101 thoughts on “Hyvät joulut PT–median lukijoille!”

  1. Itse kun en ole jouluhenkilöoletettu, pahoitin niin mieleni hyvän joulun toivotuksesta. 😉 Ei maar, tämä on hyvä palsta purkaa geneeristä vitutusta asioiden tilasta. Kiitos siitä, ja hyvää joulua sinnekin.

  2. Hyvät joulut myös Paavolle.
    Mekin vietetään Vaimon kanssa joulua kahdestaan. Junnut perheineen asuu sen verran kaukana ettei sinne tule lähdettyä.
    Videopuhelulla tulee jossain vaiheessa oltua yhteydessä. Lapsenlapsia 5 niin pitää olla akku täysi ennen puhelua kun jokaisella mukulalla on hirveästi asiaa.
    Vaimo ollut töissä niin meikän kontolle on jäänyt safkojen laitto ja mukavahan niitä on laitella. Näin evp:nä kun tuota aikaa on.
    Nyt pitää vielä sulattaa mädit ja leikata eilen graavatut siiat ja lohet.

  3. ”Sillä lapsi on syntynyt meille, poika on annettu meille. Hän kantaa valtaa harteillaan, Hänen nimensä on Ihmeellinen Neuvontuoja, Väkevä Jumala, Iankaikkinen Isä, Rauhan Ruhtinas. Suuri on Hänen valtansa, ja rauha loputon Daavidin valtaistuimella ja Hänen valtakunnassaan. Oikeus ja vanhurskaus on sen perustus ja tuki nyt ja aina.” Jesaja 9:5-6.
    Siunattua joulua ***. Jeesus on Herra.

    1. jo silloin syyllistyttiin sukupuolen olettamiseen. Lasta ei kuunneltu. Entä jos jeesus tunsikin olevansa tyttö?

      1. No joopa. Mut Vatikaanista tuli viime yönä hieno jouluyön messu. En ole katolinen, mutta oli kyllä koskettava. Ensi jouluna uudelleen, tuli niin jouluinen mieli. Ei ollut mikään ”taas on punanutulla nuttu nurin ja tontut strippaa jossain”-meininki.. Tuli joulu. Ju nou.

      1. Mulla on lasissa Lagavulin 16 vuotiasta, ei jäitä tietenkään.

      2. Yritin koettaa Bowmorea (kallista). Liian tiukkaa.

      3. Ostin avomiehelle joululahjaksi pullon maailman vanhimman viskipanimon tuotetta. Tämähän on tietysti Bushmill. Ei ollut halpa leka ei, mutta hän on käyttäytynyt siinä määrin siivosti että katson hänen ansainneen tällä kertaa laatua)).

        Sinänsä jännä juttu tuo viskin kanssa. Munkit toivat sen Mesopotamiasta Eurooppaan. Eli voinee kai reilusti sanoa, että arabien edeltäjät keksivät viskin. Millaista se sitten tuolloin on ollut, paha sanoa mutta idea oli kuitenkin kypsyttäminen puuastioissa josta maku saatiin. Munkit alkoivat valmistaa sitä tammitynnyreissä ja pian huomattiin siitä saatavan ainutlaatuisen aromin. Ikävä kyllä, itse en juurikaan ole viskin ystävä. Mieluummin sitten vaikka konjakki. Kaikkein mieluiten georgialainen mineraalivesi.

      4. Bushmills on hieno valinta, irlantilaista sen olla pitää. Lidlin Nobelandereita menee tänään ja Hong Tongia kiihdytykseen. Parhaiten selviäisi huomisesta avaruuskekseillä, mutta niitähän ei täällä lestaperällä ole sallittua nauttia.

        Kiitokset PT-medialle kuluneesta vuodesta.

      5. Mikä on paras irkku viski? Itse jämähtänyt kavereihin jack & daniels. Skottia on kokeiltu jne.

      6. Jaakkotaneli on ok, mutta tunnustan, tunnustuksellisesti, sekoite skottilainen riittää-

      7. Kaikki irkkuwiskit päihittää kaikki muut merkit ja laadut,koska..puuttuu tunkkainen sawuisuus.
        Tämä siis silloin kun halutaan naatiskella,juopottelutarkoitukseen on sopivampiakin tuotteita,kuten oman juovan ajan suosikki,Kunnanjohtaja,koskenkorvaa 6cl wissyvettä jäitä ja pikku tiraus sitruunaa…kylkeen voi ottaa toisen suosikin,Neekerijatsin Renkutusta.2cl Negrita rommia 2cl Jallua+1jää annostellaan aina yksi kumpaakin,tumma pohjalle ja hittaammin Kunnanjohtajaa palan painikkeeksi.

