Ylen päivän rasismi-uutinen otti taas mukavasti kierroksia. Tällä kertaa rasismin alttarille uhrattiin lääkärit ja sairaanhoitajat, jotka monikulttuurisuusmaskotin mukaan rasisteeraavat aivan päntöimenään ulkomaalaisia.
Kolumnissa, jonka on kirjoittanut muuan Amani Al-Mehsen, kerrotaan, että terveydenhuoltoala on kammottavassa kriisissä. Nimittäin lääkärihoitajien rasismi on lisääntynyt aivan valtavasti. Lääkärit syyttelevät ulkomaalaisia valehtelusta, yhteiskunnan varoilla elämisestä ja sairauksien liioittelusta. Potilaiden kipuja vähätellään, jos nämä osoittautuvat ulkomaalaisiksi ja oletetaan, että siinä ulkomaalainen vain dramatisoi sairauksiaan.
Eikä siinä vielä kaikki, tämä kaikki rasisteeraus tehdään muiden potilaiden kuullen.
Al-Mehsen jyrähtääkin vakavasti:
– Olemme kaikki ihonväristä riippumatta oikeutettuja samaan kohteluun. Näyttää silti siltä, että ruskeat ja vähemmistöön kuuluvat ihmiset eivät saa samanlaista hoitoa tai tukea kuin valtaväestöön kuuluvat.
Näin se rasismi se vaan valtoimenaan velloo kaduilla, sairaaloissa ja vaikka missä. Ihan alkaa itkettämään.
Psykoosit tulille
Suomessa vaikuttaa nousevan vastaavanlainen valtamedian toimittajien joukkopsykoosi, jollaista Ruotsissa elettiin n. 10-14 vuotta sitten. Kutsun tätä aikaa Ruotsin median joukkopsykoosin aikakaudeksi. Tuolloin valtamediat kirjoittelivat aivan käsittämättömiä juttuja vaikkapa juuri lääkäreistä, jotka rasismin sokaisemina repivät pillukarvatkin ulkomaalaisten naisten jalkojen välistä, kun nämä kehtasivat tulla gynekologin vastaanotolle.
Olen ollut havaitsevinani, että Suomessa viimeisen vuoden aikana tämä sama psykoosi on syntyvaiheessa myös Suomessa. Toki tällaista on ollut ennenkin, muistakaamme vain Balkanin maanteillä taivaltavat akavalaiset ja kultamunat, mutta perussuomalaisten hallituspaikan myötä toimittelijoiden aivot ovat vinoutuneet entisestään. Ihan kuin he kirjaimellisesti kävelisivät pää vinossa.
Mutta eipä siinä mitään. Moni varmaan jo arvasi etukäteenkin, että Amani Al-Mehsen ei ole mikään uusi nouseva tähti, vaan ollut aina silloin tällöin medioissa todistamassa rasismia. Hän on oikea rasismin kokemusasiantuntija ja onkin Suomen Pakolaisavun aktiivi. Myös sosiaalidemokraattien jäsenenä on mahdollisuus päästä silloin tällöin isoihin uutisiin kertomaan rasismista.

En voi käyttää hillittyä kieltä, sen voin sanoa, että Pohjanmaan sairaaloissa haluttaisiin eroon matuasiakkaista ja myös matuhoitajista.
Jos perusteesi on niiden hoitajien ammattitaidottomuus ja asiakkaiden huono käytös tai niiden liiallinen määrä, ei kyse ole rasismista.
Mutta suvakki on rasisti, sillä hänen mielestään matuhoitajat ja -asiakkaat ovat hyviä. Hän perustelee näkemyksensä etnisyyden ja ihonvärin perusteella. Oikean värinen on aina oikeassa.
Yhteiskuntarauhaa näwerretään joka mahdottomasta kulmasta.
Ryssä ja ahmed nauravat leukansa sijoiltaan kun eurooppaan lähetetyt täsmäohjukset osuvat kohteisiinsa.
