Helsinki on selvästi ottamassa kiinni Ruotsin pääkaupunkia Tukholmaa maahanmuuttoluvuissa. Tämä selviää tilastoista. Tosin Suomi on vielä kaukana, joten kiinniotettavaa on.
Tukholman kaupungin vajaasta miljoonasta ihmisestä 34,8 % on ulkomaalaistaustaisia. Tämä tarkoittaa henkilöä, joka on syntynyt ulkomailla, tai syntynyt Ruotsissa, mutta molemmat vanhemmat ovat syntyneet ulkomailla.
Helsingissä vastaava luku on 18,6 %, kun asukkaita on noin 660 000. Helsinki on jonkin verran jäljessä, mutta kun katsoo millaista vauhtia kaupungin ulkomaalaisväestö on kasvanut; esimerkiksi vuonna 2008 loikattiin 10 %, josta se on noussut tasaista tahtia nykylukemaan. Vuonna 2040 ulkomaalaisten osuus on nousujohteisesti noin 30 % kaupunkilaisista.
Vertailun vuoksi, Oslossa on asukkaita noin 673 000 ja maahanmuuttajien osuus noin 21,1 %. Joten Norjan pääkaupungissa ollaan hienoisessa johdossa monikulttuurisuusrallissa.
Kööpenhaminassa asukkaita on vajaa 800 000 ja ulkomaalaisten osuus 19,5 %. Joten Tanskakin ajaa suksen mitalla ohi Suomesta. Ruotsi kuitenkin selvästi voitti tämän kisan tällä kertaa.
Luvut ovat siis vuodelta 2022 lopusta tai 2023 alkupuolelta.
Helsinki poikkeaa siinä mielessä muista Pohjoismaiden pääkaupungeista, että Suomessa ulkomaalaisia oli paljon virolaisia ja venäläisiä, kun taas muiden Pohjoismaiden kaupungeissa ulkomaalaiset olivat listan alkupäässä islamilaisista kehitysmaista tulleita tulijoita.


Kyllä hirvittää täälläkin kuinka paljon heitä on ja kuinka nopeasti tämä tapahtuu.Tuovat kulttuurinsa tänne vieläpä eduskunnankin siunauksella ja vielä pääosin meidän velkarahoilla. Ei tämä ole mikään rikas pohjoismaa. Vaikka niin kansalle väitetään.
Varallisuus ja resurssit on jo lapioita hyvin pitkälle puolenkuun ystäville
Olisiko tässä rallissa paikallaan käyttää jonkinlaista tasoittavaa kerrointa, kun Tukholmalla on niin mahtava etumatka kilpailijoihinsa nähden?
Helsingin lukemat verrattuna muiden Pohjoismaiden pääkaupunkeihin ei välttämättä näytä niin pahalta jos vähennetään virolaiset ja venäläiset. Olisi mielenkiintoista nähdä kaikkien kaupunkien metropolialueiden lukemat, eli Suur – Tukholma, Oslon ja Köpiksen metropolialue, PK-seutu jossa asukkaita on jo n.1,4 miljoonaa. Mikään ei takaa, että kasvu jatkuu samanlaisena tulevina vuosina. Jos Ukrainan annetaan hävitä, niin voipi olla että Euroopalla alkaa pian olla muuta ajateltavaa kuin kemu-elättien asuttaminen ja syöttäminen. No, jää nähtäväksi. Siis jos toinen vanhempi on suomalainen, ei lasketa matuksi? Eli minä, joka en Suomessa ole syntynyt, en päässyt tähän tilastoon? Teknisesti ottaen olin kuitenkin maahanmuuttaja – joka pääsee ensi viikolla hiihtämään ja oikeaan saunaan. Qué chévere!
Tuon pitäisi olla kaareva kun noissa ryhmissä lisääntymisikäistä on enemmistö… Tuo tavoite saavutetaan nopeammin, koska mitä enemmän niitä on sen nopeampaa on kasvu.
Joo, käyrä on liian optimistinen. Kasvu on eksponentiaalista, ei lineaarista. Se johtuu siitä, kun syntyvyys on reilusti yli kahden ja lisäksi maahanmuutto.