      8. yhteispotrettiin livahti kaffemukikin muttamutta…

      9. Vähän triviaa. Tiedätkö miksi Jack & Daniel’s pullo muutettiin aikanaan litteäksi? Kun valmistajan pojat aikanaan peri isänsä yrityksen 1800-luvun loppupuolella, he tekivät paljon suuria muutoksia, muun muassa pullot muutettiin litteiksi jotta niitä mahtuisi sen ajan kantokoreihin enemmän kuin pyöreitä pulloja. Kaikkea sitä oppii kun katsoo panttilainaamosarjaa ’Gold & Silver’ ))

      10. Tämän päivän perspektiivistä kyllä, mutta tuo oli 150 vuotta sitten.

        Vähän lisää triviaa: millaisessa pakkauksessa juomat, mukaan luettuna hiilihapotetut säilyy parhaiten?

        Riippuu sisällöstä. Viinit säilyy parhaiten lasipulloissa, toiseksi parhaiten kartonkipakkauksissa. Olut säilyy parhaiten alumiinitölkissä, mutta ei lasipullokaan kauas jää taakse. Muovipulloon olutta ei voi laittaa myytäväksi, se säilyy huonosti ja pullon saumojen pitäisi olla erityisvahvistetut.

        Virvoitusjuomat ja kivennäisvedet säilyvät parhaiten alumiinitölkeissä säilyttäen hiilihappopitoisuuden sekä aromit eikä ne mene piloille läheskään niin nopeasti kuin lasi – ja etenkin muovipulloissa jossa ne säilyy vain muutamia kuukausia. Muovipullo säilyvyyden kannalta on myrkkyä juomille joissa on jokin aromi tai maku sekä hiilihappoa.
        En tiedä millaisia muovipullot olivat Suomessa ennen vanhaan, mutta nykyiset heppoiset pullot ei kykene estämään hidasta hiilihappopakoa.
        Siksi kaupat myy joskus tosi halvalla 12 tai 24 pullon virvoitusjuomapakkauksia ja usein ne ovat muovipullopakkauksia. Jos sattuu tarjous kohdalle, kannattaa tsekata viimeinen päivämäärä. Jos sitä on jäljellä kuukausi niin kandee lipittää juomat parin kuukauden sisään.

        Kaikkea nippelitietoa siitä jäikin päähän kun työskenteli eri kaupoissa ja marketeissa.
        Pitäskö kirjoittaa omaelämänkerta ”Marinin Jalanjäljillä”…?

      11. yli 26v viinaa myyneenä,oli kierto melkoisen nopeaa,tukkuliikkeestä tiskille ja parissa päivässä tynnyrit ja vetarit ammotti tyhjyyttään jollei uutta haettu..
        Viinan säilyvyys pulloissa ja kaapeissa oli myöskin aika nopeaa,ainakin perusviinoissa,tahti alkoi hidastumaan 2000 taitteessa talouden laahatessa ja parhaiden juoppojen poistuttua takawasemmalle..
        Ainoat pilaantuneet juomat olivat sellaisia kummajaisoluita ja siidereitä joita asiakkaat jättivät malliksi,merkkejä en muista muitakuin Lindasiideri Punikkiolut ja Leningradcowboys kalja..kun olivat yli 20vuotta seisoneet katon rajassa hyllyssä,siivosin ne koppaan ja meinasin viedä palautukseen..kone ei perhana ottanut täysiä pulloja,joten menin ulos tyhjentämään niitä kaupan sokkelin juureen…olivat semmosta mustaa terwaa ettei meinanneet ulostautua enää ollenkaan,säilyvyydenraja mennee siinä 2viikkoa-20v välisenä ajanjaksona.
        Wanhoina aikona meni parfait amouria wanhoille herttaisille ämmille puteli viikossa,uudempien aikojen tytöt eivät enää perustaneet niinkään Sinisistä enkeleistä…joten se on ainoa wahvempi juoma joka jäi kaappiin niin pitkäksi aikaa että hento sininen väri linttaantui putelin pohjaan ikiajoiksi.
        Tulivat uudet ajat ja uudet tuotteet..sinistä enkeliä paremmin meni kaupaksi esim. Mulukkupillijuoma..

        BT1

      12. No nyt kun aatonvietto saatiin viimein päätökseen pari tuntia sitten (kello on nyt kaksi yöllä) ja avomiehen kommenteista päätellen oli kuulemma parasta viskiä mitä hän on maistanut. Sieti ollakin putelin hintaan nähden!

        Mulle ihan hepreaa ’Hong Tong ja Nobelander’. Ja mitä ihmettä ovat avaruuskeksit?

        Konjakin mainitsin siksi koska sitä sietää sen pari – kolme senttilitraa maistella. Meikähän ei ole viinamäen tyttöjä, vaan hyvin harvoin otan sen yhden annoksen ja sillä siisti. Humalassa oleminen ei vain sovellu meikäläiselle, alkaa vain väsyttää, paha olo ja taidan olla parempaa seuraa selvinpäin.

        Georgialaisen mineraaliveden mainitsin ihan syystä sillä se on jotain aivan ainutlaatuista. Maku miellyttävän pehmeää, mineraalit ja suolot pystyy maistamaan. Sitä saa täältä parista hyvästä ravintolasta. Mikseivät myy tätä kaupoissa? Borjomi ja joku toinen jonka nimi ei just nyt tule mieleen. Puolen litran paksu lasipullo jossa kierrekorkki metallia.

