Pääkaupunkialueelle ja Turkuun kaavaillut ulkonaliikkumiskiellot ovat monella tapaa melko naurettavia, vaikka ei uskoisikaan, että korona on salaliitto.
Ulkonaliikkumisrajoitukset ovat vähän kuin, että kaikki liikkuminen ulkosalla on kiellettyä, paitsi ei mikään. Liikkumisrajoitusten ulkopuolelle rajataan kaikki päivittäiset liikkumiset. Eli ensin laitetaan voimaan liikkumiskielto, jossa on niin paljon poikkeuksia, että mitään liikkumiskielto ei käytännössä oikeasti edes ole.
No, oletetaan, että olisi oikeita liikkumisrajoituksia ja poliisisedät kulkisivat kaduilla kyselemässä ihmisten liikkumisen syitä. Helsingissäkin on paljon asunnottomia.
– Miksi liikut ulkona?
– Olen asunnoton enkä voi oikein olla muuallakaan.
– Jahas, se on sitten sakkoja.
Miten poliisi suhtautuu asunnottomiin? Luultavasti samalla tavalla kuin koko yhteiskunta suhtautuu oikeasti syrjäytyneisiin ja asunnottomiin ylipäätään: ei kiinnosta. Poliisi kirjoittaa asunnottomille ja syrjäytyneille ihmisille sakkoja sen takia, että he ovat asunnottomia, eivätkä yksinkertaisesti pääse mihinkään sisätiloihin leikkimään liikkumisrajoite-leikkiä.
Jos asunnoton sattuu nukahtamaan jonkun ostoskeskuksen nurkkaukseen, niin vartija ajaa pihalle. Jossa taas poliisi odottaa sakkolappujen kanssa. Tai entäpä täysin yhteiskunnan ulkopuolelle tipahtanut pultsari, joka nukkuu yönsä Hakaniemen yleisessä vessassa. Lasketaanko vessa pultsarin kodiksi ja kun hän poistuu sieltä: sakkoja. Tai kun vartija soittaa poliisin, että vessassa nukkuu pultsari, eikä hän saa sitä hereille, niin samalla hetkellä kun poliisi on raahannut pultsarin kadulle, niin eikö siinä olekin jo sakon paikka: ulkonaliikkumiskiellon rikkominen.
Mutta ei anneta yhteiskunnan kaikkien heikompiosaisten haitata. Jatketaan huutamista.

Asunnoton rikkoo ulkonaliikkumiskieltoa ja saa sakot. Hän ei voi maksaa niitä, joten sakko menee muuntorangaistukseen ja hei! asunnoton ei olekaan vähänn aikaan enää asunnoton:
hän pääsee nauttimaan hänen kuninkaallisen majesteettinsa vieraanavaraisuudesta.
Rikesakko ei mene muuntoon.
Rikesakon saa muuntoon valittamalla sakosta 2viikon kuluessa. Valitettu sakko menee oikeuden päätettäväksi, ja sitten maksamaton sakko aikanaan muutetaan vankeusrangaistukseksi
Ei heitä sakoteta. Ainakaan kyselytynnin vastauksen perusteella. Pähkinän kuoressa, kaikkea saa tehdä mutta ei ilman syytä. Maskitta olemisesta saattaa saada sakot jos ei ole hyväksyttävää syytä, en tiedä riittääkö jos kertoo olevansa terve.
Riittääkö tämä maskiksi? Tätä meinaan käyttää…
Mulle kans, tää on hyvä idea, mistä näit saa!
Vaikka tuolta:
https://www.pilailupuoti.com/tuote/v-niin-kuin-verikosto-naamari/
Kiitti!
3 kpl tilattu. PT media vois näitä välittää, mutta ei taida Paavon housut kestää :))
Tuoltahan niitä saa niin halvalla, että tuskin kannattaa alkaa kilpailemaan ainakaan bisnesmielessä…
Paavolla on reppu ja iso povari 😀
Itselläni kaksi. Taakse katsovaan maskiin teippaan sen sinisen rätin koronasuojaksi , tällöin minulla kolme maskia päässä. Auttaa yhtäpaljon viruksia vastaan kuin visiiriviritykset ja kirurginmaski (jonka paketissa lukee; ei suojaa viruksia vastaan. ) . Pääministerin mielestä maskihan on kosmeettinen. Koska Guy Fawkes naamari on komeampi kuin vanhan elämämkoululaisen , on naamari oiva valinta. Lisäksi siinä on poskipunaa valmiiksi.
Ruotsissa menee
En mä mikään pultsari ole vaikka asunnottomuutta on julkisissa vessoissakin yötä saanut viettää kun ulkona on nääs kylmä ja eiköhän noi riivaa sakoillaan ja aja velkavankeuteen vain syvemmälle. Jos joskus saa kämpän ja pääsee töihin niin siinä onkin mieltä käydä pari vuotta töissä ilmaiseksi vaan sen takia, että olet nukkunut väärissä paikoissa ja kussut ulos!.
