Vihaiset Southportin asukkaat sytyttivät tiistaina paikallisen moskeijan edustalla poliisiauton tuleen kostoksi lapsiin kohdistuneista puukkohyökkäyksestä. Poliisiauton polttamista edelsi mellakointi kadulla moskeijan edessä.
Lähellä eilistä puukotuspaikkaa sijaitsevan moskeijan edustalle alkoi kerääntyä paikallisia ihmisiä illan hämärtyessä. Ihmiset osoittivat mieltään ja huusivat iskulauseita: “No surrender!” ja “English till I die!”
Brittiläisten medioiden mukaan porukka on ns. äärioikeistoa ja erityisesti English Defence League–nimisen järjestön jäseniä. Tosiasiassa paikalla on myös ihan tavallisia paikallisia ihmisiä.
Poliisi yritti työntää mielenosoittajia kauemmas moskeijan edestä ja tästä alkoi rajun puoleinen mellakka. Ihmiset viskoivat poliiseja kivillä ja tiilillä ja lopulta sytyttivät poliisiauton tuleen aivan moskeijan edustalla.
Britannian sisäministeri varoitti aiemmin ihmisiä käyttämästä koulutyttöjen murhia ”vihan lietsomiseen”. Hän tarkoitti tällä, että rasistisia möläytyksiä ei murhista huolimatta hyväksytä.
Maanantaisen puukkoiskun tekijäksi on selvinnyt ruandalaistaustainen 17-vuotias nuorukainen (nimestä en ole ihan varma, sillä ilmoille on heitetty eri nimiä). Mies hyökkäsi usean lapsen kimppuun ja kolmen on nyt kuollut. Kolmas lapsi kuoli myöhemmin sairaalassa. Alla menehtyneiden lasten kuvat.

Paikalla oli aikaisemmin illalla useampi sata mielenosoittajaa.
Viranomaiset ja poliitikot ovat paheksuneet syvästi mellakointia. Olletikin, että monet ymmärtävät, sillä ”kuppi meni nurin”. Esimerkiksi Tommy Robinson sanoi, että mellakoitsijoiden toimet ymmärtää hyvin.
– Älkää kutsuko heitä huligaaneiksi, he ovat oikeutettuja vihassaan, Robinson sanoi.
RASISMIAAAAA! ISLAMOFOBIAAAAAAAAA!!!!!!!! Se on aina okei tappaa valkoisia lapsia!!!!!!!!!!!
Ikävä kyllä väärä kohde. Ruandalaiset on melkein 100% kristittyjä.. polttaisivat ennemmin poliitikkoja
Jännää että muslimit eivät ryömineet sossu-koloistaan kaduille taistelemaan tätä islamofobiaa vastaan. Joutuisivat tappelemaan vihaisia miehiä vastaan, ymmärtäähän sen että naistenhakkaajat hieman epäröivät.
Olen äärimmäisen vihainen. Kaikki tämä pois Euroopasta. Heti!
Sinä olet vihainen, Sipilä on taas shokissa tapansa mukaan ja stubukka huutaa ”ihquu monikulttuurisuutta” ja kehuu törkeen hyviä safkoja.
mutta kun…kikkuri ei ole etupäässä ihminen tai kristitty..vaan kikkuri eli n-sana..kädellinen vithupää
On ja ei. Muslimitkin ovat tehneet NIIN suhteettoman paljon pahaa briteissä monen monia vuosia, yli minkään sietorajojen. Tämä tapaus oli nyt sellainen yleinen herätyskello.
Ruskeat ihmiset ovat tehneet suhteettoman paljon pahaa briteissä. Bosniakkimuslimit ovat harmittomia maahanmuuttajia
Niin no, vasemmiston ja muslimien yhdistetty todella pitkään jatkunut väkivalta alkuperäiskansaa vastaan saa joskus käämit kärähtään, saa nähdä miten pitkään sitten Saksassa vasemmisto-islamisti koalition väkivalta saa jatkua ennen kuin saksalaiset viheltää pelin poikki. Luonnollisesti nämä kansalaiset jotka nousevat vastarintaan ovat sitten niitä ”äärioikeistolaisia, rassisteja, fassisteja yms.” toki tällä on tarttuma pintaa oikeille äärioikeistolaisille. Fanaattisten vasemmisto-islamistien pitäisi ehkä lopettaa puukkohippaset yms. provokaatiot ja vastakkainasettelut että tilanne rauhoittuu, jos ei ole tarkoituksena eskaloida.