        Edit: Kylläpäs vaan muuten myydään kaupoissa! Suomestakin saa Liiteristä, ainakin heidän sivujen mukaan, mutta on kuulemma ’ kausituote’, ei jatkuvasti saatavilla.
        Jos käytte Liiterissä, niin olkaa tarkkana. Kannattaa yksi pullo ostaa kokeeksi. Olen juonut pullovettä ympäri maailman lukemattomia eri merkkejä mutta näin hyvää ei ole tullut vastaan. Sopii hyvin ruoan kanssa, etenkin hyvän pihvin. Ja varmaan krapulajanoon maistuu kun kehon elektrolyyttitasapaino on päin persittä.

      13. Entisenä spurguna tuota on pakko arvostaa, Bushmills on hieno lahja. Irlantilaiset viskit ovat parhautta. Tosin sama känni niistä tulee kuin muistakin =)

      14. Mut jos sillai vaan maistellaan aromeita? No joo, Itse en näistä viskeistä ja konjakeista sen kummemmin välitä vaikka sen konjamiinin kommentissani mainitsinkin.

        Meillä oli täällä joulunvietossa viisi henkilöä, tai oikeastaan kuusi kun naapurin leskirouva piipahti myös jouluaterialla. Pöydässä oli viskiä, sangriaa, punaviiniä, kivennäisvettä ja suomalaista kotikaljaa jonka tykötarpeet äiti toi Suomesta tullessaan, niitä vakuumipakattuja liisteripusseja.

      15. Minäkin käytin konjakkia tänä jouluna. Laitoin sitä lihan suolausnesteeseen antamaan vähän makua muiden mausteiden ohessa.

        En sitä sitten muuhun käytäkään juuri nyt. Jos tekee täytekakun ja haluaa kostuttaa sitä pienellä määrällä kahvia, voi siihen lisätä tilkan konjakkia ja tulee hyvä aromi.

      16. Konjakki kastike. Maistettu on muutaman kerran. Hyvää on. Liekitytkö? En tiedä onko sillä mitään väliä, mutta kokit väittää että vaikuttaa makuun. Siis jos liekittää.

      17. Mä en oikein tuosta konjakista välitä. Ainoa joka putoaa on Larsenin XO.
        Tuossakin sellanen tarina, että aikoinaan MEgroup lennätti Kosovoon noita pulloja ja hinta siellä oli 25 euroa leka, litran pulloja. Ostin kaksi, jotkut ostivat joululahjoiksi jopa 20.
        Me lennettiin silloin Istanbulin kautta Suomeen ja ei niitä kiinnostanut pätkääkään jos joku toi matkalaukussa 20 litraa viinaa.
        KFOR:n lätkä antoi vähän kuin koskemattomuuden jopa turkin puolella.
        No joo. Olihan Turkki merkattu operaatioaleeksi.
        Ei siellä tarvinnut edes passia näyttää.
        KFOR:n henkkari avasi kaikki ovet.

      18. Kuulostaa tosi hyvältä! Itsekin olen joskus käyttänyt konjakkia kastikkeeseen mutta useimmiten taidan lorauttaa punaviiniä. Punaviinikastike sopii mainiosti useampien pihvien kanssa ja tietysti sen pastan kanssa, tosin en vaaleaa pastaa syö juuri ollenkaan ellei sitä saa ihan tuoreena, mutta sopii se myös esim pinaattipastan kanssa tai vaikka porkkanaversioon. Yhtä kaikki, hyvää kastiketta tulee molemmista – punkusta ja konjamiinista.

        Tiesitkö muuten, että Kuubassa ne savustaa ruokaa tupakan lehdillä? Kyllä vain, suoraan pellosta kerättynä niissä ei ole vielä niitä myrkkyjä jotka tupakkateollisuus niihin myöhemmin tunkee. Esim kuubalainen kansallisruoka nimeltään ”La Ropa Vieja” ( grillattua porsaanlihaa, perunoita, kasviksia, jättikatkarapuja jne) on yksi lukemattomista ruokalajeista joka voidaan savustaa tuoreilla tupakanlehdillä.
        Aidossa kuubalaisessa sikarissa ei ole nikotiinia lainkaan. Päteekö tämä muihinkin sikareihin, en tiedä.

      19. Tein aikoinaan Espanjassa papukeittoa, vähän kuin hernekeitto, jossa nesteenä oli punaviini. Sellaista tölkkiviiniä, jotta lompakko ei sairastuisi ja jotta punaviinien arvostajat eivät saisi kohtauksia. Oli ihan hyvää omastakin mielestä.

        Tuo tupakkatieto olikin minulle uutta ja mielenkiintoista.

      20. No ei ainakaan lompakon päälle käynyt. Viimeksi kun papuja ostin, taisi maksaa 0.40c vai 0.50c /tölkki. HyperDino ketjusta tuli tuttuun tapaan haettua joka on huomattavan paljon halvempi kuin Spar. Tietty Heinzin pavut maksaa enemmän.