Äänestäjien vastaisku on jo alkanut (ainakin Trump sekä joku Saksan tuleva fyyrer)
Ja ajatelkaa: Pistävät värilliset jonottamaan vuoroaan vaikka sitä ennen ei ole kuin valkoisia !!
Viitsisitkö mainita paikan missä näin on muka toimittu? Mä olen kuullut monia huhuja tasa-arvosta, mutta jokainen kuulemani juoru on osoittautunut valheeksi. Tekeekö näitä väitteitä joku paskakasa ”työkseen”? Käy Kampin Kelan toimipisteessä, niin tunnet ja tiedät sen jälkeen sinulle osoitetun paarian. Se voi vituttaa aikansa, mutta kyllä siihen kuulemma tottuu? Mä en alennu ko. käyttäytymiseen, mutta en mä asioita voi antaa rasistisesti tapahtua, varsinkin jos ne kohdistuu itseeni. Kampissa on as.palvelussa sellainen lyhyttukkainen neekerilesbo duunissa, että jos olet valkoinen kantis ja viel mies, niin neuvon kiertämään kaukaa. Sellainen n. 30-35v. jätkännäköinen miesvihaaja, rasismia täynnä, mut näyttelee sivistynyttä ihmistä. Hirveä tapaus jolta et taatusti apua/neuvoa saa, jos täytät yhdenkin ihmistyypin ehdon luettelemastani listastani. Miten helvetissä tollanen voi olla töissä Kelassa?
”Aaa, mina sairas, minä paasta HETI puhuma laakari! Sina sanoa odota, mina sanoa rasismi!”
Amani välttyisi kaltoinkohtelulta, sorrosta ja syrjinnästä lähtemällä pakolaiseksi johonkin muslimimaahan. Mikä häntä täällä pidättelee.
Kärsii poloinen kroonisesta sossurahakuumeesta.
Mutta mutta lääkärithän ovat sitten aivan oikeassa.
Suomen julkisessa terveydenhuollossa KAIKKI, ihonväriin katsomatta, saavat paskaa kohtelua.
Ei sitä voi edes kohteluksi kutsua. Se on jotain aikaan sopivaa psyykkistä kiusaa, jota käytetään sit joskus sadistisissa tapauksissa vastalääkkeenä johonkin ihmisen mielen murtamisseerumiin. Takuuvarmasti sieltä saa pahanmielen, oli diaknoosi tai tauti mikä tahansa.
Mutta suomessahan maksetaan matuneekereille veronmaksajien piikkiin sairaanhoitopalvelut yksityisessä kalliissa Mehiläisessä. Ei saa jonotuttaa kunnallisissa kunniakansalaisia, hyi semmoisia rasisteja jotka niin haluaa.
Unohti arabineekeri sitten mainita että nämä rasistilääkärit ovat arabeja ja neekereitä. Aika jännää että muslimiloisia jotka valehtelevat, elävät yhteiskunnan varoilla sekä liioittelevat sairauksiaan nyt syytetään valehtelusta, yhteiskunnan varoilla elämisestä ja sairauksien liioittelusta. Kummallista miten ihmisiä kohdellaan käyttäytymisiensä mukaisesti. Sehän tässä oli arabineekerin pointti: Joo mee valehdellaan, joo me eletään yhteiskunnan varoilla, joo me liioittelemme sairauksista mutta te ette SAA reagoida siihen mitenkään vaan teidän TÄYTYY teeskennellä että me EMME valehtele emmekä elä yhteiskunnan varoilla emmekä liioittele sairauksista. Jos te ette näin teeskentele, olette RASISTEJA!!!!!!!!! ME OLEMME TEITÄ PAREMPIA JA ME VAADIMME ETTÄ TE KOHTELETTE MEITÄ PAREMPINA!!!!!!!!!!
Kuole, saatanan mölyapina. Kuole.
