
Pääkaupunkiseudun medioiden mukaan Espoon uimahalleissa kärsitään erityisen suuresta ilkivallasta ja levottomasta menosta. Ilmiö tunnetaan kaikkialla Länsi-Euroopassa, uimahallikulttuuri tuhoutuu kehitysmaamaahanmuuton myötä.
Espoon uimahalleissa on jouduttu uusimaan urakalla suihkuletkuja ja suihkupäitä, sillä nuorukaiset käyvät kovanpuoleista vesisotaa uimahalleissa. Espoonlahden uimahallissa vesipäitä ja letkuja joudutaan vaihtamaan kymmeniä viikossa. Lisäksi seiniä sotketaan ja rannekkeet pöllitään, jotta jatkossa pääsee ilmaiseksi sisälle.
Ilkivaltaa tapahtuu Espoonlahden lisäksi Matinkylän ja Leppävaaran uimahalleissa.
Tuttu ilmiö maailmalta
Esimerkiksi Ruotsissa uimahallikulttuuri muuttui muutamassa vuodessa. Syynä oli yksinkertaisesti se, että kehitysmaista tulleet miehet ”valtasivat” uimahallit ja kylpylät ja toivat sinne oman ”kulttuurinsa”. Siihen kuuluu kovaääninen mölyäminen, istutuksien heittely uima-altaaseen ja piknik-eväsretki altaan reunalla, jonka jälkeen ruuan tähteet vipataan altaaseen.
Oma lukunsa ovat naisten ja pikkutyttöjen ahdistelu. Naisilta vedetään housuja alas, pukitaan altaaseen tai hypitään altaan reunalta ihan vain suoraan naisuimarien päälle.
Ruotsissa on useaan otteeseen jouduttu yksinkertaisesti sulkemaan uimahalleja, sillä ilkivalta ja mölyäminen on sen verran rajua, että uimahallihenkilökunta ei pysty rauhoittamaan tilanteita kymmenpäisiä kehitysmaista tulleita mieslaumoja vastaan.
Saksassa tilanne on vielä pahempi. Siellä satapäiset kehitysmaiden miesten laumat ajautuvat jättimäisiin tappeluihin toistensa kanssa uimahalleissa, kylpylöissä ja ulkouimaloissa. Välillä paikalle on jouduttu hälyttämään mellakkapoliiseja rauhoittelemaan kiivastuneita miehiä.
Turvatarkastuksia, videovalvontaa ja natolankaa#maauimalat #humanitaarinenmaahanmuutto #berliini 🇩🇪https://t.co/KbNbmR2j4l pic.twitter.com/GvoL6wqJby
— Saksan uutisia (@DEuutiset) June 2, 2024
Useissa saksalaisissa uimaloissa on varauduttu tulevaan kesään vetämällä natolankaa uimaloiden ympärille, turvatarkastuksiin on varauduttu ja videovalvontaa on lisätty. Joissakin uimaloissa asiakkailta kysellään henkilöpaperit sisäänpääsyn ehtona, jotta mahdollisten mellakoiden jälkeen tekijöitä on helpompi saada kiinni.
Näin siis saapuu tämäkin monikulttuurinen ilmiö lopulta Suomeen.
”Kulttuuria”, perkele saatana !
Ihmeen pitkään siinä meni. Luulin että tämä olisi jo arkea pääkaupunkiseudulla.
Onhan se sitä jo ollut.
Asian on annettu päästä niin pahaksi, ettei sitä voi enää teeskennellä olemattomaksi;
liian moni tietää omasta karvaasta kokemuksestaan sen olemassaolon.
Tämä on nyt sitä jännää etnistä värinää, jolle suvakit ovat taputtaneet jo lähes 10 vuotta. Kivoja leikkihetkiä ja ruokaretkiä nimen omaan uimahalleihin.
Ihanaa, näin se impivaara aukeaa. Lisää tätä.
Ehkäpä Sannikka osaa muuntaa nämä ihaniksi pelihetkiksi. Pyytäkää hänet apuun.
Me tarvitsisimme VAIN VALKOISILLE tarkoitettuja uimahalleja, ravintoloita, linja-auto-osastoja, junanvaunuja jne.
