
Kuusi nuorukaista oli hieman ns. viihteellä. Oli vedetty viina, pillereitä ja suurin piirtein kaikkea mahdollista, joka ns. pärähtää. Jossain vaiheessa iski ajatus, että olisipa mukava pärtsäillä kylillä autolla. Ongelma olikin juuri siinä; kaikki persaukisia rahattomia sippiukkoja eikä kellään ei autoa. Rahaa autoon vielä vähemmän ja puolella porukasta kortitkin kuivumassa. Ei siis kovin hyvät lähtökohdat keskiviikkoiltaiseen pimppikseen. Siinä pahimmat pillurallihalut häipyy, paitsi tällä porukalla. Sieltä kumpusi idea.
Idea ei sinänsä ole mitenkään uusi ja sitä käytettiinkin erityisesti 1990-luvulla. Homma etenee seuraavasti: otetaan joku keskisuuri autoliike. Yömyöhällä tietenkin. Vedetään rappuralli liikkeen näyteikkunasta sisälle ja kas – autoliikkeillä on tapana pitää ajokkiensa avaimia jossain hallin nosto-oven vieressä sijaitsevassa avainlaatikossa ja yhtä usein avaimet ovat ihan paikallaan autoissa. Kuten tässäkin tapauksessa autojen avaimet löytyivät nopeammin kuin heti.
Homma jatkuu siten, että otetaan ns. tienraivausauto. Tämä on operaation onnistumisen kannalta tärkeää. Tässä tapauksessa se oli uuden karhea Porsche Cayman. Hurjapäisin otti sen verran vauhtia, mitä hallissa pystyi ja paukautti Porschella hallin nosto-oven läpi. Sen jälkeen vielä piti avata tietä teollisuustontin porttiaidan läpi. Mutta ei huolta, kyllä yksi Porsche aina aidan läpi saadaan ja niin saatiinkin.
Näin tie oli auki – taivasta myöten. Sisällä porukka jakaantui kolmeen ryhmään. Yksi ryhmä otti alleen BMW 535i:n, toinen BMW 550D:n ja kolmas Mercedes Benz C63:n. Ei siis ihan mitä tahansa tonnin tötteröitä. Onni vielä, että jokaisessa autossa tankit täynnä bensaa.
Ensimmäinen ikävä vastoinkäyminen tuli koirankusettajan muodossa, joka oli lähtenyt ulkoiluttamaan koiraansa Tuusulan Sulan teollisuusalueelle yöhämärissä. Hän näki puuhat ja soitti poliisille. Tosin nuorukaiset ehtivät jo pitkälle ennen kuin ensimmäinen partio oli paikalla.
Nuorukaisethan eivät olleet mitenkään kovin tyhmiä, vaan voisi ehkä puhua melko tyhmästä toiminnasta. Nimittäin nykypäivänä jokaisessa poliisiautossa on ns. lukulaite, joka lukee kaikkien ympäristössä olevien autojen rekisterikilpiä. Lukulaite seuloo liikenteestä katsastamattomat, verovelkaiset tai vakuuttamattomat autot. Jos tien päällä sattuu lukulaitteen silmään vieläpä varastettu auto, niin laite huutaa hoosiannaa kuin entisen miehen Ladan pyöränlaakeri. Jos puhutaan selkokielellä, niin oikeasti on aivan saatanan tyhmää ajella varastetulla autolla sen omilla kilvillä. Kiinni jääminen on vain ajan kysymys.
Ja niin kävi, että 535 Bemari ajeli poliisia vastaan jossain päin Vantaata. Autot pöllittiin siis myöhään keskiviikkoiltana ja ensimmäinen oli kiinni poliisin lukulaitteessa ja torstaina aamupäivällä. Lyhyen takaa-ajon jälkeen auto saatiin pysäytettyä ja revohka putkaan.
