Gallup: Oletko huolissasi valtion velasta?


Viime aikoina on puhuttu paljon valtioiden velkaantumisista. Oletko huolissasi siitä, että valtioilla on yhä enemmän velkaa? Nyt voit äänestää asiasta.

Kannattaa myös perustella asiaa jyrkästi ja kovin sanoin. Hyvä perustelu on makkaraperunoiden suola.

 

Oletko huolissasi valtion velkaantumisesta?

  • Kyllä, jopa niin huolissani, että hätäripulia pukkaa. (55%, 273 Ääntä)
  • En kovin huolissani, en ainakaan hyperventiloi. (16%, 81 Ääntä)
  • En oikeastaan ollenkaan. Ei edes kiinnosta. (15%, 73 Ääntä)
  • Ottia tuota. (9%, 46 Ääntä)
  • Mikä valtiom velkam? (5%, 27 Ääntä)

Ääniä yhteensä: 500

Loading ... Loading ...

 


36 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Qroquius Kad

En ole lainkaan huolissani, sillä jalkapallohuligaanipoika Paavo Hörhökäki on sanonut, ettei valtionvelkaa tarvitse maksaa takaisin.

Qroquius Kad

Eli Hörhökäki ja muut viherkommunistit ovatkin oikeassa sanoessaan Orpopurran hallituksen riistävän köyhiä, kun se voisikin antaa meille kaikille loputtomasti kivaa ja kustantaa sen ottamalla loputtomasti velkaa jättäen sen maksamatta?

mari

Rahan lainaaminen valtioille perustuu sijoitukseen. Laitat tietyn määrän pääomaa likoon ja saat siitä korkotuottoja, parhaassa tapauksessa ”perpetual”.
Kun rahaa on vipattu kymmenille eri valtioille, korkotuotot tuottaa vuodessa sievoisen summan. Se on simppeli sijoitus mutta jos valtio alkaa törsäilemään, kiristetään korkoruuvia jolloin korkotulot tietysti nousee, mutta lainanantajan etu on myös se että, valtio korjaa kurssia kuten Suomi on nyt tekemässä jotta korkomenot eivät paisu liian suureksi. Näin lainanantaja varmistaa, että parhaassa tapauksessa korkotulot jatkuu eikä tarvitse painaa velkoja villaisella kuten Afrikassa on monelle maalle tehty.

mari

Suurinta osaa valtionvelkaa ei ole tarkoitus maksaakaan takaisin vaan kyse on korkotuotoista. Jos lainat maksettaisiin takaisin niin silloinhan luotottaja menettäisi pitkän tähtäimen korkotulot. Se mitä arhinmäkeläiset eivät ymmärrä on se, että he kuvittelevat valtiovelan olevan jotain taivaalta pudonnutta rahaa jota ei tarvitse maksaa takaisin. En tiedä kuinka moni heistä on kuullut koroista ja korkotuotoista. Miksi ylipäätään valtioille rahaa lainataan?
Koska he ovat luotettavia koronmaksajia.

Kiteytettynä: valtioille lainattava raha on sijoitus josta on tarkoitus saada mahdollisimman paljon korkotuottoja. Simple as that.

Oh100

Erityisesti valtio hyötyy velasta kansalaisten kustannuksella…

”Erityisesti poliittinen globalismi alkaa pääomankeräystoimistojen, kuten vakuutusyhtiöiden, eläkejärjestelmien ja sijoitusrahastojen sijoituksista. Periaate on tunnettu ja sitä on noudatettu valtion obligaatioissa jo vuosia. Valtio suosii velkojaan. Esimerkiksi pankeilla ei tarvitse olla omaa pääomaa valtion obligaatioihin. Lisäksi valtion obligaatiot saavat keskuspankin etuoikeutetun kohtelun hyväksymällä ne avomarkkinaoperaatioihin. Tämä lisää valtion obligaatioiden houkuttelevuutta sijoittajan näkökulmasta, ja ne lainaavat valtioille rahojaan ehdoilla, jotka olisivat käsittämättömiä ilman valtion omia veloilleen myöntämiä etuoikeuksia. Näin valtio saa huomattavan määrän yksityistä pääomaa.

