Tänään pärähtää tulille hyytävä rasisminvastusteluviikko. Aiotko juuri sinä olla rasisteeraamatta, vai rasisteerata olan takaa?
Rasisminvastusteluviikon aikana on valtakunnallisesti monenlaista rasismin vastustelua. Totta kai mekin osallistumme, mutta kysymys kuuluu, että osallistummeko vastustelemalla rasismia vai vastustamalla rasisminvastustelua.
Vastaa ja kommentoi jyrkästi. Vastausaikaa torstai-iltaan klo 23.59 asti.
Aiotko rasisteerata vai olla rasisteeraamatta rasisminvastusteluviikon aikana?
- Aion rasisteerata 110 lasissa ja pykälä päälle (72%, 507 Votes)
- Aion rasisteerata jonkin verran (16%, 116 Votes)
- Ottia tuota jälkijättöä (6%, 44 Votes)
- Aion olla erittäin rasisteeraamatta (4%, 27 Votes)
- Aion olla melko rasisteeraamatta (2%, 15 Votes)
Ääniä yhteensä: 709
Loading ...

Joo kyllä mä vastustan mutapäiden rasismia valkonaamoja kohtaan.
Oon ihan niinkuin ennenkin,olotilaa kutsutaan nykyisin julkirasisteeraamiseksi…
Vastikään vastasin paikallisen lehden kyselyyn hyvin rasistisesti ja manasin lgbtqhdaur-toumittajat sinne missä päivä ei paista eikä kuu kumota.
OLen aina vastustanut juutalaisrasismia
Oikein, jätä Juutalaiset rauhaan. 🧐
En jätä rasisteja rauhaan niinhän juuri sanoin
Vittu mitä saivartelua. Muista Mauno, että Zelensky ja Karl Marx ovat/olivat kuuluisia juutalaisia. Samoin Molotovin vaimo ja Netanjahu. Ja Aatos Erkko. Täytyy muistaa, ettei juutalaiseksi synnytä, juutalaiseksi tullaan. Mooses taas oli koptikristitty.
Molotov oli itse myös juutalainen ja juutalaiseksi nimenomaan synnytään. Kaikki juutalaiset eivät ole rasisteja.
Mikzi Zelensky ei mobilisoinut ennen sotaa ja miksi miinoitukset mm. Krimin kannnaksella oli purettu?
Kysy Sorokselta.
No, nuo olivat Jeesuksen sanoja. Ota niistä nyt selvää.
Jeesus nimenomaan pöyristyi väestönvaihdosta ja valejuutalaisista. Niistä varoitti Pavalikin
Eiköhän riitä tämä juutalaisjankutus tällä erää. Kukaan ei jaksa lukea jokaisessa kommenttiketjussa näitä samoja juutalaisjorinoita. Kommentoi artikkelin aihetta ja pysy siinä.
Liittyyhän juutalaisuus rasismiin ja päoinvastoin hyvinkin parin teeman osalta ainakin. Et vain halua julki näitä asioita koska sinulla on agenda
Ei, vaan kukaan ei jaksa lukea jatkuvaa juutalaisjankutusta.
Jopahann taas suurikin vilosohvi antoi kuulua !!!
juukalaiset tekee hyvin uunijutut,
eivät hölötä.
Opettaja kertoo jopa kolmannen polven maahanmuuttajista, jotka eivät osaa kunnolla suomea | HS.fi
Vihervassarien nomenklatuura luultavasti ymmärsi että matujen kotoutus ei tule onnistumaan koska mannet eivät sellaiseen edes viidessä polvessa kyenneet.
Riviaktiivit voivat toki uskoa vaikka litteään maailmaan.
manne on sitä.-ihmiseksi on tehtävä
jokaisen työtä kaksin käsin.. eipä
käy kateeksi kyllä manne kiinni henkilöitä,
petoksella & viekkaudella usein
pilaavat monien elämän. vaikea ihmiseksi
tulla kun ei hyvästä suoruudesta älyä.
on näissä oppimista jokaisella.
mitä rakastaa, sitä mielellään tekee
jokainen.