Samalla poliisisedät kyselivät, että missä toinen Bemari ja Mersu. Pikkuhampit kun ovat sellaisia, että kun poliisi tarjoaa tupakan ja kahvin, niin alkaa ns. laulaminen. Ja niin kävi. Lopulta poliisi kävi poimimassa kuusi henkilö putkaan ja loputkin autot olivat poliisin hallussa torstai-iltaan mennessä. Porukalle erilaisia syytteitä ainakin törkeistä varkauksista, vahingonteoista, rattijuopumuksista, liikenteen vaarantamisista ja sen sellaisista.
Ei loppujen lopuksi mitenkään kovin vakava keissi. Riippuen tyypistä, tuomio on kuukausi pari ehdotonta, sillä satavarmasti kukaan ei ole ensikertalainen. Mutta jotain huvittavaa tässäkin tapauksessa on. Nimittäin tämä vähäpätöinen humalaisten toilailu muuttuu vankilan kongeilla suuren maailman tyyliseksi tarinaksi elokuvatyyliin ”Puhallettu 60 sekunnissa”. Jos joku muistaa Nicolas Cagen tahdittaman elokuvan luksusautoja varastelevasta liigasta. Ja oli sentään Bemareita eikä mitään Toyotia.
Joo, ne on kyllä nuo kyttien lukulaitteet pirunmoinen haaste ja riesa autoa tarvitsevalle !
Onneksi on magneettikyltit. Laitoin just petturi orvon Ladan numeron. Näil mennään.
Näyttääkö lukulaite auton merkin, vuosimallin ja omistajan tai haltijan tietoja mukaanlukien ajo-oikeustilanteen.
Näyttää ajo-oikeudet ja esim. jos haltijalla on haku päällä.
Hälyttääkö, jos auton omistajan tai haltijan perheenjäsenellä on haku päällä tai jos perheenjäsen on hiljattain menettänyt ajo-oikeuden?
Kyllä, kaikki nuo ovat saatavilla, mutta ensiksi laite antaa vain hälytyksen jos ko. ajoneuvolla, sen omistajalla tai haltijalla on ns. hakuja.
Jos laite ei hälytä, niin poliisi ei todennäköisimmin kiinnitä huomiota siihen että Mersussa on Ladan kilvet. Jos laite hälyttää, niin poliisi todennäköisesti katsoo tietokantaa tarkemmin.
Olen vokissa!
joooh..99 pros syyllisistä eivät ole ensikertalaisia, nekin jotka täten todetaaan sellaisiksi, eivät vain ole viellä ennen jääneet kiinni
nih.. eihän mikään ole rikos , ennen kuin on jääny kiinni
kaikki on laillista, jos ei jää kiiinni
onko suomes viel joku wokettamaton taho, joka voisi tarkastaa vaiks kärkipoliitikkojen ”vakuutuskuoret” sun muut?
vihtu mä vihaan jotain esim suomen syöjää Lautakasaa-uuniperunaa…tohon puupäähän vois ekaksi kohdistaa tarkastuksen
tanhnaa tai Örkkiin..ei edes tarvite tarkastusa lol
jos mä olisin Lautakasa, eli täysin seksiviehättövyyttä oleva hujoppi puupaa.. olisin ampunu itteni.. noh..onneks.. en ole niin hujoppi ja mulla on tiettyä karismaa tai ainakin ulkonäköä, toisin kuin Uuuniperunalla
jos ette muuten usko, pistän yhen karaokevideoni hwg
wish you weee here 4
Ilmari Käihkö: Suomen on pidettävä huolta omasta turvallisuudestaan – ”Natokaan ei koskaan saa olla ainoa tuki ja turva” | Politiikka | Yle
Tuo tyyppi pilasi julkikuvansa, kun hän pari vuotta sitten nillitti Suomen armeijan varusmiesten tupakielen sovinistisuudesta.
Liekö kenties ollut aikoinaan itse inttikiusattu ?
