Nettimatka Rinkebyhyn.
Muuan mies, joka työskentelee muuassa kiinteistöhuoltofirmassa, joka taas huoltaa muuansia kerrostalokiinteistöjä Tukholman Rinkebyssä ja Järvan alueella, kertoo käytännön kiinteistöhuollosta.
– Muutama kesä sitten kun oli kovia pitkiä helteitä, niin veden kulutus taloissa kymmenkertaistui. Viime kesänäkin kun helteet jatkuivat viikkoja niin veden kulutus oli aivan järjetöntä. Nyt, kun kesä on varsinaisesti alkanut, niin veden kulutus on taas tapissa.
Kiinteistöäijän mukaan kolmansista maista tulleet tulijat kärsivät Pohjolan helteistä kuten muutkin, mutta vettä ei suinkaan kuluteta kehon viilentämiseen suihkun alla istumalla – vaan huoneiston viilentämiseen. Tai kuvitelmaan viilennysvaikutuksesta.
– Heillä on melko yleisesti sellainen käsitys, että kun vessan ja suihkun vesihanat laittaa juoksemaan kylmään vettä ja jättää oven auki, niin se ikään kuin muka viilentäisi ilmaa muualla huoneistoissa. Siellä on huoneistoja esimerkiksi Svennebygrändillä, joissa pidettiin vesihanoja auki viikkokaupalla yhteen putkeen 24/7. Ammeet ja ämpärit ovat niin ikään yleensä aina täynnä vettä.
– Veden kulutus on aivan tolkutonta, mutta tuollainen aiheuttaa tietenkin myös kosteutta. Jotkut huoneistot ovat kuin sademetsiä, ilman kosteus kuin jossain viidakossa monsuuniaikaan. Siitä tietenkin seuraa monenmoista mukavaa vesi- ja kosteusvahinkoa. Tapetit kuplivat, lattiamuovit kuplivat ja nurkat ja listat ovat täynnä vaikka minkälaista hometta ja ötökkää. Se haju voi olla aika kovan puoleinen kun avaa käytävältä oven tällaiseen monsuuniasuntoon.
Kiinteistöäijän mukaan joskus takavuosina tähän lotraamiseen puututtiin. Rappukäytäviin ja uusille asukkaille jaettiin selkoruotsilla lappuja ”VET-TÄ EI SAA LAS-KEA YÖ-TÄ-PÄI-VÄÄ”. Joissakin huoneistoissa käytiin ihan paikanpäällä opastamassa asukkaita suihkun käytöstä. Tai pikemminkin käyttämättömyydessä.
– Tämä jäi pikkuhiljaa pois. Sanotaanko, että 00-luvulla vielä saatettiin ihan hyvässä hengessä opastaa asukkaita, mutta se loppui 10-luvulle tultaessa. Ensinnäkin kukaan ei uskalla enää mennä niihin asuntoihin, siellä voi olla vastassa mitä käsittämättömimpiä juttuja. Toisaalta kiinteistöfirmat ovat ihan samanlaisen vainon ja kiusan kohteena kuin ambulanssi- tai pelastuslaitoshenkilökuntakin. Ne näkeävät meidät jonakin vihollisina. Vaikka meillä on koko ajan paljon tummia nuoria töissä, niin silti.
Kiinteistöäijä avaa myös toista huoneiston viilennystapaa.
– He tapaavat pitää jääkapin ja pakastimen ovia auki. Että huh huh hellettä vaan.
Rasismi mädännyttää talot
– Suurin syy on kai rasismi. Siis työnjohto ja hallinto pelkää kuollakseen rasismin leimaa. Joten ovat katsoneet parhaaksi katsoa asiaa sormien läpi ja antaa talojen mädäntyä. Niin kuin sanoin niin siellä on tälläkin hetkellä parikymmentä huoneistoa, joissa vettä lasketaan ihan 24/7.
Kiinteistöäijä toteaa, että häntä itseään asia ei kiinnosta enää tippaakaan.
– Nuorempana kuvittelin, että ohjeistamalla kaikki hoituu. Kun opastaa ja on ystävällinen, niin kyllä uusruotsalainenkin oppii vesihanan käytön ja kerrostaloasumisen. Mutta vitut.
