Voiko menneisyyttä todella muuttaa?


Ajatus menneisyyden muuttamisesta on kiehtonut ihmisiä kautta aikojen. Tarinat aikamatkustajista, rinnakkaisista todellisuuksista ja aikajatkumojen mysteeristä ovat yhtä vanhoja kuin ihmiskunnan mielikuvitus.

Mutta onko menneisyys todella lukittu ajan syvyyksiin, vai onko mahdollista, että voisimme muokata sitä — kenties tavoilla, joita emme täysin ymmärrä?

Fysiikan lakien mukaan aika kulkee eteenpäin ja on yksisuuntainen nuoli. Albert Einsteinin suhteellisuusteoria esitti aikanaan ajatuksen siitä, että aika ei olekaan absoluuttinen, vaan sidoksissa avaruuteen ja liikkeeseen. Tämä sai jotkut tutkijat pohtimaan: voisiko ajan rakenne olla taipuisampi kuin kuvittelemme? Fyysikot ovat teoretisoineet, että mustien aukkojen syövereissä, aivan gravitaation käsittämättömien voimien alla, aika saattaa käyttäytyä eri tavalla. Jotkut uskovat jopa, että aikasilmukat tai madonreiät voisivat olla yhteys menneisyyteen.

Mutta jättäkäämme hetkeksi tieteelliset teoriat. Entä jos menneisyyden muuttaminen ei olekaan vain fyysinen mahdollisuus, vaan psykologinen ja henkinen polku? Monet viisausperinteet — muinaiset filosofiat, zen-buddhalaisuus ja eräät mystiset suuntaukset — opettavat, että nykyhetken tietoisuudella voimme vaikuttaa menneisyyteen. Menneisyys ei näissä käsityksissä ole pelkkä konkreettinen tapahtumasarja, vaan pikemminkin sarja muistoja, tunteita ja energioita, jotka elävät meissä tässä hetkessä.

Menneisyyden muuttaminen voisi olla siis sitä, että muutamme tapamme katsoa menneisyyttä. Kenties tapahtumat, joita joskus pidimme elämäämme varjostavina virheinä, voivat muuntua kallisarvoisiksi opetuksiksi. Jos katsomme menneitä hetkiä uuden näkökulman kautta, menneisyys saa aivan uuden merkityksen. Tällöin emme ehkä varsinaisesti ”muuta” menneisyyttä, mutta voimme muokata sen vaikutusta nykyisyyteemme ja tulevaisuuteemme. On sanottu, että ”aika parantaa haavat”, mutta voisiko aika myös pehmentää menneisyyttä niin, että se alkaa tuntua joltakin aivan muulta kuin se alun perin oli?

Mennään vielä syvemmälle mystiikan maailmaan. Joidenkin ajatussuuntausten mukaan kaikki mahdolliset todellisuudet ovat jo olemassa. Jokainen päätös, jonka olemme tehneet tai jättänyt tekemättä, on kuin polku rinnakkaisessa universumissa. Tässä mystisessä ajattelussa menneisyys ei ole kiveen hakattu, vaan muuttuu jatkuvasti rinnakkaisten todellisuuksien maailmassa. Ehkäpä jokainen muutos, jonka teemme ajatuksissamme menneisyydestä, avaa oven toiselle todellisuudelle — sellaiselle, jossa olemme kokeneet ja oppineet eri tavoin.

Voiko menneisyyttä siis todella muuttaa? Kenties ei fyysisesti, mutta ehkä voimme muuttaa menneisyyden heijastuksen nykyhetkessä. Jos katsomme menneisyyttä uusin silmin, menneisyyden vaikutukset muuttuvat. Mystisessä mielessä menneisyys on vain kangastus — mutta sen varjot muokkaavat meitä yhä.

  • Uusi näkökulma: Analysoimalla menneitä kokemuksia ja muuttamalla tapaa, jolla suhtaudumme niihin, voimme muokata niistä oppimaamme ja kehittää itseämme.
  • Anteeksianto ja hyväksyntä: Jos menneisyyden tapahtumat painavat mieltä, anteeksianto itselle ja muille voi auttaa vapautumaan negatiivisista tunteista ja siirtymään eteenpäin.
  • Korjaavat toimenpiteet: Menneisyyden virheiden hyvittäminen tai niistä oppiminen voi antaa tunteen siitä, että olemme ”korjanneet” tapahtumia niiden seurausten osalta.

 


19 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Jippos123

Tottakai historiaa voi muokata ja muuttaa. Ryssähän tekee sitä ihan jokainen päivä.

Vittu

Niin tehdään suomessakin, ettenkin nämä putleristit jotka yrittävät jatkuvasti muokata historian toisen maailmansodan kahden kyrvän propagandan mukaiseksi.

