Avoimen fasistinen ja rasistinen Sinimusta Liike rekisteröitiin puoluerekisteriin. Kysyimme hieman tunnelmia ja suunnanvetoja puheenjohtaja Tuukka Kurulta.

Miltä nyt tuntuu? Taisi olla aikamoinen koitos saada puolue toista kertaa rekisteriin. Taitaa olla Suomen historiassa ainutlaatuinen temppu.
– Tuntuu oikein hyvältä kiitos kysymästä. Nähty vaiva mahdollisti toivotun lopputuloksen, eli hyvin meni!
– Puolue tippuu puoluerekisteristä, mikäli se ei ole saanut kaksissa peräkkäisissä eduskuntavaaleissa yhtään ehdokasta läpi, ja monet pienpuolueet ovat vuosikymmenten ajan tippuneet ja nousseet takaisin puoluerekisteriin. Sinimusta Liike on näistä pienpuolueita ainoa, jonka tippuminen rekisteristä ei ole perustunut vaalimenestykseen vaan erilliseen KHO:n päätökseen.
– Paluu puoluerekisteriin yhtenä rintamana kertoo siitä, ettei oma porukka missään vaiheessa menettänyt uskoansa projektiin, ja tämän toisen keräyksen jälkeen olemme jäsenmäärältään huomattavasti aiempaa suurempi joukko.
Mitä nyt, mitkä ovat tärkeimmät lähitulevaisuuden tavoitteet? Joko ”vaalikone” on avattu?
– Sinimustan Liikkeen tavoitteet tulevat olemaan ajattomat – eli tulemme aina toimimaan sen puolesta, että Suomi pysyy suomalaisten kansallisena kotimaana nyt ja tulevaisuudessa. Kansallinen koti tarkoittaa suomalaisen kansan turvasatamaa, jossa suomalaiset voivat syntyä, elää, kasvaa ja kuolla omanlaistensa ihmisten ympäröimänä, ilman jatkuvaa tarvetta kompromisseille ja ”dialogille” vieraiden etnisten ryhmien ja rotujen kanssa.
– Tämä päämäärä vaatii onnistuakseen sen, että poliittinen päätöksenteko pysyy tiukasta kansallisissa käsissä, ja että siihen päätöksentekoon voivat osallistua ainoastaan valkoiset suomalaiset itse. Pelkkä maahanmuuttovastaisuus ei siten riitä – meidän täytyy katkaista nykyiset riippuvuussuhteemme muihin kansoihin niin työvoiman, talouden kuin energiankin osalta, ja kehittää monelle nykyajan hyödykkeelle kotimainen vastine.
– Tämä vaatii myös tuntuvaa asennemuutosta maanmiestemme keskuudessa – jos haluamme tukea kotimaista tuotantoa, silloin meidän on oltava valmis luopumaan halvasta kehitysmaakrääsästä.

Koska itseä, ja PT-median lukijoita kiinnostaa maahanmuuton perkeleellisyys, niin mitä SML aikoo nyt puolueena tehdä sen eteen, että tulijoiden määrät loppuvat kokonaan ja jo maassaolevia aletaan kuskaamaan takaisin kotiin?
– Nähdäkseni luvut eivät valehtele – niin kauan kun suomalaisten lukumäärä laskee, pienikin määrä maahanmuuttoa kasvattaa muukalaisten suhteellista osuutta väestöstä, olivat he sitten pakolaisia, opiskelijoita tai työperäisiä tulijoita.
– Sinimusta Liike pyrkiikin siksi haastamaan nykyisen valtavirtaisen maahanmuuttokritiikin seuraavalla kysymyksellä: ”Haluatko lapsesi jäävän vähemmistöksi omassa maassaan?”, ja tarjota siihen vastausvaihtoehdoiksi ainoastaan kyllä tai ei.
Me emme siten halua ”parempaa” maahanmuuttoa tai ”hyödyttävämpää” maahanmuuttoa. Me haluamme lisää valkoisia suomalaisia.