– Tyypit ovat tulleet jostain hevon perseestä, jossa ei ole ikinä nähty juoksevaa vettä ja vesi on nostettu jostain kehitysaputyön kaivamasta kaivosta. Ne eivät ikipäivänä opi ymmärtämään miksi sitä vettä ei saisi juoksuttaa yötäpäivää. Ne kuvittelevat veden tulevan jostain taikasäiliöstä, tai mistä lie. Ehkä sieltä kaivosta, minkä kehitysapu kaivoi niiden kylään.
– Ne eivät ymmärrä, että se veden juoksutus on aivan pöljän touhua, toisaalta yritäppä selittää niille jotain kosteusongelmasta… ihan sama kuin yrittäisi avata kivikauden ihmiselle kännykän toimintaperiaatetta.
SE ON ALLAHIN VETTÄ !!!!!!!!!
Koraani lupaa uskoville asuinsijat solisevien purojen varsilla.
Kuivassa erämaassa tuosta on tietysti haaveiltu.
Ja nyt profeetan sana on tullut todeksi!
Ruotsissa.
Ei totta vie kannettu vesi kaivossa pysy ! Saatanan murjaanit, apinakin on 100 kertaa oppivampi!
Muutamassa vuodessa milteipä kirosanoiksi muuttuneita ilmauksia:
”monikulttuurisuus”, ”globalisaatio”, ”vapaa liikkuvuus”, ”inkluusio” ja ”digiloikka”.
Nähty on myös suomessa. Kiinteistönhoitajana muutama vuosi. Homma oli mukavaa, paitsi kun näiden sotkuja piti selvitellä. Sama siivous puolella. Kun oli joku ongelma, niin aina oli joku stnan riita ja ulina. Vaativat ja vaativat. Ikäänkuin Suomi olisi olemassa niitä varten. Täysin kiittämättömiä mulqvisteja.
Suomessa kun on tullut vesimittarit, niin siitä on seurannut,vesilaskut on pitänyt lähettää sossun maksettaviksi, josta on seurannut, että sossu on vaatinut vettä ei makseta mittarilukemien mukaan vaan kuten ennen esim. asukkaiden mukaan.
Mitä tämä tarkoittaa käytännössä? Itse maksoin Suomessa asuessa kulutuksen mukaan, eli mittarilukemien. Mulla ei ole soshuollosta mitään kokemuksia, eli mitä tuo ’asukkaiden mukaan’ tarkoittaa?
Tarkoittaa seuraavaa: meillä oli 4-henkinen perhe 80-luvulla kerrostalossa ilman vedimittareita. Vesimaksu oli 20 markkaa per henkilö per kuukausi eli 80 markkaa kuukaudessa.
Tavanomaisesti taloyhtiöissä veden kulutuksesta laskutetaan vakiohinta asunnon henkilömäärän mukaan. Joissakin on myös asuntokohtaiset vesimittarit, joiden mukaan tehdään tasauslaskut.
Tällainen kuvio on tehty vakaan veden hinnan, ennakoidun kulutuksen ja homogeenisen, kulutuskäytttäytymiseltään ennustettavan asiakunnan mukaan.
Väitänpä että meillä on nykyään mittarit vain ja ainostaan muukalaisten takia. Ennenvanhaan suomalainen onnistui vettä läträämään tuolla tavalla sammumalla suihkuun.
Tilanne nykyään:
Tilanne ennen:
Sossun on turha tulla vaatimaan yhtään mitään, jos yhtiöjärjestyksessä sanotaan, että asunnon haltija maksaa todellisen kulutuksen, eli vesimittarin lukeman mukaan. Ei tuollaiseen perseilyyn saada mitään tolkkua, jos joku taho ei joudu maksajaksi.
Kaikkeahan voi aina vaatia mutta ei saada.
Jos kaikki laskut muutenkin maksetaan sosiaalitoimistosta, niin miksi ei tätäkin? Suomessa on sellainen tasa-arvo, että toiset maksavat itse kaiken elämisensä, toiset ei ja nämä maksamattomat ovat usein muita kuin suomalaisia.
Totta kai sossun pitää maksaa kulutuksen mukaan, kun laskutus on kulutuksen mukaan. Se tapa laskuttaa on kaikkein tasa-arvoisin ja vähiten rasistinen, joten hymyillähän niiden pitäisi.
