Tukholman alueella useita pommi-iskuja kuluvan viikon aikana


Johanneshovin pommi-iskun jälkiä. Rappu remonttikunnossa.
Tukholman alueella on ollut kuluvan viikon aikana useita pommi-iskua. Vaikuttaa, että uusruotsalaisten sotatoimet ovat taas lähteneet käyntiin.

Lauantaina aamuyöstä räjäytettiin Tukholman Johanneshovissa isonpuoleinen pommi. Kello puoli viiden aikaan rappukäytävään viety pommi räjäytti paineaallosta useiden huoneistojen ovet sisälle ja kymmenien asuntojen ikkunat rikkoontuivat.

Pieniä henkilövahinkoja mm. rikkoontuneista ikkunoista ja kaksi vietiin sairaalaan. Monet ihmiset olivat nukkumassa kun ikkunat yhtäkkiä kilahtivat sisälle. Kerrostalon rappuun tuli suuria rakenteellisia vaurioita.

Paikallinen asukas kertoo PT–medialle:

– Asun lähistöllä, en samassa talossa, mutta silti heräsin kuin seinään, kun kuului valtava posahdus ja sen jälkeen ikkunat helisivät, eivät kuitenkaan menneet rikki, ja kattolamppu heilui kuin maanjäristyksessä

Videolla jälkiä miltä aamulla näytti auringon noustua.

Muita räjähdyksiä

Samana yönä tuntia aikaisemmin puoli neljän aikaan räjäytettiin Tukholman eteläpuolella Huddingessa paritalon etuovi taivaan tuuliin. Kyseessä on siis ei lentävä matto, vaan lentävä ovi. Kukaan ei loukkaantunut.

Niin ikään edelleen lauantaina aamulla kello 8-9.00 aikaan saatiin useita ilmoituksia Årstassa voimakkaasta räjähdyksestä, mutta tästä ei ole tämän tarkempaa tietoa. Poliisin mukaan se ei ole löytänyt räjähdyspaikkaa, mutta jossain vihannestukun ympäristössä kuitenkin.

Keskiviikkona iltatuimaan Tukholman eteläpuolella Botkyrkassa räjäytettiin kerrostalon alaovi ja eteisaula saatiin remonttikuntoon. Tapahtumapaikka on Albyn maahanmuuttajaghetto.

Keskiviikkoyönä räjäytettiin Tukholman pohjoispuolella Sigtunassa rivitalohuoneiston ulko-ovi. Lisäksi naapurustojen ikkuna pölähtivät sirpaleiksi. Tietävätkö onnea, sitä ei vielä tiedetä, vaikka laulussa niin luvataan.

Maanantai oli Botkyrkassa tuima päivä. Kerrostalon ala-aulaan heitettiin käsikranaatti ja siitä seurasi: itkua, hammastenkiristystä ja allahu akbaaria. Kymmeniä rikkoontuneita ikkunoita. Ala-aula remonttikunttoon.

Yhdestäkään tapauksesta ei ole ainakaan toistaiseksi kiinniottoja.

Seurataan taas tilannetta.


10 thoughts on “Tukholman alueella useita pommi-iskuja kuluvan viikon aikana”

  1. Niinpä.
    Jos kerran Moskovian kiusanteko kaapeleita katkomalla on III maailmansota, silloin ählämien ja afrikankädellisten pommikeppostelukin on Islamilaisen Kalifaatin sota Ruotsin Kuningaskuntaa vastaan.

    1. ”Kädellinen”, aivan loistava termi. Vesinokkaeläin saattaa olla muniva nisäkäs, vaan ei paatuneinkaan suvakki vertaa neekeriä elukkaan. Näin ollen ei neekeriä voi solvata esim satiaiseksi, koska rotuja ei ole olemassa.

      En itsekään tiedä mitä tuli sössöteltyä, vain suvaitsevainen voi ymmärtää.