Suomalainen rassismi on hyväntahtoista kuten nimimerkki Riikan läpändeeraus mutta on varoituksen sanaa vastauksena vastapuolen väkivaltaiseen laumarassismiin. Mutta valtio komppaa niitä kun samalla kamppaa kantiksia. Sitten tämän Riikan jutskista keksittiin ällö persuvastainen rassismikoohotus kesällä 23, mihin voi vain todeta että koska rkp pyytää anteeksi sitä oikeaa Rasismiaan (freödentjat, apartheid) ja katuu tehokkaasti…sitä nöyrtymistä odotellessa
Rasismikortti on uuden ajan sanamagiaa, johon uskoa tai sitten ei. Keskiajalla oli kirkon lanseeraamat omansa kirkkorahvaan mielenhallintaan. Uskovat kavahtaa r-sanan kuullessa kuten neekeri-sanan. Juontuu nykytarkoitus ehkä ullatus ullatus entisen neuvostoliiton propagandaosastolta. Vapaan lännen heikko kohta on korvien välissä. Siihen putskakin iskee. Suvakit tanssii ripaskaa, avaa rajoja matuille, ostaa ryssän energiaa, ajaa vimmatusti ilmastotoimia kun samalla kremli ei saa hörönauruaan tuskin peitettyä. Helppoa kuin kaalimaan kuokkiminen (on lännen hönöjen höplästä vetäminen)
Kestorasisteeraan arvostelemalla YLE-uutisointia ja halveksimalla vihervasemmistolaisten virkaoletettujen rähmälläänoloa islamistien vaatimusten edessä (ks Professorin Ajatuksia).
Järkytyin äänestystuloksesta- oikein sydäntäni kylmää. Kyllä tällä palstalla on nykymääritelmien mukaan paljon rasisteja.
Jos korkea-arvoisa afrikan tai aasian oloneuvos haluaa seksiä niin on rasistista olla suostumatta. Huolehtikaa siitä, että jälkikasvunnekin ymmärtää tämän!
terävin kärki edellä, huonompi osa seuraa kykyjensä
mukaan. yksilöt & kansat. moraalin mukaan muodostuu käsityskyky
kokonaisuuksien ymmärryksestä, ymmärtäväisemmät palvelevat
johtaen viisaudella.
Ois niin pirun kiva rasisteerata, mutta kun en oikein tiedä miten. Onko tässä nyt sama ongelma kuin rakenteellisen rasismin etsinnässä, että vaikka sitä etsii kissojen ja supikoirien kanssa, niin ei tahdo löytyä. Pitäisiköhän kutsua kaikki tutut kasaan ja viettää sellainet rasisteerausiltamat, vaikka saunomisen kera. Voisi tehdä siitä sellaisen perinnejutun.
Aion rasisteerata: 1. En mene rasisminvastustelutilaisuuksiin. Se on rakenteellisen rasismin ilmentymää minussa, yhteiskunnan nykytila on tehnyt minusta tällaisen. 2. En aio osoittaa ystävällistä huomiota matuloiseen tämän kohdatessani, esim availla ovia tai hymyillä ystävällisesti, saatan jopa mulkaista vihamielisesti. Pääsääntöisesti jätän pakoloisen täysin huomiotta. Tämä on passiivis-agressiivista rasismia minulta. 3. Pyöräillessäni, jos pakoloisia menee edellä kevyenliikenteen väylän täydeltä, soitan kelloa vaativaan sävyyn, tämä on aktiivista rasismin harjoittamista. Epäkunnioittavuutta, siirtomaherramaista käytöstä, vaadinhan heitä väistämään minua. Se on samaa kuin entisaikojen kuninkaat saattoivat vaatia rahvasta astumaan tien sivuun ja kumartamaan päänsä kuninkaan vaunujen lähestyessä…
Jos Suomi on sitten Euroopan rasistisin maa, jota valtamedia on jopa kyllästymiseen asti toitottanut tosiasiana. Tuli vaan mieleen, että olisiko niin, että se rasismi kuuluisikin meidän kulttuuriin ja kulttuurihan taas on sellainen pyhä lehmä, että sitä ei saa arvostella mitenkään. Etenkin, jos se matujen kulttuuria. Kun se nyt kuitenkin todennäköisesti kuuluu meidän kulttuuriin, ainakin muiden määritelmän mukaan, niin silloinhan viherkommaritkin voisivat tulla suu hevosenkengällä kannattamaan tällaista pyhää aatetta. Oltaisiin kuin yhtä perhettä kaikki.
