Ruotsi sai uuden hallituksen ja historian ensimmäisen naisen pääministeriksi


Axelsson Kihlblom, Andersson, Strandhäll.
Ruotsi sai lopulta monen veivauksen kautta uuden hallituksen Stefan Löfvenin eron jälkeen. Mitään yllättävää ei kuitenkaan ole tiedossa.

Toisaalta hallitus on historiallinen. Pääministeri Magdalena Andersson (S) on Ruotsin historian ensimmäinen naispuolinen pääministeri. Ja kun tasa-arvoasioissa mennään, niin historiaa on myös se, että samalla maahan saatiin ensimmäinen trans-henkilö ministeriksi. Lina Axelsson Kihlblom, joka oli ennen mies, nyt nainen, sai ylemmän koulutusasteen ministerin paikan.

Mitään muita yllätyksiä ei listalla ole. Samat pällit päivästä toiseen, eri pallilla. Miljööpuolue Vihreät onneksi lähti hallituksesta, mutta puolue on muutenkin ajellut viime aikoina puolivaloilla.

Tukholmalaisten kannalta huolestuttavaa kuitenkin on Annika Strandhällin (S) pääsy ympäristöministeriksi. Straqnhällikään ei ole niitä penaalin terävimpiä kyniä, mutta sitäkin fanaattisempi. Voi olla varmaa, että autoilijoita tullaan kurittamaan isän kädestä.

No, mitäpä tässä valittamaan. Näillä mennään.


64 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
pöh

Demokratia ideana on hyvä, mutta ohan tässä nähty jo vuosikymmeniä ettei tällä poliittisella järjestelmällä mikään ikinä muutu eikä ihmisten ääni pääse kuuluviin.
Suorastaan surkeeta on länsimaiden rappio.
Ihan sama ketä äänestät niin samat pahvipäät siellä on hallituksessa tekemässä päätöksiä joilla jyräävät äänestäjänsä entistä syvemmälle.

Qroquius Kad

Kummasti se on toiminut ja toimii Unkarissa, Tšekissä, Slovakiassa ja Puolassa.
Jos suomalaiset ovat oikeasti niin tyhmiä lapsia, etteivät osaa äänestää valtiomiehiä johtajikseen, niin kärsikööt nahoissaan.

pöh

Miettikääpä vaikka että miksi Sanna Marin on pääministeri?
Ei kansalaiset ole äänestänyt häntä maan tärkeimpään virkaan, puolueen johto Marinin suhmuroi pääministeriksi. Siis muutama demarijohtaja kulisseissa päätti Suomen pääministerin.

Qroquius Kad

Ei olisi päättänyt, mikäli suomalaiset olisvat antaneet Perussuomalaisille yli puolet äänistä, kuten unkarilaiset PSn veljespuolueelle Fideszille.
Mutta eiväthän suomalaiset sellaista tee.

pöh

Itse en enää tule äänestämään persuja.
Vaikka monessa asiassa olen heidän, tai ainakin heidän julkisten lausuntojensa kanssa samaa mieltä.
”fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me”

Rullattu

Sama täällä.
Ei oikein uppoa yksi asia mikä on käytännössä elämälle lopetus mitä persut kannattaa. Turha varmaa kertoa mikä aika on kyseessä ja mikä on agenda menossa.

Ohmygod

Demokraattisissa vaaleissa on aina pitänyt valita pienin paha.

Rullattu

Piikkisissit on paniikissa.
Persut on kyllä osoittaneet jo että onhan se hyvä että ajattelevat että veroja pitää laskea, mutta mitäs hyötyö siitä on jos koko kansa on kohta pistetty myrkkyjä täyteen eikä oikein ole ketään nauttimaan noista veroalennuksista,

Rullattu

Ne ajat on menneisyydessä kun satuja luin.
Mutta pate se on juonut kyllä aivonsa viemäriin jo ajat sitten.