Tuollainen muslimien läträämä vesilasku on helposti puolessa vuodessa pari tuhatta euroa.
Riittääkö?
Ilmastonlämpemisen torjumiseksi vähintä mitä jokainen voi tehdä on pitää jääkaapin ovea auki.
Totta! Ja vähän sama kääntäen: talvella pidetään parvekkeen ovea selällään.
Tiedän yhden ison kerrostalokompleksin, jossa asuu vain kehitysmaalaisia, ja joissa on tavallista pitää partsin ovea auki talvella. En oikein tiedä, mikä siinä on ajatus.
Varmaankin se tietoisku jossa neuvotaan laskemaan huoneiston lämpötilaa muutamalla asteella säästääkseen energiaa 😉
Älä unohda avata myös pakatimen ovea siitähän voi syntyä vaik uusi jääkausi.siis pakastimen.
Luulen kuitenkin, että jos eurooppalainen kivikautinen ihminen siirrettäisiin aikakoneella nykyaikaan, niin tovin äimistelyn jälkeen kännykän käyttö ja muu sujuisi. Vrt. ”Miksi USA:sta tuli USA eikä Meksiko, Brasilia jne. Koska se on protestanttisten englantilaisten, hollantilaisten, saksalaisten ja pohjoismaalaisten perustama valtio.” (Ann Coulter)
Eteläänpäin mennessä meno vain synkkenee.
Tää oli hiton hyvin kirjoitettu tai sanottu jos kaikki on suoraa lainausta ’kiinteistöäijän’ puheesta. Ei mitään uutta auringon alla. Suomessa kiinteistöfirmat valitteli jo vuosia sitten kuinka matut talvella liittää kuumavesiraanaan monta kymmentä metriä letkua. Tämä letku sitten kiertää pitkin asuntoa ja siinä siis juoksee kuuma vesi 24/7. Kuuna vesi on n. 50% kalliimpaa kuin kylmä ja sinä, minä ja me muut maksamme tämänkin perseilyn. Pikkusen huvitti juttua lukiessa kuinka yksinkertaista porukkaa nämä ovat. Tulisi huomattavasti halvemmaksi hankkia ilmastointilaite. Kai ne saisi senkin jotenkin särettyä.
Niin homman juju on siinä, että niillä ei ole velvollisuuksia vaan pelkkiä oikeuksia . Rahaa tulee paitsi Kelasta, niin myös niistä esim kymmenistä somali järjestöistä, jotka saavat käsittämättömiä summia tukia esim stea.
Paras ratkaisu olisi veden jakaminen samoin kuin heidän kotimaissaan:
Yksi tunti aamulla ja toinen illalla.
Jos kulutus on vielä tolkutonta, jaetaan vesi asukkaan astioihin talon pihassa.
Ihmeellinen on neekerinkin logiikka:
ensin kärsitään kuumuudesta, joka on kuitenkin viileämpää kuin siellä kotona sademetsässä.
Niinpä asuntoa täytyy viilentää nostamalla sen kosteus sademetsän tasolle.
Mistähän nuo neekerit oikeasti kärsivät?
Suomeen heitä on enimmäkseen tullut Somaliasta, joka ei todellakaan ole sademetsää vaan suurelta osin autiomaata tai ainakin niukkasateista aroa.
Näinhän se on, joten miksi he siis tavoittelevat sademetsää kotiinsa?
Nämähän tulevat alueilta missä lämpötila voi nousta yli 40° eikä varmaan ole edes tuuletinta käytössä – ja sitten heillä on muka täällä kuuma?!
Asuin jokunen vuosi sitten kaupungin vuokratalossa ja sielläkin Afrikasta tullut yh sai asuntonsa täysremppakuntoon neljässä vuodessa. Matot, tapetit, kaapit, keittiökalusteet, KAIKKI piti poistaa asunnosta ja jyrsiä jopa betonia kosteusvaurioiden vuoksi.
Joku teki lasun lapsista ja sen jälkeen palvelu pelasi: sossut hommasivat äidille lastenhoitoapua ja käyttivät viikottain kauppa- yms. ostoksilla. Pitäähän lapsia auttaa joo, mutta kuinka kauan meillä on varaa tähän?!
Hyvin he siis palvelivat. Ja sehän on kuulemma niin, että tulevaisuudessa palvelut ovat yhä suurempi osa arvontuotannosta.
