Suomessa joulun jälkeen on tehty useita henkirikoksia. Poliisi tutkii tällä hetkellä kahta murhaa, kahta tappoa ja tapon yritystä.
34-vuotias nainen menehtyi Vantaalla 29.-30.12. välisenä aikana. Nainen oli lähtenyt kauppareissulle, eikä palannut sieltä kotiinsa. Tapahtuma oli sen verran epäselvä, että poliisi päätti käynnistää kadonneen henkilön etsinnän. Nainen löydettiin 1.1. kuolleena Vantaalta. Itä-Uudenmaan käräjäoikeus vangitsi tänään miehen epäiltynä murhasta.
Tässä Vantaan tapauksessa vangittu on irakilainen, mutta muista en tiedä taustoja.
Hyvinkäällä vangittiin nelikymppinen mies epäiltynä tapon yrityksestä 29.12. Mies löi puukolla toista miestä useita kertoja huoneistossa. Uhri pääsi pakenemaan paikalta, mutta sai vakavia vammoja. Epäilty vangittiin tapon yrityksestä.
Niin ikään Hyvinkäällä menehtyi mies puukotuksen seurauksena 2.1. Kaksi miestä oli riitaantunut ja lopulta epäilty puukotti toista miestä kuolettavasti. Tekijä on poliisin tiedossa, mutta häntä ei ole tavoitettu. Asiaa tutkitaan tappona tai kuolemantuottamuksena.
Riihimäen poliisissa tutkitaan 1.1. tehtyä murhaa. Poliisi ei kerro toistaiseksi asiasta mitään, sillä tutkinta on alkuvaiheessa. Teko tapahtui aamuyöstä vuoden ensimmäisen päivän puolella yksityisasunnossa. Epäilty on otettu kiinni.
15-vuotias nuorukainen kuoli Porissa ammuskelun seurauksena. Ammuskelu tapahtui yksityisasunnossa uuden vuoden aattona illalla. Poliisi on ottanut kiinni neljä henkilöä epäiltynä teosta. Asiaa tutkitaan tappona.

Raaka tappo väkivalta on lisääntynyt mutta viranomaiset selvittävät tilanteen että tilanne on parantunut viimeisen tuhannen vuoden periodilla. Ja kansa uskoo.
Putin on syyllinen ja kansa uskoo.
Melkoista meininkiä, olonsa Suomessa turvalliseksi tunteva voipi vain haaveilla siitä onnelan tyyssijasta joka täällä oli, kaikki on mennyttä. Viranomaisten munaton toiminta kummastuttaa, ikäänkuin kantaväkeen kuuluvien puolustaminen luokitellaan rasismiksi, natsi sanallakin sivalletaan. Juuri kansallista yhteinäisyyttä pitää puolustaa tulematta leimatuksi hylkiöksi, maamme valtamedia on valjastettu toimimaan omaa kansaa vastaan, Yle tästä asiasta kiistaton voittaja, mätmunien ykkönen, pahalla haisevaa törkyä Ylen kanavilta vuodesta toiseen.
Muistaakseni poliisi ilmoitti, että väkivalta on kääntynyt laskuun tms. Vai oliko se niin, että ilmoituskynnys on madaltunut? Joka tapauksessa tuo Vantaan juttu taitaa olla kunniamurha eli yksittäistapaus jälleen. Porin tappo tais olla kulmalahkeen tekosia.
makottakkaanmakottakkaamakottakkamakottakkmakottakmakottamakottmakotmakoiJa valtion vahingoksi. Varoitus. Nyt tulee törkeää rasismia. Stna että vituttaa nämä monikulttuurisuus idiootit, jotka levittävät pillunsa niille prkl:n väkivaltaista ideologiaansa levittäville kusipäille. Tekevät niille lapsia sen takia, että kusipää saa oleskelu oikeuden suomessa. Jlauta että vituttaa nämä siiderivalaat jne, jotka oikeasti kuvittelevat, että rakkautta sekä sosiaaliturvaa, niin ne muuttuvat . Ei ne muutu. Ne valehtelevat, kunnes saavat sen prkl: n kansalaisuuden. Ja kaikki nämä kunniamurhat yms rasittavat yhteiskunnan toimintakykyä jne. Mutta kun suomalainen ämmä on nyt niin kansainvälinen, kulttuureja ymmärtävä humanisti , niin loppujen lopuksi laskun maksaa valtio.
Olihan se taas siellä iltapaskan lopussa .Mies on irakin kansalainen uskokaa jo naikkoset näistä ei erota ainakaan yhtenä kappaleena.
No muistatteko, miten niitä iltapaskojen yms osalta hehkutettiin? Eipä ole enää sellaisia juttuja ollut. Tyyliin, miten kuvitteellinen sari rakastui itämaan tietäjään. Suomalainen ei voisi koskaan olla niin ihana. Erityisesti nauratti se hämeenlinnan tapaus . Korjaan. Ei naurattanut. Vaan kävi sääliksi tavallaan. Kova oli uho, miten ihana oli. Lopputulos kunniamurha. Varmasti sai kuulla korvaansa viimeisen lauseen . Allah on suuri.
Suomi on maa, jossa kriminaalipolitiikka on säädetty lyömään sitä, joka ei lyö takaisin, tapa,-elämänura-ja etnorikollisilla on aina hymy-, paljous-ja pigmenttialennukset, josta seuraa, että yhteiskunnan sisäistä rauhaa hajottava massa kasvaa, ei lineaarisesti, vaan ekpotentiaalisesti. Oikeuslaitos jakelee naurua aiheuttavia tuomioita parin vuoden viiveellä, jolloin pahalaiset venailevat vapailla ja konnailevat lisää pankkoon. Konnat huomioon ottava järjestelmä ei tule ikinä pärjäämään massoina tapahtuvalle rikollisuudelle.
Kyllä nämä ovat lisääntyneet 2015 jälkeen, mistä lie sitten johtuu.Jos tilasto näyttää muuta, perun sanani.Mutta noin mutu tuntumalla tai matu tuntumalla.