Puolueeton

Demarit sai 9000 ääntä enemmän kuin persut ja ääniä hylättiin 17844 tai
demarit sai äänistä 17,7 % ja persut 17,5% ja ääniä hylättiin 0,4%.

viherinhooja-mestari

Se johtuu Ylen ja hesarin ym medioiden aivopesusta.

Oho

Kai se on se syökää kana juttu tai tässä tapauksessa broilerin paskaa…

Claudius Victorius

Näin se menee. Jos ei äänestetä muita kuin samoja hyvävelipuolueita niin politiikka jatkuu entisellään. Parlamentaarinen demokratia mahdollistaa puolueiden liitot. Politiikan ymmärrys on suomalaisilla Euroopan surkein. Mikään ei muutu tulevaisuudessakaan täällä. Kaikkiin maailmanpelastustalkoisiin osallistutaan ja sitten kun äänestetään väärin niin valitellaan eri foorumeilla.

Kaitsu

Juuri näin. Huvittavinta asiassa on se, että kun se poliitikko tekee varsinaisen kardinaalimunauksen, niin eihän se sitä kolttostaan enää seuraavassa hallituksessa istuessaan edes muista.

Varsin valikoiva ja omaa etua ajava tuo poliitikon muisti.

Sami

Kaikissa demokraattisissa valtioissa vaalit voittaa, sekä vallan perii taho, jolla on valtamedian suosio, eikä tästä ole yhtäkään poikkeusta.

Waltsu

Näin se menee, koska tämä edustuksellinen demokratia on lähinnä kilpailua siitä, kuka onnistuu parhaiten manipuloimaan äänestäjiä. Kenellä on nerokkain imagokonsultti. Imagoahan se äänestäjä äänestää ja moni uskoo vieläpä äänestävänsä mieleistään henkilöä, ei puoluetta. Tässä järjestelmässä kuitenkin ääni on aina ensisijaisesti puolueen ääni.

Qroquius Kad

Mikä järjestelmä toimisi paremmin?

Waltsu

Vaikea sanoa, ehkä tämä on jopa surkeudestaan huolimatta parasta, johon olemme kyenneet tähän mennessä…

jorma

En ole transsissa tästä transsilinasta.

Anna-Maria Korhonen

Etenkin kaksi oikeanpuoleista näyttää kyllä ihan tavalliselta ruotsalaiselta mieheltä. Joten en kuule korvissani historiallista havinaa. Hassua kyllä yleensä Suomi seuraa kaikessa Ruotsia perässä, mutta naispääministeri meillä oli ensimmäisenä.

Kaitsu

Mikä nyt sitten muuttuu, vai jatkuuko sama päätön meno kuten hitsarinkin toimiessa pääministerinä??
Ihan näin mutu tuntumalta väittäisin, että sama tervetuloa kaikki työnvieroksujat, jihadistit ja sosiaalipummit meno senkun sakenee.

Toivottavasti olen väärässä mutta epäilen, että olen valitettavasti turhankin oikeassa asian suhteen.

Pippis Pappa

Odotamme kauhulla kuinka paljon syvemmälle suohon Ruotsin voi vielä upottaa. Olen jo 100% varma että sieltä suunnalta ei kuulu mitään positiivista seuraavat 10 vuotta.

Qroquius Kad

Voisinpa jakaa optimismisi, mutta minusta nähden mikään ei viittaa muuhun kuin Ruotsin hiljaiseen hiipumiseen historiaan Länsi-Rooman tavoin.

T

Mitä? Optimismia 🙂 ??

h44

Tämä Andersson on sen näköinen täti ettei ihan heti huvittaisi joutua hänen kanssaan riitoihin. Kuulemma melkoisen kova luu.

