Vaasan kaupungin johtava ylilääkäri kertoo Iltasanomille, että Suomessa pitäisi nyt viimeistään ottaa pakkorokotukset käyttöön.
– Hallitus voi nyt osoittaa todellista kriisijohtajuutta ja määrätä yli 12-vuotiaille rokotuspakon. Tartuntatautilain 47 § antaa tähän mahdollisuuden, ylilääkäri kertoo Iltasanomissa.
Ylilääkäri perustelee asiaa sillä, että tällä hetkellä vastuu rokottautumisesta on sälytetty alamaisille, joilla vain hyvin harvalla on mitään tieteeseen pohjaavaa tietoa tai ymmärrystä rokotteista ja rokottautumisen merkityksestä. Hallituksen pitäisi nyt ottaa ylilääkärin mukaan vastuu kansalaisista ja pakkorokottaa ihmiset.
Ylilääkäri ehdottaa muitakin laajoja toimia koronan leviämisen estämiseksi, maskipakkoja, karanteeneja ja rajoituksia matkustamiseen ja vapaa-ajan harrastuksiin.
Antaa raadin ratkaista:
