Itäraja pysyy kiinni – paitsi turvapaikanhakijoilta


Valtioneuvosto päättää huomenna, että itärajan sulkua jatketaan 14. huhtikuuta jälkeenkin, jolloin nykyisen sulun oli tarkoitus päättyä. Toistaiseksi ei tiedetä, että kauanko rajasulkua jatketaan lisää.

Nyt kiinni ollut raja on antanut monille suomalaisille hyvin virheellisen käsityksen asioiden laidasta. Vallalla on vankka kuvitelma, että rajan yli ei tapahdu laittomien tulijoiden ryntäystä juuri sen takia, että raja on kiinni.

Tämä on virheellinen päätelmä. Rajan yli ei tapahdu tulijoiden ryntäystä, sillä Karjalan metsissä on vielä jonkin verran lunta ja metsä on märkää, joten liikkuminen on liki mahdotonta. Mutta sen jälkeen kun metsä kuivuu, niin Venäjä alkaa kuskaamaan tulijoita metsäteiden varsille sellaisille paikoille, josta on helppo luikahtaa Venäjän puolelta Suomen puolelle.

Rajan kiinnipysyminen ei toisin sanoen koske muita kuin laillisesti liikkeellä olevia rajan ylittäjiä. Mutta niitä henkilöitä, jotka saapuvat laittomasti Suomen puolelle muualta kuin virallisilta rajanylityspaikoilta, heitä mitkään nykyiset ja suunnitellut rajalait eivät koske, sillä aina on olemassa taikasana, joka kumoaa kaikki kuvitellut lait.

Tarkoittaa siis sitä, että jos tälläkin hetkellä, kun raja on ”kiinni”, joku pääsee metsiä pitkin Suomeen, niin hänet otetaan vastaan kuten kaikki muutkin turvapaikanhakijat. Mitään palautuksia Venäjälle ei ole tehty, eikä tulla tekemään tulevaisuudessakaan.

 


49 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Juha Sipilä

Olen shokissa.

Harry

Määki olen ko klapil päähä lyäty hiilest tehty affena..nii oikke mää ole.

A drop in the Ocean

Tämä edellinen on mainio, peukutan sitä aina. Kaikessa ytimekkäässä sarkasmissaan toimii vielä vuosienkin päästä.

Epäilen itärajan kiinnipysymistä. Millä lihaksilla se toteutetaan? Muka. Mitkä ovat nyt ennakoivat toimet? Heikot. Kaikki sisään vain, ja kallis prosessi käyntiin. Koko maapallon väestö mahtuu ja on varaa elättää Tonttulassa.

Koulutappajalle on paljon sossutukea, suojelua ja ympärivuorokautista hoivaa luvassa, uhreille ja omaisilleen tuskin lähellekään. Ei mahdu oikeustajuuni.

Kirkkojen ulostulo lähinnä islamilaisten kehitysmaiden massamaahanmuuton puolesta vihervässykkähenkisine vaatimuksineen oli onneton. Suvakot tättähäärätädit käänsivät lopulta loogiset syyn ja seurauksen lait suurella määrällään vituralleen. Antoivat kasvupohjan nykyajan hulluille aatteille.

Koeputkikoe

Kepu-sote, kriisikoulut, kunniaoleskelu, agendapoliisit, rajapiccolot, katujengit…
Kriisiytyvän Suomen syntyvyys vähenee, joten väestö vaihtuu ihan itsestään.

Pääkaupunkiseutu lienee muutaman vuosikymmenen kuluttua suuri ruudinsavuinen slummi.

Last edited 2 vuotta sitten by Koeputkikoe
japadappaduu

Arvaa kuka ei ollut sokissa 2015? No petturi Urpo tietenkin, sanoi että tulijoiden motiivien kyseenalaistaminen on rasismia.
Että onnea vaan meille tähän päivään.
Olen äänestänyt persuja, mikä oikeastaan hävettää sanoa tänä päivänä.
Mutta lupaan etten enää ikinä äänestä persuja.
En olisi uskonut että se koko puolue on noin läpimätiä pettureita.

Anti-idiootti

Vallankaappaus on varmasti hankalaa ymmärrätkö yhtään kuinka laajalle levinnyt hallinto on? Ei se ole siinä keitä siellä istuu. En tiedä kuinka tyhmä olet mutta luuletko, että kukaan on niin tyhmä, että uskoo teikäläisten niitä edes äänestäneen.