Päinvastoin kukaties

Tokko. Steffe oli nuija mutta Magda on skarppi ja ollut koko 7 vuotta Ruotsin matutuspolitiikan pääarkkitehtina Nuijan taustalla. Magdan miehellä on Tukholman Kauppakorkessa Wallenbergin professuuri ja mitä haluaa W? Halpatyövoimaa…

Suomi on POP

Transsinaisen toinen nimi on Marjatta joten terveisiä vaan Suomeen!

Fägäri

Transsianssi pasianssi.. tavallinen perushomo se on kuten kaikki muutkin noi jotka luulevat olevansa spesiaaleja.

Qroquius Kad

Ei ole;
tavallinen perushomo on mies joka tykkää miehistä.
Transistoriseksualisteila on korvien välissä selvästi enemmän vikaa.

Fägäri

Ransuhomot on siitä erikoisempia että ovat valmiita jopa oman lerssin silpomiseen ja kumitissien hankintaan ettei vaan kukaan luule homoksi ihan vaan koska lerssiä on pakko saada. Ei niinku mee jakeluun että vaikka sulla on mekko ja huulipunaa niin homo sinä vaan olet, pelkkä homo mekossa ja huulipunassa.

Qroquius Kad

Etkö sinä sitten?

Qroquius Kad

Niin. MIkä voisi olla mielenkiintoisempaa? Olemmehan tiedeorientoituneita cis-henkilöitä.

Burning

Maailma luisuu yhä pahempaa kaaosta. Maailmanlaajuinen sota olisi ehkä ainut joka puhdistaisi tämän saastan.

Qroquius Kad

Nykymenolla se III mailmansota päättyisi siihen, että Kiina hallitsee Itää ja Islamilainen Kalifaatti Länttä.

Daavidin poika

Tutkin tuota Axelsson:ia. Nettitietojen mukaan olisi leikkauttanut peniksensä pois 1995. En oikein ymmärrä sitten sitä, että kun penis heitetään huissin nevadaan, niin mitä tilalle tulee.? Voiko asia olla niin, että leikkaavan lääkärin hyllyllä on uusi osa.?

Hyvä puoli tuossa kuitenkin on se, että ei ole enää ikuna hänellä tahkojuustoa lainapeiteen alla. Se jäi kuitenkin epäselväksi minulle, että onko hän se niin sanottu (Hen)

Tsemppiä kuitenkin länsinaapurin uusille ministereille/hallitukselle: vaikka matkittekin Suomen hallituksen kokoonpanoa.

Qroquius Kad

Naisesta mieheksi on helppo prosessi:
leikataan vain heppi ja pallit pois ja käännetään reunat sisään, niin tulee oikein siisti pikku pimppi!
Päälle vedetään estroa niin paljon että tissit kasvavat mutta parta ei enää.

Toisinpäin onkin sitten töisevämpää.

pöh

Nä olen 30-vuotta elänyt tätä niinktsuttuaa moniskulttuuria.
Mä en ikinä pahoinpitelisi naista
Juuri taas yläkerrassa huudosta ja äänestä päätellen nainen sai maistaa islamilaista arvostusta
Tää tuntuu oikeesti tosi pahalle etttä imhiset ei ymmärrä ennen kuin osuu omalle kohdalle

Rullattu

Jahka ne ymmärtää sittenkään.
Suvakkius on monesti teinistä hautaan asti, vaikka mitä tapahtuisi.

viherinhooja-mestari

Eli ihanaa väkivaltaa, kääk.

Minä

90-luvulla oli tarkoitus pedata Mona Sahlinille pääministerin paikka, siis sossujen puheenjohtajan paikka. Mona vaan vähän sössi ja sai lisänimen Mona Låna. Siihen hautautui haave ensimmäisestä naisesta pääministerinä.

Tämä nykyinen onkin jo toista kertaa pääministerinä. Ensimmäinen pääministeriys taisi olla ohi tunneissa. No, nyt on kai kauemmin.

Ei hyvältä näytä Ruotsin kohtalo.