– Maahanmuuttajista eroon pääseminen on monisyinen ongelma, sillä tulijoiden maassaoloperusteet eroavat toisistaan. Aivan ensimmäiseksi meidän tulisi saada tavoitteeksi nolla maahanmuuttajaa, etteivät uudet tulijat kasaudu edellisten päälle, sillä tälläkin hetkellä maahamme tulee vuosittain kaksi kertaa enemmän ihmisiä kuin täällä syntyy uusia suomalaisia.
– Toisekseen meidän tulee vaatia suomen kielen osaamista myös yksityiseltä sektorilta, jolloin yritysten on enää hankala hyväksikäyttää kielitaidotonta ruskeaa orjatyövoimaa. Kolmanneksi meidän tulee rajata ulkomaalaisten opiskelijoiden määrä mahdollisimman lähelle nollaa, sillä opiskelu on nykyään vain yksi kehitysmaamuuton väylä kaikkien muiden rinnalla.
– Meidän tulee myös tiukentaa kansalaisuuslakia vuoden 1919 perustuslain hengen mukaiseksi, jonka mukaan kansalaisuus myönnetään lähtökohtaisesti suomalaisille vanhempien lapsille, eli käytännössä ainoastaan syntymän kautta. Nykyiset kaksoiskansalaisuudet tulisi lakkauttaa välittömästi, ja vieläpä siten, että kahden maan kansalaiset menettäisivät Suomen passin, eikä toisinpäin.
– Julkiset palvelut tulisi tietenkin rajata ainoastaan suomen kansalaisille, vaikka kaikki osallistuisivatkin yhteisen potin rahoittamiseen. Maassaolo-oikeus tulisi rajata mahdollisimman tiukasti tiettyyn työtehtävään sidotuksi, jonka päätyttyä myös henkilön oleskeluoikeus Suomessa päättyisi välittömästi.
– Niissä tilanteissa, missä henkilöä ei voida palauttaa omaan kotimaahansa, Suomen tulisi harkita erillisten karkotusleirien perustamista johonkin kehitysmaahan, kuten amerikkalaisetkin tällä hetkellä toimivat lähettäessään laittomia maahanmuuttajia Panamaan. Meidän tulisi myös voida käyttää pienintäkin rikosta karkotuksen perusteena, oli kyseessä sitten parkkisakko tai henkirikos.
Kaiken kaikkiaan meillä tulee olla sen kaltainen tahtotila, että olemme halukkaita ja valmiita karkottamaan satoja tuhansia ihmisiä maastamme, ja kehittää oikeat lakitekniset toimenpiteet siinä hetkessä, kun se on ajankohtaista.
– Suomesta pitää tulla maa, johon on käytännössä mahdotonta muuttaa Euroopan ulkopuolelta, jossa on mahdotonta työskennellä Euroopan ulkopuolisena ja jossa Euroopan ulkopuolinen ihminen ei haluaisi edes asua, sillä joka paikassa hänen annetaan ymmärtää, ettei hänen läsnäoloaan kyseisessä maassa kaivata.
Loppuksi, ja terveiset PT-median lukijoille.
– Kivaa kesän alkua kaikille teille, ja muistakaa osallistua kansallismielisiin tapahtumiin niin kesän kuin tulevan syksynkin aikana. Sinimusta Liike on saanut valtavan määrän uusia jäsenpyyntöjä viimeisen kuukauden aikana, ja kasvavana liikkeenä toivomme niitä tietenkin paljon lisää.
– Jos lukijoita kiinnostaa ajatus puoluetyö ”avoimen rasistisessa ja fasistisessa” liikkeessä, kannattaa laittaa jäsenhakemusta tulemaan osoitteeseen sinimustaliike.fi/jaseneksi/
Ja kuten Paavo aina sanoo, älkää ryypätkö itseänne hengiltä.
ikuisuus kelpoinen maailma.
ihmisen kokoisia ajatuksia.