Sen seurauksena valtio ei vain kasva ja voimistuu, vaan se saa myös valtavasti taloudellista valtaa, jota se käyttää ohjaustarkoituksiin – esimerkiksi tukemalla joitain teollisuudenaloja taloudellisesti, mutta ei toisia”

Thorsten Polleit – Mises Institute

Oh100

Erityisesti valtio hyötyy velasta kansalaisten kustannuksella…

“Erityisesti poliittinen globalismi alkaa pääomankeräystoimistojen, kuten vakuutusyhtiöiden, eläkejärjestelmien ja sijoitusrahastojen sijoituksista. Periaate on tunnettu ja sitä on noudatettu valtion obligaatioissa jo vuosia. Valtio suosii velkojaan. Esimerkiksi pankeilla ei tarvitse olla omaa pääomaa valtion obligaatioihin. Lisäksi valtion obligaatiot saavat keskuspankin etuoikeutetun kohtelun hyväksymällä ne avomarkkinaoperaatioihin. Tämä lisää valtion obligaatioiden houkuttelevuutta sijoittajan näkökulmasta, ja ne lainaavat valtioille rahojaan ehdoilla, jotka olisivat käsittämättömiä ilman valtion omia veloilleen myöntämiä etuoikeuksia. Näin valtio saa huomattavan määrän yksityistä pääomaa.

Sen seurauksena valtio ei vain kasva ja voimistuu, vaan se saa myös valtavasti taloudellista valtaa, jota se käyttää ohjaustarkoituksiin – esimerkiksi tukemalla joitain teollisuudenaloja taloudellisesti, mutta ei toisia”

Thorsten Polleit – Mises Institute

mari

Kyllä. Yksittäinen kansalainen on ikään kuin takuumies velalle. Joskus velanotto voi olla myös hyväksi jos tiedossa on jokin hyvä bisnes johon tarvitaan pääomaa. Monet maat ovat ottaneet velkaa jonkin kansallisen suurhankkeen rahoittamiseksi. Joskus ne menee päin prinkkalaa, joskus niistä taas syntyy kunnon rahasampo. Jos näin onnekkaasti käy, on kivutonta maksaa velka korkoineen takaisin, etenkin jos sattui olemaan luottoluokituslistan kärjessä, se tripla A vai mikä se nyt oli.

Huru-ukko

En itse velasta ole niinkään huolissani vaan niistä vihervasemmistolaisista jotka koettavat heittää kapuloita rattaisiin velanhoidon kunnollisesti hoitamisessa.

Vladimir Putin

Jopas on kunnolla hoidettu kun otetaan entistä enemmän velkaa ja myydään valtion omaisuutta että pikku-petteri saa junaratansa grynderikavereilleen.

Siinä sivussa sotketaan työmarkkinat ja kurjistetaan heikoimpien asemaa entisestään.

Oh100

Miten työmarkkinat on sotkettu?

mari

Ei niitä ole kukaan muu sotkenutkaan kuin Hakaniemen työnantajajärjestöt. Ja tietenkin SAK, eli capo di tutti i capi.

Vladimir Putin

Hallitus lähti työmarkkinaosapuoleksi nuijimaan ek:n vaatimuksia läpi mutta kyllä syksyn liittokierros opettaa taas nöyryyttä.

Tälläkin palstalla näyttää olevan typeriä iltalehtilampaita jotka kuvittelee ettei heikennykset tai leikkaukset osu omaan nilkkaa.

Onneksi tämän kauden jälkeen persuja ei enää eduskunnassa tartte kattella.

Oh100

Ilmeisesti tarkoitat ”EK:n vaatimuksilla” kuvassa mainittuja…

– Irtisanominen ei tule muuttumaan koska käytännössä siitä päättävät oikeuden tuomarit

– yleissitovuus eli työmarkkinakartelli ei tule poistumaan. Palkkojen ja muiden työehtojen kilpailua ay-mafia ja poliittiset päättäjät ei tule sallimaan

– ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan keksiminen ja totettaminen oli suuri virhe koska se aiheutti paljon työttömyyttä ( kannustinloukut)

– julkisia palveluja ei leikata vaan sotesuteen otetaan velkaa lisää

Ja loput listasta tai ylipäätään lista kritisoiduista ”leikkauksista” on liioteltuja ja vääristeltyjä, esimerkiksi lakko-oikeuden rajoittaminen on paikallaan niin kauan kuin työmarkkinoiden kartelli ja ay-liikkeen mafia-asema sallitaan. Miljardööri ay-liike ei itse maksa työttömyyskorvauksia jäsenilleen kuin pienen murto-osan ( 5%) Suurimman osan maksaa valtio, työnantajat ja työntekijät.

