Harmillista, että isot mediat tuottavat nykyään yhä useammin mielipidekirjoituksia ja kolumenja, jotka ovat ilmiselvästi omasta päästä keksittyjä tarinoita.
Kauppalehti pyrkii tänään todistamaan lukijoilleen, että Suomi on umpimielinen ja takapajuinen rasistila, joka ei houkuttele ketään. Tästä todistuksena artikkelin kirjoittaja, joka on jonkin sortin Italian kirjeenvaihtaja, todistaa itse kokemaansa rasismia:
– Rasismi iskee jopa ulkosuomalaisen kasvoille heti Helsinkiin saapuessa. Olen itse joutunut rasistisen hyökkäyksen kohteeksi puhuttuani metrossa puhelimeen muuta kieltä kuin suomea. Vuosi sitten helsinkiläisen bisneshotellin vastaanottovirkailija koki olevansa hyvinkin hauska vitsailemalla rasistisesti ulkomaisesta sukunimestäni, Italian kirjeenvaihtaja kertoo.
Hän on siis umpisuomalainen, paitsi sukunimi nyt saattaa viitata ulkomaille ja sekin lähinnä Italiaan.
Mietitäänpä taas hiukan asiaa. Kukaan ei joudu pääkaupunkiseudun metrossa rasistisen hyökkäyksen kohteeksi vain sen takia, että puhuu italiaa. Jokainen, joka on liikkunut metrossa, tietää, että siellä puhutaan koko ajan useita eri kieliä virosta kiinaan ja italiasta englantiin. Ketään metromatkustajaa ei todellakaan kiinnosta kenenkään ulkomaan kielellä toimittama puhelu. Paitsi tietenkin jos huutaa naama punaisena kaiutinpuhelua, niin voi saada kiukkuisen kehotuksen lopettaa mölinä.
Entäpä bisneshotelli? Vittuilevatko bisneshotellin vastaanottovirkailijat rasistisesti asiakkaiden ulkomaalaisista nimistä? Ei ei ei ei hyvää päivää, kuinka tyhmänä Kauppalehti pitää lukijoitaan julkaisemalla tällaisia juttuja? Jokainen tietää, että varsinkin ja etenkin bisneshotellien vastaanottovirkaililijat ovat erityisen korrekteja eikä siellä todellakaan rasisteerata asiakkaiden nimille.
Mitä tulee maahanmuuttajiin, niin EU-alueella ei ole mitään kilpailua maahanmuuttajista vaan päinvastoin. Esimerkiksi Pohjoismaat Ruotsi ja Tanska ovat kiristäneet parin vuoden aikana aivan radikaalisti maahanmuuttoon liittyviä erilaisia ehtoja ja vaatimuksia. Näiden avulla kehitysmaista tulevaa maahanmuuttoa pyritään pienentämään ja tekemään maita ei-houkuttelevaksi juuri kehitysmaiden suuntaan.
Sen sijaan huippuosaaja, joka haluaa muuttaa Pohjoismaihin, voi edelleen muuttaa tänne hyvin helposti ilman mitään kauheaa byrokratiaa.
Lisäys: Artikkeli sai niin paljon ”palautetta”, että Kauppalehti vetäisi sen maksumuurin taakse.

Kuulostaa siltä, että tuo toimittajaoletettu on noussut väärällä jalalla metroon. Ja tou bisneshotellijuttu, onkohan edes käynyt kyseisessä hotellissa asiakkaana?
Asia ei mulle kuulu, kunhan kaverin puolesta kyselen:)
Tämä itseään toimittajaksi kutsuva puoliulkomaanelävä on nainen, ja naisellehan ei ole mitään merkitystä sillä miten asiat ovat, vaan miltä ne tuntuvat ja sen mukaan mennään.
Tämä Katja Incoronato sössöttää jatkuvasti US:ssa uutisjuttuja samoista asioista – siis ihan lehdessä itsessään, ei blogeissa. Ja silloin koronan aikaan koronasta joka päivä. Tosin hänen itsensähän ei mitään maskeja tarvinnut käyttää tai piikejä ottaa koska onhan hän koronaton eli Incoronato.