Daavidin poika

Muistaakseni Moonalla meni oma, ja Ruotsin valtion luottokortit sekaisin. Tuo sekaannus maksoi ilmeisesti Moonalle pääministeri paikan.

Minä

Juuri niin. Siitä se Mona Låna -nimitys syntyi.

Toinen hupaisa juttu oli Gudrun Schyman samoihin aikoihin. Vassupoliitikko, joka puolusteli korkeita veroja ja kärähti itse verovipistä.

Last edited 4 vuotta sitten by Minä
Hyvä Alku

Jälkimmäinen GS kusi myöskin elokuvateatterissa ensi-illassa kännipäissään lattialle ja heitti kusiset nimettömänsä jonkun niskaan.

Uudesta hallituksesta on ASn hoitamattomat laskut menneet ulosottoon ja tämä nainen vastaa siitä mihin Ruotsin ydinjäte sijoitetaan!?!! Toinen naisministeri on käytellyt kokkelia ja miesministeri jäänyt kiinni rattijuoppoudesta.

Minä

Sellaista se kansakunnan parhaimmisto, joka on valittu luottamustehtävään hoitamaan kansakunnan hyvinvointia. Oikein esimerkillisiä ihmisiä.

Niiltä puuttuu kyky hallita omaa elämäänsä, mutta ovat täysin kyvykkäitä hoitamaan kansakunnan asioita?

Daavidin poika

Kolmas hupasa juttu on, kun muuan seksikäs isotissinen blondi kuiskasi vasempaan korvaani…Strandhäll:illä on ulosotossa kuuteen eri yhtiöön..Ei alkanut hänenkään ministerikausi hienosti.

Kummaa kerrakseen

Yhdeksän laskua mennyt ulosottoon by so far.

Asuu edelleenkin samassa talossa jossa hänen miehensä hirtti itsensä pari vuotta sitten? Seurustelee edelleenkin Morkani Juuhanssonin kanssa?

Huru-ukko

Vaan nythän ne saa velat maksettua ministerinpalkalla ja ministeriön rahoilla??

Kruununkalle

Sillä on koko ajan ollut palkka yli miljoona kr per vuosi.

seant
Atkut Pokalle

Ruotsin TV4 tämän sopan kaivoi esille. Maksamattomia laskuja on jo vuodesta 2013 ja kuten TV4n poliittinen toimittaja Ulf Kristoffersson sanoi on melko impopulääriä kun henkilöllä on miljoonatulot(kr) eikä silti maksa laskujaan.

Ei jatkoon

Aftonbladet: A väitti tiistai-iltaisessa TV-lähetyksessä ettei KOSKAAN ELÄISSÄÄN ole saanut maksumuistutusta vaikka jo vuonna 2013 jätti A yli 15.000kr laskun maksamatta.

”Därför är det väldigt konstigt att hon i tisdags kväll i SVT hävdade att hon aldrig fått en betalningsanmärkning. Detta sedan Aftonbladet avslöjat att hon inte betalat två räkningar som Kronofogden nu var på sluttampmen att driva in.
Hon har haft två, även om de är ett bra tag sedan. Betalningsanmärkningarna fanns registrerade 2013 och den ena belöpte på drygt 15 000 kronor.”

Särmääjä

Miksi tossa maassa alunperinkään on pitäny muodostaa mitään koaliatiotahallitusta kun demarit voi yksinkin olla vallassa?

Qroquius Kad

Ilmeisesti koska ruotsalaiset kokevat valtavan tärkeänä korostaa hyvinkehittynyttä sosiaalisen yhteenkuuluvuuden tunnettaan, mikä ilmenee diskuteeraamisen, fiikkaamisen ja muun sensellaisen tarpeena.

viherinhooja-mestari

Pallit menettäneelle palli.

viherinhooja-mestari

Kuinkahan kauan menee venäjällä, että ollaan tässä pisteessä?