Saako silloin sakkoja, kun kusee housuun sadeviemärin kannella seisten tai nurmikolla jättämättä lammikkoa?
Poliisilla riittää hommia partanuorison rikosten selvittelyssä. Esimerkiksi saattavat jonkun setämiehen sakottaa.
Viinaa saa mutta kotibileet kielletty. Taitaa osua ramadaniin tämä homma.
Miten yle selitää sen että
väestönvaihto on muka salaliitto teoria
oliko ennen 2015 ylen uutis videopätkissä yhtä paljon monikultuurista värinää
kuin nykyään joka uutislähetyksessä
esim katso kohdasta 2,20 VIDEO KUVAA
https://areena.yle.fi/1-50621233
ylekään ei voi ikinä enään kuvata suomalaista realielämää
etteikö monikultuuria olisi kuvissa
Ja se varmaan* harmittaa Yleä** todella paljon ,,,Heh
Ennen oli yle **uutis kuvaajia *
nykyään he ovat ylen *uutis monikultuuri bonkaajia*
kamera pyörii vain silloin kun väriä kadulla
ja YLEN Ääri viher vasemmistolainen editointi
katkoo juuri sopivat pätkät uutisiin
esim kuinka mamu pitää maskia nuhteetomasti
kun halla aho puhuu taustalla juuri päinvastaista faktaa
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula nosti keskiviikkona 24. maaliskuuta blogissaan esille, että hallituksella on ollut vaikeuksia myöntää,
**kuinka suuri ongelma maahanmuuttajaväestöstä***
on koronantorjunnalle muodostunut
Saksassa saa sakot kadulla seisoskelusta. En tiedä viimeisintä tilannetta, että sakotetaanko siitäkin, jos seisoo kotona?
Romanian kerjäläiset säästetään sakoilta, mutta ”hyvinvointivaltion” kantasuomalaiset spugut sakotetaan enemmän kuin laki sallii. Myös vielä muoveissa olevasta pamppusta ”otetaan tyypit”. Lyötyä kun on hyvä lyödä ja ”värisuorana” se on vielä suomalainen!
”Voi tätä onnenpäivää!!!” by Kauppaneuvos Tuura.
se oli vuoristoneuvos
Kiitos oikaisusta. Ikä alkaa tekemään jo bideniä.
Stehen bleiben verboten
Düsseldorf verteidigt Verweilverbot: Einschränkung so lange wie „wirklich erforderlich“
Verweilen on glosben sanakirjassa käännetty = norkoilla. Verweilverbot = norkoilukielto.
Paikallaan seisominen kielletty! Düsseldorfissa on voimassa norkoilukielto: Rajoitus on voimassa, niin kauan kuin se on ”todella välttämätöntä”
Päivitys 27. helmikuuta klo 15.20: Auringonpaisteesta ja leudoista lämpötiloista huolimatta Düsseldorfin kansalaiset noudattivat laajalti uutta ”norkoilukieltoa”. Alunperin väliaikaista tilaa kaupungin edustaja kuvailee, että aluksi tarvittiin joitain opastuksia. Asianomaiset olivat osoittaneet ymmärtäväisyytensä. Asiaa valvovat Düsseldorfin kaupungin järjestyspalvelu (OSD) ja poliisi. Voimassa oleva kielto koskee ohikulkijoita vanhankaupungin alueilla ja läheisillä Reinin rannoilla 14. maaliskuuta 2021 lähtien viikonloppuisin lähes koko päivän, seisomasta paikallaan, istumasta tai makaamasta niityllä. Maskit vaaditaan niin jalankulkijoilta kuin lenkkeilijöiltäkin.
(Surkea käännös! Yo kirj. lyhyt saksa approbatur)
https://www.24rhein.de/duesseldorf/duesseldorf-coronavirus-verweilverbot-rheinufer-rheinterassen-corona-regeln-maskenpflicht-90214683.html
Hehheh, taitaapi olla niin, että huulipunafemokraatit eivät ole edes tietoisia asunnottomien olemassaolosta. Sikäli viherpunaelitistinen tuo pimuporukka.
Viherelitisteille kun duunariporukkaakaan ei ole olemassa saati sitten välittäisivät …tujakaan jostain haisevista spurguista.
Asunnottomuus on Suomessa naisille itse valittu elämäntapa.
Asunnottomuuden ongelma kohdistuu vain ja ainoastaan miehiin:
jokainen nainen saa halutessaan miehen, joka tarjoaa hänelle asunnon, elannon ja vaatetuksen.
Tästä kaikesta mies haluaa naiselta vain ja ainostaan sen viisi minuuttia hänen jalkojensa välissä.
Nainen tietää sen.
Tietää hallitsevansa jalkojensa välissä kaikkiin miehiin nähden suurempaa voimaa kuin maailman kauneinkaan homopoika:
naisen seksuaalista valtaa eli Pillun Ylivaltaa.
Siksi asunnottomuus on ongelma vain miehille.
