Sivulla on ollut eile illasta alkaen pieniä ongelmia. Kyseessä ei kuitenkaan ole mikään hypridikeskuksen operaatio, vaan ihan itse taitamattomuuttani yritin leikkiä parempaa ”koodaria” kuin olenkaan ja sain vain aikaan hillittömiä virheitä.
Sivut on nyt palautettu taas ja yritän päivän mittaan saada vanhan ulkoasun takaisin.

Huomasin. Nyt ei juttujen perässä näy vanhempia juttuja vaan on joka kerta avattava etusivu jotta näkee edes viimeisimmät jutut. Pystyisitkö korjaamaan tämän ennalleen?
Joo saan päivän mittaan sivun samaan kuosiin, mutta tässä menee vähän aikaa.
Sehr Gut.
No mie jo aattelin, että mitä mitä..Vaan sit aattelin että eipä tässä, ootellaan rauhassa:)
Eikö Rauha ollut joskus aikoinaan psykiatrinen sairaala jossakin Imatra- Lappeenranta akselilla? Huru-ukko varmasti muistaa..?
Olihan se Rauha sellainen. Sittemmin se on ollut tarhapaikanhakijoiden sijoituspaikka eli vastaanottokeskus ja lie siinä käytössä vieläkin. Eli psykkasairaala ”avohoitopotilaille”.
Jassoo. Ilmankos avohoitopotilaat ovatkin heitteillä kun kaikki alan sairaalat on suljettu ja annettu näiden tunkeilijoiden käyttöön.
Toimi Joutsenossa:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rauhan_sairaala
Mutta kuten huomataan, nykyään siellä on paljon rattoisampi odotella jotain tapahtuvaksi.
Jotain tapahtuvaksi? Ai vähän niin kuin ullatus ullatus vai jotain muuta. No, kuitenkin, Suomessa on järjetön määrä avohoitopotilaita suorastaan heitteillä koska mielisairaalat ovat ajettu alas. No, löytyihän niille sitten jotain muuta käyttöä, tosin olisi nekin parempi ollut antaa olla vaikka tyhjillään kuin täyttää näillä tunkeilijoilla.
Ei vaan tämä
https://fi.wikipedia.org/wiki/Holiday_Club_Saimaa
joka toimii myös entisen pöpilän tiloissa.
Miten entinen pöpilä eroaa uudesta pöpilästä?
Ei se eroakaan siltä osin, mikä on muutettu pulleroiden tyydytyskeskukseksi eli VOKiksi.
Ahaa. Got you.
Eikös joskus ollut mediassakin niistä vokkien sattumuksista. Kun pullero palleroon kovin aidosti rakastui.
Hähää, minäpä sain juuri viestin, ettei tarvitse uutena vuonnakaan lähteä mihinkään. Kotoilu ja kalsarikänni on sentään hienoa.
Minun ei tarvitse lähteä kuin vasta loppiaisen tienoilla, mutta noin uteliaisuudesta: onko alallasi noin pitkät talvilomat joulupyhien aikana kovin tavallisia? Ja ajatko rahtia (jos et pane pahaksesi kysymystä) aina Etelä-Eurooppaan asti vai Keski-Eurooppaan? Eikä tarkoitus ole urkkia mitään. Olen vain utelias ja alasi jollain tapaa kiinnostaa, vaikka tuskin siellä ulkomaan keikoilla liikaa aikaa lomailuun on, luulisin että aikataulu on tosi tiukka.
Tómatelo con calma, Pablito. Las cosas tienden a funcionar de una forma u otra. Asioilla on tapana järjestyä…
Nyt meni perjantai viduix. Joutuu nököttään koneen ääressä pitkälle aamuyöhön eikä radalle pääsystä ole toivoakaan. Mutta Paavon tuntien jääkaapissa on jotain helisevää ja kilisevää…no tämä nyt oli vain tällainen pikku tsoukki.
Olisikin jääkaapissa kilisevää tai helisevää. Vaan kun ei oo ku valot:(
Kilisevää, helisevää ja…. surisevaa?
Kompressoriko se siellä surisee?
Ei tänään passaa lähteä radalle, koska muuten ei ehkä jaksa enää kohta koittavana aattona.
Anteeksi tyhmä kysymys, mutta mihin radalle? Raviradalle?
Kysy meidän marilta.
Hän sen otti esille.
Wikipedia kertoo, että lähteä baariin ryyppäämään. En ole tälläistä sanontaa kuullutkaan. No aina oppii uutta.
