Ylen kertoma ”uusnatsi” olikin afrikkalaistaustainen


Ylen kertoman uusnatsin tapauksessa valtamedia teki taas vaihteeksi juuri sitä mitä se tapaa tehdä: kiepsauttaa asiat aivan päälaelleen, jotta pääsee mainitsemaan äärioikeiston.

Yle siis kertoi viime viikolla Telegrammissa hääräävästä suomalaisesta, joka antoi Britannian mellakoitsijoille tarkkoja ohjeita mm. polttopulloiskujen tekemisestä.

Itse ajattelin alussa, että Yle keksi koko jutun omasta päästään, koska jos henkilö salaa tietonsa Telegramissa, niin henkilön tietoja ei yksinkertaisesti pysty selvittämään edes Ylen toimittajat.

Nyt on selvinnyt, että Ylen kertoma tapaaminen rappukäytävässä saattaa sittenkin olla totta. Mutta kaikkein oleellisin jätettiin kertomatta, juuri se, joka vaikuttaa uutisen sisältöön oleellisesti.

Yle siis antoi ymmärtää, että mies on suomalainen uusnatsi, rasisti, fasisti. Kaikkea yhdessä yhtä aikaa ja erikseen ja kaupanpäälle äärioikeistolainen. Annettiin myös kuvaa, että mies olisi jonkinlainen vähän kuin johtohahmo suomalaisten ”natsien” keskuudessa.

Totuus on vieläkin ihmeellisempää. Mies nimittäin on afrikkalaistaustainen. Miehen jompikumpi vanhempi on afrikkalainen. En tiedä kumpi, mutta miehen esimerkiksi hiukset ovat juuri sellaista pikkukikkaraa kuin afrikkalaisilla tapaa olla. Olen nähnyt miehen kuvan ja vaikka hän on kuvassa puoliksi naamioitunut, niin silti kuvasta näkee heti, että afrikaanohan se siinä. Ihan selvä tumma iho kuten afrikkalaisilla tapaa olla.

 

Väittääkö joku, että tämä ei muuta koko homman asetelmaa aivan täysin? Totta kai se muuttaa. Yle pyrki antamaan miehestä kuvan sellaisena supisuomalaisena rasistina. Jos Yle olisi kertonut, että mies on puoliafrikkalainen, niin koko juttua ei olisi saatu tulille siinä muodossa kuin se nyt julkaistiin. Nyt sosiaalisen median suvakot ovat itkeneet silmät päästä kuvitellessaan rasistin olleen vaaleahiuksinen kantasuomalainen pellavapää. Olisivatko itkeneet, jos olisivat tienneet, että kyse on heidän lempilapsestaan.

Tämä on oikeasti vielä paksumpaa soopaa kuin olisi ollut se, että juttu on keksitty.

Lisäys: Miehen äiti on suomenruotsalainen ja isä afrikkalainen.

 


19 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Suomi Finland

Korjanneeko Yle uutisankkaansa? Tuskin… kun natsi on kerran mainittu, niin sitä ei yleläiset tohdi muutella…

Qroquius Kad

Mistä tämä tieto on?
Minfo ei tiedä tästä mitään.

Tehdäänkehitysmaayhdessä

Iso valkoinen peukku Patelle tästä jutusta. Yle on saastaa.

mielenosoitus = kantis, mellakka= muslimi

Simsalabim. Naurettava ajatuskin, että joku kantasuomalainen näkisi vaivaa, jonkun brittien mellakoiden masinoimiseksi. Sitäpaitsi, muistamme jälleen A2 ajankohtaista ohjelman. Missä yle valehteli suorassa lähetyksessä, maahanmuuttaja perheen osalta. Mistä olikin kohu. Jotkut muistavat. Aina kun yle uutisoi näitä mellakoita yms, varmaa on se, että syyllisiä haetaan muualta kuin niistä todellisista syistä.