Kohde on oikea, koska Britanniassa moskeija edustaa ruskeita ihmisiä. Toisin kuin vaikka Bosniassa…
Euroopan maahanmuutto-ongelmassa ei ole kyse uskonnoista vaan siitä että vääränrotuisia ihmisiä muuttaa Eurooppaan.
Esimerkiksi bosniakki-muslimeissa ei ole mitään vikaa, mutta kristityissä afrikkalaisissa on.
Täytyy olla eri mieltä siitä mitä mainitset muslimeista, maltilliset muslimit lisääntyvät ja tekevät pohjatyötä ääri aineksille. Kun ählyjä on tarpeeksi ja päästy päättäviin asemiin alkaa saria lain läpi ajaminen. Maltillisten on pakko olla siinä mukana tai heidät tapetaan.
Olen eri mieltä. Bosniakit ovat valkoisia eurooppalaisia, joten on hyvä jos he lisääntyisivät, mutta eivät lisäänny. Bosnian hedelmällisyysluku on alle uusiutumistason.
Albania on muslimienemmistöinen maa, onko siellä sharialaki voimassa?
Uskonto ei ole ongelma vaan rotu. Uskonnon voi vaihtaa vaikka 20 kertaa päivässä, DNA:ta ei kertaakaan.
Uskonto ei tee kenestäkään hyvää tai pahaa. Jos näin olisi, mustalaiset olisivat niitä hyviä maahanmuuttajia, mutta he ovat mahdollisimman kaukana siitä
Islamista ollaan sitten eri mieltä.
Jep.
Kyllä tämä liittyy uskontoon. Juutalaiseliitti haluaa Euroopan tuhoutuvan matumassoihin ja etnisiin kähinöihin. Tuhota valkoiset
Onko sulla ollu jo pitkäänkin oireita obbsessiosta juutalaisiin?
Barbara Lerner Spectre
Positiivinen yllätys että vielä löytyy taisteluhenkeä Euroopasta.
”Britannian pääministeri Keir Starmer kirjoitti tuoreeltaan viestipalvelu X:ssä, että mellakoitsijat tulevat tuntemaan lain koko voiman”.
-Niin, tietenkin koko viranomaiskoneisto laitetaan nyt käyntiin koska mellakoijat ovat vääränvärisiä. Väestönvaihto-käsikirjoitukseen ei kuulu, että eurooppalaiset puolustautuvat tai kostavat
Neuvostoliitonkin alkuaikoina miljoonia eri kulttuurien edustajia siirrettiin toistensa alueille, ja kysymysten esittäjät tuomittiin Siperiaan pakkotyöhön.
Joten minkäs teet?
Vastaansanomat varmaan heti aamusta kommentoi että ne oli rikollisia ja tuo on russofobiaa.
Juuri katselin videota missä Starmer tyypilliseen poliitikkojen tapaan esittää olevansa pahoillaan murhattujen lapsien takia.
Mutta mitään todellista muutosta ei tule tämäkään poliitikkoketku tekemään ja mainittu X viestinsä todisti sen…
#tekopyhyys
Suurin hätä on kuitenkin ”laitaoikeiston liikehdintä” ja mahdollinen lisääntyvä ”rasismi”, kuten meidänkin poliitikoilla ja valtamedialla
Ruandasta jos ollaankin kotoisin, on islamiuden todennäköisyys 4,6%. Jos sieltä suunnalta kuitenkin, on N-sanattomuus lähes mahdotonta. Jos ja jos.
Vihan lietsominen ketä kohtaan? Tekijää, vai jotain tiettyä ryhmää? Epäiltyhän on jo kiinni. Jollei massamurhaajaa saa vihata, niin Hitler ei tiettävästi murhannut ketään, onko loistokaveri? Oli vain vähän sotatraumoja kaverilla.
Brittipolpon toiminta melko aneemista. Niin absurdi tilanne, että epäilin filmiä huonoksi väärennökseksi. Palava auto levittää myrkkykaasuja, muutaman metrin päässä istuu porukkaa hörppimässä kaljaa. Poliisi monitoroi tilannetta vakava ilme kasvoillaan.
erityisen paheksuttavaa toimintaa juurikin pervo-olutpialaiseten aikana, olis sedes odottanu kisojen päättymistä
Sisko oli vissiin Manchesterissa sairaalassa hoitsuna. Leikkauspotilaista joka kolmas vei kotiin sairaalabakteerin. Kun pitää olla kokolattiamatot ja jalassa omat kengät. 7 kriittisessä tilassa, joten en tahdo olla realisti.
