Nyt kun tästä on kohkattu tarpeeksi paljon, että Suomi menettää vetovoimaa, jos työttömäksi jäänyt ulkomaalainen joutuu hakemaan uutta työtä kolmen kuukauden sisällä, niin tarkastellaanpa hieman miltä tilanne näyttää muualla Euroopassa.
Ennen kuin mennään asiaan, niin selvennetään sen verran, että tämän uuden lain mukaan ulkomaalaisen, joka jää työttömäksi, on lähdettävä maasta, jos ei löydä uutta työtä kolmen kuukauden sisällä. Ennen laissa ei ollut mitään tarkkaa määritelmää, vaan se oli lähinnä tulkintakysymys.
Tarkennetaan vielä sen verran, että tämä laki ei koske EU- ja ETA-maiden kansalaisia. Kuka tahansa EU-kansalainen tai ETA-maan kansalainen voi muutella Suomeen miten huvittaa, olla töissä tai olla käymättä töissä. Asumiseen ja työntekoon ei tarvita minkäänlaisia oleskelu- ja työlupaa.
Kun puhutaan työ- ja oleskeluluvista niin esimerkiksi yhdysvaltalaiset, kiinalaiset ja muut tällaiset ”kaukomaiden” kansalaiset tarvitsevat oleskelu- ja työluvan oleskellessaan Suomessa yli 90 päivää. Jenkit ja kiinalaiset saavat työluvan lähinnä ilmoitusluontoisena asiana.
Sama koskee muitakin ”kaukomaita”, esim. intialaisia, somalialaisia tai mulitanialaisia. Hekin voivat hakea hyvin helposti työ- ja oleskelulupaa Suomesta, jos heillä on tiedossa työpaikka Suomessa. Työluvan perusteena on lähinnä se, että työlupaa hakevalla hakijalla on työsopimus tai sitova työtarjous Suomesta.
Kuulostaa helpolta? Sitä se onkin. Kuka tahansa henkilö käytännössä melkeinpä mistä tahansa maapallon kolkasta voi saada Suomesta oleskelu- ja työluvan, jos tiedossa on töitä ja on voimassa olevia henkilöpapereita, joita ei säilytä Englannin kanaalin tai Välimeren pohjassa.
Entäpä Ruotsissa?
Yllätyitkö, että Ruotsissa on suurin piirtein sama laki kuin Suomessa. Työlupa on sidottu siihen työnantajaan, joka oli työluvan haun perusteena. Jos henkilö menettää tämän työn, niin: henkilöllä on kolme kuukautta aikaa löytää uusi työpaikka ja hakea uutta työlupaa, joka on sidottu tähän uuteen työpaikkaan.
Tanska
Tanskassa laki on niin ikään suurin piirtein samankaltainen kuin Suomessa ja Ruotsissa, sillä erotuksella, että Tanskassa on kuusi kuukautta aikaa etsiä uutta työtä.
Norja
Norja poikkeaa jonkin verran siinä, että siellä on työlupia, jotka on sidottu työnantajaan ja lupia, jotka eivät ole sidottu tiettyyn työnantajaan. Jos joutuu työttömäksi työstä, johon on kiinteä työlupa, niin uuden työn hankkimiseen on aikaa kuusi kuukautta kun taas työlupalainen, jonka lupaa ei ole sidottu tiettyyn työpaikkaan, ei ole laissa määritelty työttömyysaikaa.
Muita Euroopan maita
Saksassa henkilöllä on kolme kuukautta aikaa hakea uutta työtä, tosin saksalainen systeemi on hieman erilainen kuin pohjoismaalaiset, mutta tuo kolmen kuukauden sääntö joka tapauksessa on se, joka pätee. Ranskassa on voimassa kuuden kuukauden sääntö, Hollannissa taas sama kuin Suomessa ja Ruotsissa: kolme kuukautta aikaa etsiä uutta työtä. Otetaan vertailuun vielä Viro, jossa työttömäksi jäänyt henkilö, jonka työlupa on sidottu tiettyyn työpaikkaan, henkilöllä on sama kolmen kuukauden sääntö.
Yllätyitkö, että Suomen uusi systeemi ei poikkea eurooppalaisista oleskelulupasäädöksistä oikeastaan millään tavalla. Edes Ruotsin kolmen kuukauden sääntöä ei ole mainittu missään isoissa medioissa, vaikka tämä on ollut Ruotsissa voimassa jo vuosia.
Mielestäni valtamedia on tämä lain myötä tehnyt niin valheellista journalismia, että ei kerta kaikkiaan mitään rajaa. Esimerkiksi Helsingin Sanomat oli hakenut eilliseen artikkeliin jonkun Suomessa asuvan britin kertomaan, että Suomen maakuva kusee kolmen kuukauden säännön takia. Miksi Ruotsin, Viron, Saksan ja Hollannin maakuva kuse?
Kysyn minä vaan.