Kap-kaupunkikin oli oikein Afrikan tähti, kunnes apartheidista luovuttiin. Se on kiistämättä osoittautunut suureksi virheeksi.
Ammoin, silloisen työnantajansa edustajana Etelä-Afrikassa vähän aikaa toiminut tuttava kyseli palattuaan, että mikä on turistin ja rasistin ero?
Vastasi siihen sitten itse, että ”kaksi viikkoa!”
Me emme tarvitsisi vain valkoisille tarkoitettuja uimahalleja, ravintoloita, linja-auto-osastoja, junanvaunuja jne., jos pitäisimme kuria muille kuin valkoisille.
Koska meistä ei siihen ole, nauttikaamme nyt tästä.
Yksinkertainen keino on laittaa rannekkeille 7€ panttimaksu. Suihkut kiinteäksi seinään, ja letkut pois. Miesten puolelle vartijat, joka laittaa mölyapinat ja marakatit ojennukseen, sekä rikotuista varusteista lasku perään. Ja jos silmille tulevat, niin teleskoopilla ja kaasulla kyllä rauhoittuvat.
Vielä yksinkertaisempaa on evätä kaikenlaisilta eläimitä pääsy uimaloihin. Eihän noihin voi viedä vaikkapa koiraa joka käyttäyisi paljon paremmin kuin nämä kehitysmaa-elukat.
Se olisi tietysti 100% toimiva keino. Mutta tiedäthän, mikä huuto, itku, rasismi- ja natsikortti siitä tulisi. Porttikielto riehuville marakateille, mutta ne pitäisi ensin päästää halliin sisälle hajottamaan paikkoja.
Eihän sitä porttikieltoa voi antaa mistään syystä, koska se on rasismia.
Ja siitä se itku vasta nousisi, kun suomalainen vartija pistäisi suklaasimmuisen palleron ojennukseen.
1900-luvun ensimmäisen puoliskon levottomat ajat ovat matusiirtolaisuuden myötä toistumassa.
Varsinainen ongelma syntynee siitä, että lakeja ja oikeuskäytäntöjä ei tiettävästi olla palauttamassa vaadittavalle tasolle.
Mikään ei estä perustamasta yksityistä uimahallia tai esim. kuntosalia tai muuta kerhoa esimerkkinä se miesten sikaarikerho jossa naisilta ei pääsyä jäseneksi voidaan ottaa vain sopivat maksavat henkilöt kellään ei ole siihen sanomista eivät ole julkisia laitoksia näitä tulee syntymään.
Kasipallo tai kähtävä voi lähteä viidakosta tai aavikolta mutta viidakko tai aavikko ei lähde heistä koskaan.
Monikulttuurisuus on rikkaus. Ei mulla muuta.
Lisäähän se toki liikevaihtoa, mutta tulos painuu silti miinukselle…
Mutta kaikki kulttuurithan ovat yhtä hyviä… Liian monet uskovat vieläkin tätä potaskaa. Sen voisi kiteyttää seuraavalla tavalla (ei ole valitettavasti omien aivojeni tuotantoa, vaan jonkun viisaamman): Uskovainen uskoo vaikka ei näe, mutta suvakki ei usko, vaikka näkee.
”Kulttuuri on aina muodoltaan erilaista eri aikoina ja eri paikoissa. Kulttuurinen moninaisuus on yhtä tärkeää ihmiskunnalle kuin luonnon moninaisuus on luonnon ekosysteemille.”
https://www.helsinginuutiset.fi/paakirjoitus-mielipide/6112541
Kuinkahan moninaista kulttuurien pitää olla, ennen kuin jokin raja alkaa tulla vastaan?
Tunnetusti kaikki kulttuurit ovat yhtä hyviä ja kannibalismi on vain makuasia!
Muistan kongolaisista perinneherkuista ainakin paahdetun pikkuvauvan riisipedillä sekä ruotsalaisen rauhanturvaajan keitettynä. Paikallinen viranomainen oli pahoitellut parin ruotsalaisen ja yhden englantilaisen rauhanturvaajan kadottua heidän esimiehilleen: ”Valitettavasti ruumiita ei saatu takaisin, paikalliset söivät heidät.”