Vihan lietsominen on ankarasti kielletty, mutta vihateoille, kantäestöön kohdistuville murhille, raiskauksille jne ei haluta tehdä mitään. Niitä ei ainakaan haluat ehkäistä samalla intohimolla kuin millä vihapuheita valvotaan.
Taitaavat tietysti pelkää, että koko helvetin Britannia räjähtää kohta kaduilla, ja abouttis nyt olisikin viimeiset hetket vielä tehdä juuri niin
YK:n Agenda 2030:n keskeinen kirjattu tavoite on globaalin eriarvoisuuden poistaminen.
Kehitysmaiden yhteiskuntia ei pysty muuttamaan kehittyneiksi.
Niinpä kehittyneiden yhteiskuntien annetaan valua anarkian kautta polarisoituneiksi poliisivaltioiksi.
Kyllä EU-päättäjät sekä Itämeren pussinperän ”monikulttuurisuus on rikkautta” -tyypit tietää ja ymmärtää asian..
Juuri näin. Kehareiden kehitys tapahtuu siirtämällä keharit Eurooppaan ja tekemällä koko mantereesta kehitysmaa. Kun kaikilla asiat ovat yhtä ja samaa paskaa, niin yhdenvertaisuus on toteutunut.
Lämsä huitaisee jotain kerran ja tulee haava, niin koko Suomen poliitikot ja johtajat poseeraa otsikoissa kuinka heidän ajatukset on nyt puukosta saaneen luona. Nyt kun joku afrikkalainen puukottaa pieniä lapsia, kolme heti hengiltä ja vielä kymmenen kriittisessä tilassa sairaalassa, niin ei näy yhtään pahoittelevaa kommenttia tai ajatukset ei ehdi uhrien luokse ollenkaan tai olla yhtään shokissa.
Eurooppa alkaa kyllästymään pikkuhiljaa näihin muslimi tappajiin ja kun noita paskiaisia ei tuomitse”maltilliset” loisija muslimit, jotka vielä kuppaavat valtavat määrät verovaroja euroopan maissa joissa vaikuttavat. Vielä kun saksassa kansalaiset saa tarpeekseen voi alkaa isompi rähinä. Ranska on myös myötäillyt liikaa tätä menoa.
Eiköhän kyse ole enemmän siitä, että Britanniassa on viranomaiset ja poliitikot nyt jo vuosikymmeniä suojelleet kolmansien maiden maahanmuuttajia ”rasismin pelossa” antoivat pakistanilaisten mm raiskata tuhansia brittilapsia vuosikausia. Jopa kieltäytyivät ottamasta vastaan rikosilmoituksia groomatuilta, paritetuilta ja toistuvasti raiskatuilta lapsilta, koska syylliset olivat pakistanilaisia.
Perinteinen kehitysapu rasitti auttajia paljon vähemmän kuin nykyinen ns. käänteinen kehitysapu.
Edellinen perustui neuvojen ja materiaalin viemiseen, jälkimmäinen taas autettavien tuomiseen.
Israel määrää poliitikkojen tekemiset ja sanomiset ja kua on vallassa ja ehdolla.
Ei kai se israeli määrää suomen tekemisiä, vai määrääkö?
Kaikestahan se Israeli määrää, kun on tarpeeksi harhoissaan uskoakseen siihen ja Litteään Maahan.
No nyt kun on Israel sodassa, niin luulisi näkevän miten eri lailla kohdellaan.
Israel tappoi 2 viikossa enemmän lapsia kuin Venäjä 2 vuodessa.
Kumpikin on paha toista vaan ei kutsuta pahaksi, koska USA:ssa päättävät tahot on j-talaisia.
Ehkä vaan trollaat väitteilläsi tai muuten vaan provosoit.
Israelilla on pian tekemistä, ei sillä ole aikaa suomelle josn ei tubbi mene kylään ja tarjoa apuja.
Vasemmiston väitteitten mukaan näin on.
Israel siis äänesti Englannissa Labor puolueen valtaan? Sulla onongelma.
