Helsingin Sanomat julkaisi viikon alun kunniaksi artikkelin otsikolla ”Perussuomalaiset pettivät äänestäjänsä ihan täysin”. Asiaa kommentoimaan on hankittu kaksi sosiaalidemokraattia ja yksi vasemmistolainen.
Tänään alkavat lakot tulevat seisauttamaan eri alojen toimia. Artikkelin pääpaino on siinä, että yritettiin antaa kuvitelma, että haastateltavat olisivat perussuomalaisia, koska kaikki ovat yhtä mieltä:
– Jos puolueet olisivat kertoneet ennen vaaleja, että aikovat tehdä tällaisia päätöksiä, niin luulisin, että he eivät olisi tekemässä niitä. Etenkin perussuomalaiset pettivät äänestäjänsä ihan täysin, haastateltavat sanovat yksissä tuumin.
Normaalin journalistisen tavan mukaan Hesari kuitenkin jätti kertomatta haastateltavien puoluetaustaa. Yksi haastateltava, Nesteen Porvoon jalostamon pääluottamusmies Sami Ryynänen, on kovan luokan sosiaalidemokraatti. Hän oli ehdolla Porvoosta eduskuntavaaleissakin ja on Porvoon kaupunginvaltuuston sosiaalidemokraattien jäsen.
Toinen haastateltava on Raahen terästehtaan SSAB:n pääluottamusmies Timo Mällinen. Mällinen on kunnon vasemmistolainen ja vihaa perussuomalaisia sydämensä pohjasta. Mm. Facebook täynnä perussuomalaisvihamielistä propagandaa.
Kolmas asiantuntija oli venäjämielinen sosiaalidemokraatti, Ahtaustyöntekijät ry:n puheenjohtaja Pasi Boehm. Hän on ollut myös sosiaalidemokraattien riveissä ehdokkaana eri vaaleissa.
Miksi Hesari antaa ymmärtää, että näillä miehillä on jotakin valtuuksia sanoa, että perussuomalaiset ovat pettäneet äänestäjänsä, koska he ovat itse äänestäneet sosiaalidemokraatteja ja vasemmistoa? Eikö tällainen uutisointi ole jo pahemman luokan harhaanjohtamista?

Pe 8.3.YLE puoli seitsemän ohjelmassa oli haastateltavana pahemman luokan vasemmistoaktivisti ja toimittajat täysin talulutushihnassa.
Yleisradiohan käsikirjoittaa nämä keskusteluohjelmat joiden tarkoitus on antaa kuva ”puolueettomuudesta”. Studiovieraat ovat tarkoin harkittu ja kaikki on kirjoitettu huolella etukäteen.
Onhan kyseessä Suomen suurin propagandan tuotantolaitos, Hesarin ohella.
minkä rotuinen sun poika ystä vä on
?staying alive karaoke (youtube.com)
😂 siinä oli sitä jotain, onneksi oli rajannu jumalaisen vartalon kuvasta. Oli pakko peukuttaa ensimmäisenä, mutta en tilannut..
Tämä tyyppi postaili ehkä jotain vuosi sitten tänne spämmäystyyliin kuten tekee nytkin. Silloin erehdyin yhden videon katsomaan ja tällä on jonkin sortin obsessio karaokeen. Kuulostaa usein humalaiselta ja luulee olevansa jonkin sortin Casanova. Saattaa yllättäen hyökätä miespuolisten kommentoijien kimppuun haukkuen ja solvaten heitä ilman mitään syytä. Varsin epävakaa tapaus. Kannattaa pysytellä erossa, eli ei kommentoi hänen juttujaan ollenkaan.
Oikeassa olet, viina on viisasten juoma. Voin vahvistaa kokemuksesta.
Etkö sä tiedä ettei rotuja ole olemassa? Hesarissa kerrottiin niin.
Tosi tarina. Pätee myös koiriin. ”Minkä rotuinen koirasi on?” Se on koira, vitun rasistinatsi. Näyttävät kaikki samanlaisilta, kaikilla on sama luonne sekä samat käyttäytymismallit. Älä mene koirasi kanssa koirapuistoon, et enää löydä sitä kaikkien samojen näköisten joukosta.
Joka tapauksessa sananvapauden lakkauttaminen on jo sen verran suuren luokan rikos, että veikkaan kansan tuhoavan heidät, jos se joskus onnistuu tekemään vallanvaihdon ja pelastamaan itsensä
Tämä tapahtuu vain ja ainoastaan silloin kun eroamme Läntisen-arvoyhteisön ohjauksesta.
Ja siirrytään moskovian isälliseen ohjaukseen?? Että kansa turpa kiinni tai siperia opettaa ja hiljentään kuten navalnyin.