Aleksanteri-instituutin ryssäosastoa
Työeläkeyhtiö Varman POLIITINEN AKENDA
Katso youtubesta
1 -Monimuotoisuuden ja inkluusion edistäminen työpaikalla
2 -Sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen aseman edistämiseksi työelämässä –
Sanoista tekoihin videossa sanotaan suomennettuna
meillä on DDR kyyläys mittareita miten tämä ÄÄRI Woketus edistyy
KATSO PAAVO TÄMÄ SEKOPÄINEN WOKE VIDEO JA TEE SIITÄ JUTTU PLEASE
https://www.youtube.com/watch?v=TNyw-eh5uKM
tallentessa esiintyy Katri Viippola, johtaja, HR, viestintä ja vastuullisuus, Varma.
Katri Viippola, 46, (MA, EMBA) aloitti viime vuoden kesäkuussa
Suomalaisen työn liiton toimitusjohtajana. Hän siirtyi tehtävään työeläkeyhtiö Varmasta,
SUKUPUOLI-NEUTRAALIT VESSAT
NIMIKEET TURVALLINEN TILA PRIDE
**SIIS Työeläkeyhtiö Varman AKENDA On Näiden asioiden **EDISTÄMINEN*
*
ÄÄRIMMÄINEN RADIKAALI POLIITINEN WOKE TOIMINTA
Suomen veronmaksajien rahoilla
woke pride vasuri sekopää radikaali liberaali naisen agenda
leviää kuin perunarutto suomalaille työpaikoille
Katri Viippola,2025 Suomalaisen työn liiton toimitusjohtajana. Hän siirtyi tehtävään työeläkeyhtiö Varmasta,
Amerikan oligarkit: Teknojätit ryntäävät Trumpin hoviin
Ei helvetti kun miettii ketkä toimivat liberaali vasemmiston oligarkeina
Esim tämä *köyhä elitisti* Työeläkeyhtiö Varma *
Varma on Suomen suurimpia yksityisiä sijoittajia. Se sijoittaa *eläkemaksuina keräämänsä* varat nykyisiä ja tulevia eläkkeitä varten
Varma on yksi Suomen suurimmista kiinteistösijoittajista
Vuonna 2020 Varma oli liikevaihdolla mitattuna Suomen 12. suurin yritys. Vuonna 2023 Varma maksoi eläkkeitä bruttomääräisesti 7,1 miljardia euroa 350 500 henkilölle ja teki 24 825 uutta eläkepäätöstä. Vakuutusmaksutulo oli 6,5 miljardia euroa ja vuoden lopussa Varmassa oli vakuutettuna 607 535 henkilöä.
PS
https://fi.wikipedia.org/wiki/Varma
Vuonna 2019 Varma voitti Suomen parhaat vastuullisuusraportit
-kilpailussa Ilmastonmuutos-sarjan
Paras tapa estää vastaavien törkeiden rikosten tapahtuma olisi siis kieltää elokuvat, joissa varatetaan kalliita autoja ja kalliiden autojen maahantuonti Suomeen.
Myös vanha elokuva treads, kannattaa katsoa ja kuunnella taustalla kuuluvat radiotiedotteet. Ei tosin ole kovin nopea tempoinen, mutta räjähdyksiä on. K-18. Ei heikko hermoisille, eikä ydinaseiden kannattajille soveltuva.
https://archive.org/details/1984-threads-remastered
Eräs vanha mies joskus maiditsi, että tuo on brutaalein elokuva ikinä ja pitäisi näyttää kaikille yläasteella oleville, mitä lie tarkoitti.
*n-kirjain deen sijaan
Elokuvaa ei kannata katsoa, koska sen jälkeen et voi elää vaaleanpunaisen kuplan sisällä.
Krapulassa katsominen on ehdottomasti kielletty, koska liskojenyöstä tulee pahin ikinä.
Tuttu elokuva viimeiseltä hyvältä vuosikymmeneltä kasarilta, suomeksi ”Kun maailma loppuu”.
Katsoin sen televisioesityksen ja ajattelin, että kun tuo tapahtuu, ei ole syytä yrittää suojautua.