Äitis petti faijaas, sen tyhmemmän naapurin kanssa.

japadappaduu

Sinun viesti kertoi lähinnä sinun omasta älykkyydestäsi.
Somali osaisi varmaan sanoa asiat ymmärrettävämmin.
Mutta hei, olen äänestänyt aina joka vaaleissa, lukuunottamatta viimeisen pressanvaalien toista kierrosta.

Anti-idiootti

Niin jotain ”yhteinen venäjä” sisarpuoluetta kyllä sun mainostus on huomattu

outlaw09man

FETTURI SUURTURPO ON ROTTA.

Ilmari

Alkaa yhä enemmän vituttaa tämä ”Juha Sipilän” sama tokaisu joka asiaan. Vaihda jo levyä.

MattiS

Olen shokissa että kehtaat kyseenalaistaa arvovaltaisen entisen pääministerimme jatkuvan shokkitilan. Jotkut haluavat lainata hänen viisaita sanojaan, get over it. Toivottavasti en ollut liian tyly, sori siitä.

Eugen

Se on sokki, ei shokki.

Tonus

Se on tamponi.

Frank

Onko mahdollista, että Venäjän päättäjien päät kääntyvät tämän valtavan traagisen Crocus hallin terrori-iskun jälkeen. Ovatko itsekin ymmärtäneet minkälaista vakavasti radikalisoitutta väkivaltakoneistoa he ovat roudanneet omaan maahansa, josta näitä oli tarkoitus lähteä välittämään Suomeen. Onko islamilainen ruohonjuuritason realismi nakuttanut venäläisen poliitikon päähän mitään uutta? Keitä ovat nämä henkilöt, joita he roudaavat maahansa, he ehtivät tuhota samalla sen maan, joista heidät oli alunperin tarkoitus välittää eteenpäin Suomeen. Kenties jokin järjen hivenen pilkahtaa ja aeroflotit suuntaavat nämä saastat kotimaihinsa pois Suomen lähialueilta

Olavi Mainio

Putin teki itse terrori-izkut

Anti-idiootti

”Ovatko itsekin ymmärtäneet minkälaista vakavasti radikalisoitutta väkivaltakoneistoa he ovat roudanneet omaan maahansa”

Kyllä ne ovat siellä asuneet ties kuin pitkään vaikka suomalaiset kutsuvat heitä venäläisiksi he itse kutsuvat itseään ryssiksi.

Qroquius Kad

Moskoviitteja ne ovat.
Kiovan Rus oli Ukrainan edeltäjä silloin, kun Moskovan paikalla oli pelkkää metsäistä suota.
Kun mongolien kanssa seonneet itäslaavit eli örkit valtasivat ukrainalaisten maat, ne varastivat Ukrainan alkuperäisen nimen Rus itselleen.

Putin kiittää teitä

No ei ole mitään ns virhekäsityksiä. Ainakaan täällä allekirjoittaneella. Kun täällä keskustellaan ihmisoikeuksista, sekä suomi kuuluu kaikille muslimi kansanedustajan suusta esimerkiksi. En ole mikään venäjän trolli. Mutta vituttaa tuollainen afganistan ämmän julistaminen. Jonka isän historia on vähintään kyseenalainen. Vituttaa nuo suomalaiset ämmät. Erosin reservistä ihan vaan sen takia, että ei vittuakaan kiinnosta puolustaa tätä suomaistan ämmien toivomaa nyky kehitystä. Olen saatana osani tehnyt. 2 lasta ja veroja maksettu alkaen 22 v. Yksinhuoltaja isä. Te viides kolonna, olette onnistuneet.

Väliveto

Jep tuo afgaaniämmän isä on loisinut täällä yli 30 vuotta tekemättä päivääkään töitä eikä osaa pätkääkään suomen kieltä. Hän oli aikanaan kansantaloudenkomissaari Afganistanin politbyroossa, joka kutsui puna-armeijan apuun kun kommunismi ei oikein menestynyt Afganistanissa. Arviolta kaksi miljoonaa afgaania sai surmansa neuvostomiehityksen vuosien 1979-1989 välisenä aikana. Kädet kyynärpäitä myöden veressä ei liene väärä ilmaisu tässä asiassa. Tulivat sitten meille turviksina kun maa alkoi polttaa jalkojen alla. Vihervassarien kutsumana tietysti.

outlaw09man

ei muuta kuin tavarajunaan ja kotia kohti ja mukaan nazima.

japadappaduu

Täysin naurettavaa, ei oikeastaan naurettavaa vaan itkettävää.
Miksi minä olen äänestänyt persuja? Yksi asia mitä heiltä odottaa niin eivät tee sitäkään.