? Eikös nämä lait ole jo voimassa Venäjällä
Mitkä lait? Sanavapautta on kyllä ronkittu ja se on anteeksiantamatonta, mutta kyllä Venäjällä on ihan eri meininki vielä kuin Suomessa. Esim tämmöinen sivusto kun Pt-Media olisi Venäjällä suljettu jo ajat sitten ja meidät kommentoijat viety PK13 uudelleenkasvatusleirille Siperiaan jäähdyttelemään.
Venäjällä on jo ajat sitten kielletty holokaustin kyseenalaistaminen
No sehän se oli se tärkein juttu sinulle. Sanonpa nyt minäkin pari sanaa tästä asiasta. Voi olla, että holokaustin uhrien määrää on liioiteltu, sen ovat muutamat juutalaiset tiedemiehetkin laskeneet ja myöntäneet. Itse en ota siihen kantaa mutta fakta on, että heitä vainottiin ja tuhottiin Hitlerin Saksassa. Samoin pogromit eli juutalaisvainot Venäjällä ovat toistuneet useamman kerran, tämä siitäkin huolimatta että alkuperäisessä ammattivallankumousjoukossa oli paljon mukana juutalaisia, mutta eipä heistä Stalin jättänyt henkiin kuin yhden vai kaksi. Kaikkein hulluinta on se, että väitetään Stalininkin olleen juutalainen. Ukkohan oli puoliksi georgialainen ja puoliksi joku abhaasi, vai mikä se nyt oli. Iosif Vissarionovitš Džugašvili ei nyt oikein kuulosta tyypilliseltä juutalaisnimeltä.
Stalin on selvästi juutalainen. Miten muuten olisi edes päässyt valtaan juutalaisten keskeltä. Stalin tappoi osan vanhoja juutalaisjohtajia. Uusia tuli ja osa jäi henkiin. Eliitti oli Neuvostoliitossa aina juutalainen. Itäblokin maiden todellinen johto eli salainen poliisi ja johtokerma tuotiin Venäjältä ja koostui juutalaisista. Solzhenitsyn myöntää tämän. Huipun valtataisteluun lisäksi juutalaisia ei vainottu Neuvostoliitossa. Antisemitismi rangaistiin siellä kuolemalla.
Faktaa on nimenomaan se, että Saksa siirsi juutalaisväestöä itään ja leireille odottamaan loppusijoitusta, josta päätettäisiin sodan jälkeen. Ensimmäistäkään murhaa ei tehty, vaan tämmöinen oli kiellettyä, kuten kaikenlainen omavaltaisuus. Sen vuoksi ei ollut pogromeja Saksassa.
Venäjän pogromit ovat juutalaisten itse järjestämiä rähinöitä ja joukkotappeluita. Asia selviää Solzhenitsynin viimeisestä teoksesta. Pogromit ovat länsimaissa hehkutettu valhe, kuten holokaustikin
No, jos sä kerran sanot niin. Stalinin sukupuu on kuitenkin tarkoin tutkittu. Äitinsä oli harras ortodoksi ja juutalaisuus periytyy aina äidin puolelta.
Juutalaisuus periytyy parhaiten molemminpuolisesti. Myös juutalaisen isän lapset yleensä mieltävät itsensä juutalaisiksi ja ennen se periytyi isän puolelta. Ties mitä on salattu. Stalinin kolme vaimoa olivat juutalaisia. Juutalaiset usein Venäjällä näennäisesti kääntyivät kristityiksi, jotta voisivat kiertää rajoitukset. Vaikka monet luopuvat etenkin nykyaikana juutalaisuudesta, niin toisaalta juutalainen näkökulma on se, että juutalaisuudesta ei voi luopua
Väität siis, että Allujeva oli juutalainen? No sillä lailla.
Dzhugasvili kuulemma merkitsee suomeksi juutalaisen poikaa. Koba oli ilmeisesti myös ”kochba”
Heh, meinasin kirjoittaa jo aiemmin tästä netistä löytyvästä vanhasta ja valheellisesta väitteestä. Georgiassa nimi tulee usein kylästä jossa ollaan synnytty, eli kylän nimi ja tuo loppuosa ’vili’ on tietääkseni lainasana joka tarkoittaa kylää, espanja = villa, eng&fra = ville, swe = by jne. Ilmeisesti Stalinilla oli jokin kytky Džuğan kylään.
Sinullahan on käytössäsi Google Translator? Ei muuta kuin kokeilet sillä mitä Stalinin oikea sukunimi tarkoittaa. Ennen sitä sinun täytyy vain opetella georgian aakkoset, mutta kyllähän se hoituu sinulta kun intoa riittää näistä asioista keskustella. Saisit totuuden selville nimestä.