No ei tapahtunut eikä tapahdu.
”Jos puhutaan selkokielellä, niin oikeasti on aivan saatanan tyhmää ajella varastetulla autolla sen omilla kilvillä.”
Pitää siis olla kilvet, jotka eivät huudata lukulaitetta. Ehkä turvallisin valinta on ulkomaiset kilvet maasta, jonka tiedostoihin lukulaite ei ole yhteydessä.
Takavuosina oli telkkarisketsi jossa parkki-pate pongasi Rolls-Roycen mittaripaikalta punaisella. Rollsissa oli arabialaiset laatat jotka eurooppalaiselle näyttävät lähinnä matokasoilta.
Pate yritti kuvata matokasaa sakkolappuun, ei onnistunut. Yritti laittaa sakkolappua matokasan päälle ja piirtää ääriviivat, ei onnistunut.
Kyrpiintynyt Pate katseli ympärilleen ettei kukaan näe, kaivoi taskustaan markan kolikon ja laittoi sen mittariin tuhahtaen ”perkeleen köyhät”.
Kukaan nahnyt LaTa 1200 L US-kilvissa ?
Sellaisiakin on, joskin todella vähän mutta tuossa yksi:
https://platesmania.com/us/nomer15215781
LIekö jonkun amerikansuomalaisen omistuksessa kun on MIchiganissa rekisteröity.
Kun nakee, onhan se uskottava. Vari on se kuuluisa Ryssan vaaleanPaskan ruskea. Muistan joskus 80 loppuvuosina, CAN tai US, joku toi lattarautaa maihin pienen eran ja mainostext oli jotain-mayor, who dares….enempaa en muista.Silti, kiitos kuvaPlajayksesta . Niin, ja Gonela mainosti, varmat varaosatoimitukset Neuvostoliitosta.
USA:ssa on myynnissä käytettyjä Ladoja.
http://www.hemmings.com/classifieds/cars-for-sale/lada?
Herkkuja ruokapoytaan ! Olivat Svetogorsk kilvissa, hinnat ja laatu EIVAT kohtaa, varustelista-Galvanoitu Veivi. Harasooo.
Ja pakosarjan paalla (vain GLSX-mallit) lampoLokero, ajaessa voib klammitta sarje o sillid ja ku tulee tienvarsi Kremondi aika, on pellin allah puolituoretta sarvinta a la kursk keittio. Kylla buoluevaen gelba kaaassutta LaTa, onb luja latua, sylintteri ganSSi remongi voib teha tiepiennar express o kaasuda si polidburoo mote.
Aikamoinen lasku tulee noille ääliöille maksettavaks. Uus C63 amg maksaa jo sen 200-300 tonnia, eikä toi m550 bmw taida kovin paljoa alle 200 tonnin lähteä ja 535 maksaa heittämällä yli 100 tonnia ja posche päälle. + Autoliikkeessä aiheutetut tuhot. Yli puolen miljoonan menee että kolina käy.
2025 mb c63 amg, hinnat alk 87.200 – 89.250 USD. Se, mika menee yli, on suomiLISAA. Ja meinaatko, etta movie paja tulee soome ostamaan tappihinta autot ja vie ne sitten maailmalle kuvauxiin ? HERATYS ! Kisko vahemb KOLINA, osta LaTa KALINA. Runsas tyokaluvalikoima + haalarit kuuluvat affar, SKP punakirja -10 %.
Olek AAAAASI ? Olik ne lehvan pirrSSit soome kilvisa ?? Olik lehva soomes vilmattu ? Olik naytelmaVaki soome ? Onk AVTOvirma soomesa ? Kui baljo magsaab Newes LATA soomes ja kui bal KOMMUNISMI-MEKKA CCCP ? Onk eroa ? Tilata PUUVALO lisaJARKI !
Pig L ! Kui baljo megsaab POSCHE rubblis, eeuro vai Tollarid ? Heittamal ?