Suojaa kotisi matkan ajaksi ja estä asuntomurto ennalta


Moni koti jää kesälomakaudella pitkäksi aikaa vahtimatta, kun ihmiset käyvät lomamatkoilla. Poliisi antaa vinkkejä asuntomurtoriskin pienentämiseen.

Nyt kesällä monet käyvät matkoilla, eikä koteja usein jää kukaan vahtimaan. Pitkään asumattomana oleva asunto on altis murtovarkauksille. Asukkaat voivat kuitenkin pienentää murtovarkauden riskiä poissaolonsa aikana noudattamalla seuraavia neuvoja:

  • Jos asuntoon ei jää ketään matkan ajaksi, tulevaa tai meneillään olevaa matkaa ei kannata hehkuttaa sosiaalisessa mediassa.
  • Pane arvo-esineet piiloon siten, ettei niitä havaitse ainakaan ikkunoista sisään katsomalla. Tyypillisimmin murtovarkaat anastavat koruja, käteistä, aseita, elektroniikkaa sekä muuta arvo-omaisuutta.
  • Matkalle lähtiessä asunto olisi hyvä jättää mahdollisimman asutun näköiseksi. Mikäli naapuruussuhteet sallivat, kannattaa naapureiden kanssa sopia esimerkiksi pihan hoitamisesta ja postin noutamisesta.
  • Naapureita voi myös pyytää pitämään tyhjänä olevaa asuntoa hieman silmällä epäilyttävän toiminnan osalta.
  • Älä jätä vara-avainta mihinkään ulos piiloon vaan mieluummin jonkun luotettavan henkilön haltuun.
  • Asunnosta poistuessasi muista lukita ovet ja ikkunat sekä kytkeä mahdollinen hälytysjärjestelmä päälle.

Ennen matkalle lähtöä kannattaa myös ottaa talteen puhelimien, tablettitietokoneiden ja muiden laitteiden tunnisteet, jotta poliisi voi yrittää paikantaa ne mahdollisen anastuksen jälkeen. Laitteiden omat sovellukset ja suurimman osan laitteista omistaja voi itsekin paikantaa. Laitteet kannattaa myös suojata hyvin, jotta niissä oleva tieto ei päädy rikollisille.

Ilmoita pikimmiten hätäkeskukseen, jos asuntoosi on murtauduttu

Jos matkalta palatessa huomaa, että kotiin on murtauduttu, pitää asiasta välittömästi ilmoittaa hätäkeskuksen puhelinnumeroon 112. Asukkaan tulee myös heti poistua asunnosta, jottei hän tule sotkeneeksi tekopaikkaa ja jotta poliisi voi suorittaa rikospaikkatutkinnan. Naapureita voivat puhuttaa havaintojen osalta sekä poliisi että asukas itse.


14 thoughts on “Suojaa kotisi matkan ajaksi ja estä asuntomurto ennalta”

  1. Onneksi just tuli sähkölasku niin jää tämän vuoden lomareissut tekemättä. Se on itä-euroopan taikurimiehille pahempi juttu sillä minä olen kotona ja minä ammun heitä haulikolla naamaan.

    1. ”ammun heitä haulikolla naamaan.”

      Olisi hyvä olla suunnitelma ampumisen jälkeisille toimenpiteille. Onko kuoppa kaivettu varalle tai suonsilmäke katsottu valmiiksi. Miten kuljetetaan ammutut kuoppaan. Kestävätkö auttajien hermot. Verta tulee noin viisi litraa per kohde. Sisätiloissa riittää sitten siivottavaa. Käyttäjiltään vapautuneiden puhelimien sijainti ehkä voidaan selvittää.

      Toivottavasti varoituslaukaus riittää.

      1. Pakastin on hyvä olla olemassa,,isompi malli, toimivalla moottorisahalla voi paloitella kätevästi,,,häviytys sujuu kuin tanssi.

  2. Laittakaa näkyvälle paikalle jonkun muslimimaan lippu. Muslimit kun ovat aina kotona, ja heillä on päänirroitusvehkeitä sekä raivokas reviirinpuolustusvietti.

  3. Minulla on ainakin ollut aina kotivakuutus. Olen asiakkaana allamainitussa vakuutusyhtiössä. Asiakkaana olen ollut nyt noin 4 vuotta.

    -AIG Europe s.a sivuliike
    -Koti-irtaimisto 20 000€ omavastuu 125€
    -Matkatavaravakuutus ulkomaille 1000€ Omavastuu 125€
    -Vastuuvakuutus 200 000€ Omavastuu 125€
    .-Kuukausimaksu 7,49€ / Vuosimaksu 89,88

    AIG:en yhteistyökumppani Suomessa on Fortum.

    1. Mitäpä iloa vakuutuksesta, kun koti on putsattu tyhjäksi eikä vakuutusyhtiö korvaa, vaan vetoaa johonkin porsaanreikään.

      1. Oven lukkoa ei oltu öljytty sitten vuoden 1978 eikä ovessa käytetyn puun laatu täytä nykystandardia VG720.44R. Korvausvaatimuksenne hylätään ja olette tämän selvittämisen vuoksi meille nyt velkaa 18.632 euroa. Viimeinen maksupäivä eilen. Olemme myös tehneet teistä rikosilmoituksen, nimikkeenä törkeä erehdyttäminen.

    2. Eipä siinä kotivakuutus lämmitä, kun joku runkkari raiskaa kodin. Asumme rivitalossa, ja otin hälytysjärjestelmän. Se nostaa helvetillisen älämölön, ja tekee murtoilmoituksen jos yrittää mistä tahansa luukusta sisään. Jos minä olen kotona, kun joku paskiainen tunkee väkisin sisään, niin onhan se selvä, ettei se omin jaloin ulos kävele.

      1. Itse olen huonokuuloinen, ja olen ratkaissut/ valmistautunut ongelmaan yksinkertaisesti väkivaltaisesti. En kuule esim ovikelloa. Tai puhelinta. En ole vainoharhainen, mutta normaalisti varautunut. En omista asetta, mutta monilla omatoimisilla keinoilla voi varautua/aseistautua. Esim koira. Tässäkin pihapiirissä pyörii huumehörhöjä yms. Armeijan käyneet jne osaavat kyllä.

      2. Tuliaseen käyttö on muutenkin ongelmallista. Siinä hoitaa itsensä linnaan helposti, ja pahimmillaan aiheuttaa naapureillekin vaaraa. Tuliaseen käyttö on lain silmissä oikeutettu vain jos itseä vastaan käytetään samaa voimaa. Eli pitää olla vahva näyttö, että oma henki on ollut todella uhattuna. Tokihan voi harrastaa pesäpalloa, ja pitää pelivälineitä lojumassa ympäri huushollia…

      3. Kyllä. Pesäpalloa on tullut harjoitettua. Maila jäi. Mutta realistina, ei se riitä. Yhä edelleen esim sängystä nouseminen onnistuu erittäin nopeasti. Tässä iässä. Isälläni oli ase, mikä on kadonnut. Entinen kapiainen. Ja nettipoliisit. Turha vaivaitua.

  4. Ruotsissa monilla ekan kerroksen parvekkeilla on auton akut kytkettynä parvekkeen kaiteeseen. Sielläpäin kun tummahipiäiset tuppaavat hyppimään kutsumatta kylään. Vähän strugaa kehiin sillai rasistisesti niin että Mohammed suuttuu.

Comments are closed.