Kohdellaanko valkoisia Afrikassa samanarvoisesti kuin heitä täällä onko samat ihmisoikeudet ja sosiaaliturva ja medianäkyvyys Töllössä ja mainoksissa onko positiivinen syrjintä koulutuksessa ja viroissa, tuskin rasismia sallitaan kun kohde on oikea.
Ihmettilinkin aamutöllön erittäin valistavaa paatosta.aamusella, eli on taas se paskaviikko vuodesta meneillään.
Aion tällä viikolla harrastaa rasisteerausta, ja kuldyyristä omimista laittamalla pizzaa, kebabia, shavarmaa, nyhtöpossua korealaisella ”tvistillä”, kanaburgereita aasialaisittain, ja kenties Marskin kunniaksi vorsmakkia. Kun tekee itse törkeen siistii safkaa, ei tarvitse huolehtia karvoista tms. eksoottisista mausteista, tai iloisista (pip)pelihetkistä.
Unohdit Tiku Lantalan herkun, I L M A V A N riisin.
Pakko se on ”rasistella” niin kauan kuin esim. tämä järjetön islamin palvonta Euroopassakin jatkuu. Valkoisena kristittynä on pakko itseään puolustaa. Ja oikeuskin.
Vihaan Rasisteja ja mustalaisia, sekä kaikkia vääränvärisiä paskavarpaita, joita Isänmaahamme on viime vuosikymmeninä pesiytynyt!
Meen prismaan käppäilemään..jos sattuu tulemaan mustiainen okulaariin sanon sitä Kuukerin Nelliks..
Saas kattoo mitä tapahtuu?
Kuvassa on muuten afrikkalainen perseenpyyhin.
Onk patentti haussa ? NIGGERiasta saa patentteja pikana, kuulemma.
Mää ostin TE MUsta ääpisteet amerikkalaiseen kiroituskoneeseen,nopeat toimitukset oli.
Bueno.
Eläpä ala omimaan toisen tuotetta.
Persrassi jäi mulle Peppi Pitkätossun isukilta kun viimeksi poikkesi..tuli ukolle kiirus lähtö kun KELApäivät alko loppumaan..piti lähteä afriican työkkäriin käymään.
Afriican työkkäri..🤔
Aivokirurgit/avaruusinsinöörit voisivat ruveta tekemään noita kaarnalaivojen sijaan. 🧐
Ahrikan työkkäri, ai jesssus. No jou, työkkäri on-henkilökuntaa ei, ovat työttömiä & lompsineet EU ja ruottti.
Bon voyage ja ilman paluulippua. Pisnisssitean kaappaus, Tikun virmahan voisi alkaa valmistaa ko laitetta gaarnaJahtien lomassa, kun telakalla on runsas määrä MONIOSAAJIA . Vielä karahkaan kantolenkki ja Tikun Virman Loko, a vot. Se olisi näky, kun neeekerit ja ssomalit hiihtää kaduilla moinen vispilä selässä……
Tiedän…tällä lihava matabelepäällikkö saa perseensä pyyhittyä vähemmillä avustajilla kuin tynkkynen brysselissä.
huuhaa teki hyvät talut,,,
Jaa?