  2. Helsingissä on tällänen immigration consultant service joka palvelee maahanmuuttajia.

  3. Nostan hattua (noin kuvaannollisesti) ruotsalaista joustavaa suvaitsevuutta kohtaan. Pitkä pinna. Minä ainakin olen vihainen ruotsalaisille, kun ovat päästäneet tilanteen täysveriseen hulluuteen asti jo aikapäiviä sitten. Sillä on ollut vaikutus Suomeenkin. Ei ole olo turvallinen, kun naapuri on pomminvarma maa kaikkine painajaisineen. Ruotsin voisi siirtää jonnekin etelämantereen läheisyyteen.

    1. Yhteinen kieli Ruotsin kanssa vyörytti sekin jumalattomasti haittavaikutusta jos jotain hyötyäkin tänne puolelle.
      Nyt on hieman hiljennyt Tukholman kellon kumina kun on siirrytty kuulostelemaan, Amerikan ja Brysselin ääntä.

  4. Wihannes Jorolaisen ryytimaa taitaa olla kukonnokittavina palasina pitkin/poikin swealandijaa?

  5. Ruotsalaisten kannattaisi ruveta teippaamaan ikkunansa. Kun joskus väistämättä pommi räjähtää lähistöllä, niin teippaus vähentäisi sirpaleiden leviämistä.

    Räjähdyksen jälkeen ikkunasta tulee kylmää ilmaan. Kunnon svedu tekee hyvissä ajoin ikkunoidensa mittoihin sopivat peitelevyt. Niitä voi säilyttää asunnon seinillä. Levyt voisi naamioida tauluiksi,

    Kun sitten posahtaa, Håkan tallustaa tarkastamaan vahingot ja peittelee ennalta tehdyillä levyillä lasinsa menettäneet ikkunat. Sen jälkeen voikin keittää kahvit ja ryhtyä soittelemaan korjaajille.

    1. Jos pokat jää ehjiksi, voi niiden varaan kietaista puutarha- tai rakennusmuovia. Kaikki pokat (yleensä 2) kun muovittaa kahta puolta, saa vähintään kolme eristettyä ilmatilaa ulko- ja sisäilman väliin. Vielä jää vähän valonläpäisyäkin. Jos on kolme kehystä, tulee vielä parempi tulos. Muovien kanssa pelaaminen on nopeaa ja kevyttäkin. Teippiä tai niittausta tarvitaan.

      Vinkki on ilmainen käytettäväksi myös tuota pikaa turvattomaksi muuttuneessa/muuttuvassa Suomistaniassa.

  6. Ruotsin Liberaalien (L) integraatiopoliittinen äänitorvi Mats Persson:
    ”Puolet Ruotsin somaleista ei tee työtä. Olemme pitäneet liikaa huolta heistä. Heille on kerrottu mitä avustuksia he voivat saada mutta ei ole kysytty miten he voisivat hyödyttää yhteiskuntaa. Ei ole kerrottu että täällä joutuu elättämään itse itsensä. Tämä on ollut erittäin tuhoisaa.”

    Jaha, nyt on valo syttynyt 30-40 vuoden jälkeen! Tähän mennessä ei ole asiasta saanut puhua sakkojen ja jopa vankilan uhalla. Biljoona kruunua mennyt vähintään hukkaan.

  7. Onko suvaitsevainen-tärähtäneistö pohtinut jos ja vaikka, kuuluisan Ilmavan riisin valmistus aiheuttaa reaktion, joka on herkkä possahtamaan? Palaminen-han ja räjähtely-hän vaativat prosessiin happea, josta voi päätellä liiallisen ilman sitoutumisen keitokseen, aiheuttavan voimallisen ”kukkumis”-reaktion. Se, että porstuat paukkuu eikä köökki, mutkistaa tutkintaa, koska harvoimpa rappukäytävis on ”Apeita verhoja”, jotka aiheuttaisiva reaktioita. Jospa vastaus onkin ”Känädän” sijasta ”Syyrialainen sohva”?

Comments are closed.