GEXExWVWMAEFFqz-1
X

Kyllä sidonnainen työttömyyskorvaus piti meikäläistä pinnalla talouden notkahteluissa, kuten -90 luvun alun syvässä lamassa. Oli tarpeeseen.

mari

Tänä vuonna valtio ottaa 4 miljardia euroa vähemmän velkaa kuin viime vuonna, mainitsemattakaan nyt Marinin hulluja velanottovuosia. Toisin sanoen tähän mennessä sopeutuksilla on kyetty leikkaamaan velanoton tarpeesta 4 miljardia. Mieti tuota summaa – 4000 miljoonaa euroa. Eli suunta on oikea eikä paljon enempää voisi näin tuoreelta hallitukselta vaatia tässä vaiheessa hallituskautta.

Tare

Mihinkähän ne verorahat hukkuvat oikeasti, toki sosiaali puoli on sellainen hirviö jota on rakenettu vihervasemmiston toimesta vuosikymmeniä, että pitää olla aikaa ja vaivaa, että kaikki piilotuet löydetään. Siksi kepu on ollut hiljaa kun…

mustamurkku

Tuli mieleen ne Sukarin jakamat vaalirahat Vanhaselle ja muille. ”Me, Me, Merikukka, haluaisitko sinäkin?” Lautakasan aikoihin.

+ULFBEHRT+

Noin 78% Suomen Valtion ulkomaanvelasta on aiheutunut maahanmuutosta ja kehitysavusta.

Mitä sanoisitte ideasta, että ottaisimme jokainen kymppitonnin pankkilainaa ja jakelisimme sen lahjoituksina kotikyliemme janoisimmille miehille? Juuri näin toimii Suomen Valtio – se vain toimii maailmanlaajuisesti käsittämättömässä mittakaavassa!

Suomi on mm. lahjoittanut valtavat summat paleteroille muka koululaitoksen kehittämiseksi! Todellisuudessa noillakin rahoilla ostettiin typpilannoitteita ja viemäriputkia rakettien askartelijoille!

Tässä juttu länsinaapuristamme. Tilanne on Suomessa täysin yhtenevä.

https://www.kansalainen.fi/tukihuijaukset-80-prosenttia-rahoista-menee-maahanmuuttajille/

Sami

Teemu Keskisarjan puhe eduskunnassa.

Kehitysmaiden kehittäminen kehitysapurahoilla ja YK:n päätöslauselmilla on moraalista itsetyydytystä.

Youtube. Teemu Keskisarja kehitysavusta.

https://youtu.be/gK6_s5rNnuc?si=5DUmHr5NQsDyIwAc

Johan Pomppas

Eipä ole hallitus vielä keksinyt miten minua saataisiin maksamaan enemmän, kun en käytä mitään korkeasti verotettuja kapistuksia tai nautintoaineita. ALV korotus vaikuttaa aika vähän. Ostakaa autoja ja polttoainetta, viinaa ja tupakkia!

Joko taksikuskit puhuvat osakkeiden ostosta ja muista sijoituksista?

seant

Mitä enemmän Suomi velkaantuu sen enemmän joutuu Brysselin ruuvin alle, varsinkin. jos ihmiset äänestää väärin. Ranskassa, jos Le Penin puolue olisi voittanut, niin Bryssel olisi varmasti puuttunut velkaan, joka ylittää sovitun rajan. Myös, jos väärin äänestetty puolue esim. estää laittomia turvapaikanhakijoita, kuten Unkarille määrättiin 200 miljoonan euron sakko tai estää lapsien päiden sekoittamista sukupuoli jutuilla, niin estetään kuten Unkari oikeutettujen rahojen saanti.

Sami

Valtio ei suostu kertomaan keneltä velkaa kulloinkin otetaan.

Juha

Se on EUn yhteisvelkaa..rahaa on ja jos loppuu niin painetaan lisää

+ULFBEHRT+

Euron romahdusta odotellen sitten vain!

Historia toistaa itseään! Sen on pakko, koska kukaan ei kuuntele!

https://fi.wikipedia.org/wiki/Weimarin_tasavalta

KepuSoteRkpGrönVasDemSAK

Synkkä varoitus Suomelle: ”Jotain on fundamentaalisesti pielessä” taloudessa – Vaarana Argentiinan kohtalo

Tuo Argentiinan alamäki on dokumentoitu varmasti aika tarkkaan, joten siihen perehtyminen auttanee omakohtaisessa sopeutumisessa ja välttyy yllätyksiltä.

