Espoon poliisi on tällä viikolla ottanut kiinni neljä nuorta, joita epäillään viime viikonloppuna Espoon Haukilahdessa sijaitsevalla rannalla tapahtuneista rikoksista.
Poliisi teki kiinniotot 21.8. Nuoret ovat tällä hetkellä pidätettyinä. He ovat 15-vuotiaita eli rikosoikeudellisesti vastuussa epäillyistä rikoksista. Rikosnimikkeinä esitutkinnassa on törkeitä pahoinpitelyitä, pahoinpitelyitä, ryöstö ja ryöstön yritys.
− Jatkamme edelleen aktiivisia tutkintatoimia muiden asiaan liittyvien tavoittamiseksi. Poliisi pyytää rikoksen kohteeksi joutuneita ilmoittamaan edelleen viime perjantaina tai lauantaina tapahtuneista väkivalta- tai omaisuusrikoksista. Otamme myös edelleen vastaan videoita, joita muut nuoret ovat epäiltyyn törkeään pahoinpitelyyn ja useampaan ryöstöön liittyen kuvanneet tai joita on levitetty sosiaalisessa mediassa, kertoo tutkintaa johtava komisario Hannu Väänänen.

Entäpä sitten ne jotka ovat olleet alle 15-vuotiaita eivätkä siis edes matkustuskieltoon määrättävissä ?
Lastensuojeluilmoituksesta pitäisi varmaankin säätää myös sellainen versio, jolla suojellaan muita lapsia ottamalla vaarallinen keppostelija muutamaksi päiväksi rauhalliseen säilöön (ilman mitään pamputuksia !)
Sellaisellakin luulisi olevan ennalta ehkäisevä pelotevaikutus.
Kokonaisuuden kannalta tehokkaampaa olisi laittaa rikosoikeudellisen vastuun alaikäraja siine mihin se kuuluu eli 12 vuoteen.
Ellei sen ikäinen nykypäivänä ymmärrä mikä on rikos ja mikä ei, kuuluu sellainen kehitysvammaishuollon piiriin.
Lakia voitaisiin myöskin sorvata uuteen uskoon koska meillä on nyt pikku kusipäitä jotka tietävät että voivat tehdä mitävaan ikänsä takia. Eli rikokset ovat hyvinkin suunniteltuja, eikä mitään pikkupoikien spontaaneja päähänpistoja. Nyt ei olla enää omppuvarkaissa vaan nyt teinit jo suunnittelevat ja toteuttavat MURHIA. Ryöstöt, raiskaukset, huumeet, pahoinpitelyt ja varkaudet ovat näitten arkipäivää kun taas minun nuoruudestani en kyllä muista kakaroiden nyrkkitappeluja pahempaa. Kyllä minä isoja poikia pelkäsin, en voinut kyllä kuvitellakaan että tulevaisuudessa kaltaiseni joutuvat pelkäämään että NEEKERILAUMA varastaa vaattet päältä.
Neljä muslimia.
Tuo etelä-suomi alkaa olla arvoituksellinen elää. Henkensä voi menettää päivittäisellä kävelylenkillä. Ellei ole valmistatunut raakaan väkivaltaan, siihen löytyy kyllä keino.
https://www.youtube.com/watch?v=2YPzSrb0NPI
Miten tämä 1970-luvun elokuva on keino Etelä-Suomen katujen väkivaltaan?
Se on käsikirjoitettu, lavastettu ja näytelty.
Ei elokuvaa tehdessä tapettu ketään.
Ei Charles Bronson ole koskaan kävellyt New Yorkin kaduilla ampumassa ihmisiä hengiltä.
Se se vasta vaarallista on, jos fakta ja fiktio alkavat mennä sekaisin niin, että alkaa kuvitella itseään elokuvan hahmoksi.
Ihanko totta, olipa hyvä että kerroit sen. Olet kyllä paras faktantarkistaja.Ota nyt kuitenkin ne lääkkeet taas kun tunnut olevan maanis depressiivisen vaiheen aktiivisella puolilla, muuten tulee taas romahdus.
Mutta ymmärräthän sinä ettei tuota elokuvaa ole koskaan okeasti tapahtunut, eikä Charles Bronson ole koskaan oikeasti kävellyt kaduilla ampumassa rikollisia?
Nyt pahalaaset saavat tuntia nahoosnansa lain ankaran kouran ja oijospäätä palajavat kairalle tiälle.
Uhrit sai elinikäisen trauman ja nämä vaan nauraa suomen ns.oikeuskäytännöille.
Tämmöiset sattumukset eivät olleet silloin ajankohtaisia kun opetin omat poikani nyrkkeileimään.
Nyt pojat opettavat samoja taitoja omille pojilleen.
Ei mene hukkaan ne opit.