”Miksi punavihreät pelottelevat laitaoikeistolla?” – perussuomalaisten eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila haastoi vihreät ja kokoomuksen


Eurovaalien loppukiri on alkanut. Sanna Ukkola Show:n viimeisessä vaaliohjelmassa keskustelivat kansanedustaja Vilhelm Junnilan lisäksi vihreiden Atte Harjanne ja kokoomuksen Aura Salla. Pääaiheina olivat muun muassa väitetyn laitaoikeiston nousu ja maahanmuutto.

Niin vihreiden kuin kokoomuksenkin ehdokkaat olivat molemmat huolestuneista ”laitaoikeiston” noususta, joka uhkaa heidän mukaansa jo Euroopan perusarvoja ja oikeusvaltioperiaatetta. Junnilan mukaan kysymys on sosialistien valtapelistä.

  • Aikaisemmin parlamentin yhteistyö on perustunut sosialistien ja EPP:n väliseen yhteistyöhön. Juuri vaalien takia muodostetaan erilaisia termejä kuten laita-, ääri-, radikaalioikeisto ja muuta. Näillä halutaan leimata ja luoda uhkatilaa ennen vaaleja, sillä näille puolueille kysehän on vallasta, huomautti Junnila.

Yksisuuntainen paluulippu Afrikkaan?

Ohjelman loppuosiossa käsiteltiin EU:n maahanmuuttopolitiikkaa. Keinot eivät juuri ole muuttuneet Vihreillä ja Kokoomuksella, toinen haluaa lisää kehitysapua ja rahaa integraatioon, toinen taakanjakoa ja työperäinen maahanmuutto sotkeutuu sujuvasti elintasoturismiin. Hallitusohjelmassakin mainittu ns. Ruanda-malli taas nähdään liian kalliina.

  • Ruanda-malli ei itseasiassa tule hirvittävän kalliiksi, jos verrataan elinkaarikustannuksiin, jos vaikka kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut jää siitä huolimatta elämään sosiaalituilla Eurooppaan. Lisäksi kysymys on sisäisestäkin turvallisuudesta, Junnila ärähti.

Junnilan mukaan jo signaalivaikutus on merkittävä.

  •  Jos elintaso on motivaattori, niin Eurooppaan tullaan jatkossakin pyrkimään. Uhka siitä, että salakuljettajille maksettu suuri summa ja vaarallinen matka johtaakin vain yksisuuntaiseen paluulippuun takaisin Afrikkaan vaikuttaa varmasti kymmeniin, satoihin tuhansiin maahanpyrkijöihin luopumaan ideasta, Junnila toteaa.

Keskustelun voi katsoa YouTubessa osoitteessa:

https://www.youtube.com/watch?v=uhj0UEnC


31 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
pena kertoi ja jakoi

Punavihreät ovat menettäneet tärkeimmän migraatioargumenttinsa eli kotouttamisen, sillä sen hyötysuhde on osoittautunut varsin alhaiseksi.

He eivät enää juurikaan käytä koko tuota sanaa, koska se aiheuttaisi äänestäjille negatiivisia mielleyhtymiä

Moonman

Vihreiden tyyppi jopa horisi kotouttamisesta ja kokoomuksen akka sanoi että tarvitaan lisää ”työperäistä maahanmuuttoa” ja tulijat pitää nopeasti ”integroida” eli halutaan lisää kehitysmaalaisia taksi-ja wolt-kuskeja, partureita, pizzerioita ja muita starttiraha-huijauksia. Kaikki olivat huolissaan israelista ja ukrainasta, mutta kukaan ei Suomen kansalaisyhteiskunnan tuhoamisesta ja väestönvaihdosta

jorma

Vihervassuilla ei ole mitään järkevää tarjottavaa äänestäjille, niin pakko hyökätä. Vain lisäveroja, lisävelkaa, pakkomatutusta ja pridehömppää.

Dan Wesson

Miksi laittomasti maassa oleville yleensä maksetaan sosiaalitukia? Totta kai marakatti hakeutuu niihin maihin maleksimaan laittomasti, joissa tipahtaa discorahaa tilille, ja kämppäkin järjestyy veromaksajien rahoilla. Siinä sivussa haetaan helpotusta seksuaaliseen hätätilaan. Useimmiten ilman lupaa.
Homma pitäisi mennä niin, että laittomat välivarastoon suljettuun vokkiin, josta kuljetus rahtikoneeseen. Suurille määrille rahtilaiva olisi kustannustehokkaampi ratkaisu.

Dan Wesson

Miksi laittomasti maassa oleville yleensä maksetaan sosiaalitukia? Totta kai marakatti hakeutuu niihin maihin maleksimaan laittomasti, joissa tipahtaa discorahaa tilille, ja kämppäkin järjestyy veromaksajien rahoilla. Siinä sivussa haetaan helpotusta seksuaaliseen hätätilaan. Useimmiten ilman lupaa. 