Fatwantarkistaja

”Keskiviikon A2 Turvattomuus-illassa ovat mukana muun muassa kirjailija Jyri Paretskoi, kansliapäällikkö Päivi Nerg, juontaja Jone Nikula ja yllätysvieraita. Nasima Razmyar, Jani Toivola ja Saido Mohamed peruivat keskiviikkona tulonsa.”

Ei varmaankaan ollut tuo, mutta nimet lupaavat ripulivelliä vähän suuremmalla kauhalla, kiinalaisella vesitykillä jopa. Paretskoita en tunne, en puhu hyvää, enkä pahaa. Täytyyhän Ylen kuitenkin ottaa rosvolauman ja samanmielisten juontajien lisäksi joku neutraalimpi henkilö, jonka voi ns teurastaa miljoonan katsojan edessä, vahvistaa oikeassaolon tunnetta toiseen potenssiin.

Moonman

Eihän punavihervasemmistolaiseen ajatteluun ja tiedonvälitykseen kuulu objektiivisuus tai se miltä maailma oikeasti näyttää, vaan miltä sen pitäisi näyttää.

Niinpä afrikaanosta tehtiin nazzistien vastine huippuosaajalle: vastarintaliikkeen johtohahmo, rasistinen rotutieteilijä ja mustapaita-fascisti (avanti Mussolini!) Tyyppi oli niin pirullisen ovela ja tehokas että yksin organisoi englannin mellakat suomesta käsin.

pt median professori. uunit lämpiää parhaiten koi

Kyllä. Allekirjoittanut on täällä ollut natsien yms asialla jo vuosia. Siksipä ylennän itseni.

Anonyymi

Eihän tyypin tarvitse Suomessa asua, sillä kai ne Kelan korvaukset ja tuet voi Englannissakin nostaa?

Gabriel von Essen

Oisko se rietas ollu vielä persukin?

andy

Laita kuvaa

Fatwantarkistaja

Ei taida kannattaa. Tyyppiä kai edes epäillä mistään. Yle on nähnyt natsioletetun livenä, eikä tasan kuvaa julkaise, vaikka sellainen olisikin. Polpon pyytäessä lisätietoja Yle vetoaa lähdesuojaan, eikä siis saa tietää jantterista tuon taivaallista. Keissiin voi tässä vaiheessa suhtautua leirinuotiotarinana, voi olla, ellei sitten olekin.. jotain. En ainakaan omaa lärviäni tahtoisi Paavomediaan saatesanoilla: Oletko nähnyt tätä äärisuvakkia? Uskaltaisi enää kaupalla käydä. Enkä toru polttopulloiskuja, todisteita vaan saisi olla ennen suurempia öyhötelmiä.

Juha

ehkä katkera isälleen jostain.. kulttuurien väliset suhteet usein lyhyitä

Anonyymi

Samaa sarjaa kuin ”espoolaismies”, tahallista harhauttamista. Median uutisten lukeminen vaatii kykyä lukea rivien välistä, mutta valitettavasti varsinkin vanhemmalla väellä ja Ylen sekä Hesarin maailman luotettavimpaan uutistarjontaan uskovilla ei sitä oe.

Jape

YLE:n feministit näkee natseja unissaankin, taitaa olla salainen haave.

Boltteri

Ilmankos YLE sen sitten helposti löysi, tyhmä neekeri kun on kyseessä.

Päkiävaara

Korostaisiko arabi afrikkalaistaustaansa? Tuskin, joten kyseessä lienee mulatti. YLEn jutulta putosi suvakkipohja. Sen tunnustaa nyt radioyhtiökin.

Esteri

Tämä mulatti ”uusnatsi” on pyörinyt suomen ääroikeiston liepeillä vuosia ja karkotettu kerta toisensa jälkeen. Näyttävästi löytänyt verkosta uusia ystäviä.

Qroquius Kad

Tuolta löytyy epäillyksi epäillyn nimeksi epäilty nimi:

https://www.murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?p=1677171#p1677171

Joten varovasti sen kanssa,