Turvapaikka-aktivistit vuokrasivat Kabulista talon rakkailleen

Ruotsin yleisradioyhtiö SVT:llä on ollut koko syksyn päällänsä iso vaihde, kun yksintulleista lapsista, lähinnä afgaaneista on pitänyt kirjoitella säälitarinoita.

Tarinat ovat aina samanlaisia, kuten tässä esimerkikssä. Hamid tuli Ruotsiin 2015 ja haki turvapaikkaa Afganistanin tilanteen takia, vaikka muutti Iraniin vanhempiensa mukana jo pikkulapsena. Hän väittää olleensä Iranissa ”laiton” asukki, mutta Iranissa kaikki ihmiset saavat paperit, joten väittämä on vain tehoste.

Hamidia tavallaan voi ymmärtää. Hän muutti siis Ruotsiin alaikäisenä ja asui 18-vuotiaaksi asti sotalasten orpokodissa. Kun täysi-ikäisyys astui voimaan, niin sattumalta Hamid löysi ruotsalaisen pariskunnan, jonka luokse hän pääsi asumaan ja maskotiksi. Mikäpä olisi asua lämpimiä ruisleipäpieruja piereskelevän ja lusse-pullalta tuoksuvan pariskunnan luona. Vaikka lopun ikäänsä. Tila olisi vähän kuin Polly Annin elämä, tai joku piirroshahmomainen satulinna, jossa kaikille riittää haleja, pullaa ja ehkä suuhoitoakin.

Mutta ei mennyt kuin Strömsössä. Tuli kielteistä kielteisen perään ja lopulta lentokone tankattiin. Hamid päätyi Kabuliin.

Mutta hyvien ruotsalaisten lämmin käsi yltää Kabuliinkin asti. Nimittäin östersundilaiset turvapaikka-aktivistit perustivat yhdistyksen I do. Yhdistys taas vuokraa Kabulista taloa 3 000 kruunun kuukausivuokralla, jonne karkoitetut turvapaikka-aktivistien kalleimmat kultakimpaleet voivat muuttaa. Yllä mainittu Hamid asuu tässä talossa myös.

Talossa asuvien afgaaninen mielestä, jotka on karkoitettu Ruotsista, elämä talossa on kuin big brotherissa, mutta mieluummin sitä asuisi kuitenkin kotona Ruotsissa.

 

Subscribe
Notify of
guest
27 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Inline Feedbacks
View all comments
Ulla
Ulla
17.11.2020 15:10

Yhdistyksen toiminnan kuitenkin lopulta myös Ruotsissa maksavat veronmaksajat tukimuodossa.

Anna-Maria Korhonen
Anna-Maria Korhonen
17.11.2020 15:45

Muistanko väärin vai eikö Afganistanista lähdetty, koska maa on turvaton. Siis sotaa ja vainoa pakoon.

No eikai ketään haittaa, jos Kabulissa on kaupunkiasunto, josta käsin voi käydä kotona laskemassa lapset ja vuohet ja tarkistamassa kylvökauden ooppiumisadon. Ja onhan Kabulissa kansainvälinen lentokenttä, jotta Ruotsiinkin pääsee.

Pålle Runkvist
Pålle Runkvist
19.11.2020 01:01

Akat lentää sinne ruotsista kuksimaan ja veronmaksajat kuittaa

Klarsyn
Klarsyn
17.11.2020 16:15

Odotan kiinnostuneena SVT:n tositv-ohjelmaa Kabulista. Miten lapsukaiset pärjäilevät, kun Ruotsin hyysäys on loppunut. Ruotsi on todennäköisesti tehnyt näille miehenaluille karhunpalveluksen, opetti valmiille, ja potkaisi sitten pois, pitää aloittaa vieraassa Afganistanissa iranilaisena uusi elämä. Monikohan ”pakenee” takaisin Iraniin.

Fak Juu Hoor
Fak Juu Hoor
17.11.2020 16:31

Ekaks mä olin et eivittu on noi suvakkilehmät pihalla.. MUTTA jos oikein ajatellaan niin tämähän on se paras vaihtoehto! Suvakkilehmät saavat lämpimän mielen kun niiiiin auttavat, JA MAKSAVAT SIITÄ OMILLA RAHOILLAAN! Sitten on kaikkien etu että nuo valehtelevat miehet eivät loisi länsimaissa, eivät tee täällä rikoksia eivätkä ole meidän taakkanamme. Jos oikein oikein hakemalla joku haluaa löytää tästä järjestelystä edes jotain negatiivista, niin se on se että juuri noilta kaukana kotimaassaan olevilta loisilta suvakkilehmät eivät saa kyrpää. Mutta siihen hommaan on noilla lehmillä jokaisella varmasti toisia loisia ihan jonoksi asti. Mutjoo, lisää tämmöistä. Suvakeilta rahat pois vaan, katsotaan montako vuotta niillä tekee mieli maksaa tuosta lystistä..

kanander
17.11.2020 16:54

Kova vuokra Kabulin hintatasoon nähden. Vaan hyvä mieli siitä tulee, kun on kannettu korsi kekoon pakolaiskriisin ”ratkaisemisessa”.

hieno homma
hieno homma
17.11.2020 17:25

Suomen suvakit vois ottaa tuosta kopin ja muuttaa lemmikkeineen vaikka perästä, tosin omilla varoillaan…..

T
T
17.11.2020 20:15
Vastaa...  hieno homma

Vuosisadan idea. Olisi upeaa päästä eroon myös näistä suvakeista. Afganistanissa on tilaa.

juha II
juha II
17.11.2020 19:10

Kabulissä räjähtelee varmasti vähemmän kuin nk. ”Turvapaikka -maassa”!