Jos täällä on niin kova pula OSAAJISTA kuin valevaltamedia sanoo, niin ei pitäisi olla mitään tuskaa löytää uutta työtä. Ei edes viikossa. Työnantajathan suorastaan kilpailevat näistä OSAAJISTA, ainakin lehdissä olevien tietojen mukaan.
Tai sitten se valevaltamedia yrittää syötää suut silmät täyteen pelkkää paskapuhetta. Mitä se on tehnyt jo kait vuosikymmeniä.
Nokian tähdenlento vaurastutti Suomen hetkellisesti ja toi sen seurauksena maahan intialaisia ja itä-aasialaisia osaajia.
Poliittiset päättäjät puhuvat nyt ikään kuin nuo osaajat olisivat olleet Nokia-Suomen hetkellisen vaurastumisen keskeinen syy.
Uusi nousu olisi rakennettava ensin jo täällä olevilla osaajilla kuten tuolloinkin tapahtui,
Ylimmän johdon ohjaavat uskomukset ovat tunnetusti sekä kaataneet yrityksiä että näivettäneet valtioita.
Koska kysymys ei oikeasti ole mistään maakuvasta, houkuttelevuudesta tai työllisyydestä. Tavoite on saada mahdollisimman paljon kehitysmaalaisia joutomiehiä kaupunkien kaduille.
No se on se ideologia sekä follow the money. Sekä yltiöpäinen jeesustelu, kuinka esim floyd ei saanut hengitettyä. Sehän olikin mm suomen syytä tervansa kera. Nythän eivät raakut saa hengitettyä ja kyseessä on kansainvälinen skandaali. Poliitikot kiljuvat, että käsittämätöntä! Luonto on toki tärkeä, mutta taas on lähtenyt ns lapasesta. Skandaali ei ole esim brittanian groomingit muslimien toimesta jne. Juu juu eriasia yms. Mutta laitetaanpa koneenkuljettaja kuseen, sekä tuhotaan hänen elämänsä. Työllään maksanut enemmän veroja, kuin mämä tatuoidut naisoletetut koskaan. Ja ne tatuoinnit yms on maksettu niillä verovaroilla.
Meni vähän ohi aiheen, mutta pointtini oli jotenkin tuohon suuntaan.
Se oli niin hyvin sanottu, että oli hyvä kun kirjoitit aiheen vierestä!
Apinarokon nimi muuttui (iltalehti.fi)
”Myös Suomessa apinarokko-sanaa on käytetty leimaavasti. On tärkeää päästä eroon nimen aiheuttamasta stigmasta ja häivyttää sana apina tai siihen viittaava kirjain a. Tämän vuoksi käytämme taudista vastedes nimitystä m-rokko,…”
Miksi samainen ”stigma” sitten hyväksytään englannin kielessä, koska tuo m-kirjain tulee sanasta monkey ?
Sitä paitsi ”m-rokko” tullaan tietenkin lausumaan kuin ”ÄMMÄROKKO”, mikä on ilmeisen naissukupuolta halventavaa.
Niin, oikeampi nimitys olisi H-rokko. Tarttuuhan se hommpeliden hommissa miesoletetusta toiseen miesoletettuun.
No jos apinarokko-nimitys loukkaa apinoita tai Afrikkaa yleisesti (josta tauti on kotoisin), niin helpottaisiko suvaitsevaisten ahdistusta edes puolet, jos otettaisiin nimitykseksi vaikka puoliapinarokko. Jospa se kuvaisi paremmin minkä sortin oleilijoista olisi kysymys.
Ihmisapinarutto, saat sen lähimmältä N-sanaltasi pyytämättä ja yllättäen.
Ei pitäisi nauraa, bi-miehet tartuttavat sen naisiin ja kas, meillähän on uusi viidakkotauti ihan Pohjolassa saakka. Joku vääräleuka sanoisi sen tarttuvan lapsiinkin, justiinsa.
Olipa hyvä juttu hieman tarkentaa asioita. Ihme ettei esim. perussuomalaiset tiennet asiasta. Viherkommareilta menee nyt puurot väärään kurkkuun, kun kultamunia kohdellaan muissakin maissa samalla tavalla.
Tuo Keski-Eurooppa on eräänlainen seula joka seuloo jyvät akanoista ja ne, jotka eivät sinne kelpaa niin tulevat tänne meille raapimaan ovia. Ainoa porukka, joka tulee suoraan hommiin ovat nämä Thaikkulaiset marjanpoimijaorjat.
Suvakien ideologia on kuin islam, jonka mukaan vääräuskoisille saa valehdella mielin määrin ja valehtelu on oikein, jos se palvelee ideologian tavoitteita.
tottakai eduskunta ja valtamedia kusettavat meitä täysillä Ei tässä oo mitään uutta pelkkää höpöhöpöä… ja paskaa käteen
Ei ole mitään uutisia vain poliittista propagandaa…