No ainakin minulle tuttu sanonta aikojen takaa, eli lähdetään radalle kun lähdetään baariin/kapakkiin/soittoruokalaan (tanssiravintolaan) tai yleensäkin johonkin menomestaan. Tavataan tuttuja ja saadaan uusia tuttuja seuraavville kerroille jne….
Ok. Tanssitaito onkin mitä löytyy. Oikein kurssilla käyty. Rumpalina vaan olen huono tanssija. Jos olisin basisti, osaisin ns ”kuunnella ” rytmiä oikein. Kitaristina saisin kaiken anteeksi. Laulajana herran jumala sitä vientiä.
No eipäs ole tullut juhlittua uutta vuotta enää aikoihin. Lapsena oli ihan kiva katsella raketteja mutta eipä sekään jaksa enää innostaa – rahan kylvämistä taivaalle. Hyvien ystävien seurassa aion viettää sisätiloissa uuden vuoden aaton. Siinä on se minun ”rata”. Mutta kukin tyylillään.
Eli sunnuntaina aikeissa radalle? Tulossa kai aika kovat pakkaset. No, se on pukeutumiskysymys. Ja kai lämmikettäkin löytyy..? Minä pysyttelen sisätiloissa, vähän hyvää ruokaa ja seuraa, niin ja tietenkin saunaan. Ehkä jokin hyvä kirja. Siinäpä se.
En itse ole sunnuntaina menossa minnekään, vaan juon olutta kalsareissa.
Tänään en juo, että jaksaisin ylihuomenna.
Siis juot huomenna olutta kalsareissa koska et ole sunnuntaina menossa mihinkään? Anteeksi sivistymättömyyteni mutta tarkoittaako kalsareissa oluenjuonti sitä, että kun aamulla herätään, niin ei pueta sisävaatteita päälle vaan aloitetaan oluenjuonti suoraan yöpuvussa, tai siis kalsareissa kuten teillä miehillä se yöpuku yleensä on. Eikä siinä mitään pahaa, en minä sillä. Kunhan olen vain utelias luonteenlaatu. Minun puolestani jokainen saa omassa kodissaan tehdä mitä huvittaa kunhan ei häiritse naapureita eikä vahingoita sivullisia, esim vieraita.
Juon kalsarikännit alkuillasta. Sitten pukeudun sivistyneesti. Menen baariin. Ok ei käynyt flaksi. Takaisin kotiin. Kalsarit päälle. Ryypätään ne mitä jäi ennen baaria. Pitkät kalsarit laitetaan päälle jo juhannuksen jälkeen. Tiedoksi.
Juhannuksen jälkeen? Voi hyvä luoja…
Ei vaan en juo huomennakaan että jaksaisin juoda sunnuntaina, koska en ole menossa minnekään maanantaina uudenvuodenpäivänä.
Jos joisin huomenna, olisin väsynyt aattona jolloin kuuluu juhlia väistyvää vuotta, ja teen sen kotonani juoden olutta kalsareissa.
Sitä paitsi meidän mari taitaa nyt vähän hupsutella, ettei muka tunne kalsarikännien käsitettä.
Krogun nenä taitaa olla vireessä, vai? Tottahan toki mari tietää kalsarikännien käsityksen, mutta ei tiennyt silloin kun Suomeen muutti. Luulin silloin naiivina 14-vuotiaan, että se on joku biletysmuoto–> kokoonnutaan johonkin yksityisasuntoon ja pukeutumisvaatimuksena on pelkät kalsarit. Näin ajattelin tosiaan silloin mutta myöhemmin kun työskentelin yhdessä Stadin suurimmassa sairaalassa sekä polilla, opin kyllä todellakin tuntemaan mitä kalsarikänni tarkoittaa. Omakohtaista kokemusta ei ole ja tuskinpa tässä elämässä tuleekaan, mutta en tuomitse siitä ketään. It’s your life.