Respa tietty vittuillut, että kirjoitetaanko ko islamistin nimi Coronaton, vai Coronat on. Islamisti, koska muuten rasismia olisi mahdoton kokea, se pitäisi keksiä.
Vanhaan hyvään aikaan lehdistössä toimittajina työskenteleviä kutsuttiin lehtineekereiksi.
Tähän Katja-toimittajaan tuota nimitystä voisi varmaan edelleenkin käyttää.
Eikös tilastot osoita että kantasuomalauset tekevät selvästi vähiten rasistisa tekoja Suomessa. Kaikki muut kansallisuudet maassamme ovat tässäkin yliedustettuja suheessa väestömääräänsä kun Mamut rasisteeraavat toisiansa.
Mutta kun jotain asiaa toistaa tarpeeksi, se menee läpi. Maailman historia on toinen toistaan mahtavampia valheita joilla on saavutettu päämäärä johon on pyritty, valtaan.
Rasismi on sen tämän päivän must juttu, sitä löytyy jo jopa aamu puurosta. Veikkaan että YLE on laittanut tämän tulille ja kaikkein tietoisuuteen ja ettei kukaan jää siitä paitsi.
Niin, johan sen jo vuosia sitten muuan ”mies” totesi, puuro on paskaa, pahaa ja mitä muita kehuja hän sanoikaan. Ai niin, sitä syötetään heillä kotona kalifaatissa vain naisille ja koirille.
Kaura on kyllä hälyttävän vaaleaa… Ilmiselvää natsikamaa.
Mitä ihmettä hyödyttää oman pesän likaaminen, kun se iänperkeleen ikuinen ”rassismi” ei ole alkuunkaan totta jos ulkomaailmaan ja matuihin verrataan. Viime kesän rassismiteatteri à la rkp reki varmasti jotain vahinkoa maabrändille, mitä sillä voitettiin? Nyt tarvitaan heräämistä ja vastaiskua, jokainen oikeamielinen voi panna kortensa kekoon. Kun ”huuto” on riittävän vahva, niin deep state kyllä perääntyy (esim. Les gilets jaunes contre Macron) ja bien sûr stydimmät vetää fsb-vartsia dajjuun 😊
Hyvin sanottu, oman pesän likaaminen.
Kantasuomalainen astui metroon. Hänet julmalla tavalla triplakansanmurhattiin.Kenen toimesta? Tekijä oli siis muunrotuinen, mutta suomalainen, eli tunturiapassi. Eikö rasismia olisi pakottaa ne pysymään reservaatissaan, poissa ihmisten ilmoilta? Kysymys on vaikea, ratkaisu aina kompromissi uunituksen ja polttouhrin välillä.
Sitten tämä hotellin respa, joka huomasi valkoisen neekerin heränneen kuolleista ja huusi: ”No vittu, tapetaan se uudelleen!” Paikalle kutsuttiin mellakkapoliisi ja karhuryhmä kaasuttamaan ääriääriäärinatsi. Resepsuunisti tuomittiin kolmen vuoden ehdottomaan vankeuteen ja karkotukseen Suomenlinnaan.
”Kotimaisten rypäleiden kuohuviiniä olisi valmiina myyntiin, mutta ongelma on sanassa “viini” – EU valvoo tarkkaan viininvalmistusta” Lähde: yle (8.10.2022) Yle on natsien saastaama valheiden anaalipesäke. Oikeasti meiltä puuttuvat muslimimaista uitetut, todelliset rypäleenpolkijat. Ne tietäisivät viinistä kaiken tarpeellisen, mutta niistäkin on heti maahantultuaan ajettu metrolla yli ja pakilla uudestaan.
Julistukseni on kirjoitusvirheitä myöden 100% tie, totuus ja elämä. Kaikki muu tulee Breivikin manifestista ja Halla-ahosta Perkeleestä.
https://images.almatalent.fi/182×182/https://content.kauppalehti.fi/journalist-imgs/f615a778-56fd-3117-bc47-e1cf7575cbd6
Naisoletettu, ultramegarakkalesbo joka satavarmana löytää joka päivä tuhat eri asiaa josta verisesti suivaantua. Onko Pertti-Irmeli mennyt karvaisen italiaisen lepakon kanssa naimisiin ja kuvittelee nyt olevansa MUSTA, vai peräti MUSLIMI? Jänniä nämä mielen sairaudet sekä se että hoidon sijaan näitä hourailevia umpihulluja palkataan eri mediataloihin kirjoittamaan loputonta sairasta paskaa.