Oh100

Kaikki valtiot tekee sitä, myös Länsi…

c9ab80524432a645bcbbf2b81f58b3a6
Gabriel von Essen

Kyllä voi, Stalin, Hitler, Arafat, Putin, vasemmistolaiset yms. ovat kirjoitelleet historian aina sen mukaan kuin tilausta ollut ja on.

Kalsarikännit

Tuota… Nyt ollaan sellaisten asioiden äärellä jotka ovat muokanneet minua ihmisenä. Joskus nuorena kuuntelin yöllä radiokuunnelmaia edellisistä elämistä. Se tuntui samalla kertaa sekä jännittävältä että pelottavalta. Silloin mietin että minä en haluaisi tietää edellisitä elämistä.

Kaikki kuitenkin muuttui kun aloitin opiskelut ja samalla kertaa kävin meditaatio-kurssin. Meditaaion avulla saatoin hiljentyä ja herkistyä niin että uniini alkoi tulla ”vihjeitä”, elettyjä tapahtumia aiemmista elämistä. Meditointi myös avasi ”valokuvat”, eli silmieni edestä vilahtelee valokunomaisesti asioita tulevaisuudesta. Yleensä 3-6kk etukäteen tapahtuvista asioista. Niiden perään tulee tunne tapahtumasta muutaman sekunnin viiveellä. Ja siinä se sitten onkin, tunteen ja kuvan yhteensovittaminen oikealla tavalla. Aluksi meni poikkeuksetta väärin. Ajan myötä olen oppinut tulkitsemaan.

Sitten rupesin näkemään varjona kotonani, henkiä, hyyryläisiä. Sekä tuntemaan heidät läpi kävellessäni ja mahdollisesti haistamaan heidät. Toistaiseksi ovat olleet ystävällisiä vaikka koirat niille välllä urisevatkin. Usein vain katsovat pitkään tai seuraavat liikettä.

Mutta aikakäsitykseen… Kun asin kahdelta eri taholta samankaltiaiset kertomukset aiemmista elämistäni, ilman että toista edes kehotin kertomaan eivätkä henkilöt varmasti kommunikoi keskenään, kaikki lokashti paikoilleen. Niin edelliset elämät ja tämä elämä. Se miksi valitsin juuri nämä vanhemmat ja miksi joudun aina saman valinnan eteen tuottaen kaikille tuskaa.

Olen koittanut viimeiset vuode poistaa aiempien elämien karmaa jotta seuraavassa elämässä en joutuisi enää samaan tilanteeseen. Nyt sitä olen voinut poistaa koska ko. henkilö on vielä hengissä. Elämäni oppeja ovat anteeksianto, itsensä hyväksyminen ja suoraselkäisyys. Ja vaikka en noilla saisikaan karmaani puhtaaksi, niin ei siitä haittaa olisi muillekkaan.

Uskon että menneisyyttään voi muuttaa nykyisyydestä joka muuttaa tulevaisuutta.

muuammiäs

Lopeta se kalsarikännäily, juoppohulluus vakava tila.

Kalsarikännit

Päinvastoin. Yksin voi olla ryhmässä ja hyvää seuraa voi saada itsestään.

ennakkoluuloinen

Lipposen Pave, Suomen taannoinen Pääministeri, hoeskeli kovasti mantraa ”Historian Hallinnasta”, Paven ja hänen Bildenberg-viiteryhmänsä tuntien, kyseessä on projekti, jossa massoille kerrotaan muokattu versio historian tapahtumista, jolloin massoja voidaan syyllistää, leimata, vittuilla, eliitin tavoitteiden mukaan.

Tapio Suhonen

Historia on aina tulkintaa menneisyydestä. Esimerkiksi Neuvostoliitto katsoi menneisyyttä varsin eritavoin kuin länsimaat yleisesti ottaen. Ja, näkökulmat; Rooman historiaa voidaan arvottaa. Onko se kooste sirkushuveja, ristiinnaulintaa, gladiaattoritaisteluja etc. vai kulttuurisaavutuksia.
Menneisyys so. historian kerronta ei kuitenkaan ole kehityskertomus, huonosta hyvään.

Puolueeton

Seurasin eilen Euroopan maan historiaa kuvaavaa tarinaa eräässä linnakkeessa. Länsimaat ovat satoja vuosia sotineet keskenään ja jos hyökkäystä ei ole tullut, on pantu alulle sisällissota. Samahan koskee Suomea, sotia ei pyritä välttämään vaan jatkamaan. Sotimisesta pieni eliitti saa mielihyvää ja rikastuu. Kaiken maksavat tavalliset kansalaiset tekemällä töitä eliitin hyväksi ja osa menettää elämänsä. Historia taitaa jatkua edelleen. Massiivisen idioottinen demokratia ei ole koskaan ollut kansanvaltaa.