Linja-autossa ompi tunnelmaa
Linja-autossa ompi tunnelmaa
17.11.2020 19:19

Tuli tässä mieleen se koodaribussi. Mikä lähetettiin kiertelemään ympäriinsä. Eli tietoa ja infoa, miten hakea Suomeen ja miten saada kaikki mahdollinen. Tuo nimitys ” koodaribussi ” oli pelkkä kusetus. Muistaakseni sai hulppeat rahat sekin turha hanke.

Unelma Painajainen
Unelma Painajainen
17.11.2020 22:30

Törkeä suorastaan. Köyhille afrikkalaislapsille annettiin maistiaisia, että kattokaapas tällaistakin kivaa voisitte tehdä mutta kun ette voi. Kuokkikaa vaan sitä kasvimaata.

Finland2020
Finland2020
17.11.2020 23:10

Niin. Sarkasmia. Mutta ei siitä mitään tule. Kun sen nähty. Ihan turha ihmistä siitä. Jos ne eivät ole onnistuneet satojen bijoonien jälkeen. Sinä kuvittelet, että 55 miljardin budjetilla, sekä hyvä meininki onnistutaan on

tapsa
tapsa
17.11.2020 19:24

Onko tän saitin taittoa muutettu, on ihan lukukelpoinen nyt

Numento
Numento
17.11.2020 19:24

Paluumuuttoa Ruotsista voisi nopeuttaa ja kynnystä madaltaa jos Ruotsin valtio vuokraisi tai rakennuttaisi 5-tähden hotellin Kabuliin jonne mahtuisi ainakin kaikki ne opinnoilla tilapäisen oleskeluluvan saaneet ”nuoret”. Paluuehtoihin ainakin 2 vuoden asumisoikeus ja huumeita vapaasti. Homot ylimpiin kerroksiin. Vink vink, you know what i mean.

Pah
Pah
17.11.2020 19:31

https://altcensored.com/watch?v=kBiAUdnLfpE

Onhan se ihanaa jos näillä epätoivoisilla batiikkinoidillakin käy edes kerran elämässään flaksi ja saa seksikumppaniksi jonkun oikean ihmisen. Miehen!

Epätoivo näillä susirumilla säkkiä kaipaavilla suvakeilla taitaa olla sitä tasoa että seksiä pitää saada silläkin uhalla että eron ja loukatun kunnian seurauksena näiden batiikkinoitien kaulat katkotaan.

T
T
17.11.2020 20:08

Siis!!! Hyvä uutinen! Matu siirrettiin pois Ruotsista ja sen kulut Afganistanissa maksetaan turvapaikka-aktivistien pussista. Juuri näin sen pitääkin mennä. Ilouutinen 🙂

tappernoje
tappernoje
18.11.2020 00:28

Paavolla on taas sana hallussa !

Finland2020
Finland2020
18.11.2020 02:31

Kaiken tämän sykkyyden keskellä. Ostin rummut. Ja ihan tosissaan. Ei. Nyt ei harjoitella Afrika komppia. Vaan. Nyt harjoitellaan toista Jeff porcaro killerkomppia. Eli mushanga. Onko muita rumpaleita?

Finland2020
Finland2020
18.11.2020 02:38
Vastaa...  Finland2020

Ja ei. Nyt ei tarvita Vinnie colaiutaa, tai wecklä tai jotain päällä seisovaa Donatia Vaan rumpujen soittoa.

unto
unto
18.11.2020 07:38

Paten kerronta on kuin A.Paasilinnan konsanaan. Hauska vaikka pistääkin vituttamaan. Ruisleipäpieru…

Bumsterimurhamiehet
Bumsterimurhamiehet
18.11.2020 08:02

Hybridikiinalaiset ovat nykyajan bumstereita. Kovia hässimään vanhempaakin akkaa, ei kunnon kyntömies jne. Reikä kuin reikä kelpaa.

Ruotsin Sairaskassa toitottaa nettisivullaan että kaikilla Ruotsissa on oikeus elää ilman väkivaltaa! 😂😂😂👍

https://www.forsakringskassan.se/press/vart-uppdrag-att-motverka-vald/du-har-ratt-till-ett-liv-fritt-fran-vald

Afgaanit ovat olleet iso osa ruotsalaisiin kohdistuneesta väkivallasta, jopa monesta murhasta (Kil, Arboga jne).

Jones
Jones
18.11.2020 11:03

Näin afgaanin toive toteutui. Valkolaisista tuli hänen orjiaan.

Pummitäti
Pummitäti
18.11.2020 12:16

Onpas söpöä, kun batiikkinodat jaksavat huolehtia karkotetuista karvanamusistaan. Uudet karvanamut on jo toki hankittu vuoteita lämmittämään…

MIES. VALKOINEN.
MIES. VALKOINEN.
18.11.2020 14:04

Jos otettaisiin käyttöön sama laki kaikille niin kaikki nämä naispuoliset pedofiilit ja hyväksikäyttäjät istuisivat kaikki vankilassa. Jostain syystä tämä sairas leikki saa jatkua. Ainoastaan valkoinen MIES (syntyperäinen, aidon peniksen omaava) voi olla syyllinen kaikkeen, ei poikkeuksia! Minä ehdotan ankaraa KURINPALAUTUSTA, tämä pelleily saa nyt loppua.

Turpaanveto auttaa
Turpaanveto auttaa
19.11.2020 03:01
Vastaa...  MIES. VALKOINEN.

Nyrkkiä päähän aina kun alkaa änkyröinti

Fatwantarkistaja
Fatwantarkistaja
20.11.2020 00:27

Eli ryyppäävät ja panevat toisiaan ja paikallinen media tekee juttuja pojista.

Ihan kiva. Lisää vaan BB-taloja näille. Kunhan suvakit maksavat itse, ei mulla mitään vastaan ole.