Mahtaa ne tehdä tilii? Siitä tuskin mainitaan mitään totuudenmukaista. Vittu, mä en antaisi Suomessa yhdenkään arabi-/neekerilääkärin koskea itseeni, jos olisi kyseessä joku vaativa sairaus tai tarvittava ja varma rokotus/lääkitys. Esim. Polio/insuliini.
ylen antoa, siipi murjaanien tuki keppi oy & sossudemoni , kyllä
siinä on menny molemmat päät aivan kuralle..stemppiä..
Oikeasti he noudattavat kotimaansa kullttuuria. Jonoista pääsee ohi kiilaamalla, uhkailulla, (suhteillakin ja rahalla siellä) äärimmäisellä röyhkeydellä ja metelöinnillä jos ei käytökseen puututa.
Tuollainen tunnevaltainen käytös on monessa kulttuurissa normaalia
Muutaman kerran tullut huomattua, että jonottaminen on ananastukille jostain syystä valtava ongelma. Eikö vain ole kärsivällisyyttä vai käykö se jotenkin ”kunnian” päälle jos jollain on aikaisempi vuoronumero? Keharilla meni huutamiseksi virkailijan kanssa, kun käsketään ottaa vuoronumero, mutta kehitysmaalainen mutisee jotain ”ihan nopeasti vaan”, sitten kun uhataan vartijoilla niin alkaa haistattelu/huorittelu ja lähdetään ovet paukkuen.
Mitä näihin rasistisiin lääkäreihin tulee, niin itsehän en enää mene julkiselle puolelle jos siellä on ulkomaalainen lääkäri. Viimeisellä kerralla oli joku kaalimaan tai ukrainan slaavi, joka ei puhunut sanaakaan suomea, mutta silti elkeet ja olemus olivat kuin jollain nobelpalkitulla tiedemiehellä, joka nyt armosta kuuntelee kuolevaisen ongelmia. Lähti vielä huoneesta sanomatta mitään.
yle ja hs muistuttaa meitä ja vain meitä valkoisia ns. rasismistamme ja todella usein.
Yrittävät syyllistää meitä oman kulttuurimme säilyttämisestä ja samalla kehottavat tulijoita säilyttämään omansa! Sekopäistä.
Ihan sekopäistä, mutta ei kolahda se ajatus meikäläiseen, ja mieleen painetaan nuo saatanan YLE-noidat.
Joudun käymään pari kertaa kuussa labrassa. En kyllä, saatana, mene vahingossakaan sellaiseen labraan, jossa on paskanvärisiä ”hoitureita”. Muutakin olis, mutta hillitty kielenkäyttöni – niin no olkoon.
Mahtaa Kuukerin Nelliä viistottaa runsaasti tammikuussa..jos/kun tavan kansalainenkin pääsee yksityiselle näyttämään kärähtänyttä kikkeliään..jos on käyty kyntämässä wieraassa wakosessa ..ja kuulepas tätä..koko lysti 28e kertamaksulla.
Kunniakansalainen joutuu odotushuoneeseen walkonaaman horttanaisen ja virtasen kanssa..
Poissa on loistonpäivät kun sai patsastella varakkaan yläluokan kanssa pehmoisella soffalla.
Tulee taatusti rähinä jos niin tapahtuu että yksityiselle puolelle menen varatun ajan puitteissa ja sankkerineekeri änkeää jollain etuoikeudella edelle…
Toisaalta,sen vähän minä olen tarvinnut hautausmaan alihankkijoiden palveluksia,haen ne edelleenkin julkiselta puolelta,hyvää on ollut palvelu,melleviä on puheltu puolin jos toisinkin,reidestäkin sai puristaa verikokeessa kun sanoin että pelottaa ihan hirrrweesti.
Eräällä yksityisellä aika lääkärille varataan netissä. Nimi ja kuva näkyvät. Voi valita mieleisensä lääkärin. Odotustilassa sitten odotetaan ja lääkäri kutsuu nimellä. Ei siis voi tietää onko joku huippuosaaja kiilannut eteen.
