
Tiistaina 24.9. hieman puolenyön jälkeen Seinäjoella Mäntylänkadulla sijaitsevasta liikkeestä anastettiin neljä uutta Can-Am -merkkistä mönkijää. Anastetun omaisuuden arvo on 48 000 €.
Poliisi pyytää havaintoja tapahtumapaikalla olleesta kuvan autosta tai alueen läheisyydessä olleista henkilöistä ennen tai jälkeen tapahtuman. Pakettiauto, joka tarttui valvontakamerakuviin, alla.

Tiedätkö asiasta jotain: ptmedia@pt-media.org
Loppukevennys, mistä tulee seuraava kysymys: Missä! Meidän! Mönkijät! On!?
Noita mönkkäreitä tuskin löydetään. Pakusta päätellen össit asialla. PL/LT/LV/RO/BG. Jokin näistä EU:n uljaista kansakunnista.
Ei ole viety laivojen kautta kuitenkaan ulos Suomesta, vaan pohjoisen kautta.
Eipä varmaankaan. Meiltä taitaa ainoa lossiyhteys olla Finnline Helsinki – Travemunde. Ma ei voi tieta maahan Viroon toki on. Viro vaan alkaa olla sen verran tarkka, että saattavat kiinnostua porojen valtakunnasta tulevasta balttipakusta.
Pohjoisen kautta ählämistiseen Ruotsiin. Göteborgista taikka Trelleborgista onkin sitten lossi kaalimaa Puolaan.
PeeÄssänä:
Balttipakuliikenne saattaa rauhoittua. Vuoden alusta ymmärtääkseni astuu voimaan piirturipakko niihinkin.
Eihän moinen toki juuri litulatuja sillai häiritse, ovat aika päteviä kusettamaan piirtureita. Vaan kiusa se on pienikin kiusa.
Tensta – Rinkeby axelilla alkavat mönkiä ja vuohiväki ohjastaa.
Kokoomuslaista ja EK:n ihailemaa yrittäjyyttä ulkoilaisen työvoiman tekemänä. Osa on maassa ja tekee alkuvalmistelut ja liikekumppanit tulevat ja vievät tavaran pois. Näin sitä pitää toteuttaa reipasta yrittäjyyttä.
Poliisi havaitsi kaksi merkittävää muutosta Suomen katujengeissä – yksi syistä on Ruotsi
”Suomen katujengit näyttävät kadonneen ”maan alle”.”
”Jengit muun muassa harjoittavat rikollista toimintaa nyt verkostomaisesti muiden rikollistoimijoiden kanssa.”
Se ”aikaisen puuttumisen” ja pullakestien tunnin juna taisi mennä jo.
Voiko lapsen pidättää? Tätä Suomi tutkii nyt | HS.fi
”Jos siis epäilty lapsi voitaisiin pitää poliisin tai sosiaaliviranomaisten säilössä pidempään kuin vuorokauden, se voisi helpottaa rikoksen tutkintaa.”
Vähintäänkin yhtä tärkeä tavoite tuollaisella koppihoidolla lienee epämiellyttävän kokemuksen tarjoaminen pikkurikolliselle. Ennen vuoden 1984 lakimuutosta sellainen hoitui ns. selkäsaunalla.
”Selvityksessä pitää huomioida esimerkiksi lasten haavoittuva asema rikostutkinnassa sekä monet lait, kansainväliset sopimukset, EIT:n ratkaisukäytäntö ja laillisuusvalvojien kannanotot.”
Siinäpä sitä vesitystä valmiina, eli lapsisotilaita hiipii horisontissa.
Kun säästelty on pakaroita
Ei kuriin saa enää kakaroita.
Suojelupoliisi aloittaa yt-neuvottelut – Ilta-Sanomat
”neuvottelut koskevat koko henkilöstöä lukuun ottamatta niitä, joiden palkat rahoitetaan turvallisuusselvitysten maksutuotoilla.”
Lieneekö odotettavissa kansalaisten turvallisuusselvitysten määrän merkittävää lisääntymistä ?
Muuten ihan kivoja leluja nuo möyrijät, mut sitten kun se paska hyytyy keskelle ei mitään, niin ei sitä ainakaan työnnellä kuin kaksipyöräistä.
No joo no. Keskelle ei mitään tuskin kannattaa lähteä ainakaan kiinalaisella mönkimiskoneella. Keskelle ei mitään jos on lähdettävä moottoriajoneuvolla, ajoneuvoon pitää olla luja luottamus.
Ammattini on opettanut kuinka tärkeä asia onkaan koneen laatu ja erityisesti huolto. Erityisesti ns. ennakoiva huolto. Eli jos jokin on rempallaan, korjaa se ennenkuin se hajoaa sinne keskelle ei mitään.