Se myös alkaa näkymään Helsingin katukuvassa esim. ulkomaalaistaustainen taksimafia on ottanut sen paikan jota sille tarjottiin Sipilän hallituksen toimesta, Berner voi olla ylpeä, hinnat laskivat mitä nyt väillä raiskataan asiakkiata mutta pääasia on että hyvä systeemi saatiin aivan helvetin sekaisin.Niin ja nyt alkaa ne ampumakilpailut joista ollaan varoitettu jo vuosia ja ihmiset saavat olla todella varuillaan pahimmilla matu alueilla.Mutta yhdestä asiasta Vartia ja nasima ovat varmaan ylpeä, pääkaupungin väkiluku kasvaa sitä mukaan kun maahan tulee materiaalia.
Taxit pörrää miten sattuu, suitsissa kameli-vuohiväki, löytö perille navigator varassa, muuten opaskoira. Jihad sippilä hoitaa valehtelun, molemminsuuntaisen, jihad-fahad firas 17v, kyytimatkat sinne-tänne, a”LA taxi PERSEner, matka on jo PERSEESTÄ, kun kuski kysyy, minne sinää olla matka. Missä luudalla lentelevä PERSEner nykyään sotkee asioita ?
Olisikin vaan taksiala, joka on saatu sekaisin! Koulut ja sote sekä yleinen järjestys ja turvallisuus ovat kärsineet eniten. Raha ei todellakaan ole ratkaisu kaikkeen, kuten vasemmisto uskoo, edellinen hallituskin otti viime vuonna velkaa surutta ja nyt uhkaa SAK pysäyttää poliittisella lakolla koko maan. Hei haloo, vähän sitä kuuluisaa maalaisjärkeä peliin!
Ihmettelen edelleen sitä, että opettajat eivät uskalla kertoa julkisesti, millaista meno on hurjimmillaan kouluissa.
Kukaan ei myöskään ole koskaan sanonut ääneen sitä ettei asioiden tämänkaltainen kehitys ole kestävällä pohjalla tulevaisuutta ajatellen. Millaista on 50 vuoden päästä? millaista on ruotsissa jo nyt, mitä siellä on silloin? Jos suomalaisten määrä pelkästään vähenee ja kehitysmaalaisten kasvaa, niin jossain vaiheessa ei ole enää mitään kansaa juhlapuheista huolimatta, vaan joku erilaisten, toisilleen vihamielisten ihmisten amalgaatio, joilla ei ole mitään yhteistä keskenään.
Vähän väliä luotettavassa laatumediassa spekuloidaan mitä tapahtuu ”jos venäjä hajoaa”? Eikö näytä todennäköisemmältä että amerikka ja eu hajoavat sitä ennen monikulttuuriin ja perinteisten kulttuuristen arvojen eli avioliiton, uskonnon kansallisuuden käsityksen rappioon
Suvakit haluavat luoda kansainvälistä Pohjolaa. Ainoa, mitä ovat saaneet aikaiseksi, ovat kansainväliset slummit, joita kanta-asukkaat elättävät tinkimättä runsaudesta.
MUILLE. Ei suvakit asu arabineekereitten seassa.
Tukholma on Pohjoismaiden monokulttuurisin pääkaupunki. Islam määrittelee yksinoikeudella kuka saa tehdä ja mitä Tukholmassa. Minkäänlaisesta monikulttuurisuudesta ei voida puhua vaan sen vastakohdasta monokulttuurisuudesta. Myös ylipäätään kulttuurin mainitseminen islamin yhteydessä on ongelmallista, koska islam vihaa kulttuuria. Voidaan sanoa että monoa on tullut perseeseen Bengtille tai Runelle. Vapaassa pudotuksessa ollaan Pohjoismaissa. Helsinki kirii jo perässä. Vapaapudotuksen muuttaminen tanakaksi vastaiskuksi vaatii järkeä, taitoa ja sitä että ääniä ei hajauteta millekään pikkupuolueille vaan perussuomalaisille.
COP28 kokous on päättymässä.
Edes öljymaat eivät kyenneet enää muodostamaan ilmastoskeptisiä rintamaa vaan joutuivat perääntymään julkilausuman sanamuodoissa.
Hiilen ja sen kavereiden polttarit tosin jatkunee sademetsien kelottumiseen asti.
Ja siihen asti kun minä autoilen.