Mitä mieltä Sinimusta Liike on maamiinoista?
Ruotsi satsaa nyt maamiinoihin.
Enta Suomi?
Voisi kommentoida vaikka mitä kun hyvä juttu joka tavalla. Jostain syystä tarttui lukiessa
tämä lause ” jos haluamme tukea kotimaista tuotantoa, silloin meidän on oltava valmis luopumaan halvasta kehitysmaakrääsästä.”
Jos tuo asia kysytään yliviikareilta ja unelmaväeltä niin taitaa halut olla vähissä, kunhan itsellä vaan on se jokin julkinen virka ja matkustelua yhtenään.
Toki jos nouseva polvi tässä talouskurimusten ja kesätyöpaikkojen kadotessa lopettavat sen sormen 24h hankaamisen siinä uudessa napanuorassaan eli nettikännykässä ja löytävät Suomen arvon kuten SML sen näkee, niin jospa jokin käänne tapahtuisi.
”Kiinalaistutkijat ovat kehittäneet piilolinssit, jotka muuntavat infrapunavalon näkyväksi valoksi.”https://www.hs.fi
Kiinan yliopistoissa tehdään kovaa tiedettä eikä hassata resursseja mm. sukupuolentutkimukseen. Tuo lienee vasta alkua,
Tästä minä keskustelin kohta 10 vuotta sitten korkeakooulussa erään vaitöstilaiuuden yhteydessä. -70 luvulla Kiinalaiset kopioivat meiltä ja ajanoloon menivät meistä ohi että heilahti. Nyt ollaan tilanteessa jossa meidät tulee kopioida Kiinalaisilta ja parantaa laitteita.
Suomalaisilta tuntuu karaneeen ajatus koneiden ja laitteiden korjaamisesta ja rakentamisesta. Meiltä ei saa varaosia, ei kunnolla edes elektroniikkaan. Elektroniikassakin käytetään palakomponetteja perustellen johtimien aiheuttamia häiriöitä ja virheitä korkeilla taajuuksilla. Mutta missä on insinööritaito?? -80 luvun lopulla Parco teki monitoreja joiden resoluutio oli 4000*6000, perinteisillä komponenteilla. Ja jos tänä päivänäkin otat Saksalaisen Metrawatin tarkkuusmittarin (+-0.1%) niin se on yhä edelleen tehty perinteisillä komponenteilla.
Poikkeuksetta ”kiinan krääsä” johtuu siitä että olemme kansakuntana laiskoja. Emmekä suosi Suomalaista. OK, Nokian renkaat ovat huonoja laadultaa. Se on tosiasia. Eikä monessa muussakaan tuotteessa ole hurraamista. Kiinalaiset menevät ohi että heilahtaa.
Yksi suurin asia suomalaisessa tuotannossa on erikoistuminen. Se pitäisi lailla kieltää heti. Me valmistamme komponentteja joihin kuluu paljon suunnittelua, kalliita materiaaleja, paljon koneistusta jne. Ja kun ne ovat valmiita, ne liitetään esim. laivaan tai öljynporauslauttaan ja kooknaisuuksian myyjät saavat voitot meidän työtämme.
Yksi epäkohta joka pitäisi korjata on Suomen laivanrakennus… Jokainen lähtevä laiva tuottaa 300 miljoonaa tapiota. Se tarkoittaa että sen rahan saa joku muu katteena. Tällä hetkellä Kiinalaiset jotak omistavat telakoitamme.
Entäs yksityiset terveyspalvelujen tuottajat joita omistavat ulkomaalaiset tahot? Pankit? Vakuutusyhtiöt? Rakennuslikkeet? Jätehuoltoyritykset? Energiayhtiöt?
kuten sanottua, kanssaihmisiltä odotetaan muutosta. Mutta JONKUN pitää kertoa mitä tehdään ensiksi ja mitä sen jälkeen. Kolmannessa persoonassa puhuminen ei muutä mitään.