        Briteillähän on näihin Heinz-papuihin se niiden ikioma obsessio. On väitetty, että joka toisen britin matkalaukusta löytyy Heinzin papuja.

        Kai niissä pavuissa on jotain sellaista mikä soveltuu siihen sumuisen saaren ilmastoon? Ne kaataa niitä ranskalaistenkin päälle…hyi hlvtti.

      21. Englantilainen keittiö on tosiaan maailmankuulu.

        Käydessäni taannoin Londonistanissa jäi mieleeni ravitsemusliikkeen neon-mainoskyltti: ”PROPER FOOD! FISH AND CHIPS!”

      22. Aika paha. Ja ovathan britit ihan hulluina curry ruokiin. Itsehän inhoon tuota fish and chips moskaa. Paksuja rasvassa keitettyjä ranskalaisia ja pakastettua kampelaa. Ainakin muistelisin, että se kala on nimenomaan kampelaa.

      23. Tein raaoista pavuista, mutta papuja nekin. Vai jotain papuja kastikkeessa ranskalaisten päälle. Ei ole helppo uskoa, mutta jospa britti sitten kuitenkin voi niin tehdä.

      24. Bushmill on hyvä valinta mutta jos miehesi tykkää tervaisista viskeistä niin Talisker Dark Storm.
        Ei saa Suomessa kuin erikoistilauksesta.
        Aivan hemmetin hyvä viski jos siis tykkää savuisesa ja tervaisuudesta.
        Kun tultiin Balilta niin löysin sitä Dohan lentokentältä.
        Ei halvin mutta aika harvinainen. Litra maksoi Dohassa 78 euroa.
        Eli ei oikein mitään.

      25. Vähän googlailin ja näkyy vielä olevan myynnissä Talisker Dark Storm viskiä täällä paikallisen import export viinakaupan nettisivustolla, tosin varoituksella ”quedan pocos en almacenamiento”, eli varastossa muutama jäljellä. Hintaa näkyy olevan 124.90€/puteli. Onko tuo nyt sitten halpaa vai edullista, en tiedä. Mutta sen tiedän, että viskin harrastajat on valmiita maksamaan isojakin summia tietyistä merkeistä ja laaduista.

        Muuten, onko Suomessa valmistettu koskaan viskiä, ja jos on niin millaista se on/oli?

        Sikäli kuin itse mitään tajuan viskin valmistamisesta niin sen aromin määrittää se kuinka pitkään sitä kypsytetään siellä tammitynnyrissä sekä myös sen tynnyripuun laatu. Myös säilytyslämpötilan on oltava juuri oikea…ja mitä kaikkea muuta siihen liittyykin. Melkoista ”laboratoriomeininkiä”.

      26. Onhan Suomessa alko ”valmistanut” viskiä. Nimeltään se oli 88.
        Käytännössä se oli kuin jotain tynnyrin virutusvettä.Ainakin maku oli sellainen..

      27. Ai ai, natsiviskiä….88 = heil Hitler. Verrattain yleinen tatuointi Yhdysvaltain Aryan Brotherhood jengin jäsenten keskuudessa.

        Herätys Kallion pummit! Miksette ole jo wokettaneet tätä viskiä? Sehän on hävyttömän rasistinen persuviski.

        Takaisin asiaan. Omista tutkimuksista sain kaivettua sellaisen tuotemerkin esiin kuin ”Lion Blend”. Muistaako arvon herroista kukaan tällaista merkkiä? Lukemani mukaan valmistus loppui joskus 90-luvulla.

      28. Lion Blend ja Leijona wiski kuten myös 88olivat tynnyriwiskejä jotka tuotiin kolonneissa Suomeen ja maustettiin hieman jollain toisella tynnyrinpesuvedellä ja pullotettiin täällä härmässä,varhaiseen kakara aikaan ei ALKOissa ollut wiskejä kuin mainittu kolme leijonaa Highland queen, vat 69 ja jokin muu,ei enää muista,valikoima oli melkoisen suppea,kampin alkosta ukk kadun päästä sai laajemmalla valikoimalla ja muistaaksen rovaniemen alkossa oli laaja valikoima tuotteita,ei kuitenkaan maakunnissa.

        Jos tien varresta löytyi tyhjä eksootinen wiskyputeli..tyhjänä,saattoi olla varma että astia oli ostettu satamasta salakuljetustavarana.

      29. Ok. Tosi mielenkiintoista. Kiitos infosta.

        Vaan eipä ne niitä viskejä valmistanut eikä osannut valmistaa monessa muussakaan Euroopan maassa. Tuskin esim Norjassa on mitään sen kummempia viskejä tehty?

        Kai se on niin jalo juoma, että parempi jättää sen valmistus niille jotka sen homman hallitsee.

      30. Uutinen kyllä ainakin minulle..
        En koskaan urani aikoina kuullut että Englantilaiset tekis wiskejä..tiesin että varmaan joka maassa on wiskiteollisuutta mutta merkeistä pääsin selville vasta googlen kautta..