Frank

Toivottavasti ottavat itseään niskasta kiinni. Menevät itseensä ja saavat raavittua jonkinlaisen hyvän ratkaisun. Suurin ongelma tällä hetkellä on Eva Biaudet ja RKP. Estävätkö he persuja ja sisäministeriä käyttämästä push-back metodia, joka olisi upea ratkaisu. Olemme samoissa sopimuksissa kuin Puola, Latvia ja Liettua ja he työntävät kaikki pois? Keskustan puheenjohtaja vaihtuu Saarikosta johonkin toiseen ja nyt olisi tärkeää vaihtaa RKP lennossa Kepuun. Kepun tulisi tulla tukemaan hallitusta push back menetelmän haltuunotossa. Tulijoita on Venäjältä miljoonia ellei kymmeniä miljoonia joten minkäänlaista rkp:n perseilyä ei voida hyväksyä. Loppuuko Oy Suomi Ab:n olemassaolo Rkpn takia?

japadappaduu

Turha selitellä ja syytellä jotain RasististaKansanPuoluetta.
Persujen todellinen kuva tuli esiin kun pääsivät hallitukseen.
Globalistipuolue joka ajaa kehitysmaamaahanmuuttoa niin kuin kaikki globalistit.
Se homotynkkynenkin kävi ihan genevessä puhumassa että ilmastonmuutos on suurin uhka.
Miksi Hakkaraista potkitaan pois persuista? Koska teukka on äijä eikä vaihda mielipiteitään kuin sukkia.

noin se valta turmelee

Vitut ne mitään tee. Pelkkää kosmeettista paskaa. Nyt on nähty, mihin ps nöyrtyi. Kokoomus käyttää ps ns puskurina. Todella pettynyt esim purraan.

japadappaduu

Juu kyllä se niin on.
Meillä on oikeasti ainoa vaihtoehto äänestää jotain radikaalia vaikka ”laitaoikeistoa”

jawolh mein kamph

Niin. Kun nyt on natseista ulistu. Ehkä niille onkin todella tilausta. Perkele.

X

Siihen suuntaan mennään.

Anonyymi

Purra on nainen paikallaan ja samoin myös Mari Rantanen. Heidän ansiostaan voi olla edes vähän rauhallisemmalla mielellä; edellisen hallituksen naiset Ohisalon ja Mikkosen johdolla olisi jo toivottanut kaikki halukkaat itärajalta tervetulleiksi tänne lihapatojen ääreen.

japadappaduu

Äänestin lopulta Mari Rantasta, mutta kyllä persut on puolueena läpimätä.
Kohta alkaa tulemaan lähi-idän ukkoa maarajan yli ja jokainen otetaan vastaan ja hoidetaan paremmin kuin omat vanhukset.
Persujen kannatus on seuraavissa vaaleissa 5% luokkaa, mutta ei ne näytä siitä välittävän.

Oh100

Käytännössä ei mitään eroa. Rauhallisemmalla mielellä ei voi olla.

outlaw09man

Jou,ed harakat hutikutisalo,somaLI,säärikkö,marinoitu silli,pyllistelevä begga ja muut akat, ei muuta kuin kuuta kiertävälle.

Runtiti-pou

Hirveää on laittaa lailla suomalaiset valehtelemaan holokaustista

Anonyymi

Nyt unohdat, että hallituksessa on muitakin puolueita, esim. RKP, joka haraa kaikkea järkevää vastaan. Päätökset ovat aina enemmän tai vähemmän kompromisseja ja kun eduskunnan päätöksillä vasta lait vahvistetaan, sieltä löytyy lisää änkyröitä.

japadappaduu

En ole sitä unohtanut.
Tiedän että hallituksessa ollaakseen monipuoluejärjestelmässä joutuu tekemään kompromisseja.
Nyt on vaan niin että globalistipuolue kokoomus on tehnyt yhden ainoan kompromissin, nimittäin sen että vakuuttelee julkisesti että persut ei ole äärioikeistolainen puolue.
Persut sen sijaan on joutunut pettämään äänestäjänsä joka asiassa, ja kaiken lisäksi tekevät sen hymyssä suin.

Qroquius Kad

Eivät nyt sentään hymyssä suin, vaan pelosta halvaantuneina.
Jahka invaasio alkaa, olen varma että PS-naisministerit nähdään TV-haastatteluissa pidättelemässä itkuaan.

Tähän johti Perussuomalaisissa tehty sukupuolenvaihdos.
Tähän se johtaa kaikkialla.

