Tukholmassa räjähdysten täyteinen yö, 7 loukkaantui


Fagersjön pommi-iskun jälkiä.
Tukholmassa saatiin pommi-iskut taas käyntiin pienen hiljaiselon jälkeen. Eilen illan ja viime yön aikana tehtiin kaksi isoa pommi-iskua, joissa loukkaantui ainakin seitsemän sivullista.

Ensimmäinen isku tapahtui Fagersjössä Tukholman eteläpuolelle noin klo 20.30 aikaan. Kerrostalon rappukäytävässä oli räjähtänyt pommi, joka rikkoi talon rakenteita, tussautti ovia sisälle ja pihalle ja rikkoi laajalta alueelta ikkunoita.

Viisi henkilöä loukkaantui lievästi ja kolme vietiin sairaalaan paikattavaksi. Kahta hoidettiin paikanpäällä.

Seuraavaksi räjähti Lidingössä noin 03.30 aikaan. Lidingön isku oli suurin piirtein samankaltainen kuin aiempikin, kerrostalon rappukäytävään vietiin pommi, joka ajastettiin räjähtämään muutaman minuutin viiveellä.

Räjähdys aiheutti niin ikään isoja vahinkoja ja kaksi henkilöä loukkaantui lievästi.

Molemmissa räjähdystaloissa on kirjoilla, kuten Ruotsin poliisi ilmaisee ”jengimiljööseen” kuuluvia henkilöitä. Fagersjön osoitteessa asuu jengiläinen, joka on ollut syksyn kepposteluissa hyvin aktiivinen. Hänen uskotaan antaneen tappokäskyjä ”Kurdiketun” jengin kakkosmiehen ”Mansikan” omaisista.

Lidingön kohteena taas oli jengiläinen, joka oli epäiltynä syksyllä Haningessa tapahtuneesta murhasta, mutta näytön puutteen vuoksi gangsteri lonnii vapaalla jalalla.

 


11 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Tare

Vaahteramäen Eemelille sattunut känkkäränkkäpäivä, rusinapullasta ei oo löytynyt rusinan rusinaa.

outlaw09man

Mitä sanovat ruotsin ja suomen SUVAITSEVAISET ? Koskaan ei tiedä, missä paukkuu tai lojahtaa. Mutta niinkuin vihreän salaatin popsija hutisalo sanoi, turvapaikan haku menee kaiken EDELLE. Miksei ota 14v PARTALAPSIA omaan kotiinsa piereksimään ?

Huru-ukko

Siksi ei ota KU NE HAISEE NEEKERILLE. Eikä ohiksen nenä kestä sitä hajua.

Qroquius Kad

Onhan P.T.Kangas täällä useampaankin kertaan esitellyt svennesuvakkipulleroita, jotka ovat ryhtyneet varamameiksi pienille tuuheapartaisille palleroille.
Olipa mukana ainakin yksi pariskuntakin, jossa ilmeisesti varaisukki katseli vieressä kun varamami antoi pienelle tuuheapartaiselle pallerolle vierihoitoa, rintaruokintaa ja pillua.

Huru-ukko

Ohis ei ole VIELÄ pulleron mitoissa…..

outlaw09man

No ilmankos se tarjoaa paviaaneja muiden riesaksi. Mutta mikäli HUTI on oikein asiallaan ja neekerin katku on paha, ainahan hän kotosalla voib pitää nenässä pyykkipoikaa.

Kim Jong Ung

Ihan oikein Ruotsalaisille velli housuille ja Suomalaisille myös kohta puoliin.

Tare

Vieläköhän Suomen tasavallan presidentti on sitä mieltä että Ruotsi on täysin turvallinen maa. Voisi poiketa valtiovierailullaan noilla no-go alueilla tutustumassa päivän tilanteeseen.

Fredi

Pylly vasten pommia pum pum

jussi

Tukholma on euroopan Gasa. Ruotsi on niin helvetin sairas yhteiskunta pohjoismaissa. Ei voi sanoin kuvailla, riittää kun on viranomaisten valokuvia nähnyt.

Last edited 2 vuotta sitten by jussi
Pera Pervo

Ainaki vieraat ovat kotoutuneet kun tekevät olonsa kotoisaksi.