        Koulunöösinä opein kyllä sen että Jaappani oli,mailman toiseksi suurin wiskimanufacturer,tiedonmurusen jälkeen kului puoli vuosistaa ennekuin ALKOissa oli Jaappanin wiskiä hyllyssä..

        Kalliita tisleitä on toki maailmassa..kalleimpia wiskejä näin lossimatkalla turku/tukholma laivan handelissa..kallein lekkeri ois bungannu yli 2300e…en ostanut kuin RonJeremy rommia muutaman putelin asiakkaille tuliaisiksi ja pari putelia mustaa Rellua..päivämäärä kirjoitettiin silloin 13.1 2014.

        Tuttavallisesti Teidän,Pahani Julmunen

      31. On valmistettu ja valmistetaan Teerenpelin tislaamossa. On ihan laadukasta kamaa. https://viskikonttori.com/tag/teerenpeli/ Suomesssa tehdään myös erinomaista giniä Kyrön toimesta. Testasin kerran ja laitoin sitä tavallisen lonkeron sekaan 2-3cl, (ns talon lonkero), ja maku muuttui huomattavasti paremmaksi. Siis jos ginin mausta tykkää.

      32. Tämä on kai uustuotantoa? Tosin kysyinkin, että onko valmistettu vai valmistetaanko edelleen. Loistavaa, kuvailemasi perusteella kuulostaa laatutuotteelta.

        Itse pidän lonkerosta kunhan ei tarvitse juoda mitään puolen litran tuoppia/tölkkiä, mutta jos tarjolla olisi lantrattua lonkeroa kaupan hyllyltä vahvuus tyyliin pari-kolme prosentista niin voisin kokeilla ihan piruuttaan tipauttaa sinne muutaman pisaran tuota suomalaista giniä. Tänks mielenkiintoisesta infopläjäyksestä!

      33. Ja kallista. Mutta saamani palautteen mukaan joka pisaran arvoista.

        Itse en ole maistanut mutta joku kerta otan avon jemmasta sen pullon esille, kaadan ruokalusikallisen ja maistan selvittääkseni mikä siinä viskissä nyt oikein etenkin miehiä kiehtoo. Jospa löydän eräänlaisen salaisuuksien Graalin maljan ja saan yhteyden miehisyyden salaisimpiin sopukoihin…hehe!

      34. 😵Ruokalusikallisen, niin paljon. Tietysti voit tarjota miehellesi pari sormenleveyttä ja samalla kastaa oman pikkusormen sekä makustella siitä. 😉 Vakavasti. Kaadat vaikka parin pikkusormen leveyden verran itsellesi jotta voit makustella, miehesi kyllä varmaan jeesaa tarvittaessa, eli ottaa loput. Vanha viisaus ”se on makuasia sanoi Mopsi kun muniaan nuoli”sopii tähänkin Muista, ei vettä eikä jäitä!

      35. Kunhan vitsailin tuossa ylempänä))

        Ja toki tiedän ettei viskiin pidä sotkea mitään lantrinkia – ei vettä, jäätä eikä mitään Coca-Colaa. Jotkuthan tilaa viskin kokiksella ja jäillä! Lienee kai alan harrastajille jonkin asteinen pyhäänhäväistys.

      36. Sehän riippuu siitä viskistä;
        edesmennyt Kasikasi-viski olisi saattanut olla kelvollista juurikin juomasekoituksien tehoaineena, eikä sitä olisi muunlaisena markkinoidakaan lie pitänyt.

      37. Hyvä, arvelin että tiedät. Älä anna miehen nautiskella kaikkea. 🙂
        Skoteilla on hyviä single maltteja.
        Jokainenhan saa tietysti sekoittaa paukkunsa kuten haluaa, ei kuulu muille.
        Katselin laivan tax free viskien hintoja ja osui yksi joka on 40v ja maksaa n 2500€. Sitä nautiskellaan tosiaan sormea kastamalla ja korkki heti kiinni ettei haihdu. 😰

      38. Sawuista skottilaista muutenkin kannattaa pitää korkki wisusti kiinni…ettei ala palovaroitin huutamaan.

      39. Hyvää joulua Sinulle Mari, ynnä perheellesi sekä Teille kaikille muillekin!

        Hyvää joulua myös blogi-isännälle ja kiitokset kuluneesta vuodesta sekä tarjoamastanne vertaistuesta ja terapiasta!

        *
        Eikö olekin, muuten, mielenkiintoinen yhteensattuma, että irlantilaisen munkin, Pyhän Columban kerrotaan tuoneen tislaustaidon Irlannista Skotlantiin ja tämä samainen P. Columba kuuluu kirjoittaneen muistiin ensimmäiset näköhavainnot Loch Nessin tunnistamattomasta vesipedosta?

        *
        Mitä uisge beathaan tulee, niin paljon on juomia jaloja, mutta henkilökohtaisesti olen mieltynyt erityisesti eräisiin irlantilaisiin tuotoksiin. Jos turpeensavu miellyttää Teitä, niin voisin suositella tutustumista Connemaraan – sekä juomana että maakuntana!

        https://www.alko.fi/tuotteet/132877/Connemara-Peated-12-Year-Old-Single-Malt/

        ( Tämän verran mainontaa sallittaneen? )

        *
        Jos taas mielitte kokeilla kalan, erityisesti siian mutta myös lohen viskimarinointia / -graavausta, niin voisin suositella tähän tarkoitukseen kokeiltavaksi naapurivaltakunnan tuotetta, Laphroaighia.

