänen kolumnia pariinkin otteeseen. Nimimerkistä välkkyimmät saattaa kommenttini tunnistaakin))
Sanoin mm. että jos saman tyyppisen kolumnin olisi kirjoittanut kantasuomalaismies, ei sitä olisi noteerattu ja se olisi kadonnut eetteristä päivässä, korkeintaan kahdessa eikä sen jälkeen sitä olisi muistanut enää kukaan. Mutta kun maahanmuuttaja kirjoittaa jotain tällaista, herättää se huomiota mikä on tässä tapauksessa hyvä juttu.
Tiesin kyllä Seida Sohrabin, mutta en ole hänen tekstejään lukenut koskaan aiemmin.
Tiedätkö sinä mille alustalle hän kirjoittelee, eli mistä hänen kolumneja voisi etsiä?
Jokaisessa suomaalaisessa puolueessaon katto korkialla ja seinät lewiällä,siis jokaiselle jotain,pääasia että ääni taas kerran kirstuun wilahtaa..
On sotahullu siipi/on sotakriittinen siipi
On mamukiimainen siipi/on myös mamukriittinen siipi
On talousviisas siipi/sekä welaxi vaan kaikille kaikkea siipi..
Kuten tunnettua,jo eddesmennyt naivistinen taitelija sanoi;Suomalainen on ryssän ja ihmisen risteytys jota voi liriä simmuun 6/0 neljän vuoden välein ja hullu uskoon kaiken..
Kuvassa suomaalaisen synty,ensimmäinen suomaalainen nousee turwesuosta…
Ja sitten on putinistit, jotka eivät ihan suoraan sano olevansa putinisteja, mutta niiden jutuista huomaa sen kyllä kun jaksaa seurata kaksi lausetta pidemmälle. Kuten sinä.
Profilointi on helppoa kun kulkee yksillä kiskoilla eikä ymmärrys eikä komedia ole wahvoja osaamisia..
Paljastit olevasi kumiankkaan rakastunut wirtsankarkailu poteva pedofiilihomo joka tykkää äitinsä mummokalsareista jolle neukkuhuoratkaan eivät antaneet piluaan edes rahalla….siitäkös se onkin mieli musta.
Ole huoletta…jos tänään onkin vaippa vinossa pöksyissä,niin voihan olla että tukehdut mämmiin ja kiljuun huomenna.
Kaikkea hyvää vaan valitsemallasi hereettisellä tiellä jota silmälaput päässä taivallat umpisokean opastuksella..
Samalla tavalla äänestäjiä kustaan silmään muissakin monipuoluemaissa.
Täällä Espanjassa äärivasemmistolainen Podemos-puolue teki juuri vaaliliiton Andalucian maakunnassa sikäläisen vasemmistopuolueen kanssa.
Tämä vain esimerkkinä siitä millaisia sosialistikommareita valtaosa espanjalaisista on – äänestävät aina kahta suurinta sosiaalistipuoluetta koska nämä lupaavat joka vaalien alla mannaa ja mirhamia kansalle ja kun vaalit on käyty, alkaa valitus ettei rahaa ole, paitsi sosiaalimenoihin sitä näyttää riittävän. Espanjassa on uskomattoman hyvä sosiaaliturva. Sossu maksaa vuokrasi kokonaan, nettiyhteydet, puhelimet, sähköt vedet, kaasun…Sen lisäksi yksinasuva saa n. 520 euroa käteen kuussa, mutta eipä tarvitse maksaa käytännössä yhtään laskua. En ole ihan varma, mutta Suomessa kai sossu – tai kelarahoista pitää maksaa jokin tietty osuus vuokrasta itse, eikä netti -tai puhelinyhteyksiä kustanneta. Myös käyttövesi kaiketi pitää maksaa itse..?
Kun katsoo miten suurin osa Länsi-Euroopan maissa ihmiset ovat äänestäneet, ei suomalainen äänestäjä ole sen tyhmempi. Vikaa löytyy myös monipuoluejärjestelmästä jossa mennään vaaleista vaaleihin koko ajan puolelta toiselle. Olisiko kaksipuoluejärjestelmä sittenkin parempi vaihtoehto? Selkeä vasemmisto ja oikeistovaihtoehto.
Tätä on tullut viime aikoina pohdittua.
Suomessa Halla – aho esitti, että Suomessa voisi ruotsin tapaan olla kaksipuolue järjestestelmä. Sehän tyrmättiin heti. Syitä en muista.
Ihminen pohjimmiltaan kansakunnasta riippumatta on nenästä vedettävä…hölmö.
Kantaa huomenlahjana saamaansa kaunaista kateutta ja pahansuopaista ilkeämielisyyttä…sosialismin neljä tukevaa kannatinta.