Uutisissa pulpahtelevat datakeskukset lienevät varsinainen persaukisuuden aikapommi.
Sitten kun torpissa ei ole enää varaa huippukalliiseen sähköön, niin palellaan ja poltetaan kynttilöitä.
Kiina yliopistoissa yms.kuulemma erikoistutaan yleensä hyvin kapeasti eikä etenkään poliittista pähkäilyä ja muuta yksityisajattelua hyvällä katsota, vaan nimenomaan pahalla. Tekniikassa tuolla tavoin pärjää, kaikessa muussa sitten ei pärjääkäään. Aika paljon Kiinassa onkin hölmöilty juuri tekniikan ulkopuokella ja töytäikt sen kun jatkuu vaan.
Jos Suomen menestys nyt olisi jostain parin tusinan ihmisen sukupuolentutkimuksen tms. rahoituksesta kiinni, niin peli olisi jo menetetty.
Kiinan mahdollinen hölmöily(?) ei ole menoa haitannut, sillä se lienee piakkoin maailman voimakkain valtio.
Suomella ei ole kohta enää varaa hoitaa edes sairaita.
Jos minkä tahansa suuren kokonaisuuden jakaa riittävän pieniin osiin, niin nuo yksittäiset osat ovat jokainen erikseen vain ”pari tusinaa”.
mitä hyvää nisätutkimus tuottaa,- kyllä koulutus
teknisillä on laveaa mihinkään prinjanttiin pyrkimätöntä.
ahkeruus ja nöyrä mieli johtaa myös taivaallisen
hyödyllisiin ideoihin. koulun olis hyvä suurempia
kokonaisuuksia käittelemään valmistaa.
kiinalaiset ”opiskelijat” sekä Suomeen työllistyvät ovat kaikki, tai ainakin 97 prosenttisesti vakoojia kiinan teollisuudelle ja systeemille
neekeri ”opiskelijathan” tiedetään, joitain Niggerialaisia kusettajia ja alhaisia äo: n omaavia, ikänkuin noi edes oppisi mitään, siin on koneinsinöörit eli polkupyörän korjaaminen on maksimisuoritus mihin noi saattaa älykkäämäästä päästä siis pystyä koskaan, vaikka 10 vuotta olis kirjoilla opiskelijana
Yksi nuoruuden kaverini on asunut jo kymmeniä vuosia Kanadassa ja ollut IT-alan yläportaan hommissa koko ajan. Sanoo Nigeriasta tulevan hyvinkin pätevää väkeä, joten ei ole pitkän päälle järkevää niputtaa, vaan kannattaa olla valppaana ja seurata, mitä oikeasti on menossa.
Ehkä ne järkevät olivat iboja?
Ulkomaisista opiskelijoista, oppilaitoksillehan on maksettu silkan pääluvun mukaan!
Lainaus:
HU: Ulkomaalaisia opiskelijoita houkutellaan Suomeen valheellisin lupauksin – oppilaitospapilta ankarat moitteet: ”Koko hanke pitäisi keskeyttää. Heitä odottaa täällä vain omaisuutensa menettäminen”
30.05.2025|08:02
Yhä useampi EU:n ulkopuolelta Suomeen muuttanut opiskelija kokee tulleensa johdetuksi harhaan. Oppilaitospappi Sonja Jakobsson kertoo, että monet ulkomaiset opiskelijat on houkuteltu Suomeen lupaamalla työmahdollisuuksia ja parempaa elämää, mutta todellisuudessa moni ajautuu köyhyyteen ja jopa nälkään. Asiasta kertoo Helsingin Uutiset.
Jakobsson kertoo näkevänsä työssään paljon nälkää näkeviä opiskelijoita. Kansainväliset opiskelijat ovat ruuhkauttaneet myös diakoniatyön. Hänen mukaansa tilanne on räjähtänyt käsiin.