Vasemmisto on jo kymmeniä vuosia masinoinut palestiina mellakoita ympäri maailmaa ja nyt kun se palestiina on sitten tullut EU maihin niin ”äärioikeistolaiset” reagoivat kuten israelilaisetkin muslimien puukkohippasiin ja vasemmisto valittaa. Kysymysmerkki on tässä miksi poliisi sekä vasemmisto johto uhkailee kansaa koko lain voimalla mutta ei vasemmiston ja muslimien väkivaltaan kansaa kohtaan. Ehkä britit alkavat ajatteleen omilla aivoillaan eikä ulkoista niitä vasemmiston käyttöön.
Päivän kommentti…
Viha lastenmurhaajaa kohtaan on normaalia ja oikeutettua. Joukkoon luikerelleet huligaanit tuhotöineen pilaavat mielenosoituksen maineen.
Ei tartte olla nostradamus, kun ennustaa että briteissä on kohta sisällissota. Kun valtio ei saa näitä sekopäitä kuriin, ja heitä pelätessään hyökkää perusbrittien kimppuun. Korpilaki otetaan käyttöön.
Tuskinpa. Etuudet juoksee kansalaisille niin hyvin. Britanniassa lemmikkieläinten lääkärikuluihinkin saa valtiolta tukea.
Jos kansa ei nouse näitä vastaan kun yli 1400 tyttöä hyväksikäytettiin Rotherhamissa ja tuossa ei varmaan edes ole kaikki uhrit niin miksi nyt briti tekisivät jotain?
Mitään ei tule tapahtumaan kuten ollaan nähty niin monta kertaa monissa euroopan maissa ja aina on vain puhetta ja siihen se jää.
Näitä lapsiin kohdistuneita rikoksia on kyllä vaikea lukea, monesti jätän lukematta. Käy jo liikaa ymmärryksen päälle.
Maailma on muuttunut. Sain kokea tuon konkreettisesti käydessäni eilen Helsingissä. Kampin kahviloiden asiakkaista noin puolet olivat neekereitä. Kello oli kymmenen aamupäivällä, olivat siis aamiaisella. Lähes kaikilla puku, kravatteineen päällä.
Eivät tokikaan puukoptelleet ketään.
Suomipoika/tyttö menee töihin klo 7-8 ja kahvitauko on klo 9.
Tummempi työväki (xxxvälittäjät, xxxkauppiaat, kameli/taksikuskit, katujen mittaajat, kirurgit, koodarit, työvoimapulanpaikkaajat, jne.) menee töihin myöhempään ja kahvitauko on myöhemmin klo 10-11 välillä. Eli tuo on syy miksi ao. businessväki on ravintoloissa klo 10 jälkeen aamulla.
Nämä tokikin, olivat klo 10.00 työvoimapulaa korjaamassa…
Mitä väliä on työnteolla? Olin tuossa jokunen päivä sitten lähijunassa noin 6 aikaan aamulla ja olin vähemmistönä junavaunussa. Eli junavaunun enemmistö oli ruskeita ihmisiä menossa töihin. Kiinalaiset ovat älykkäämpiä kuin suomalaiset, pitäisikö suomalaiset siis vaihtaa kiinalaisiin, koska sillä tavalla verotuloja ja työn tuottavuutta saataisiin ylös?
Sitten kun Afrikkalaiset muuttavat tänne eikä ole töitä tai taikaseinästä saa tuohta niin alkaa valkoisten ryöstely. Malliin Etelä Afrikka. Eikä ne Kiinalaiset ole sen fiksumpia kuin Suomalaiset, kopioivat paljon sitä on vaikea sanoa keksivätkö itse miten paljon mitään. Suomalaisia (eurooppalaisia) ollaan vaihtamassa muun muassa Kiinalaisiin, saadaan halvalla töihin kun veronmaksajat kustantavat kaiken mihin palkka ei riitä. Mutta ehkä työnantaja saa paremman tuoton kun ei tarvitse huolehtia muusta kuin omasta tuotostaan.