Juutalaiskylästä siis?
Stalinista piti tulla pappi, mutta taisi olla muuta mielessä. Nuori Stalin (kirj. Simon Sebag Montefiore) on tosi mielenkiintoinen kirja.
Ei kai näillä mitään erityisiä valtuuksia ole, mutta tietysti mielipide on. Ja tunnetusti mielipide on kuin persereikä, jokaisella on oma. Muuten Ylen linja on sitä samaa punaviherkommunistieja suosivaa paskaa.
Pieni korjaus kommenttiisi jos sallit :
Ei ylen linja ole ”punaviherkommunismia” vaan puhdasta Saatanismia jonka lopputulos palvelee ainoastaan Saatanaa eikä yhtäkään ihmistä tai yhteiskuntaa.
Hesarin yksisilmäinen uutisointi on entisen ykköslehden tiekartta uusiin ”yytereihin”.
Globalistipuolue perussuomalaiset on näkyvästi aloittanut kokoomuksen ja ”Atlantin kummisetien” ohjauksessa kampanjan entistä ryhmäänsä, ID:tä vastaan. Puolueen eduskuntapolitrukki Vesa Suvanto vaati viestipalvelu X:ssä, että jo EU-parlamentissakin euroglobalistiryhmittymä EPP ja ECR tekisivät yhteistyötä. Kyse on pitkään toteutetusta ja harkitusta operaatiosta muuttaa PS täysin EU-myönteiseksi globalistipuolueeksi.
Ei pelkästään persut, mutta tajuatteko että koko eduskunta pettää AINA ja jatkuvasti?
Jos ei vielä ole välähtänyt niin herätkää jo lampaat.
Sossut, kommarit ja vihreäthän tietää kuinka persuissa ”pitäisi” menetellä. Silkkaa propakandaa kaikki tyynni. Järkytyin kuinka lukiolais järjestöt pohjustaa lakkoilua ja jopa koulunvaltaus operaatioita. Ei ole vaikea ymmärtää mitkä puolueet ovat asialla. Ei kaikilla 16-17 vuotiailla oo hajukaan missä mennään, se on vaan niin kliffaa.
No kun äänestäjät ovat itse äänestäneet 35 vuotta verorahojensa käyttämiseen nekruttamiseen, niin tässä on se tänhetkinen lopputulos..
Ei oo enää mistä ottaa, tyhjästä on paha nyhjästä
Ei hirveästi näy tätä kiristämistä muissa euroopan maissa saati sitten euromaissa. Ihan huoletta ollaan velkaa otettu kun tiedetään että muut euromaat tulee pelastamaan.
Katsoo vaikka Kreikkaa niin ei siellä olla tehty mitään kriisin jälkeen sen eteen että oikeasti koitettaisiin saada talous kuntoon, no suomalaiset niin tyhmiä että kiristää jotta muut euromaat voi jatkaa tuhlausta.
Täällä Espanjassa otetaan joka vuosi velkaa ihan surutta ja sitä käytetään mm. avokätiseen sosiaalitukiin joka vetää vertoja Suomen sosiaalituille, esim yksin asuvan minimiosuus on kuussa 474€ + as.tuki Manner-Espanjassa ja täällä Kanarialla, tai ainakin Las Palmasissa pari-kolmekymppiä enemmän. Asumistuki on melko antelias ja toimeentulotukeakin saa. Nyt tänne Palmasiin rakennetaan valtiorahoitteisia asuntoja. Tuonne laitakaupungille valmistui viime vuonna pienkerrostalo josta saa yksiön 450€ kuussa joka on täällä älyttömän edullinen vuokra. Katsokaapa vaikka tuosta kuvasta jonka otin kiinteistövälitystoimiston ikkunasta, ihan kivan näköinen pienkerrostalo. Siitä vaan vuokraamaan. Sijaintikaan ei ole hullumpi, meren rannalle ei ole pitkä matka.
Espanjan tilanne lieneekin oikeasti se, ettei valtionvelkaa tarvitse maksaa takaisin.
Suomi ei taida olla näin onnellisessa asemassa.
espanjan jakamat tuet ovat osaksi Suomen kustantamaa yhteisvelkaa eli rahavirtaa pohjoisemmista maista eteläisiin
Ratkaisu, tänne pitää saada juutalaisia. Ne on kovia tekemään rahaa!
Ne ei anna sitä muille, vaan nyhtävät selkänahastamme
Verotus ystävä, verotus!