– Suomeen on syntynyt uudenlainen köyhälistö, joka on meidän itsemme aikaan saamaa, Jakobsson kertoo Helsingin Uutisille.
***
Vasemmistohallituksen tekoset taustalla
Puheenjohtaja Riikka Purra (ps.) jakaa uutisen sosiaalisessa mediassa. Hän moittii aiemman vasemmistohallituksen toimien johtaneen nyt käsillä olevaan tilanteseen. Hän viittaa myös äskettäin käydyn puoliväliriihen päätöksiin:
– Puoliväliriihen päätösten mukaisesti hallitus korjaa lainsäädäntöä.
Riihessä päätettiin arvioida uudelleen henkilöiden ja perheiden toimeentulovaatimusta, lupajärjestelmän väärinkäyttöä ja mahdollisia turvallisuusuhkia. Hallitus tekee tarvittavat muutokset vuoden loppuun mennessä.
Jatkuu:
https://www.suomenuutiset.fi/hu-ulkomaalaisia-opiskelijoita-houkutellaan-suomeen-valheellisin-lupauksin-oppilaitospapilta-ankarat-moitteet-koko-hanke-pitaisi-keskeyttaa-heita-odottaa-taalla-vain-omaisuutensa/
Itse näen että Kiina tai kiinalaiset eivät ole se suurin ongelma. Suuruusluokka-ajattelu paljastaa suurimman ongelman Suomelle.
Jos kuvitellaan että suomalaiset tilaisivat 150 e/hlö tavaraa Kiinasta vuodessa, niin se olisi noin 2.1 miljardia joka valuisi Kiinan joka vuosi.
Mutta jos otamme Ruâtsalaiset yritykset jotka vievät verotta voittonsa Ruâtsiin niin: Telia ~1.5 miljarida/vuosi, UPM ~1.5 miljradia/vuosi, Nordea ~1.2 miljardia/vuosi, If ???/vuosi, Skanska ??/vuosi, NCC ??/vuosi, Vattenfall ~1.5 miljardia/vuosi …
Naapurimaamme on sellainen vampuuri joka RKP:n avustamana imee meiltä suomalaisilta talouskasvun pois. Ja erilaisten yritysryppäiden kautta maahantuo meille tuotteita 40% katteella, Esim. KAHA, Biltema, Rusta. Muita ovat Puuilo, Jysk, …
Kun tarkastellaan mitkä ovat sellaisia muutoksia joita suomalainen voi tehdä maamme hyväksi, on selvää että Kiina-kauppa ei ole se suurin muutos. Vaan suurin muutos pitää tehdä suomalaisten jokapäiväisessä elämässä. Vain kulutustottumusten kautta valtiomme kasssvairta kasvaa.
…sitten vasta tulee Kiina-kauppa jonka verot menevät EU:lle… Eivät Suomelle.
Erittäin fiksuja ajatuksia.
Jahas, joku mamupatja tai putinisti on alapeukuttanut.
Suomessa on varmaankin tuhansia Putinisteja.
Onkos muuten heille annettu poliittinen koti Sinimustissa (saksalaisen AfD:n malliin) vai eikö ole ?
Uusi itämyrkytetty puolue vanhan SKP:n malliin olisi vaaraksi Suomelle.
Sinimustissa ei ole putlereita, vaan päinvastoin hyvin ryssävihamielistä porukkaa ovat.
Sinimustat järjestivät tapahtuman, johon kutsuivat puhumaan ystävyysvierailulle ukrainalaisen nationalistiporukan naisjohtajan. Ilmeisesti on ystävyystoimintaa sain sen käsityksen
Amrenin Jared Taylor kertoo 24.5.2025 sinimustien järjestämästä Awakening tilaisuudesta. Taylor oli yksi puhujista.
https://www.amren.com/commentary/2025/05/awakening-finland/
Sinä kun Pate olet oikein hyvä penkomaan asioita, niin ottaisitko selvää mitä porukkaa on Sinivalkoinen Pohjola, S.V.P, kuten he nimensä kirjoittavat.
