Kivi-Jallu teki sen: 24 h muutaman neliön kivellä keskellä järveä


Eilisen ja kuluvan päivän mielenkiintoisin tosi-tv-ohjelma oli eittämättä Kivi-Jallun tempaus istua keskellä järveä kivellä täysi vuorokausi.

Jallu kertoi skriimillä, että Pena sen siinä loppumetreillä keksi, veti ässän hihasta ja sanoi:

– Pitääkö se etelän vetelän istua keskellä Kemijärveä parin neliön kivellä vuorokausi, jos lappilaiset eivät siihen pysty.

Kivi sijaitsee Kemijärven järven isolla selällä, lähimpään rantaan on 700-800 metriä. Syvyyttä kiven molemmin puolin on useita kymmeniä metrejä. Kivi itsessään on pari-kolme metriä kanttiinsa eli tuollaiset 4-5 neliötä.

Tempaus alkoi, kun kaverit soutivat Jallun kivelle ja äijä jätettiin sinne. Sopimuksen mukaan hänet haetaan kiveltä tasan 24 tunnin päästä. Jallu rakensi kivelle kahdesta trukkilavasta ”makuualusta”. Mukana oli mm. alkomahoolia, mutta tästä Jallu pitäytyi turvallisuussyistä.

Lisäksi kivellä oli kaikkea pientä tilpehööriä. Kalastusvehkeet, makkaraa, aurinkorasvaa ja sen sellaista. Alussa Jallu saikin ongella isoja ahvenia, joita paisteli kertakäyttögrillissä. Niin ikään mukana oli pari toppaa sätkätupakka, jota näytti kuluvan kohtuullisesti. Myös makkaraa paistettiin.

 

KIVI

 

Ei teknisiä ongelmia

Homma meni loppujen lopuksi hyvin. Mitään ”teknisiä ongelmia” ei ilmennyt, vaikka Jallu kertoikin skriimillä, että kivelle lähdettiin pikku kankkusessa. Pienet ”kivi”torkut äijä otti jossain vaiheessa aamupäivällä, mutta muuten mentiin samoilla silmillä. Skriimikameraan saatiin virtaa muutamalla virtapankilla.

Jallu kertoi hieman ennen loppua tunnelmistaan:

– Olo kuin olisi kivellä istunut.

Kun päästin takaisin mantereelle, Jallu palkittiin isolla Jallu-pullolla.

 

Kaiken kaikkiaan viihdyttävä tempaus kera live-skriimin. Onnittelut Jallulle tempauksesta.

Loppuskriimi jatkuu vielä hetken:


19 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Rullattu

No kaikilla on tyylinsä.
Minä tyydyn istumaan näille helteille, en kiven päällä vaan omilla kiveksillä.

Nenohiit Isso

Kiitos Joku Jallu 13.07 – 14.07.2021

pöh

Ainakin makkarat näytti hyvältä, voi tietty johtua siitä ettei ole syöny pariin päivään mitään.
Joku matu jengi kävi päälle ja niiden kanssa tapellessa hävis pankkikortti.

Sami

Joko kymmenet punavihreät kansanedustajat, sekä heidän sadat-tuhannet äänestäjänsä menivät pysyvään kollektiiviseen shokkiin? Jos eivät menneet, on meillä heidän kanssaan vakavan keskustelun paikka, eikä tätä grillata halalmakkaralla pois, eikä pizzalla, eikä pullalla ja mehulla.

Last edited 5 vuotta sitten by Sami
Etuveto käsi 33

Hullu ukko rispectiä tulee

MattiS

Tuo on tuota suomalaista hulluutta josta pitää ollakin ylpeä.

Admin Pt-media

Samaa mieltä. Kunnon hulluutta.

Jupi

Ei tohon ryhdy edes savolainen

Epätietoinen

Mikä on ”skriimi”?? Striimin/streamin minäkin tiedän mutta skriimi on outo käsite?

Ö ö hö ö!

Skriimillä tarkoitetaan ns. vihapuhelähetystä, joka tallentuu YouTubeen tai muihin videontoistopalveluihin. Yleensä ne ovat suoria lähetyksiä.
https://urbaanisanakirja.com/word/skriimi/

Fatwantarkistaja

Selviytyjät Kemijärvi, vain yksi voi olla voittaja ja on.

Särmääjä

Mitähän järkee tonne oli alunperin alkoholijuomaa ottaa mukaan?

Sami

Punavihreät ratsastavat seksuaalivähemmistöjen ”hyvinvoinnilla”. Punavihreät röyhkeästi veroristävät suomalaisten köyhien ja keskituloistenkin suusta viimeisenkin leivämurusen omien korruptoituneiden hyvävelikerhojensa taskuihin. Samanaikaisesti punavihreät köyhän riistäjät, ohjaavat ja harhauttavat kansalaiskeskustelun toisarvoisiin asioihin, kuten esimerkiksi niihin seksuaalivähemmistöihin. Sillä aikaa kun tyhmät on harhautettu tappelemaan keskenään homokysymyksestä, putsaavat punavihreät homokysymyksestä keskenään tappelevien hyödyllisten veroja maksavien idioottien rahat niihin vähän parempiin punavihreisiin taskuihin. Tyhmät uunotetaan tappelemaan keskenään jonninjoutavuuksista, ja samanaikaisesti punavihreät veroriistävät keskenään tappelevien uunojen rahat. Aika kätevää -vai mitä? 😉

T

Vastaavia urotekoja tarvitaan tähän maahan lisää.

Sherlokki suvakko

Kiivaasti mietin, mutta en päässy minkäänlaiseen päätelmään, eli tulokseen, että miten tää liittyy kivellä istumiseen?

Moktar

Jallu on kova jätkä!
Mutta…
Moktar.Gubta on jälleen näyttänyt miten suvakkivetoinen s24 antaa sananvapaudelle suvakkiboostia
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17042892/karpaset-ovat-aanestaneet
Paska saitti ja paska ylläpito. Maksettu trolli

Kusinen Kännikala

Selkeä tekninen ongelma havaittu, striimi olisi pitänyt uudistaa 8 tunnin välein, että dokumentointi olisi jälkipolvillekin olemassa, eli uusiksi meni.

Sisua tarvitaan, miten olisi viikko kivellä, äijä asenteella?
Mukaan kaasugrilli, aurinkopaneelit yhden 100 amperitunnin akun kanssa invertteriä unohtamatta ja jääkaappi.
Toki mukaan mahtuu paljon muutakin kampetta, tarvitaan vain mielikuvitusta ja erakkoasennetta, niin kivellä asuu vaikka kuukauden, tilaa kyllä on.