No voi vittu, tämä nyt tietenkin tulkitaan joksikin rotuvihaksi. Sanoisin vain, että tuskin maksavat mielelläänveroja (kuten ei Aatos Erkkokaan maksellut)
Koronatukipaketin osalta kyllä, mutta ei Suomesta ole penniäkään siirretty Espanjaan tai minnekään muualle pankkiin tilille, vaan ne ovat takauksia, eli Suomi Marinin johdolla allekirjoitti takauksen sille koronatukipaketin summalle josta Suomi sai sitten sen pari miljardia ja takasi kolme kertaa enemmän. Massi tuli käytännössä EU:n keskuspankista, tai sen setelipainosta. Eipä silti, ei tuo yhtään lohduta. Italialta edellytettiin, että he laittavat taloutensa kuntoon 10 vuoden kuluessa koronatukipaketin myöntämisestä. Siitä on nyt kohta nelisen vuotta eikä siellä ole tehty yhtään mitään, eikä tulla tekemäänkään. Tarkoitus on jatkaa tuhlailevaa elämäntyyliä varakkaampien EU-maiden kustannuksella kuten tuossa jo ylempänä kirjoitin. Tällainen on EU:n sääntöjen vastaista.
Korothan ne niistä maksaa kuten Suomikin. Se kuinka paljon korkoa maksetaan vuosittain, riippuu luottoluokituksesta. Valtioiden velanotto perustuu tähän korkobisnekseen, ei luotonantajalla välttämättä ole tarkoituskaan saada pääomaa pois vaan nyhtää korot. Se on se joka tuottaa, pääoma on ikään kuin vain ’korontuottomoottori’. Mutta mikä todella ärsyttää, on Italian ja myös Espanjan ajama vakituinen EU:n vakautusmekanismi. Tätä Italia lobbasi jo ensimmäisen koronatukipaketin aikana. Halusivat, että tästä mekanismista pitäisi tulla vakituinen EU:n ’talouden työkalu’. Taustalla on tietenkin Italian valtava valtionvelka ja se, että he pystyisivät jatkamaan tuhlailevaa elämäntyyliä toisten EU-maiden kustannuksella. Tämä on vastoin EU:n sääntöjä mutta eihän niistä Bryssel välitä muutenkaan.
AY- liikkeen retoriikka on varsinaista pellepuhetta.
Kannatan AY- liikettä tietyin varauksin, mutta nuo lausunnot mitä on kuultu viime aikoina eivät ole enää tästä maailmasta, vaan pellen suunpieksentää.
Mitkä lausunnot? Kiinnostaa.
Jos vaikka tuollaiset kuin leipätekstissä?
Höh, normaalia edunvalvontaa. Vastustetaan hallituksen ajamia heikennyksiä. Itse en ole halunnut kuulua Teollisuusliittoon entiseen Metalliin koska pidin sitä liian työnantaja myönteisenä, kuuluin toiseen liittoon. Vastakkainasettelun aika on näköjään palannut. Suomi seis vaan.
”Heikennyksiä” buaahahah 😂…
Heikennyksiä. Suomi seis vaan.
Kaikki puolueet pettää suomen. Persut lupasi, että siihen tulee muutos, mutta kävikin niin, että persut petti eniten.
Pitää ymmärtää ottaa huomioon, että persut voivat saada jotain haluamastaan läpi, mutta joutuvat samalla vaikka hampaitaan kiristellen hymynaaman takana hyväksymään monia asioita, joita eivät haluaisi hyväksyä. Saadakseen jotain läpi, joutuvat tekemään kauppaa toisten kanssa siitä, että mitä tehdään. Kun on päätetty, joutuvat persutkin pitämään puheissaan kiinni hallituksen linjauksista. Se on politiikkaa.
Turhan moni kuvittelee, että persut voivat päättää kaikesta ja tehdä kaiken lupaamansa, mutta eivät vaan viitsi.
Ehkei kannattaisi luvata sellaista mitä ei voi pitää.
Totta, luotan kuitenkin edelleen siihen että Ps tekee oikeita asioita. Valtavirran painostuksesta huolimatta.
Totta tuokin.
Tuo holokaustivalheen suojaaminen on kyllä silminnähden persuille se tärkeä ja läpi ajettava asia. Puolue ei eroa KD-puolueesta. Myös kokoomus melko juutalaismielinen
Juuri näin politiikka toimii Suomessa. Jos yksi puolue pääsee hallitukseen, ei se voi toteuttaa siellä kaikkea mitä puolue ajaa vaan on tehtävä kompromisseja.
Tietysti sitten jos PS saa yli 50 %:n kannatuksen vaaleissa, sitten nähdään pettääkö ne vai mitä tekevät.