Kun näin hyvin palvellaan, kuvittelevat todellakin olevansa kunniakansalaisia, joita tuleekin palvella ja kumartaa. Suomalaiset maailmanparantajat ovat hyvin opettaneet ja tehneet tälle maalle järkyttävän karhunpalveluksen.
90-luvulla Rinkebyssä kerrostalojen huoltomiehenä työskennellyt mies kertoi minulle, että niissä taloissa on julmettu vedenkulutus. Taloissa asui valtavasti uusruotsalaisia, jotka käyttivät valtavasti vettä. Eikä kyse ollut kuumista päivistä, vaan ihan normaalista arjesta.
Hän kierteli asunnoissa ja laitteli hanoihin jotain suodattimia, jotka vähensivät vedenkulutusta. Tiedä sitten auttoiko asiaa. Artikkelista päätellen ei paljon vaikuttanut.
Olisi parempi sulkea kerrostaloista vesi kokonaan määräajaksi jollei meininki ala muuttumaan. Hakekoot juomavetensä kaupasta tai olkoot vaikka mun puolesta juomatta. Niin mekin joudutaan Las Palmasissa tekemään jossa kraanavesi on merivedestä suodatettua eikä kelpaa kuin suihkutteluun, ruoanlaittoon ja pyykkiin.
Allahi löi sauvalla taikaseinään ja katso, vettä tulee, ja rahaa. On se hurja sälli…
On ne aika neroja. Todellisia moniosaajia.
Totuus on tarua ihmeellisempää. Ei oikein tahdo uskoa lukemaansa. Jostain kaikuu kuitenkin, että tekeehän ne törkeen hyvää safkaa. Tuhottoman kalliiksi tulee kuitenkin nämä eväät.
Jumalauta rasistssiii se on silleen jotta sitä saatanan ilmavaa riisiä ei keitellä jos siihen ei käytetä 1000 kuutiota vettä.
”Pitävät helteellä jääkaapin ja pakastimen ovia auki” ? Luulin että vain homer simpson tekee noin.
Ei edes Homer tee niin, vaan hänen tyyliään on laittaa pihalleen tuuliturbiini ja tuuulen tyynnyttyä pyörittää sitä parillakymmenellä pöytätuulettimella, joiden sähkön varastaa naapuri Flandersilta.
Jotain yhteistä tuossa fiktiossa on matujen tosielämän käyttäytymisen kanssa.
Siltä varalta, että joku ei tuntisi asiaan liittyvää fysiikkaa:
Jääkaappihan toimii lämpöpumpun perusteella. Se ei ”hävitä” lämpöä, vaan ainoastaan siirtää sitä paikasta toiseen, nimittäin jääkaapin sisäpuolelta sen ulkopuolelle. Tähän se tarvitsee ulkopuolista energiaa, jonka se saa sähköverkosta. Mutta myös tämä käytetty energia poistuu lopulta jääkaapin koneistosta lämpönä.
Lämpö poistuu jääkaapista tai pakastimesta sen takaseinässä olevan metallisen ritilän kautta, joka onkin kuuma. Niinpä se itse asiassa jopa lämmittää huoneilmaa.
Lisäksi jääkaapeissa on termostaatti, joka säätää sen sisälämpötilan vakioksi. Niinpä jos sen ovi on auki, koneisto tarvitsee tavallista enemmän energiaa ylläpitääkseen jääkaapin sisällä alhaista lämpötilaa. Mutta myös tähän käytetty lisäenergia poistuu lopulta lämpönä sen saman ritilän kautta. Niinpä se lämmittää huonetta jopa enemmän kuin se muutoin tekisi. Sen lisäksi, että myös sähkölasku kasvaa.
Se siitä viilennyksestä.
Parikymmentä vuotta sitten kuuli niitä juttuja Suomessa, että kiinteistöäijiä saattoi odottaa matuasuntoon mennessä yllätys, kun parketin päälle oli kasattu 10-15cm maata/multaa pahimmillaan koko asunnon laajuudelta, sitten vaikkapa olohuoneen nurkassa kasvatettiin vihanneksia yms. ja osassa vielä perheen vuohi tai pari tepsuttelivat bonuksena ympäri kämppää.