Lisukkeista tai esimerkiksi kastikkeesta minulla ei ole tietoa. Tarkentakaa, jos joku tuntee kyseistä Kulttuuria paremmin!
Juicen laulu kertoo kulttuurin saapumisesta Ähtäriin.
Hyvin, hyvin viatonta meininkiä verrattuna tähän totaalikaaokseen.
Mutta Juicen laulu vihjaa siihen, ettei se ’kulttuurin’ saapuminen ollutkaan niin auvoista.
Nykytilanne ei varmaan Juicekaan laulattaisi. Koska jos nykytilanteesta tekisi lauluja, joutuisi oikeuteen.
Koska pellemaailmassa ongelmanaiheuttajien sisäänpääsyä ei voi estää vaikka tiedetään keitä he ovat, niin ainoa keino lienee nostaa sisäänpääsyn hinta niin ikäväksi, ettei se vaikuta työssäkäyvien kukkaroon mutta karkottaa sossu-loisijat.
Kehitysmaalaiset nimittäin eivät käytä rahaa mihinkään tapahtumiin tai paikkoihin, missä on tuntuva sisäänpääsymaksu. Tämän voi huomata Suomessakin esim. ilmaiskonsertit vs.yli 100 euron festarilippu, tai joku korkeasaaren teemaviikonloppu vs. ilmaispäivä jolloin paikka on täynnä somalivankkureita
täytyy suvaita emmehän halua olla uima-allaskulttuurissa jälkeen jäänyt maa!
Tuli vähän tyly kommentti, joten poistin.
Ja mitä tekee Espoolaiset. Ylpeänä äänestävät entistä kovemmin Cockoomusta ja muitakin mädättäjäpuolueita.
Meno kuin viidakossa.
Pahimpaa tämän kultuurin tuomaa on paskan, mahan polttavan ”ruoan” lisäksi, altaisiin paskominen ja muu epähygenisyys ihmisten ilmoilla.
Ongelma se on tuokin..ja mitä varten..turha selitellä pois millään ylevillä sivistyssanoilla ja termeillä..se vasta absurdia onkin
jumankauta, onko tää ees totta. Tulin juuri äijäkästä uimarannalta jossa teini tytöt sai uida rauhassa. Itse ongin paskakaloja ja pari hiivaa mukana, ei geelipäitä mölyämässä.
Vihdoinkin järki voittaa! Artikkelissa kehotetaan ottamaan oikeus omiin käsiin! Sitten eikun lähdetään ”ojentamaan” ”poikia”.
Jaakkola vetoaa myös uimahallien asiakkaisiin.
”Olisi jokaisen veronmaksajan tehtävä ojentaa vähän poikia tai mainita henkilökunnalle, jos näkee tällaista toimintaa.”
No mehän eletään Suomessa,vapaassa maassa,demokraattisesti valitun johdon hallitsemana.Mitä nyt vähän Brysselistä ja paljon Ameriikasta määrättyjä ohjeita kuuliaisesti noudatetaan…Jiihaa!!Happy days are here!!!
Fake news! Vastuullinen ja oikea tiedotusväline eli IS sanoo tänään näin: ”Uimahalliasiantuntija jyrähtää espoolaisuimareiden käytöksestä: ”Miesten puolella vain mielikuvitus on rajana” Espoon kaupungin mukaan lievät vahingonteot häiritsevät innokkaiden uimareiden liikunnan harrastamista ja aiheuttavat ylimääräisiä korjauskustannuksia.”
Kylpylähoteillessa tulee sillointällöin majoituttua mutta ei tulisi pieneen mieleenkään mennä julkiseen uimahalliin ainakaan isoimmissa kaupungeissa.
Kasipallot ja kähtävät liottavat rekkamiehenpampulat veteen, kuseskelee ja runkkaa altaaseen.
Hyi saatana. Kolilla ei kylpylässä ollut yhtään värivammaista elukkaa. Sisäänpääsyn hinnalla saa mukaan myös pullon kuoharia.