En tiedä, mutta itse en äänestä ikinä perussuomalaisia juuri sen takia, että liian monet persut katsovat asunnottomuuden olevan henkilöongelma eikä yhteiskunnallinen ongelma.
Jos katsoo, että asunnottomat ja heikko-osaiset ovat ansainneet elonsa. niin silloin kannattaa kosiskella muita äänestäjiä. Äänestän mieluummin Veronika Honkasaloa, joka edes yrittää puhua joutomiesten puolesta-
Ei ole Sipilä tarjoamassa asuntoa asunnottomille.
Voisihan ne asunnottomat lähteä toiselle paikkakunnalle missä ulkonaliikkumiskieltoa ei ole. Jos olisivat vähääkään pitäneet asioistaan huolta aiemmin, niin eivät edes olisi asunnottomina. Mutta keneltäkään ei saa nykyään vaatia että huolehtisi itsestään.
Jaha, ja siellä taas kepulipaskakokkare tai paskakokkarekepuli ”vittu moon hyvä” mielipiteineen.
Ei pieneen mieleesi ole juolahanut, että kaikilla ei ole edellytyksiä paskakokkareeksi kepuliksi, ei edes kepuliksi paskakokkareeksi.
Tämä maa on rakennettu hyvinvointiyhteiskunnaksi. Yhteiskunnaksi jossa pidetään heikoimmastakin huolta.
Nyt sen ovat muuttaneet joksikin toiseksi. Yhteiskunnaksi jossa pidetään huolta neekereistä ja rättipäistä. Tietysti myöskin, näin korona aikanakin, kepuleiden paskakokkareiden mieliksi taataan halpatyövoiman saanti kakkaslovakioista.
Siinä sivussa, koska ..tun ihmisoikeudet vasemmistolaiset naispullerot saavat sänkyynsä mokkakikkelipalleroita.
Aloituskommentti oli jotensakin trollauksellisen oloinen.
Vaan harmillisesti, kuten veli KKi tiedät,
meillä kansallismielisillä on joukossamme väkeä, jotka ilmeisestikään eivät panisi pahakseen puolen miljoonan arabi- ja afrojätkän maahantunkeutumista – jos nämä toisivat mukanaan salkut täynnä dollareita ja kaikin puolin oman elämisensä maksaen.
Näitä Audi-miehiä ja Koski-Suskia tuskin haittaisi, vaikka tulijat ryöstelisivät, raiskailisivat ja terrorisoisivat alempia olentoja…
niitä, joilta olisi tuet otettu pois, että alkaisi työtkin maistua!
Kommunisti-diktaattorin kieltoja ei totella. Lähdetään kaikki sankoin joukoin yhdessä ulkoilemaan joka päivä.
Ja kun joku kehitysmaalainen tulee Suomeen leikkimään huoraamista, niin heti ovat sosiaalitantat auttamassa. Ihmiskauppaa he toteavat ja antavat asunnon sekä rahaa. Välittömästi aloitetaan tietenkin perheenyhdistäminen, joka on jo nykyään suvun yhdistämistä. Näin huumekauppiaiden virta on ehtymätön, kehitysmaista Suomeen. Helsingin Kaisanimenpuistossa kehitysmaalaiset ovat harjoittaneet täysin vapaasti huumekauppaa jo yli kymmenen vuotta, omien havaintojeni mukaan. Kaikki sen tietää, mutta kukaan ei tee mitään. Kerran poliisit tekivät pienen ratsian, mutta se ei ole auttanut mitään. Näin Suomessa ja muuallakin nykyään.
”
Helsingin Kaisanimenpuistossa kehitysmaalaiset ovat harjoittaneet täysin vapaasti huumekauppaa jo yli kymmenen vuotta
”
Niijuujoo, vaan kun eihän maahanmuuttajien yrittelijäisyyteen auta mennä puuttumaan. Sehän on juurikin sitä suvaitsevaisten tiedostajien mainostamaa metropolin värinää ja pöhinää. Intternatsionaalia kulttuuria, näjes.
Mihin osoitteeseen asunnottoman sakkolappu lähetetään?
Annetaan käteen, kehottaen heittämään se tuolla olevaan roskikseen.
Jos Arshkan ashhkel ei ehkä kanna sinne asti, kaipa hänelle voidaan ojentaa virkavallan auttavaa kättä?
Pahinta on että kansa on huijattu mukaan tähän petokseen. Liian moni itseään yhteiskuntakriitikkona pitävä ei näe rajoitustoimissa mitään väärää. Joku maahanmuuttokriitikko on jopa niin hysteerinen että desinfioi ostoksensa kaupasta tullessa. Persut ja kokoomus ovat totaalisessa psykoosissa, eivätkä tee mitään. Vaikka nyt jos koskaan opposition pitäisi vastustaa hallitusta raivoisasti.
Tai sitten ei vain osaa ottaa muita huomioon, koska salaliittojutut pukkaa liian pintaan.