Kuulemma olivat niitä hys-hys -juttuja, joista ei lehdissä parannut kirjoitella. Useammasta suunnasta korviin tullut, totuuspohjasta en silti tiedä.
Paskapuhetta. Maanviljelyhommathan on TYÖTÄ. Sen uskon että viljeltiin hassutupakkia ja vuohi pitää olla kun panettaa.
Ja khattia kanssa!
Vääräuskoisten pitää nyt suvaita kiltisti eikä olla niin rasistisia. Vesi kuuluu allahille.
Samanlainen taikaseinä kuin raha-automaatti? Mukavahan se on senkin puolesta lorotella, kun ei tarvitse itse maksaa, ei vedestä eikä siitä että asunto homehtuu. Laskut lankeavat vääräuskoisille tässäkin asiassa.
Slummiutumista aiheuttavat muukalaiset, kukaan ei halua asua heidän kanssaan samassa talossa. Yhteiskuntaa pitäisi suunnitella siten, että kaupungin vuokratalot sijaitsevat eri kaupunginosissa kuin omistusasuntotalot. Ja omistusasuntoja ei saisi vuokrata henkilöille, joita talon muut asunnonomistajat eivät taloon halua. IHANTEELLISESSA tapauksessa yhteiskunta ei rakenna vuokra-asuntoja lainkaan. Eikä ota muukalaisia vastaan lainkaan.
Muukalaisten suhteen nollatoleranssi!
Siihenhän se tulevaisuudessa näyttää menevän.onhan se jo pikkuhiljaa nähtävissä ja kuultavissa.
Boris Johnsonista on tehty Odessan kunniakansalainen.
Hänellä on siis jatkossa oikeus laskea kaupungin talousvettä hanoista niin paljon kuin sielu sietää. Johnson tulee tuskin oikeuttaan käyttämään, koska hän ei ole idiootti.
Ehkäpä se kunniakansalaisuus tarkoittaa tässä tapauksessa jotain hieman muuta kuin kemumatuille.
Ukrainalaiset eivät tiedä, että ko arvonimi on tätä nykyä melkeinpä loukkaus.
Boriksen kaltaisille tarvitaan uusi arvonimi, jota kemut eivät ole ryssineet.
Eikös tämä olekkin toisaalta ihan hyvä asia?
Viemäriverkostoja ei tarviset huuhdellä vaan asukkaat varmistavat että jätteet eivät jämähdä mihinkään putken mutkaan.
Toisaalta, jätevesi on sen verran pienipitoista ettei tarvitse rakentaa yhdyshaaroja Nokian malliin puhtaan ja jätevedesn välille. Ja sitten jättää niitä auki.
No, vesi- ja jätesisilitokset on tuotannon maksimissa. Mutta ompahan matuilla jotain kerrottavaa lapsenlapsille tyylin:”Silloin kun me tulimme tänne, Ruotsi oli paratiisi. Kaiken sai ilmaiseksi ja vettä sai juoksuttaa yötäpäviää. Sitä riitti vuosia. Silloin sitä ei tarvinnut kantaa kanisterissa kuten nykyään 10km päästä. Ja silloin oli asfalttitiet jossa ajettiin, voitteko kuvitella, autoilla. Ei tarvinnut jalan kävellä eikä pokupyörällä mennä. Ja olihan silloin myös ihmeellinen tautaisia kiskoja pitkin kulkeva pitkä-auto. Se oli silloin se”.
Kuinka pitkään voidaan jatkaa sillä linjalla että tietty kasvava väestönosa elää kuin siat pellossa ilman vastuuta mistään, mutta kaikki korjataan heille ja uuden kämpän saa ilmaiseksi kun vanha on laitettu remonttikuntoon.
Kunnes valtion- ja kansantaloudet brakaavat ja sosiaaliturva lakkaa toimimasta.
Omassa talossa on yksi n. 20 m2 yksiö jossa asuu n. 5 somalia tai vastaavaa.
Talvella on parimetriset jääpuikot räystäällä ko. asunnon kohdalla kun tuuletusikkunat on jatkuvasti auki.
Sähköt on usein poikki ja latailevat matkapuhelimiaan porraskäytävän pistorasioista.
Mitäpä sillä on väliä kun musun ei tarvitse maksaa itse vesilaskuaan.