Laitetaan muistiin ja tsekataan jossain vaiheessa jos löytyy jotain.
Kuulostaa todella hienolta puolueelta ja ajatuksilta. Tuukan tiedänkin ja hän piti muutama vuosi sitten hienon puheen Sisun kokouksessa ja olin paikalla Sisun varapiiripäällikkönä. Mutta
onko tuo järkevää mainostaa puoluetta avoimen rasistisena ja fasistisena puolueena, vai kuka tuon leiman on lyöny päälle? Siittä tulee vain turhaan negatiivisia mielleyhtymiä. Ei mun mielestä oman kansan edun ja elintilan vaaliminen ole mitenkään fasistista tai rasistista vaan järkevää toimintaa!!!
Kiinahärpäkkeitä en ainakaan enää tarvi, kaapit on täynnä (tarpeellista) tavaraa, osa voi olla kiinastakin en tiedä.. Mut joku Afrikka, mulle olis yks ja se sama vaiks kaikki neekerit katoias planeetalta vaikka sormen näpäytyksellä, en myöskään tarvi mitään afrikasta tänne tuotua tavaraa, eli se siittä neekerien riiistämisestä.. Jos käytät jotain afrikkalaista tavaraa, kuten muka kännyköissä kobolttia, olet riistäjä. Jos et osta mitään Afrikasta olet rasisti ja epäreilun kaupan suosija!!!!
mut jooh, tsemmppiä
No tässä yhteydessä käytän tuota valtamedian ”avoimen rasistinen ja fasistinen” vähän kuin huumorimielessä.
Myös sanaa ”uussuomalainen” käytettäneen huumorimielessä. Haittana on, että joku tosiaan uskoo muukalaisten olevan uusia suomalaisia ja siten sanan käyttö tukee vihervassarien agendaa.
niin, ja kyllä! omavaraisuus aste on syytä ja hyvä pitää korkealla!, niin yksilö, perhe ja valtakunnankin tasolla! ja kaikenlainen varautuminen…vaikka sihen aamuun, kun sähkö ei enää tulekkaan pisto rasi asta
Riippuvuussuhteiden katkaiseminen muihin maihin tarkoittaa tietenkin sekä tuonnin että viennin lopettamista. Ei mikään kehittynyt maa pärjää ilman kanssakäymistä muiden kanssa.
Juche.
Juche:
North Korea detains three shipyard officials following disastrous naval ship launch
https://www.youtube.com/watch?v=lgaRhiO41WE
Ahvenanmaahankaan ei edes suomalaisella ole osto-oikeutta. Eli lakeja voidaan laatia, kun halua vain on, tarve suomalaisten suojeluun mokutukselta on alusta alkaen ollut selviö.
Asunto-osakkeen voi ostaa, mutta kiinteistöjä ei. Rajoitukset koskenevat myös ruotsalaisia.
Kurua haastatellaan aivan kuin olisi kysymys jonkun merkittävän poliittisen liikkeen perustamisesta. Hän tuntuu itsekin luulevan niin. Liike kuihtuu jo ennen seuraavia vaaleja ja mihinkä sitä edes tarvitaan
Onhan ainoa muista erottuva puolue nyt melkoinen tapaus. NSDAP muuten aloitti myös hyvin pienenä. Ties kuinka iso Sinimusta jo olisi, jos PS-hallitus ei olisi kieltänyt sitä? Persuihin ollaan hyvin pettyneitä
Ei se siinä mielessä erotu muista, että valtaosa ei tiedä edes sen olemassaolosta.
Lopeta jo Paavo näiden natsipaskojen lelliminen
Ei natseja Helsinkiin, ei natseja minnekään!
Sinimustan kannattaisi kannella presidenvaaleista oikeuskanslerille niin saisi näkyvyyttä joka lehteen. Muut on sellasia mikki hiirejö etteivät uskalla.
