Tukholmassa Bemareihin kohdistuneet rattivarkaudet ovat välillä kuin pandemia. Botkyrkan Tumbassa koko viime syksy vaarallista aikaa BMW-omistajille.
Botkyrkassa BMW:den rattivarkaudet keskittyivät Tumban ympäristöön. Johtuu varmaan siitä, että Tumban alueella on useita ylemmän keskiluokan omakotitaloalueita, joiden pihoilla seisoo uuden karheita Bemareita.
Varsinkin loka-marraskuussa liikkeellä vaikuttaa olleen todella ammattitaitoinen liiga, joka jätti jälkeensä useita kymmeniä ratittomia autoja. Joulukuussa varkaudet loppuivat. Luultavasti kyse on siitä, että porukka oli jostain kaakkoisen Euroopan maasta ja pakettiauton takakontti tuli täyteen ja poistuttiin maasta.


Tiettävästi vain muutamassa tapauksessa varkaus jäi yritykseksi. Yhdessä tapauksessa auton omistaja kertoo kuulleensa katoksesta ääniä ja meni tarkistelemaan tilannetta. Paikalta poistui nopealla marssilla pari tummiin pukeutunutta miestä.
Paikalliset puhuvat myös, että syksyn aikana nähtiin ainakin yksi valkoinen romanian kilvissä liikkuva pakettiauto, luultavasti Mercedes Sprinter.

Monet talon omistajat ovat kertoneet, että kun heillä on ollut valvontakamera suunnattuna autokatokseen, niin siellä on öisin käynyt selviä tarkkailijoita, jotka ovat merkanneet pelkästään Bemari-taloudet.
Yhdellä bemaristilla kävi niin hyvä tuuri, että kun hän sai autoon uuden ratin, niin se vietiin taas uudestaan muutaman viikon päästä.

Bemareiden ratteja varastellaan siksi, että halutaan airbag. Itä-Euroopan maissa kolariautoihin vaihdetaan ratti ja avot, auto on kuin uusi. Kysyntä on idässä siis suuren puoleista.

Arvokasta tavaraa nuo Bemuratit bergele!
Lieneekö tosi vai urbaanilegendaa, mutta aikoinaan oli liikkeellä juttu, että mannet oli ajaneet ratsiaan ja autossa oli ollut ratin tilalla lukkopihdit.
Joka tapauksessa siinä ei ainakaan ollut kyse airbagista, kun sitä ei ollut vielä keksittykään.
Ihan m-sport alimpana kuvassa. On ne härskejä kun kotipihasta viedään kilikalilla ratit. Pakko myöntää että on se kovvoo hommoo tuo yrittäjän elämä.
Onko mitään järkeä varastaa Saksalaisten, tai Ruotsalaisten valmistamasta ajoneuvosta ohjauspyörää.? Nämä osat on kytketty ajoneuvon tietokonejärjestelmään. Jos vaikka kahden Volvon runkonumerot ovat 006 ja 007, niin sinä et voi vaihtaa ohjauspyörää näitten kahden sarjanumeron kesken. Voi tietenkin vaihtaa jos haluaa, mutta ajoneuvo ei lähde käyntiin jos jommassa kummassa on ”vieras osa” Tässä on Pate se pointti, mutta kerroppa se jollekin arabiaanolle.
Mitä ne niillä tekevät, jos kerran eivät ole keskenään vaihtokelpoisia?
Mistä sitä tietää, jos keksivät niillä vaikka ja mitä ”kivaa” noin niiku omista mielistään?
Saahan ne ehjän ratin ja airbagin. Airbagin laukaisujohtojen väliin kun laittaa sopivan kokoiset vastukset, Varoitusvalontoimii kuten pitää, mutta pussi ei oamahda nenälle kovassakaan tärskyssä. Tirvalaitteita ei ole koodattu alustanumeroon, monia muita vempeleitä kylläkin. Alkaen ulkopeileistä.
Kysyin eläköityneeltä Volvon asentajalta asiasta. Hän ripitti minulle, että se on ajoesto järjestelmä joka antaa viestin starttimoottorille. Virta tulee näyttöön koe laudalle, moottori pyörii mutta ei lähde käyntiin, koska siinä on vieras osa. Hän kertoi esimerkkinä sellaisen asia, että jos sinulla Volvo jossa on 60:litraa polttoaine tankki, ja haluat vaihtaa sen 80 litraiseksi, niin silloin Volvon tietokonejärjestelmä pitää kaliproida uuteen uskoon.
Kas kummaa kun eivät ole vaihdekeppien nuppeja nyysimässä ja tunk… poikittain….
Mutta suuhun pissii ja hakkaa
https://yewtu.be/watch?v=VKXEW_42xo4