Kalsarikännit aloitetaan heti aamusta. Kalsareissa heilutaan ja soitellaan ilmakitaraa, haukutaan ihmisiä Facebookissa, lähetellään sekavia tekstareita ja ollaan oman elämänsä Keravaa koko rahalla. Linkkejä youtube-videoihin kuuluu lähettää noin tuhat per kalsarisessio. Jos on sauna niin sielläkin möykätään, ihme kyllä ilman kalsareita. Tämä jatkuu niin kauan kunnes aivot sammuu. Kun aivot taas hiljaa käynnistyvät niin homma jatkuu tasan samanlaisena. Kunnon PRO jatkaa kunnes kroppa antautuu. Semi-pro jatkaa kunnes rahat/viina/kaverit loppuu. Harrastelijat lopettavat koska pitää mennä töihin. Feikkaajat joilla on vaimo/heila/lapsia ei aitoja kalsarikännejä voi viettää sillä taustalla vaanii PELKO, AHDISTUS JA VELVOLLISUUDET. Pro-kokemusta ON, kymmeniä vuosia. Enää ei.
Kiitos varsin värikkäästä ja osittain myös graafisesta kuvauksesta! Tuota se siis on parhaimmillaan, tai no en sano pahimmillaan mutta rajuimmillaan. Jotenkin tuli mieleen, että näissä sessioissa on myös joskus ollut videokamera käynnissä, ja niille videoille on jälkikäteen naureskeltu, kenties uusien kalsarikännisessioiden puitteissa…
Onhan näitä epäilemättä muutama kuvattukin, mutta kuinka moni jaksaa katsella itsekseen olutta särpivää kalsariasuista miestä?
Tämä on vaihtelullisempi vaihtoehto:
https://www.youtube.com/watch?v=o_ISyAnAAjo
Tuollaisen illan jälkeen ymmärtää paremmi kalsarikännien merkityksen ja arvon!
Ajattelin että olemme suututtaneet nyt ryssät todella ja tunsin ylpeyttä.
Sytytät menoran, laitat kipan päähän ja juhlistat hanukkaa niin eiköhän se riitä goyimille.
Onko se tällaisille kasaareille niin tarkkaa?
No ei:))
Kalsarit jalassa pitää meidän oluemme juoman.
Minä ainakin ryyppään hyvällä omalla tunnolla pitkät kalsarit päällä vaikkapa calvadosia.
Eikö se kuulu suorittaa oikeaoppisesti nojatuolissa?
Veli QK aikoo ottaa ne perinteiset kalsarikännit:) Onko sanonta marille tuttu?
Minäkin aion pysytellä sisäruokinnassa vuodenvaihtumisen ajan ja heti arjen tultua suuntaan paikalliseen pahoinvointialueen toimiåisteeseen sovittuun tapaamiseen valkotakkisen henkilön kanssa.
On toki. Olen sen oppinut jo vuosia sitten kun olin töissä yhdessä Helsingin suurimmassa sairaalassa. Suomeen muuttaessani en ollut moista sanaa ikinä kuullutkaan, ja kun kuulin sen ensimmäisen kerran, ihmettelin että mikä ihmeen kalsarikänni. Onko kyseessä jokin järjestetty biletyssessio jossakin yksityisasunnossa jossa pukeutumisvaatimus on pelkät kalsarit. Näin ajattelin silloin, tosin olin 14 ja 1/2 vuotta tuolloin.
Suoritustapa on vapaa, kuten asukin.
No jaa. Myönnetään, että tutustuin calvadosiin espanjassa pienessä paikassa nimeltä cunit. Pohjoiseen barcelonasta. Tuli siellä vietettyä aikaa joskus. Sekä tarragonassa. Ja ei. En osaa espanjaa. Muuta kuin vamos a la baia.
Baja ala maja, ole’ ! Frutero culito !
Baia voisi olla katalaanin slangisana biitsille? Kääntäjä antoi tuloksen baya, mikä tarkoittaa espanjaksi marjaa. Oletko varma, että kirjoitit sanan kirjaimellisesti oikein? Espanjankielinen tietysti sanoisi vaan ”vamos a la playa”, tai kuten joskus Venezuelassa sanotaan ”vamos a yapla”. Tuossa tavut ovat siis vaihtaneet paikkaa. Pues…en keksi mitä ’baia’ tarkoittaisi espanjaksi…Oliko se ehkä paikallinen sanonta sillä alueella jossa vietit aikaa Espanjassa, siis sanonta ”lähdetään rannalle”? Kiinnostaa vilpittömästi.
Se saattaa olla paremminkin viittaus näihin keksintöihin:
https://www.lt.fi/fi/yritysasiakkaat/tuotteet/bajamajat
Ei näistäkään ole haittaa yaplalla, ettei meri vallan saastuisi enempää kuin se jo on.
Tuliko leikittyä lisäosilla..? Ne on wordpressissä tunnettuja haavoittuvuuksistaan.