Qroquius Kad

Puolasta kuuluu jo kummia:

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/marko-suutari/puolan-rajanyli-kokeiluja-4-paivan-aikana-jo-736-kertaa-katsokaa-aidan-kokoa/

Tuota on odotettavissa täälläkin, jahka maasto kuivuu.
Sitten ollaan kaulaa myöten kusessa.

onko itärajalla maastureiden omistajia? myykä ne p

Joo onhan tämä tiedetty jo ajat sitten. Kyllä ne sieltä tulevat, jos haluavat. Kuten 32 000 länsirajalta. Ei mitään uutta.

Ilmari

Lain tarkoituksena on estää, että eivät tule.

Anti-idiootti

Se pesosen juttu johon kommenteissa oli linkki on paree, siinä voitte ihmetellä paljonko bonuksia maksetaan niissä firmoissa joista nuo suomen aita tulee…

Kikka Kakkonen

Ai joku muukin on ottanut yhteyttä rajavartiostoon?
Sinne voi soittaa ja kysyä miten toimivat jos joku suomea osaamaton ilmestyy rajan yli ja väittää jollain kielellä olevansa ÄSYLYM ALLAHUN AKBAARIA etsimässä. Sellaiset kuskataan heti oitis vokkeihin loisimaan ja odottamaan suomen passia ja ilmaista elämää koko suvullensa myös TOTTAKAI.

Niin yksinkertaista

Oletko itäsuomesta? Kun muslimi tulee, hänen korkeudellaan on valtion suojelus. Sinulla ei ole.

Että silleen

Mistä tämä kuvitelma venäjän tunkevan tulijoita? raja on kiinni suomalaisilta ja venäläisiltä taikasanalla pääsee edelleen ja kukas niitä tunki junat ja bussit täyteen pohjoiseen 2015 ja ihan selällään on raja siellä vieläkin.. Lada ja fillarimarrssit lopettivat..
Mutta nyt kun ollaan vihamielinen natomaa niin voihan ne vähän v….lla ohjaten satojatuhansia… Miljoonia että silleen… Mutta kun ne kansainväliset sopimukset mitä hölmölässä hölmöillään.. niin ei sitä rajaa voi laittaa kokonaan kiinni…

setä Taikaseinä

Mikäli Itämeren ”vallihaudan” takana sijaitsevalle harvaan asutulle, ikääntyvälle ja kuihtuvalle Suomelle on varattu EU:n väestöreservaatin rooli, niin vaikkapa 50 000 vokitettua jopoilijaa olisi kuin taivaan lahja kyseisen asian hyväksymisen osoitukseksi.

Qroquius Kad

Ja miksiköhän tämä Eeuun väestöreservi tulisi Moskovian kauttaan tuomana?
Mikähän se sellainen taakanjako mahtaisi oikein olla Moskovian kanssa, että Eeuu helpottaa Moskovian taakkaa?
Onko Moskovia kenties liittynyt Eeuuhun?

Oh100

Vallalla oleva vankka kuvitelma” pätee monessa muussakin valtion asiassa…

❌ julkinen koulutus on hyvää ja sivistävää

❌ julkinen terveydenhoito on laadukasta

❌ sosiaaliturva on väliaikainen ja viimesijainen toimeentulon lähde

❌ verotuksella tuotetaan vain hyviä asioita

❌ sääntely on köyhiä varten

❌ keskuspankki suitsii inflaatiota ja pitää hintavakautta

ym.

outlaw09man

rajalla RRRRautaa, snipers, eka apina astuu suomen maalle, plop, seuraava miettii, taas plop, tiger ja caterpillar työntää paskat back piikkilangan toiselle CCCP puolelle. Ei milliäkään löysää, muuten ROTAT hyppii silmille. Ja tuppura vai Nuttura,pää syvälle.

outlaw09man

Teuvo Hakkarainen hoitamaan rajalinjaa,ei paska saavu suomeen ja tuppuraperse paimentamaan kanoja.

murre iisakki riepunen

Ne kansainväliset sopimukset…joista ei saa livetä..ei sitten millään

Porkkanalaatikko

Itärajalla Suomi ei päästä maahan niitä ihmisiä, jotka eivät hae turvapaikkaa. Näin torjutaan turvapaikan hakijoita!

Jos ilmoittaa hakevansa turvapaikkaa, pääsee maahan. Tässä on jotain järjenvastaista. Järkevämpää olisi estää turvapaikan hakijoiden maahanpääsy, jos heitä ei haluta maahan.

On jopa estetty Suomen kansalaisen pääsy Suomeen itärajan kautta. Jos olisi älynnyt sanoa hakevansa turvapaikkaa, olisiko päässyt Suomeen?