Täytyy taas kerran todeta, että joku kampanja on taas menossa toimittelijoilla. Luetaan joukkoon naisjärjestöt yms. Sellaista yleistämistä kantiksia erityisesti miehiä/poikia kohtaan, että voihan sipuli. Tarkoitan päivän uutista, miten 15 – 35 miehet hyväksyvät naisen turpaan vedon. Syynä konservatiivisuus. Juu. Mikähän siinä uutisessa taas unohtui? Voihan porkkana että ketuttaa taas. Ja tuohon maahanmuuttajien jne kokemaan rasismiin, niin olisivat kiitollisia mitä saavat. Jälleen kerran. Sitäpaitsi onko kunnallisella nykyään edes suomalaisia lääkäreitä? Muutama vuosi sitten tuli käytyä. Niin huono suomi/englanti, ettei siitä mitään tullut. Ja palveluseteli sekä yksityiselle. Ja on muuten naurettavaa, että kun muslimi ulisee nyt tästä, niin kehutaan, että Hyvin sanottu! Kuten ylen kommentti osiossa oli luettavissa.
Yle on niin sairas media, että alta pois. Ylipäätään tällaisen jutun tekeminen, missä sosiaali- ja terveysala leimataan rasistien temmellyskentäksi on tosi karmivaa. Tämä vaikuttaa sairaanhoitajien ja lääkärien työssä jaksamiseen ja työviihtyvyyteen. Myös työssä käymisen mielekkyys ja työmotivaatio kärsivät. Lääkärit tekevät niska limassa töitä sairaiden eteen ja YLE maalittaa nämä silti rasisteiksi.
Jep. Mitäpä ne eivät tekisi, maalittamisessa, ideologian tähden. Oli ammatti ryhmä mikä tahansa. Kaikki on rasismia. Kyllä sekin tulee, että kun nuori kesätyöläinen hyllyttää kaupassa esim pilluvaippoja, niin niitä eivät saa enää koskea muut kuin naiset/transu. Ettei tule ennakkoluuloja. Ja kassalla pitää olla neekeri. Ja vartijan pitää olla neekeri.
”Amani Al-mehsen kannattaa vihreitä arvoja ja on kiinnostunut politiikasta, muttei ole puoluepoliittisesti vielä sitoutunut” Seuraava nasima ja yhteistä näille on että kun päästään politiikkaan aletaan sättimään suomalaista elämäntapaa ja haukutaan joka käänteessä suomalaisia koska ovat niin rasistisia ja natseja. Ruokkivaa kättä on kiva purra ja kostaa kun koulussakin joku haukkui mutiaiseksi ja siitä jäi elinikäiset tarumat.
En ihmettele, että jotkut lääkärit suhtautuvat epäillen ”tuhannen ja yhden yön tarinoihin”. Omat lääkärikäynnit eivät pätevöitä lausumaan mitään toisten ihmisten kokemuksista.
”…Näyttää silti siltä, että ruskeat ja vähemmistöön kuuluvat ihmiset eivät saa samanlaista hoitoa tai tukea kuin valtaväestöön kuuluvat…”
Kulmilla joilla liikun, näyttää siltä että tämä pottunokka on vähemmistönä terkassa, kaupassa, kaduilla ja kujilla…
Miksi tämä mies on Suomessa? Tie parempaan maahan on aina auki, siitä vaan ja mielellään mahdollisimman pian!
USA:ssa valkoisten lääkärien hoidossa olleista vastasyntyneistä mustista vauvoista suurempi osuus kuoli kuin mustien lääkärien hoidossa olleista. Rasismia epäiltiin.
”The Data Hinted at Racism Among White Doctors. Then Scholars Looked Again”www amren com/news/2024/11/the-data-hinted-at-racism-among-white-doctors-then-scholars-looked-again/
Kun tutkittiin dataa, huomattiin, että valkoiset lääkärit saivat useammin hoitaakseen alipainoisina syntyneitä ja mustien hoitoon annettiin terveitä vauvoja. Vaativat hoidettavat menivät siis valkoisille. Miksiköhän?