Puolueet, jotka ovat kivenkovasti tietyssä kannassaan kiinni ja vaativat sellaista, mitä ei voi saada läpi, eivät tule istumaan yhdessäkään hallituksessa. Eduskuntaankin saavat parhaimmillaan pari kansanedustajaa räksyttämään, mikä voisi olla ehkä hyväkin, mutta ei muuta.
Ei se kyllä niinkään toimi, että ennen vaaleja kehotetaan äänestämään meitä, niin annamme teille haulamanne, eikä sitten yritetäkään pitää sitä.
Vanhat puolueet toki voivat tehdä niin, koska niillä on perinneäänestäjänsä jotka äänestävät vaikka puolue tekisi mitä.
Uudella puolueella ei ole varaa pettää äänestäjiään, erityisen vähän tällaiseen on varaa populistipuolueella joka on markkinoinut itsensä vaihtoehdoksi kansaa kuntelemattomalle vanhalle eliitille.
Te olette huutaneet joka vaalikampanjassanne antisemitismin uhkaa ja kaikki persujen kirjoituksetkin joka foorumilla ovat yhtä lutkutusta. Olette myös usein jopa vaaliohjelmissanne vaatineet kiristyksiä vihapuhelakeihin ja sananvapauden rajoittamista nimenomaan juutalaisasioissa ja juutalaistahojen tahdon mukaisesti. Kaikki eivät vain lue näitä, vaan äänestävät median luomien mielikuvien mukaan. Valtamedia on paras ystävänne ja mainostajanne. Ei ihme, koska olette valeoppositio
Ketkä me? Kommentoijat vai PS? Et kai vain kuvittele, että kaikki täällä äänestävät perussuomalaisia?
Anyway vaikuttaa persulilta selkeästi
Persulit on pop!
Persut pettäneet, no joo?!? On ainakin syntynyt keskustelua tietyista asioista, menneinä vuosina on vaan kopautettu nuijaa pöytään ja se oli siinä. Ny voi vähän kopautella ”nuijaa” vihervassua, vai miten se ny on?
Kyllä ahneelle porvarillekin voi vähän..
Äänestin persuja tietäen hyvin mitä on luvattu ja mitä on tulossa ja minkälaiset mahdollisuudet milläkin asialla on edetä eduskunnassa ja olen erittäin tyytyväinen persujen toimintaan. Joka viikko saa lukea muutaman uutisen, jossa hallituksen toiminta on ollut juuri sitä mitä pitääkin ja se on juuri päin vastoin kun edellisen hallituksen aikaan.
Jos katsoo persujen pettäneen, se johtuu käytännössä aina siitä, että äänestäjä on ymmärtämättömyydessään projisoinut omia toiveitaan puolueeseen ja kuvitellut niitä lupauksiksi, jotka ei sitten toteudeukaan eikä tietenkään osaa katsoa peiliin, vaan syyttää muita.
Mutta se on täysin normaalia ja kuuluu kiinteänä osana demokratiaan, sillä jokaisella on äänioikeus; myös niillä, joilla ei ole hölkäsen pöläystä käsitystä siitä, mistä äänestävät.
Ainakin olette rehellisesti aina sanoneet vihaavanne natseja ja nationalisteja ja pitäneet heitä päävastustajinanne. Jostain syystä haluatte luoda natsikohuja ja naamioitua silti tähänkin suuntaan. Pääasiassa muka vastapuoli luo tällaista isänmaallista mainetta
Ei täällä Sinua kukaan vihaa, rakastamme kaikki myös Sinua! 🥰
Älä kuitenkaan mene ottamaan sitä hakaristi tarskaa, ainakaan näkyvälle paikalle. Hoks.. 🤔
Tässä sosiaalidemokraatit sekä vasemmistolaiset taistelevat demokratiaa vastaan, tietävät sen hyvin mutta yrittävät vierittää syyn persuille miksei kohta ole bensaa. Tämä on sitä muslimien harrastamaa ”valkoiset pakottivat raiskaamaan”-hommelia. Vaalit hävittiin ja nyt vittuillaan minkä ehditään niin että saataisiin kuitenkin kaikki mitä haluttiin ennen vaaleja. Näin se sosiaali”demokratia” toimii. Demokraattiset vaalit ovat uhka demokratialle. Putin on myös samaa mieltä.
Eihän eduskuntavaaleissa koskaan äänestetä siitä mitä hallitus mahdollisesti saa päähänsä tehdä hallituskauden aikana. En minäkään äänestänyt toissa eduskuntavaaleissa siitä, että Marin menee hakemaan koronatukea pari miljardia ja maksaa siitä 6 miljardia, tosin en äänestänyt ainuttakaan viime hallituksen hallituspuoluetta mutta mitä siitä. Pari päivää sitten bongasin kaupungilta tuollaisen töhryn ja lähetän sen valokuvaliitteenä terveisenä tälle Mälliselle, ja miksei vaikka varapormestarikommari Arhinmäellekin joka tykkää töhrimisestä.