Ja minä kun olin tähän asti luullut sen perspyyhkimen olevan afrikankädellisen vasemman yläraajan kämmenosa.
Kehitysmaalaiset siis kehittyvät!
Nykyään sanon että jos niillä sanoilla tai käsityksillä ei saa enää ilmaista itseään ja sen tähden olet rasisti, sitten olen iloinen sellainen. Eläköön ”terve” rasismi
110 ja +++ päälle !
Itse kun en ole rasisti, niin pitää olla tarkkana ettei neekerit ja muut, varsinkin islamistiset siat pääse tekemään sitä mistä pitävat ja pääse toimimaan siten, eli eivät pääsisi pitämään meitä suomalaisia muuta kun rahoittavina ja rahaa pursuavina porsaina, joille saa ja pitääkin tehdä kaikkea mahdollista rikollista, pahaa ja halventavaa toimintaa. Toivottavasti ei omalle kohdalleni vaan satu mitään heidän jokapäiväisistä tarpeistaan raiskata, ryöstää, murhata tai puukottaa ja ryöstää porukalla joku läheiseni, ettei tarvitse poistaa varmistinta ja antaa palaa sen verran takaisin, ettei enää vapaata päivää saa kokea omassa kotimaassaan, eikä missään muuallakaan, jos vaan saan siihen pienenkin mahdollisuuden. Tarkoitan, etteivät pääse yllättämään porukalla käymään päälle ja tekemään sitä mitä parhaiten osaavat eli tulee sikailemaan ja sen varjolla ”loukkaantuneena” ammu tai puukota porukalla minua tai sukulaisiani. Vittu kun joutuu vielä väijymään jälkikasvunkin puolesta kun ikää heillä on vasta puolesta vuodesta seitsemään vuoteen. Lasten lapsien takia tämä aikakausi on helvetillinen, kun tuntee nuo tänne suvakkien tänne roudaamat kädelliset ja heidän tavat, joita jotkut pitävät normaaleina ja hyväksyttävinä, mutta väärinymmärrettyinä kulttuurinrikastuttajina, vaikka oikea paikka olisikin missä tahansa muualla ja pari-kolme kuutiota maata pään päällä, vaihtoehdollisesti kilometri vettä päällä. Kunpa ei vaan tarvitsisi uhrautua polpon,Taposten ja suvakeiden aikaansaamisten ja tekemisten takia mihinkään, mistä tulee rumaa jälkeä. Ettei vaan joutuisi vaihtamaan ajatuksensa ja tekonsa siihen rasistiseen suuntaan, mihin he itse meitä koettavat opettaa. En minä tähän ikään ehtineenä opi enää alistumaan kehitysmaalaisten vaatimuksiin, saati sitten omien vajakkisuvakkien mielisairaisiin ajatuksiin ja vaatimuksiin, jotka ovat yhteydessä heidän kaikkea vihaaviin aikaansaamisiin.
Yritän minimoida rasistisuuteni viikoksi. Luultavasti se, että en millään tavoin ole rasistinen on rasismia.
Epäonnistuin pyrkimyksessäni olla pahoittamatta mieltäni rikkauden kohtaamiskokemuksessa.
Käyttämäni pankin asiakaspalvelu tapahtui verkon kautta kirjoittamalla tekstiä pankin chat-ruutuun.
Pankin toimihenkilö esittäytyi etunimellä, jollaisia on päänirtileikkaajilla. Ei ollut mieluisa yllätys. Jos olisi edes esiintynyt suomalaisella nimellä, niin verenpaine ei olisi noussut. Lopputulos. Nyt tiedän jotain kyseisen pankin henkilöstöpolitiikasta.
Vastustan minä tällaisia viikkoja, liian pitkä on viikon tauko rasismissa, ei sellaista pää kestä.