Poliisi pyytää havaintoja Myyrmäen ryöstöön ja puukotukseen


Itä-Uudenmaan poliisi tutkii viime lauantaina 10.8.2024. noin kello 20.15- 20.20 välisenä aikana Vantaan Myyrmäessä, Raappavuorentien ja Virtatien risteyksessä sijaitsevan päiväkodin läheisyydessä tapahtunutta törkeää ryöstöä ja tapon yritystä.

– Paikan päällä kohteessa huomattavan pitkä, alaikäinen nuori mies, joutui vakavan väkivaltarikoksen sekä törkeän ryöstön uhriksi. Tekijöiksi poliisi epäilee kolme nuorta naamioitunutta miestä. Uhri yritti paeta paikalta, jolloin hän kaatui ja häntä lyötiin maassa ollessaan teräaseella. Lopuksi uhri pääsi pakenemaan tilanteesta Raappavuorentietä etelään, Myyrmäen urheilupuiston suuntaan, kertoo rikoskomisario Sampsa Aukio.

Uhrin saamat vammat ovat vakavia ja ne ovat vaatineet sairaalahoitoa.

– Epäillyt tekijät poistuivat paikalta Virtatietä itään päin. Heillä oli käytössään sähköpotkulauta. Kolmen epäiltyjen tekijöiden tuntomerkit ovat seuraavat: Nuori mies, pituus noin 165-170 cm, hoikka, musta huppari, mustat housut, valkoiset kengät, vaaleanruskeat viikset. Nuori mies, pituus noin 175-180 cm, hoikka, harmaa huppari, harmaat collegehousut, tummat kiharat hiukset. Nuori mies, pituus noin 160-165 cm, tummat vaatteet, tukevampi ruumiinrakenne, Aukio jatkaa.

– Poliisi pyytää silminnäkijähavaintoja sekä mahdollisia muita vihjeitä epäiltyjen tekijöiden tunnistamiseksi ja tavoittamiseksi.

Yllä valvontakameran kuvaa alueelta.


14 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Boltteri

Neekeri ja kaks valkoista wannabe-neekeriä. Joumään vittu tsikaago vittu.

ylen epäluotettava on tuo pöhöttynyt veromedia

Oisko huumejuttuja, onko sille altis alue? Vai riita, jos ei anna merkkilenkkareita jalastaan heti kun kauniisti pyydetään!

U. Topius

Olipas poijjilla paksut viikset ja pitkä tukka kun niiden takaa ei kyetty ihon väriä havaitsemaan.
Eikä tuolla kolmannella ollut ilmeisesti päätä lainkaan !

Last edited 2 vuotta sitten by U. Topius
Tare

Jos asuisin noilla alueilla, en liikkuisi tulla missään ilman suojaa. Se voi olla mitä vaan, esim laumanvartija koira, suojelukoulutettu tai pari hyvin opetettua Deutsche Schäferhundia. ja hieman omaa suojaa jota itse voi käyttää apuna oman henkensä suojaamiseksi.

Qroquius Kad

Jos minä asuisin noilla seuduilla ja jos minä olisin maailman kovin jätkä ja jos minulla olisi maailman isoin pyssy niin minä kävelisin noilla seuduilla maailman kovimpana jätkänä mukanani maailman isoin pyssy ja ampuisin kaikki vastaantulevat neekerit.

Mutta enpä teekään niin, koska en asu noilla alueilla enkä ole maailman kovin jätkä enkä omista minkäänlaista pyssyä ja vaikka omistaisinkin, en ampuisi sillä ketään.

Tare

Ei niitä kaikki neekereitä pidä ampua, vain päälle käyvät. Toki jokainen voi ihan vapaaehtoisesti alistua ja jäädä vaikka ryöstettäväksi tai hakattavaksi.Tai muuttaa pois.

Porkkanalaatikko

Olisiko syytä tarkastella näitä ilmiöitä populaatiotasolla.

Yksilöitä ei tule arvostella pelkästään yksilöominaisuuksien perusteella vaan myös heidän ryhmänsä ominaisuuksien perusteella.

Jos vieraspopulaatio sisältää enimmäkseen harmittomia yksilöitä, koko ryhmä silti on haitallinen ja sen poistuminen maasta olisi suotavaa.

Porkkanalaatikko

Olet oikeassa. Suojaamaton liikkuminen tulee minimoida. Äkkiä luikahtaa porraskäytävästä autolle ja ovet lukkoon heti. Sitten voi ajella jonnekin turvalliselle alueelle iltakävelylle.

Näiden ”alueiden” väestön nykyistä ja tulevaa koostumusta voi arvioida ulkona liikkuvien perusteella. Myös matka julkisilla liikennevälineillä antaa käsityksen tilanteesta.

Huumesalo

Ihonväri kuuluisi aina ilmoittaa oli se sitten mikä hyvänsä- Vältyttäsiin väärinkäsityksiltä ja syyllisten etsintä helpottuisi.

Sami

Koska ihonväriä ei saa mainita, voi käyttää kiertoilmaisuja.

Esimerkiksi: ”tekijä oli naamioitunut värittämällä kaikki näkyvät ihonosat mustalla kenkäplankilla”.

Etninen profilointi vältetty! 😀

Boltteri

Matalan D-vitamiinitason värinen.

Nope

Ei muuta kuin lisää kotoutusta, lisää määrärahaa nuorten huumeonngelmiin ja mielenterveyteen, uusia virkoja lastensuojeluun, sosiaalityöhön ja poliisille. Rahat tähän kaikeen yms. voi lainata EU:lta tai vaikka NATO:lta.

Lukakusisanko

Pitikö tuosta videosta nähdä jotakin tapahtuneeseen liittyvää?

Porkkanalaatikko

Professori julkaisi blogissaan yhteenvedon viimeaikojen sattumuksista otsikolla ”Mitä maan hallitus aikoo tehdä nuorisoväkivallalle?”

http://professorinajatuksia.blogspot.com/2024/08/mita-maan-hallitus-aikoo-tehda.html

Onkohan näillä sattumuksilla jokin yhteinen tekijä, joka jätetään uutisissa mainitsematta. Seurauksena uutisia seuraava yleisö tekee omia johtopäätöksiä, jotka eivät välttämättä ole suvakkien mieleen.