Suomeksi tuon voisi vapaasti kääntää ”kommarit ulos Kanariansaarilta”.
Arhinmäkikin voisi alkaa mieluummin töhriä tuollaisia tekstejä.
Pahoja tekstejä noi, ei tiedä hyvää. Kummastakaan suunnasta. 😱🥶
Mitäs pahaa tuossa? Kommarit kuppaa siinä missä demaritkin. Tuo töhry kertoo siitä, että Las Palmasissa on kyllästytty vastikkeettoman rahan ylettömään jakamiseen. Tämän kaupungin talous perustuu yrittäjyyteen joka tulee tietysti turismista. Täällä on joka hemmetin kadulla vaikka minkälaista kivijalkakauppaa ja lukemattomia hotelleja, kahviloita, ravintoloita, turisteille tarkoitettuja krääsäkauppoja jne. Ja uutuutena kiinalaisten sekatavarakaupat joita on syntynyt kuin sieniä sateella
Eli yrittäjiä on todella paljon. Siitä huolimatta täällä näkyy huolestuttavasti pieniä merkkejä vihervasemmiston kasvusta.
Äärijutut on aina vaarallisia, vasen tai oikea. Joku tekee joltain pohjalta johtopäätöksiä jostain toisesta, väärältä pohjalta. On kokemusta. Sitten lauma lähtee liikkeelle.
Yrittäjiä on monenlaisia ja kuten mainitsit mm. kiinakaupat ovat lisääntyneet nopeaan tahtiin. Vaikka Palmasisista pidänkin niin monikulttuurisuus alkaa sielläkin näyttämään huonot puolensa ja siitä eivät kaikki paikallisetkaan pidä. Alueet jakautuvat ja asuntojen hinnat sekä vuokrat nousevat. Siitä se vastakkainasettelu kumpuaa ja kun työväenpuolueilla on perinteisesti ollut siellä kannatusta niin näkeehän sitä töhryä ja kaikenlaista pskaa.
Eikös siellä äskettäin kuollut presidentti joka oli tullut kaapista ulos ja muutoinkin LGBT porukkaa heiluu vähän joka puolella. Sateenkaarilippuja, homodiskoja ja poikarakkautta nudistirannoilla eli taatusti suvakkia piisaa. Mutta tuohan se rahaa ja yrittäjyyttä sekin. Kuten afro katukauppiaatkin.
Nimenomaan yrittäjiä on moneksi ja tulosta tehdään myös kyseenalaisin keinoin. Ytuubissa on paljon tarinaa Kiinasta, miten talous sukeltaa. Jos ovat totta. Talous sukeltaa ja tukia ei ole. Johtajia takuulla jännittää ja on ollut levottomuuksiakin mitä on peitelty. Rakkautta on monenlaista, lempihän joku heppu kuplawolkkarin kanssa. Jokainen tyylillään.
Entisenä pikkuyrittäjänä vituttaa vieläkin kun isot firmat ja SAK sopivat keskenään säännöistä. Siinä sitten pikkupallero joutui sopeutumaan samoihin ehtoihin. Sen takii paikallinen sopiminen tietyssä mielessä olis tärkeää ja jos työntekijä ei ole tyytyväinen palkkaansa tms, niin aina voi mennä leveämpään pöytään. Kun aioin liittyä työnantaja liittoon, niin siitä olisi vaa seurannu iso jäsenmaksu, eikä liittyminen olisi auttanau yhtään mihinkään. Älköön Suomalainen duunari ruvetko matuilemaan, olemaan ku joku vitun uhri.
Niin, sinä määräät palkan. Lasket sen niin että sillä tulee voittoa, kilpailija laskee taas palkkaa niin että saa voittoa. Loppujen lopuksi työntekijä maksaa että saa käydä töissä. Molemmat sanovat että saa mennä leveämpiin pöytiin. Jossain vaiheessa paikallisen sopimisen raja tulee vastaan. Ymmärrän kyllä myös pienyrittäjää, ei ole herkkua.
Kyllähän palkoista sovitaankin. Hyvät työntekijät voivat vaatiakin jotain
😂
Palkat määrittää lopulta aina asiakas. Mitä on valmis tuotteesta maksamaan.
Suomessa palkat määrittää ay-pomot hatuistaan vedettyinä. Tuottavuudesta viis.
Asiakas pyrkii aina ostamaan HALVALLA josta, kts. edellinen. Niin ja tuu jo pois sieltä kaninkolosta.