Kaikki valtava-valemedian toimittajat vosivat vaihtaa nimikseen: Uhri Suvakkinen
Tekisipä YLE:n toimittaja joskus todellisen pistokoematkan vaikka sitten Eurooppaan ja todella valitsisi kysymyksiin vastaajat ihan satunnaisesti. Kysyisi ensimmäiseksi vaikka, että onko Suomi teidän mielestä rasistinen maa? Siellä voisi tulla hyvinkin hölmistyneitä ilmeitä ja vastakysymyksiä, että mikä suomi, en ole kuullutkaan koko maasta jne. Ja tästähän ne YLE, HS, Iltalehti, Ilta-Sanomat, viherkommarit, SDP, RKP, kokoomus ovat niin niin huolissaan, siis siitä, minkälaisena Eurooppalaiset ja muuallakin maailmassa Suomi nähdään, vaikka suurin osa maapallon ihmisistä ei ole kuullut Suomesta mitään eikä edes tiedä missä Suomi on. Edellä mainitut suomalaistoimijat oikein etsimällä etsivät sitä rakenteellista rasismia ja voi sitä ilon päivää, jos sellaista kerran sattuu löytymään.
Ironiaa että ne muut valtiot ovat oikeasti rassistisia, syrjiviä ja Suomi parka ei oikein edes osaa harjoittaa rassismia, Mutta..Ne muut esittävät puhtoista julkisivua, meillä taas deep state on kiihottanut tiettyjä tahoja jatkuvasti uutisoimaan ”Suomi on ihmisoikeusvastainen, rasistinen, syrjivä, islamofoobinen, maahanmuuttovastainen, muukalaiskammoinen, människofientlig, sulkeutunut, högextremistisk partei i regering jada jada” Samat tahot vinkuu sitten, että tänne ei haluta tulla. 2 suuntainen suvakkihäiriö. Totuus silti on että lokaamiskampanjaa johtavat salaryhmät ovat sysintä pahuutta ja hard core rasisteja. Mutta minkäs teet ilman joukkovoimaa? Käynkö parin kaiffan kaa uhitteleen puhoksen pahuksen yössä kun massoittain matuja khattailee? Saan ehkä pataani, mutta satavarma syytteen uskonrauhan rikkomisesta. Voi vtun vttu😆
Joo, se on kyllä niin että ulkomaalaiset taksikuskit ei enää kysy. ”Finland? Do you know Mika Häkkinen?”, vaan kun kuulevat asiakkaan olevan Suomesta niin heittävät mokoman super-rasistin heti taksista ulos. Näin minä Kauppalehdestä luin, joten se on totta.
Ei kannata uskoa mitä kaiken maailman kommarit sössöttää.
80% kansasta ei lue tätä aviisia ja 10% on äärivassareita. Se 80% ei ole mitenkään immuunia porukkaa, varsinkin jos ehtivät lukemaan vain otsikot. Pekka Toveri: Suomi on sodassa! Kukaan ei usko. Kansainvälinen suurtutkimus: Suomi on maailman vittumaisin maa, etenkin ulkomaalaisille huippututkijoille! Kai se rasismi sitten rehottaa, kerta ne maleksivat kaikki ostarilla.
Jaaha. No allekirjoittanut on rasistinen realisti. Mutta en minä mikään umpimielinen ole. Koska olen rasistinen realisti, jolla ymmärrystä. Itseasiassa olen empaattinen, sympaattinen ja keskustelutaitoinen tavallinen mies. En vain hyväksy, että muslimi tms, tulee tänne määrittelemään, mikä/kuka minun pitäisi olla isänmaassani. Jonka isoisä taisteli, että suvakki ämmällä on varaa olla ylimielinen vittupää. Saatikka elättää niitä haalimiaan ongelmia. Veronmaksajien rahoilla.
Saisikohan tämän artikkelin levitettyä maailmalle Afrikan eri kielillä ja ongenkoukku kirjoituksella? Sen jälkeen tunku tänne voisi olla pienempi.