        *
        Irlannissa valmistetaan, ohimennen mainiten, myös turvesuitsuketta niille Hibernian pojille ja tyttärille, joiden kohtalona on ollut johdattua muille maille vierahille. Palavan turpeen tuoksu lievittää kuulemma koti-ikävää.

        *
        Suosittelen myös tutustumista Irlannin historiaan. Se on, ikävä kyllä, aivan hirvittävän samanlainen oman Isänmaamme historian kanssa!

        Erin Go Bragh!

      40. Connemara oli/on sawuisimmasta päästä wiskejä..niin sawuista että kun pullon avasi,alkoi palovaroitin piippaamaan katossa.
        Poikkeuksellinen irkkuwiski,koska vamistetaan skottiwiskien tavalla..siitä tuo sawuisuus/turpeen haju.

      41. Oikein hyvää joulua myös sinulle!

        Kiitos mielenkiintoisista postauksista, niissä on aina paljon yksityiskohtaista infoa.
        Itsekin panin aikanaan merkille, että Suomen ja Irlannin historiassa on niin paljon yhtäläisyyksiä, että ne tavallaan kietoo meidät yhteen vaikka etäisyyttä maiden välillä onkin jonkin verran, mutta siitä huolimatta tai ehkä juuri siksi…
        Molemmilla naapureissa kaksi alistaja, molemmat kokivat nälänhädän suurin piirtein samoihin aikoihin…löytyyhän näitä. Toisaalta Viikingit 900-luvulla ja vielä 1000-luvun alussa kiusasivat tasapuolisesti Irlantia sekä Englantia. Tästä muistona kummassakin maassa sellaisia paikkakunnan nimiä jotka muistuttavat näistä ajoista, (esim Whitby).

        Skotlannissa viski kirjoitetaan ’whisky’ ilman e-kirjainta kun taas kaikkialla muualla lisätään e-kirjain mukaan. Tämän varmaan alan harrastajat tiesivät muutenkin.

      42. Olen tavis. Sekoiteviski riittää: hieman savua ja laatua…

  4. Hyvää meneillään olevaa juhlaa P.T.Kankaalle, Ihastuttavalle Saralle ja kaikille asianosaisille.
    Viettäköön itse kukin tätä juhlaa parhaaksi katsomallaan tavalla ja katsokoon, ettei se vahingoita itseä saati kanssaihmisiä.

  5. Hyvää joulua Paavolle & toimituksen väelle sekä kaikille suvaitsemattomille lukijoille ja kommentoijille! Suvakeille toivotan rikastuttavaa joulua!

    1. Tuli kommentistasi mieleen eräs runonpätkä jota olen pallotellut päässäni parin viime viikon ajan. En julkista koko runoa, vain yhden rivin siitä ja se menee näin ”tänä jouluna Joulupukki ei pysähdy Kalliossa”. Tämä viittaa tietenkin siihen, että Kalliossa on oltu tuhmia, vihervasemmisto ei osaa käyttäytyä. Siksi näin.

      Niin, ja hyvää joulua myös kanssarasisti SF:lle.

      Kenties ensi vuonna lisäämme kierroksia ja rasisteeraamme kahta kauheammin…

      1. Kyllä. Suvaitsevaisuus lähtee kuin kuuluisa pieru saharaan, mutta rasismi jää.

      2. ”Etsimääsi elämää et koskaan löydä—-”Pompeijin Herkulaneumin, Knossoksen tekstit pysäyttävät aina vanhan arkeologin sielun jos kohta sydämenkin….

      3. Punikkikommuuni kallio on maailmaa luodessa jäänyt Jumalan perseen warjoon,siinä syy..jos oikeutta olis maailmassa,lanattaisiin kallio tasaseksi ja asfaltoitaisiin ilmaiseksi 24h pysäköintialueeksi…sama kohtalo Suomen Kongolle/Ahvenanmaalle…tasaseksi vaan ja asfaltti päälle.

      4. Oletko rasisti vai roturealisti?
        Olen tossa fundeerannut että olen ennemmin roturealisti.
        Mutta islamista olen ainoastaan sitä mieltä että on syöpä.

  6. Kiitos samoin. Hyvää joulua kaikille tasapuolisesti. Rauhallisesti otetaan ja nautiskellaan.

  7. Hyvää Joulua ja menestystä median kehittäjänä. Kommenttiosio on vaikea, koska meitä on monenlaisia. Toivotaan siinäkin enemmän ohjeitten noudattajia.