Homma pitäisi mennä niin, että laittomat välivarastoon suljettuun vokkiin, josta kuljetus rahtikoneeseen. Suurille määrille rahtilaiva olisi kustannustehokkaampi ratkaisu. 

Qroquius Kad

Homma pitäisi mennä niin vaan eipä mene, koska näistä asioista saavat päättää marakatteja sokeasti rakastavat yliopistotytöt.

Jippos123

Jokainen haluaa valtaa ja kun se vallanloppu on käsillä, tulee paniikki.
Vihervasemmistolla alkaa vallanmenetys. Sitä ne riekkuu.
Mulle käy jos EU on jatkossa nuiva mitä tulee kansainvaihtoon mutta ryssää vastaan pitää myös olla kova.
En oikein käsitä miksi jotkut ihan oikeasti fanittavat ryssää.

Jippos123

500000 miestä jo raatona tai invalidinä ja ei putlerilla tunnu missään.
Se mulkku antaa mennä 5 miljoonaa tai 50 miljoonaa. Niin tulee käymään. Ukraina ei anna periksi.
Putlerin on aivan pakko antaa yleinen liikennekannallepano. Ei vaan riitä jätkät muutoin.
Noin 1000 per päivä on ryssän tappiot. Siitä voi laskea.

Qroquius Kad

Osa on kiimakommunisteja, joiden on pakko Pakko PAKKO heiluttaa punalippua itään päin, ihan vaan wanhain aicain takia.
Monet muut sairastavat itseä häiritsevää homoseksualismia, tautikoodi ICD-10 F66.1:

https://icd.who.int/browse10/2019/en#F66.1

Ne haluavat olla homoseksuaalisessa suhteessa naismaisena osapuolena, mutta niillä ei ole rehellisyyttä myöntää sitä.
Tämä paljastuu siitä, että ne vaahtoavat Gayroopasta samaan aikaan kun väittävät, ettei niiden ihannemaassa Moskoviassa muka esiinny homoseksuaalisuutta lainkaan.

Siksi ne toivovat Moskovian valtaavan Suomen, että saisivat tulla perseraiskatuiksi ja teeskennellä kärsivänsä, vaikka todellisuudessa nauttivat.

Last edited 2 vuotta sitten by Qroquius Kad
Stepan Bandera

Eikös Junttilan kotikaupungissa Naantalissa ollut aikoinaan 1980-luvulla Pekka Siitoimen johtama Arjalainen Spermapankki, jolle Vilhelmiinalla on ollut viritelmä tehdä näköispatsas kaupunkiin. Siis Siitoisesta. Ei pankista.

Prinkkala

Eikös tää kaasuttelija yrittänyt saastuttaa Veljesapuakin?

Prinkkala

Tarkoitin siis Junnilaa enkä Siitointa

Anyway

Maahanmuuttopolitiikka on lahja maailman pummeille, tosin valikoidusti afrikkalaisille ja ennen kaikkea oikeauskoisille.

Kalsarikännit

Eihän PS ole ”oikeistoa”, se on Kokomuksen farmiliiga, eli keskustaa, liberalismia.

Oikeistoa ovat ”vanhoolliset”, protestantit eli Suomessa RKP. Se haluaa vallan säilyvän vanhoilla instituutioilla eikä se halua luopua vallastaan.

Seuraavaksi oikesitolaisin on Kansallinen Keskusta, koska se haluaa vallan pysyvän isännillä. Ja se ajaa vain isäntien asiaa.

Ja niin edelleen…

Jussi Viitanen

Mihin hävisi kokoomuksen koti-uskonto ja isänmaa, joka vaihtui sarjaan Bryssel-globalismi ja liittovaltio. Ja jotkut pölvästit äänestivät nämä hallitukseen ja presidentiksi hurrin.

Kalsarikännit

Se Sekoomuksen ”koti, uskonto ja isänmaa” on ollut samanlaista petosta koko ajan niinkuin SDP:nkin ”työväenpuolue”. Jos Kekkonen sanoi aikoinaan että ”Kokoomusta ei ikinä saa päästää hallitukseen sillä ne myyvät isänmaan”. Eikä tarvitse kuin katsota mitä Stupido ja Käteinen saivan Henna Virkkusen kanssa aikaan.

Qroquius Kad

Ei ollut petosta maailmansotien välillä!
Se muuttui sellaiseksi vasta YYA-Kekkoslovakiassa, Kekkulin pitäessä puoluetta hallituspaitsiossa nuollakseen rakastamiensa moskoviittiörkkien perseitä.

Seurauksena Kansallisesta Kokoomuksesta tuli KaKo, joka on valmis mihin tahansa huoraamiseen kunhan vaan saa olla hallituksessa, aivan sama millaisessa hallituksessa mitä tekemässä, kunhan vain saa.

RullatonHuuli

Itse kannatan Junes Laokkaa tahi Sakari Peltolaa isoin aloituskirjaimin.

