Tampereen käräjäoikeus tuomitsi uussuomalaisen miehen pieniin nuhteisiin törkeästä raiskauksesta. Lisäksi maksettavaksi tuli kevyet korvaukset kivusta ja särystä.
Parikymppinen uustamperelainen Alias Sadiq Majeed oli liikkeellä viime vuoden elokuussa Tampereen keskustassa sähköpotkulaudalla. Puntissa pullotti ja sen sellaista. Mies pysähtyi rannassa istuneen tyttöseurueen luokse ja pyyteli yhtä 15-vuotiasta tyttöä sähköpotkulauta-ajelulle.
Ei tyttö tiennyt tuossa vaiheessa suostuessaan kyytiin, että tarjolla oli vähän muutakin kyytiä.
Kyyti jatkui syrjemmäs, jossa mies vetäisi tyttöä nyrkillä ylävartaloon ja tyttö kaatui maahan. Majeed raiskasi tytön, joka vastusteli kovasti, mutta mies oli vahvempi.
Tyttö palasi tämän jälkeen kaveriensa luokse, jotka soittivat paniikkiin menneelle tytölle ambulanssin.
Mies kiisti oikeudessa syyllistyneensä raiskaukseen, mutta ihan tarkkaan ei selvinnyt, että mitä kiisto tarkoitti. Oikeus kuitenkin uskoi tytön lausunnon tapahtumista totuudenmukaisempana. Tätä tukivat todistajien ja sairaanhoitohenkilökunnan todistajanlausunnot.
Niinpä Alias Sadiq Majeedille lätkäistiinkin 2 vuoden ja 8 kuukauden ehdoton vankeus. Mies passitettiin suorilta käsin Kylmäkosken vankilaan odottelemaan tuomion lainvoimaisuutta.