Itsenäistä vapaa ajattelijaa vihaa jokainen puoluesidonnaisuudesta riippumatta.
Ylläkuvattu kattanee 95% populaatiosta.
Näin se taitaa aika pitkälle olla. On oikeastaan aika hämmentävää kuinka joku jolla on edes vähänkin karismaa, pystyy villitsemään suuret kansanjoukot vaalien alla lupaamalla yhtä sun toista. Olin itse Chávezin vaalivoiton aikaan vielä vauvaiässä mutta tiedän kuitenkin niistä ajoista jotain ja hän tosiaan voitti ensimmäiset vaalit rehellisesti lupaamalla köyhille ja matalapalkkatyöläisille työpaikkoja, parempia asuntoja, rakentaa teitä ja muuta infraa, parantaa työolosuhteita sekä työntekijän oikeuksia yms, ja ennen kaikkea venezuelalaisille tärkeän lupauksen eli kansallistaa öljyn joka mielestäni oli ja on edelleen oikeutettua. Ensimmäiset pari vuotta hän oikeastaan yritti tosissaan: asuntoja todella rakennettiin, osa niistä peräti ehti valmistua, osa jäi kesken koska määrärahat kupattiin mutta kun hän huomasi kuinka helppoa on kahmia valtion kassasta rahaa, sitten alkoi alamäki jota oppipoika Maduro jatkoi vielä tehokkaammin, ja loppu onkin historiaa.
Espanja on nyt neljäs maa jossa olen asunut ja mikä minua Suomessa sekä Espanjassa ärsyttää, on se että jos ajattelet valtavirrasta poiketen, sinut kategorisoidaan heti. Suomessa se ilmenee niin, että jos vastustat haittamaahanmuuttoa tai haluat pitää suomalaisten puolta, kritisoit islamia tai teet synneistä yhden suurimman ja ilmoitat olevasi patriootti, sinut luokitellaan välittömästi persuksi. Ikään kuin islamia tai haittamaahanmuuttoa ei olisi mitenkään mahdollista vastustaa olematta perussuomalainen. Espanjassa jos et sympatisoi gazalaisia tai pale-arabeja, olet kamala ihminen joka ei ymmärrä kuinka Israel murhaa pieniä lapsia jne. Enempää en ota tähän kantaa. Tai oikeastaan en ottanutkaan kantaa vaan kerroin miten espanjalaiset suhtautuu jos et ole enemmistön kanssa Gazan tilanteesta samaa mieltä. Espanjasta löytyisi muitakin vastaavia esimerkkejä mutta nyt taitaa olla aika lähteä unten maille.
Meillähän on jo kaksipuoluejärjestelmä:
Järjestelmäpuolue (viherkommunistit + huorapuolueet + Valtamediapuolue VMP) sekä Perussuomalaiset.
Vähän sen toiminta on tökkinyt.
Olen lukenut hänen tekstejään vuosien varrella eri alustoilla. Jopa valtamedian sivuilta. En tarkkaan osaa sanoa mistä löytää. Mutta joka tapauksessa arvostan suuresti näkökantojaan sekä realismiaan.
Tuossa Kad jo ystävällisesti laittoi linkkejä joten pääsen minäkin tutustumaan hänen teksteihinsä joita en todellakaan ole lukenut koskaan. Olen jotain tällaista kaivannutkin; nuori ja fiksu nainen jolla on samantyyppisiä ajatelmia tai ajatuksia kuin minullakin. Ei aina tunne olevansa niin yksin täällä karjujen joukossa hehe…
Seidalla on blogi, joka on tämän näköinen:
https://www.seidasohrabi.fi/blogi/
LIsäksi hän on aktiivinen ainakin viestimessä, joka tunnettiin aiemmin nimellä Twitter:
https://x.com/SeidaSohrabi?lang=fi
Siellä on vino pino viestejä, jotka ovat nykyään…mitä?
Xiittejä? Xwiittejä?
Iso kiitos! Jotkut käyttää sanaa exiittejä; ”mä luin tänään hyvän exiitin, siinä se tyyppi kertoi, että…”. Tai ”mä exään sen jutun tänään ulos exän kautta”. Tämä on aika hyvä sillä siitä voi vääntää useammankin vitsin eikä nyt välttämättä kyseisestä alustasta, vaan ihan jostain muusta, varmaan arvaat…
Mielestäni vähän huono nimivalinta entiselle Twitterille. Mutta ei se mitään, hyvä tietää nuo linkit. Täytyy tutustua hänen teksteihin sillä en ole koskaan lukenut ainuttakaan hänen kirjoittamaa juttua. Cheers!
Information not shared is lost, sanoi Markus Holst.
Saidalla on varsin terävä kynä ja pää.