jepjepjep123

Kuten jotkut jo mainitsi historiaa voidaan kirjoittaa uudelleen. Vielä läheisempi meille on Ruåtsalaisten 1800-luvulta jollei jo aikaisemmin aloitettu suomalaisen historian häivyttäminen vanhoista suomen kuningaskunnista ja kvenlandista gloorioimaan suomalaisten asuttamaan skandinaviaan saapuneita germaanisia väkivaltakansoja. Mm maanviljelyksen leviäminen läntisen skandinavian alueelle on tullut suomen suunnalta tuhannen vuoden viipeellä. Suomen alueelta on löytynyt kuparikirveiden tuotantoa jonka tuotteita levinnyt pohjoiseurooppaan ja myös järvimalmirn säännönmukaista hyödyntämistä lukuisine pienine masuuneineen – eli mistäköhän ne heettiläiset olivat rauta-aseensa alunperin hankkineetkaan…?

naivityttö

Saahan sen tehdyn ihan helposti tekekmättömäksi, saahan? Koska haluan.

Taavi

Useinhan noissa TV-sarjoissa ja elokuvissa käy loppujen lopuksi huonosti, kun on ollut mahdollista mennä menneisyyttä sorkkimaan. Jos kaikki mahdolliset menneisyydet ja tulevaisuudet ovat jo valmiiksi olemassa, niin varmaan ne, jotka pystyvät ennustamaan jollain tavalla tulevaisuutta, pystyvät katsomaan osittain sinne kaikkeen mahdolliseen tapahtumaan. Siinäkin on se, että kun kaikki mahdolliset tapahtumat on jo olemassa, niin minkä niistä sitten valitsee ja se ennustuskaan ei mene tavallaan pieleen, mutta ei osu kohdalleen.

Dan Wesson

Asiaa on kyllä tutkittu, ja se siltä näyttää että luonnossa on mekanismi, joka estää tehokkaasti paradoksien syntymisen. Samasta syystä valonnopeuden ylittäminen ei ole mahdollista. Se loisi myös paradokseja, ja kääntäisi syy-seuraus suhteen nurinpäin. Maailmankaikkeudessa ei ole universaalia aikaa, vaan se on enemmän tai vähemmän paikallista. Miljoonan valovuoden päässä oleva galaksi on myös miljoonan vuoden päässä. Mustien aukkojen sisällä paradokseja voi ehkä esiintyä, mutta niiden näkeminen on tehokkaasti sekin estynyt. Jos menneisyyttä voi jotenkin sorkkia, niin juuri tuo multiuniversumi voi tehdä sen tavallaan ”lailliseksi”, mutta se menee teikusti metafysiikan puolelle.

Taavi Attenporo

Mikäli tulevaisuus voisi edes osittain vaikuttaa menneisyyteen, niin evoluutiossa tapahtuisi mitä uskomattomampia korjausliikkeitä joiden seurauksena saattaisi kehittyä esimerkiksi nyrkkeileviä jättijäniksiä (kenguru…)

Last edited 1 vuosi sitten by Taavi Attenporo
h44

Mistä tiedät ettei niin tapahdu jo koko ajan? Kehittyi oudon heiveröinen, lähes kalju tappaja-apina joka suunnittelee herättävävänsä henkiin dinosaurukset.

Huru-ukko

En nt osaa sanoa oikein juuta enkä jaata nohin henki- ym. maailman juttuihin. Itselläni on joitakin kokemuksia elämästä, mihin ne kuulunevatkaan.
Kaveriporukalla oltiin ruolla vierailla mailla ja hieman eksyksissä. Karttakiin siinä katseltiin vaan ei tultu hulla hurskaammaksi. Minä siinä katselin ympärilleni ja sitä maisemaa sanoin porukalle: että nt lähdetään toati tieä/katua tonne ja sit käännytään siitä ja siitä kulmasta niin sa hakemamme paikka on siinä jo näkösällä. Niin tehtiin aj se oli kuten sanoin. Kaverit että mistä sä tiesit? En minä tiennyt, ekaa kertaa täällä olen kuin tekin, se vain tuli jostain Olisiko sitten oööut sieltä jostain entisestä elämästä?
Näitä tämmöisiä on sattunut täällä elämän varsiteillä joskus muulloinkin, aivan ”vieraassa” paikassa. Paikassa jossa en ole nykyisen elämäni aikana todistetusti ollut tai käynyt.

Tare

Sitä tikulla silmään,joka vanhoja muistelee.

Aydın Diş Hekimi

Ata Tohumculuk 25 Adet Tohum Badem Salatalık Köy Salatalığı Tohumu Yerli Tohum Bol Verimli. Kendi sebze ve meyvesini yetiştirmek isteyenler için kullanılan tohum son derece önemlidir. Tohum, koruyucu bir dış kaplama içine alınmış bir embriyonik bitkidir. Tohum oluşumu, açık tohumlular ve kapalı tohumlular bitkileri dahil olmak üzereTürkiye’ nin tercihi ödüllü marka Tohumevi. Sertifikalı, tohum, çiçek soğanı, fide, fidan ve saksılı çiçek çeşitlerinde online alışveriş https://cngdental.com.tr/