  8. Erinomaisen hyvää joulua kaikille Pt-Median lukijoille sekä tietysti sinne toimitukseen Paavolle sekä Saralle.

    Hyvää joulua myös kaikille kanssakirjoittelijoille. On ollut taas melkoinen vuosi… josko ensi vuonna näyttäisi vähän paremmalta? No joo, katsotaan nyt…
    On ollut kuitenkin tosi kivaa jakaa ajatuksia muiden kommentoijien kanssa vaikka kaikki eivät mielipiteiden suhteen aina mene yksiin, mutta niin ei ole tarkoituskaan. Mitä siitäkin tulisi jos me kaikki olisimme yhtä ja samaa mieltä kaikesta, ei yhtään mitään.

    Itse vietän joulun perinteiseen tapaan ensimmäistä kertaa elämässäni oman perheen parissa mutta meillä on myös vieraita Suomesta – nimittäin äitini joka tuli tänne jo aiemmin joulukuussa ja isäni saapui muutama päivä sitten sekä yksi lähisukulaiseni.
    Myös yksi parhaista ystävistäni Suomesta on meidän jouluvieraana.

    Meitä on siis aikamoinen lössi kasassa ja ketään näistä ihmisistä en ole nähnyt vuoteen joten voitte kuvitella kuinka onnellinen olen, piti ihan kyynel tirauttaa…

    Joulupöydän antimista nyt ei jaksa tehdä listaa, mutta Espanjassa syödään myös kalkkunaa. Minä en siitä oikein jaksa välittää, kunnon porsaanliha tai kinkku eikä mikään ilmakuivattu rohjake, vaan kunnon suomalaistyyliin paistettu kinkku.
    Siitä se lähtee! Kalkkuna on liian kuivaa vaikka kuinka paistaisit sen oikein ja muutenkin mautonta. Että näin.

    Vielä kerran: lämmintä joulua kaikille lukijoille! Syökää hyvin ja nauttikaa siitä kun kaikki hetkeksi pysähtyy ja voi ottaa rennosti muutaman päivän stressaamatta turhia.
    Feliz Navidad a todos mis compañeros racistas!

    1. Hyvää joulua sinnekkin. Meillä pöydässä toissapäivänä paistamaani kinkkua, itse pyydettyä siikaa ja lohta. Mäti ja smetanasilli kuuluu myös pöytään. Eka kerran eläissäni leivoin myös joulunäkkäriä. Ihan hyvää siitä tuli.
      Vanhasta mosurista paljastuu pikkuhiljaa pullantuoksuinen papparainen, heh.

      1. Nyt on tasan parikymmentä vuotta aikaa eräästä tapahtumasta missä jokunen heebo menetti henkensä.
        En näistä ole ennen jutellut enkä kirjoitellut.
        Meni pari vuotta niin Suomen rajalla saatiin kostoporukka kiinni. Maalina oli kaikki noiden henegenlähtöön liittyvät ja sukulaiset.
        Joku täällä Suomessa sai noista pyrkimyksistä latvaposauksen ja holasi itsensä alkulähteille.
        Sitä väkivaltaista klaania ei enää ole.
        Olen kuullut, että siellä liiskattiin jopa klaaniin kuuluvat torakat.
        Ihme sakkia😀

      2. Uskaltaako tai kehtaako kysyä mistä tapahtumasta on kyse?

        Ei tartte mitään kertoa jos siltä tuntuu…ajattelin vaan kun kommentit laitoit.

        Että tota noinaa, no meikä on vaan niin utelias…

    2. Kiitos sinulle ja perheellesi samoin. Rauhallista Joulua.

    3. Jos olisimme kaikesta yhtä mieltä olisimme pahimman laatuisia suvakkeja.
      Onneksi osaamme olla myös eri mieltä asiosita, mutta emme useinkaan vedä hernepeltoa nenään siitä huolimatta.
      Oikein hyvää ja rauhaisaa joulun aikaa ja ja taikaa kaikille lukijoille kommentoijille ja myös niille ”maan hiljaisille” jotka vaan katseella seuraa:)) Ja siellä marin kotikulmillakin on lehtien mukaan saatu valkea joulu. Meillä se on musta-valkea, osittain
      Tukka hulmuten kohti uusia pettymyksiä:)))

      1. Jep. Yritän sinnitellä. Ja kommentoida kukkia ja sympatiaa. Sekä piparin tuoksua. Tai no myönnetään. Sitä tuoksua ei nyt ole tiedossa.

      2. Hienosti ja kuvailevasti sanottu..(hernepelto) lienee ylimitoitettu. Vitsi.

    4. Söin rasistisesti kinkkua, Skottilaista päälle. Hyvää joulua.

      1. Oikein teit ja söit. Rauhallista joulupäivää.

  9. Juu, pitää yrittää malttaa tuon alkomahoolin kanssa, ettei lähde lapasesta ja ”perhe ns, hankeen”!

  10. Hyvvee Joulluu ! eniten ikuselle oppositiolle.
    ojan perkuulta kuus mökkiin ja paketit alle ,-
    se tuop lapsen teko harrastus monnii iloloita
    joulluun ja elloonnii.
    pt-media ,ihmistä varten, syömmestä asti laitan
    kiitosta asiaan vaikuttaneille.