Kiinalaiset ovat vähään tyytyväisiä, ahkeria ja luotettavia työntekijöitä eikä heitä tarvi kotouttaa vuosikymmenestä toiseen miljardeilla. Puolessa vuodessahan ne oppivat suomenkieltä jo auttavasti sekä heillä on kiiore päästä ansaitsemaan elantonsa. Heidän kulttuurissaan on häpeällistä ottaa sosiaalitukia yms. vastaan. Muslimeilla se on päin vastoin, heillä kun on se ylivertainen Allahilta saatu uskonto sekä se Sharia laki, mitä muuta tässä tarvitaan kuin että kantaväestön on parasta alkaa kotoutuun islamiin. Ei he ole rahalla ostettavissa niin että alentuisivat kaffirin tasolle jotka ovat heidän alapuolella..
Joo, Kiinalaiset on myös aivopesty puolueen toimesta, pyllistelijät allahin palveluun. Jälkimmäiset ovat tosiaan asennoituneet että kafferit elättävät heitä mikä on jo tapahtunut. Voi keskittyä pyllistelyyn ja kakaroiden tekoon.
”…muuttavat tänne eikä ole töitä tai taikaseinästä saa tuohta niin alkaa valkoisten ryöstely.”
Iltalehti 31.07.2024 julkaisi uutisen, joka liittynee aiheeseen.
”Mies pahoinpideltiin ja ryöstettiin kuntoradalla Espoossa.”
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/80eef9a7-3c9b-475e-a900-93cea2b4b2cf
Suomella alkaisi mennä tosi hyvin, kun suomalainen poliittinen, hallinnollinen ja oikeuseliitti vaihdettaisiin kiinalaiseen.
Tokkopa.
No, veikkaan että alkaisivat ajaa Kiinan etua ja edistää kiinalaisten muuttoa Suomeen.
Kiinalaiset osaavat kyllä hallita Taiwania ja Singaporea ihan hyvin.
Tästä voit kiittää maaseudun kepun äänestäjiä. 3000 asukkaan kunnassa ei joudu kohtaamaan oman äänestyskäytöksensä seurauksia
Samaa mieltä.
Ihmeen sitkeästi kepu kuitenkin vaikuttaa noissa maakunnissa, kuten vaikka ….
Maaseudulla voi rauhassa äänestää kepua. Matu-tulvaa ei tule. Korkeintaan se 1 kebab-pitseria
Itse olen alkanut kavahtamaan kun näen neekerin. Tälläkin kylällä oli tuossa lahden ylittävällä sillalla puistonpenkillä käsillään huitova vitun musta neekeri seurassaan hoikka nuori nainen. Menini polkupyörällä uimahallille ja viivyin reilun tunnin tunnin ja olin paluumatkalla, siinä ne vielä huiotoivat ja molottivat jotakin ulkomaankieltä. Englantia se ei ollut. Kirosin karkeasti ääneen pelkästä vitutuksesta.Voi Perkele.
On totta, että Ruandassa on enimmäkseen kristittyjä. Tämä henkilö kuitenkin saattaa edustaa jotain toista uskontokuntaan. Verisen puukon haju ei minulle tuo mitään positiivista mieleen. ”Rauhanuskonnosta” kuitenkin monasti puhutaan nykyisissä paskamedioissa.
Tai sitten vaan kääntynyt pyllistelijäksi, saahan silläkin sisältöä elämäänsä kun rupeaa suureksi uskon soturiksi ja alkaa tappaa naisia ja lapsia. 🤔
5% ruandalaisista on muslimeja että mahdollista mutta aika pieni todennöiköisyys.
Neekeröintiin riittää, että on neekeritaustainen. Ei edes rarvitse olla muslimi.
https://x.com/Trea8ureHunter/status/1818623468692554060
Useita tapauksia päivittäin: Lasten väkivaltarikokset selvässä nousussa | HS.fi
Saapas nähdä miten villiksi tuo meno yltyy, ennen kuin jokin ikimuistoinen lapsirangaistus palautetaan takaisin Suomen lakiin.
Iltasanomien pääkirjoitus 04.08.: ”Britannian mellakat ovat varoittava esimerkki sosiaalisessa mediassa levitettyjen valheiden vaikutuksista”
Iltasanomat levittää taas niin käsittämätöntä disinformaatiota jopa pääkirjoituksessaan. Jos kyseisiä ruandalaisia, joista tämäkin murhaaja sikisi, ei olisi koskaan päästetty Britanniaan niin kolme valkoihoista pikkutyttöä olisi edelleen elossa eikä mitään mellakoita olisi. Miksi näiden päätoimittelijoidenkin on ihan mahdotonta ymmärtää syy-seuraussuhteita?