Koulutetut nuoret häipynee pikku hiljaa.

Osaman Käämi

Avaruuskirurgia ja rakettikoneinsinööriä saadaan aina tilalle. No problems.

Suomi Finland

Minä olen huolissani lähinnä siitä, että toiset sanoo, että liika velka on valtiolle katastrofi ja toiset, että velkaa voi huoletta ottaa lisää ja jos ei oteta, niin tapahtuu katastrofi.

Mutta missään ei ole sellaista tahoa, joka kertoisi, että mikä on oikeasti totuus.Eli mikä on tämänhetkinen tilanne ja mitkä asiat pitää ottaa huomioon tulevaisuutta suunniteltaessa.

No se tiedetään, että Kreikka oli reilu 10 vuotta sitten aidosti kusessa huonon taloudenpidon kanssa.

Sami

Kreikan valtionvarainministeriössä istuu velkojapankkien edustajat ottamassa omansa joka kuukausi, ja Kreikan julkinen sektori saa muutama pennosen jos velkojat sen ”suuressa laupeudessaan” sallivat.

Velkojapankit ovatkin aivan julkisesti naureskelleet Kreikkalaisille poliitikoille: ”Kreikassa on vieläkin poliitikkoja, jotka lapsellisesti kuvittelevat päättävänsä asioista 😀 😀 ”.

Velkojat käytännössä johtavat Kreikkaa seuraavat 100 vuotta.

Last edited 2 vuotta sitten by Sami
Ripe

Olen, koska velan hoitamiseksi pitää jatkuvasti leikata lisää ja suomalaiset kurjistuu, köyhät ensimmäisinä. Kiitos kaikesta tästä kuuluu aina samalle porukalle, eli mätäpäisille poliitikoille.Ei, en enää osallistu äänestämiseen, en halua olla valitsemassa näitä mätäpäitä. Pitäkää ns. ”demokratianne.”

KepuSoteRkpGrönVasDemSAK

Suomalaisten kokema hyvinvointi on romahtanut 2020-luvulla | Kotimaa | Yle
”Nuorten kokema hyvinvointi on laskenut eniten.”

Tavaroiden, ihmisten ja pääomien vapaa liikkuvuus (eli globalisaatio) vei Suomen alueella asuvien nuorten tulevaisuuden näkymät. Mopoiän ylittänyt pääsi ennen tehtaalle töihin jos kyllästyi pulpetissa istumiseen.

Jos ja kun tuota mainittua alaikäisten aggressiivista pahoinvointia silloinkin esiintyi, niin sen purkamisesta muihin ihmisiin tai muiden omaisuuteen oli seuraamukset toisin kuin nyt: yksi selkäsauna kertoi enemmän kuin tuhat lastensuojeluilmoitusta.

Lukakusisanko

Mitäpä sitä valtionvelasta olisi huolissaan koska sina voi Paawon tavoin vaihtaa maata, siinä ei valtionvelka seuraa perässä.
Majailin tuolla pohjoisruottissa viime kuussa ja moni majoituspaikka oli keski-eurooppalaisten omistama. Liekö velat painaneet vai mikä lie. Tosin hieman nauratti nähdä musta mies bussipysäkillä keskellä Ruotsin Lappia. Tai kaapunaisia pienen kyläpahasen kaupassa, liekö turisteeraamassa olivat he ja tuottamassa kruununvoudille fyrkkendaalia?

Porkkanalaatikko

Ehkä näkemäsi musta mies oli Kiirunan avaruustukikohdan insinööri.

X

Jep, se myyttinen Avaruus insinööri. 😂

Harry

Jos oma velkani olisi edelleen hippasen vajaa 37 milj FIM saattaisin olla huolissani….mutta menneet vuosikymmenet ovat senkin kuitanneet,yhteiskunnan kunniawelkakin on jo lusittu poies eikä ole kalkkuakaan velkaa enää kenellekää ei jaksa olla huolissaan virtuaaliveloista jotka nollaantuvat great resetillä tulevaisuudessa..takauksena on Suomaan maaperän warallisuuksien käyttöoikeus kansainvälisille pekka petkuhuijareille sekä muille lurjuksille&heittiöille….mää vaan sylhe pirun pitki sylkki pisi pello pientareit niinko hiiles tehry affena kuuluuki…mää ole aika hualeto weikkone,semmne mää ole ko must o tullu tän maailma heiputukses.