  11. Hyvää joulua myös. Ruokalistalla tänään erittäin haramia sikaa ja alkoholia.

  12. Hillittyä ja solvaamatonta Joulurauhaa Paavolle ja PT-median lukijoille sekä kommentoijille.

  13. Joulurauhaaa katseltiin vaimon kanssa (paikalla, tietysti !) Oli siellä tietysti muitakin, noin pikkukaupungin verran väkeä. Mutta kai te näitte meidät telkussa…:-))) Nyt nautiskelen Jamesonia ja 7,5-volttista Sandelsia. Kyllä se siitä lähtee. Mutta kun vaan vois olla (pahasti)päihtymättä, niin huomenna mentäs sovittamaan syntejä (omia ja muiden!) tuonne tuomiokirkkoon. Vointia ja voimia kaikille ja kiitos kuluttamastanne /-mme vuodesta.Päivä jatkuu !

    1. Me kaikki katsottiin Turku julistaa joulurauhan – lähetyksen suorana kun tuli sopivasti klo 10 meidän aikaa. Kyllä me joku tyyppi oltiin näkevinään siellä yleisön joukossa…hik!))

      Ei vaan totta puhuen, tykkäsin katsoa sitä jo siksikin koska Turku on minusta tosi kaunis kaupunki vanhoine kortteleineen. Jos siellä ei olisi matuja niin älytön määrä, niin muuttaisin joko Turkuun tai aivan kaupungin välittömään läheisyyteen. Ikävä kyllä, pilasivat senkin upean ja historiallisen kaupungin kehari-matukeskityksellä.

      Mutta! Hyvää joulua sinne Turkuun.

      1. Mää ihastun turkkusse uudestas ja uudestas ain kesäsi,mää laita mun pärrän parkkii aurajoe ranta tunniks ja kierrän koko kanalin ranna ja poikkeen joka ravintelipaati kannel joko vaan kattelees tai ottaas mukillise kaffet,Turku o hianoi paika kesäsi,talvisi yht synkkä ko kontiase pesä.
        Kuvas vaihteeks kahdel pyäräl.

      2. Huamen tartte taas poiket turu kaut ,etnises pääkaupunkis,matkal nykysse etnisse pääkaupunkki,siis helsinkki,taik vantaasse..siis huamen,jos Jumala sua eikä purot kuuma kive munt nuppii.

      3. Enpäs ole käynytkään siellä muuten kuin kesällä. Talvella en kertaakaan.

        Ja tottahan se on, kesällä upea kaupunki etenkin kun kävelee tuota Aurajoen penkkaa yhteen suuntaan ja sitten takaisin vastarannan puolelta, välillä kahville tai jätskille pysähtyen. Olisiko sittenkin kannattanut jättää sinne ne raitiovaunut joiden kiskot revittiin jo aikoja sitten? Minusta ne toisivat keskustaan ihan omanlaistansa eloa jos vain vaunut olisi pidetty hyvässä kunnossa eikä ostettu mitään modernia ratikkamallia tilalle. No sama se, mennyttä mikä mennyttä.

        Turussa olisi kiva taas käydä. Kiinnostaisi se Vankilamuseo.

      4. Meen sielläkin..siis museossa.. käymään,kunhan ehdin,kahdesta syystä…ekaks, on hienoo kerrankin mennä kun saa lähteä pois kun itse haluaa..
        Toiseks,jos vielä on toiminnassa kakola brewery panimo,käyn sanomassa mäskääjämestareille et minä oon tehnyt tässäkin paikassa kiljua ennen teitä.

        A.D 2020

  14. Terveisiä kaikille islamofobiasta nauttiville rasistinatsifasisteille! Toivotaan että ensi vuonna vastajoukkue saisi edes vähän turpaan. LIHAA, MUUKALAISVIHAA, HETEROSEKSIÄ JA POLTTOMOOTTOREITA KAIKILLE!

    1. Hyvää Joulua kaikille Joulun viettäjille.

      1. ”Saksan terroristi vihasi islamia niin paljon, että teki terrori-iskun kristittyjä joulun viettäjiä vastaan”

      2. Jouluvisa ,onko kuvassa: A, lumiukko. B, Lahtelainen. C,mielenosoittaja. D, joku muu.

      3. Ajan hermolla oleva neekereitä vihaava neekeri.

  15. Olipas taas jätkiltä hyvä veto tuo ”raskasta joulua” muutaman esiintyjän tunnen mutta on noi muutkin hyviä.
    Kiva olisi osata soittaa jotain tai muutoin olla tuolla saralla lahjakas. Lahjat on mennyt muihin juttuihin, valitettavasti.
    Ja ennen kuin kukaan ehtiii kysyä menikö lahjat oikein niin vastaan.
    Olen elossa.

  16. Kiitos palaneesta Joulupukista, jonka joku toimitti ovelleni. Kompostitarkastajia odotellessa menee vappuun saakka ihan kivasti.

  17. hyvää joulua ja kiitos et oot jaksanu pitöää sivuja yllä

  18. Joulumuistoja menneiltä vuosilta,ajankohtaisia silti..

Comments are closed.