RullatonHuuli

…En ole junnila tahi persuilijaloiden fani nääs…

Prinkkala

Lokka on hieman Ryssälään kallellaan

japadappaduu

Ei sillä että meillä olisi ketään jota voisi äänestää, mutta mutta ei Paavollakaan taida montaa aivosolua pyöriä kun persuja mainostaa.
Toinen vaihtoehto on tietysti RAHA.

sdth

Mua ihmetyttää miksi se antaa ryssien kirjoittaa edelleen vapaasti kommentteja, liekö siksi, että kaikki huomaa miten idiootteja olette ja ne parikin aivosolua on jonkun muun ohjauksessa.

Tapio

Jossainpäin Saksaa turviksille annettiin rahan sijaan maksukortti, joka pitää uusia henk.kohtaisesti kerran kuussa. Taisi olla muitakin rajoituksia. 40 % ei hakenut sitä, vaan löysi muita ratkaìsujaa.osa meni töihin. Tässä hyvä tukimuotomalli noin aluksi.

Poska Pastaaja

Rasisti! Fasisti!
Äärioikeistolainen! Laitaoikeistolainen!
Islamofobisti! Sionisti!
Putinisti! Putlerin persehuora!

Mikä yhdistää ylläolevia taikasanoja? Niitä käytetään sillon kun argumentit loppuvat kun joku löytää jonkun epäkohdan oman ajatusmaailman puolelta jota ei pystytä selittämään pois. Laukaisen koemielessä yhden näistä toteamalla että en pidä ajatuksesta siitä että maassamme on käytännössä 15 sotilastukikohtaa joissa on vieraan maan edustajia joita Suomen lait eivät koske enkä myöskään siitä että jenkkisotilaan puoliso vaimo voi suomessa ollessaan aloittaa yritystoiminnan suomeen ja saa tehdä sitä työtä verottomana samaanaikaan kun minulta viedään tuhkatkin pesästä verotuksen muodossa. Pystyvätkö NATO-vouhottajat vastaamaan tähän millään muulla kuin tuon ylempänä olevalla taikasanan? Jos ette niin miten poikkeatte tässä mielessä rasisminitkijöistä ja äärioikeistolla pelottelijoista silloin kun joku on ”väärää” mieltä?

sdth

Sä olet ensinnäkin vissiin jo liian tyhmä jopa armeijaan niin mitä sua suomen puolustus kiinostaa…

Qroquius Kad

Näissä NATOn tukokohdissa on meidän liittolaisiamme.

Suomi on osa NATOa, liittynyt siihen kansan enemmistön vapaasta tahdosta Imperialistisen Roistovaltio Moskovian aloitettua rikollisen hyökkäyssodan puolueettomaan naapurimaahansa Ukrainaan.

Suomen lainsäädäntö on kauttaaltaan yrittäjävihamielinen poislukien ulkomaalaiset, joita Suomen lainsäädäntö on II maailmansodan jälkeen rakastanut.
Suurin syy on Imperialistinen Roistovaltio Moskovia, jota suomalaiset pakotettiin II maailmansodan jälkeen rakastamaan ja jota jotkut suomalaiset haluavat vieläkin rakastaa;
he kykenevät estämään lainsäädännön muutokset suomalaista yrittäjää suosivaksi.

Mikäli asiantila harmittaa, kannattaa äänestää muita puolueita kuin YYA-Kekkoslovakian palauttamista kannattavia.
Sen sijaan harmitus siitä, ettei Imperialistinen Roistovaltio Moskovia enää koskaan pääse Suomeen vapauttamaan suomalaista toveria sorron yöstä on vain nieltävä.

Vaikkapa ukrainalaisen vodkan ja suolakurkun kera.

Jippos123

Homman nimi on se , että jos ryssä alkaa laittamaan ohjusta Helsinkiin niin me tuhotaan Pietari.
Meiltä löytyy välineet siihen ja se on osa kauhun tasapainoa.
Me voidaan tuhota pietari jos me halutaan ja ryssä tietää sen.

Jippos123

Olisi hauska nähdä miten putler reagoisi iskuun suoraan Pietariin.
Näin alkuun vaaikka 1000 ATACSM ohjusta .
Ryssän tulee tuntea sota.
Ryssä on ali-ihminen ja se ei tunne sotaa jos ei tule kohdalle.
Jos iskee Helsinkiin niin me isketään Pietariin.

Jippos123

Se on vaan niin, että Pietari pitää tuhota.
Ei kiveä kiven päälle.
Putler rakentaa jotain fantasiamaailmaa ja Pietari on keskiössä.
Annetaan mulkulle vastaus.

Qroquius Kad

Ei ny hyän tähen senthän hääy Pietaria tuhota.
Onhan siellä kaikenlaista hienoa historiallista, arkkitehtuuria ja muuta taidetta jonka ovat luoneet itäslaavit ja ulkomaalaiset.
Tarvitsee vain siivota moskoviittiörkit sieltä pois haisemasta, niin alue palaa taas heille joille se on kuulunutkin, eli itämerensuomalaisille kansoille.