Suomen presidentinvaalit oli laittomat; kukaan ei tiennyt että milloin oikeasti on oikeasti viimeinen päivä jättää kannattajakortit. Kaikki luuli että se oli 12.12, todellisuudessa se oli 21.12. Asia selvisi vasta 12.12.
Vaaliviranomaiset antoivat puutteellista tietoa ehdokkaille siitä milloin vaalikortit piti viimeistään toimittaa.
Ehdokkaille kerrottiin näin Vaalit.fi sivuilla:
12.12.2023:
Ehdokashakemukset viimeistään jätettävä Helsingin vaalipiirilautakunnille 12.12.2023.
Ehdokkaat ja mm. YLE ja Helsingin Sanomat ovat ymmärtäneet sen niin että myös vaalikortit on jätettävä 12.12.2023 mennessä.
YLE
12.12.
Kannattajakorttien viimeinen jättöpäivä on tänään.
Helsingin Sanomat
12.12
Jos 20 000 kannattajakorttia on kasassa, ne pitää jättää Helsingin vaalipiirilautakuntaan kello 16:een mennessä.
Maaseudun tulevaisuus 12.12.2024
Jos kortteja on liian vähän, se ei heti tarkoita ehdokkuuden menetystä, vaan hakemusta voi täydentää ehdokasasettelun vahvistamiseen asti, vaalipiirilautakunnasta selitetään.
Ehdokasasettelu vahvistetaan 21. joulukuuta. Väyrynen sai tempauksellaan siis ainakin viikon lisäaikaa korttien keräämiseen, jos hänellä ei vielä niitä riittävästi ole.
Korkeimman hallinto-oikeuden ennakkopäätöksen KHO:2009:39 mukaan, jos vaaliviranomaiset ovat antaneet puutteellista tietoa, ja se on voinut vaikuttaa vaalitulokseen, niin vaalit on laittomat ja ne on uusittava.
Sama horina jatkuu vaan. Ei oikeuskansleri voi puuttua presidentinvaalien tulokseen
Yle antoi väärää tietoa siitäkin, voiko vaaleista valittaa!!
Yle:
Presidentinvaalien tuloksesta ei voi valittaa
Presidentinvaalien tulokseen ei muista vaaleista poiketen voi hakea muutosta valittamalla. Lainsäätäjien perusteena on tältä osin aina ollut, että istuvan presidentin asemasta ei voi olla epäselvyyttä, kertoo oikeusministerön vaalijohtaja Arto Jääskeläinen.
https://yle.fi/a/74-20071699/64-3-205441
Todellisuudessa vaaleista voi valittaa:
Helsingin sanomat:
28.1
PRESIDENTINVAALEISSAKIN on tosin niin sanotun ylimääräisen muutoksenhaun mahdollisuus. Korkeimmalta hallinto-oikeudelta voi hallinto-oikeudenkäyttölaissa säädetyllä tavalla hakea lainvoimaisen päätöksen eli tässä tapauksessa vaalituloksen purkua, kertoo Jääskeläinen
.
Ylimääräinen muutoksenhaku ei ole sama kuin valittaminen.
https://www.youtube.com/watch?v=_omeTgYyEMg
No ny on hyvä video
Haluatte lisää valkoisia suomalaisia. Hankkikaa itsellenne naiset ja ryhtykää tekemään niitä!
Kersat on niin last season buddy 😆
Keijo cast hyvä haastattelu sätuubis. Tuukalla hyvä(n) vanhan koulukunnan analyyttinen ote sinimustien puolueohjelmaa ja Suomen tilaa puidessa. Håltiton tarkoituksellinen maahan”muutto” on osittain tehnyt tehtävänsä suomalaisuuden pirstaloimiseksi ja väestönvaihto on porteilla ad portas. Vielä ehtii kurssinmuutoksiin kuiteskin