Ihanko totta, että asiakkaat pyrkivät aina ostamaan halvalla? 🙄 Ajatteletko että kuluttajat harjoittavat hyväntekeväisyyttä ostamalla mahdollisimman kalliilla eivätkä välitä ollenkaan omasta edustaan?
Ja kehotat minua tulemaan pois ”kaninkolosta” heheh 😂
Suosittelen perehtymään talouden perusteisiin, ihan alkeista alkaen.
Nimenomaan tuota varten liitot on olemassa ja näköjään tarpeeseen. Suomi seis vaan.
Okei, tunnustetaan. Minulla ei ole varaa valkata kallista, ainoastaan halpaa ja epäilyttävää laatua. Kun eläkeläinen. 🥺
Palkan määrittää se kuinka paljon firma tuottaa rahaa. Paljonko siis jää viivan yläpuolelle. Jos sitä jää sen verran, että hyvälle työntekijälle voi antaa pienen palkankorotuksen, niin sen tekee ihan mielellään, hyvistä työntekijöistä kannattaa pitää kiinni. Mitä AY-pomoihin tulee, minusta se on mennyttä aikaa. On kehitettävä jokin uusi tapa sopia nämä jutut. Ei voi olla niin, että SAK voi määrätä AKT:n sulkemaan satamat ja estämään Suomen viennin ja tuonnin. Se on kunnon kiristystä, ihan mafiameininkiä.
Ymmärrän pienyrittäjää hyvin, mutta tuottoa ei pidä tehdä polkemalla toista. Toiminta ei ole silloin terveellä pohjalla.
On olemassa liittojen kanssa yhteisesti sovittu minimipalkka ja siitä alle ei menty, se on ihan selviö. Kokemattomuutta tuli remmiin muutamia vapaamatkustajia ja ne sai kenkää kk sisällä ilman muuta, ettei tappiot nouse liikaa. Siinä ei poljettu mitään, jäljelle jäi kaksi tuottavaa tyyppiä ja heille pystyi nostamaan palkkaa mielellään.
No ni, hyvinhän sulla sitten meni. 👍
Kun pretty please ei riitä.
Juuri näin. Urakoitsijat sitten kilpailee keskenään, hinnat laskee ja se on kestämätön tilanne. Kysymys on leivästä, ei siitä voista leivän päälle jota kommarit hokee alinomaa. Jos tilnteesta jotain mainitsi, niin vastaus oli ”kikkelis kokkelis mitäs läksit”. Vastauksena olisi voinut sanoa, että opettele tekemään TÖITÄ saatana, mutta uli uli liitto liittoo! Sitä on yrittäjän ihanuus, jäljelle jäi vapaus joka kieltämättä kiehtoo edelleen. Jos olisin 10 vuotta nuorempi, niin mikä ettei, onhan sitä todennäköisesti astetta viisaampi.
Nyt ei kannata lähteä yrittäjäksi, sen mitä olen katsonut. Olen muuten hoitanut sivussa Sinunkin edunvalvontaa, mikäli liksat ja sitäkautta eläkkeet on paskoja niin kellään ei ole varaa ostaa Sinulta. Eikö niin? Minimipalkalla minimijuttuja. Mikään ei ole ilmaista joten voisit maksaa kaikkien näiden vuosien edestäsi tekemästäni palvelusta. Könttäsumma 200€, laitanko tilinumeron tulemaan? Menee kyllä halvalla. 🤔😏
Voitte maksaa puoliksi kaverisi (vai kilpailijan) kanssa! 😊
Pätkä ei käy ja luottokortti ei kelpaa..sorry..
Mikä vitun edunvalvoja! Meni paskat vaippaan, pyyhkimmään.
Nyt ei kerkiä, joudut ihan ite.
Hyvin lyhyen uran yksityisyrittäjänä tehneenä en voi muuta kuin kompata kommenttiasi.
Pitäisi perustaa uusi puolue joka ei tuhlaa veronmasajien rahaa sinne ja tänne kuten punahuulihallitus teki ja vastaavasti tämä nykyinen EK:n nukkehallitus yrittää tuoda Suomeen halpatyövoiman täydellä teholla ja polkee samalla työehtosopimukset suohon.Luulin ainakin itse että persuissa olisi uutta suuntaa, mutta paskat, täysin Orpon ohjailtavissahan puolue nykyään ja keskittynyt täysillä EK:n ja kokoomuksen operaatioon.
Jotain on tapahtunut, totta. 🤔
Eipä siihen tarvittu kuin kesän ajan huutaa rasismirasismirasismia, niin PS-naisministerit pelästyivät ja istuvat nyt hiljaa kiltteinä koulutyttöinä.
Ja miksipä eivät olisi pelästyneet:
yksi PS-ministeri savustettinkin silla huudolla hallituksesta ja toista yritettiin.
Loput saavat olla mukana toistaiseksi, kun pysyvät kiltteinä.
Veikkaan että juuri noin.
Kippari vaihtui..?
Olli Lindholmin sanoin:
Kaikkee vannottiin
Luvattiin ja suunniteltiin
Suurin silmin niin me kauaksi katsottiin
Eikä uskottu että joskus kävisi niin
Niin paljon me teihin luotettiin
Uskottiin ja rakastettiin
Ja kun mä selkäni käänsin pois
Iskit puukon mun unelmiin
Niin, maailma muuttuu niin
Kai joku pyyhkii puukon sun matkallas
Jonka iskit mun unelmiin.
Orpohan ei voi sietää Halla-ahoa varsinkaan ministerinä hänen ylhäisyytensä hallituksessa, siksi tehtiin kompromissi, Halla-aho hyväpalkkaiselle puhemiehen paikalle ja Purralle hänen himoitsemansa valtiovarainministerin paikka. Mutta samalla persu ministereiden piti vannottaa uskollisuutaan EK:lle ja näin kävi. Ne ministeri pestit ovat niin haluttuja että niistä myytäisiin vaikka oma isoäiti, sehän nähtiin kepun osalta huulipunahallituksessa, siinä aatteet lentää romukoppaan varsin äkkiä vaikka laiva uppoaa yhä syvemmälle. Viimeinen operaatio persujen harjauksessa on Orpon pyöreänpöydän tapaaminen ”Kohti yhdenvertaista ja turvallista arkea monimuotoistuvassa Suomessa vuonna 2035”
Joko Halla-aho selätti syöpänsä?
Se on varmaa että vääntö on kovaa kulissien takana.
Oikeastaan syyttäisin sannulia joka ilmoitti ettei PS missään nimessä käy hallituskumppaniksi. Sanoisin ettei tämä ole alunperin PS:n käsialaa vaan ohjeet tulee EK/Kok.
PS+SDP+KESK olisi luultavasti oikeissa olosuhteissa optimikokoonpano, kunhan SDP ottaisi tanskalaisesta sisarpuolueesta mallia…
Tuskin olisi tullut mainitsemallasi kokoonpanolla mitään, kok ainoa mahdollinen. Mutta täytyy muistaa että on porvaripuolue, tykkää halpatyövoimasta. Kun mamu vyörystä puhutaan.
olen ps äänestäjä ja myös jatkossakin sekä tyytyväinen hallitukseen ja varsinkin perussuomalaisten toimintaan.. Holja että ketää ei kysy minun mielipidettä
Putinistina sanoisin että persut pettivät lupauksensa työväelle.
Tästä petoksesta muutama palkitaan politiikasta potkujen jälkeen mukavalla tyhjäntoimittajan viralla ja loput saavat tehdä mitä huvittaa.
Onneksi kansanedustajan sopeutumisrahaa on rajoitettu.
Hupaisinta on, että PS-puolueessa oli pitkään lähes kaikki Suomen fasistit, vaikka PS-puolueen johto sanoi aina vihaavansa fasismia ja kaikki muut aktivistit myös. Kaikki fasistit saatiin potkia pois puolueesta. Fasismi olisi ainoa pelastus suomalaisiille, mutta ei ainakaan näillä fasisteilla taida kaikki muumit laaksossa olla.
Fasismi ja white power tulee nousemaan Euroopassa, niitä koetetaan pitää matalana mutta eivät häviä ja tulevat vahvistumaan. Mielipiteeni.
Tipsi tai täs on yx pieni hintti niinkun eräs Ruåtsalainen kouluttaja sano ( kesti vähän aikaa ennenkun olin taas kartalla missä mennään, onneksi ei kattonut mua päin sillon 😰 ), mutta asiaan, se rintaan tuleva aikuisen kissan kokoinen ÄITI on ok mutta jätä selkään max kokoinen hakaristi ottamatta. Suosittelen, toivottavasti et ole ehtinyt ottaa niitä jo.. 🤔
Ettei unohdu.
https://www.kansalainen.fi/viraaliksi-levinnyt-video-15-vuotias-tytto-on-kriittisessa-tilassa/
Karmeaa katsottavaa… Toki näyttäisi siltä että yksi musta yrittää auttaa tuota valökoista uhria.
Kyllä, ei siinä tekijällä paljoa järki päätä pakota. Väliin menijöitä näkyi olevan mutta uhrin kohdalla myöhäistä. Toivottavasti selviää mutta pahalta näytti.