
PT-mediaa vastaan tuli taas perjantai-illan aikana massiivinen komenttiosioon suuntautunut spämmikampanja.
Roskapostiviestit ovat mainoksia englannin, turkin tai käärmekielillä, joissa pyritään mainostamaan mitä milloinkin. Nyt illan aikana viestejä tuli yli 900. Eli oli tähän asti suurin kampanja.
Suurin osa spämmiviesteistä jää roskapostisuodattimeen, mutta yksittäisiä viestejä pääsee läpi. Tämä suodatin saattaa poistaa myös asiallisia viestejä. Jotta oma kommentisi pääsee suoraan läpi, niin muutama perusohje:
– Älä kirjoita englantia tai muutakaan ulkomaan kieltä.
– Älä kommentoi ulkomaankielisiin kommentteihin, jos niitä pääsee läpi. Älä siinäkään tapauksessa, jos viesti vaikuttaa ”asialliselta”. Jos kommentoit, niin automaatti saattaa tulkita sinut roskapostin lähettäjäksi.
Ulkomaalaiset kommentit ovat aina roskapostia.
– Vaikka tekstin pituutta ei ole rajoitettu, niin pyri pitäytymään lyhyessä tekstissä. Mitään rajaa on vaikea sanoa, mutta roskapostisuodatin tulkitsee pitkät tekstit roskapostiksi tai moderoitaviksi.
– Älä laita linkkejä kuin max 2 ja pyri välttämään linkkejä, joissa on ”you”-alku. Youtube-alkuinen linkki saatetaan tulkita roskapostiksi, joten jos mahdollista käytä muuta linkkiä.
Nämä ehdot ovat voimassa sen takia, että haluan ihmisille avoimen kommentoinnin. Ilman suodattimia kommenttiosiossa voi olla tyyliin 500 kommenntia käärmekielillä ja sitä en todellakaan halua.
Vielä se, että ketään suomeksi kommentoijaa ei bännätä, jos teksti ei täytä jotain rikosta tai on avointa ryssämielisyyttä.
Toivotaan jyrkkää ja vihamielistä kommentointia. Skåål.
Olipas epähuonot säännöt!
Tätä blokia on epäinhottavaa lukea, siksi teen sen joka aamu, joskus päivemmälläkin..
Siinäpä vasta epäepäilyttävä kommentti.
Kyllä PTllä on paras kommenttiosio kun nykyään voi ilmaista mielipiteensä melko vapaasti ja Nato/Usa/EU vastaisuuttakaan ja itsenäisyyttä&puolueettomuutta ei enää tulkita putinismiksi kuten pari vuotta sitten
Suomen Uutiset oli paras, kunnes lähtivät siellä 100%:n kommenttisensuurin linjalle.
Onko Suomen Uutisissa ollut yhtään kielteistä juttua Trumpista?
Miksi pitäisi olla?
Trumpin kaltainen johtaja tarvittaisiin Suomeenkin vetämään kotiinpäin.
Totta. Valitettavasti nykyinen vetää vai Hamas-terroristeihin päin.
Suomaan johtajat vetävät vain omaan taskuun ja käteensä.
Suomen Uutisten kommenttiraita oli suurimmalta osin sellaista törkyä, ettei ihme että alkoivat moderoimaan. PT-Media kun taas on riippumaton, niin tämä on oikeastaan ainoita palstoja jossa voi käyttää melko terävää sanaa ilman sensuuria. Se on tärkeä juttu, koska nykymeno vituttaa ankarasti monia, eikä ärsytystä voi suunnata ja purkaa käytännössä missään suurempien medioiden palstoilla. Pahimmillaan joku Yle ei anna kommentoida mitään poikkipuolista varsinkaan jos asia koskee marakattien tekemisiä. PT-Medialle isot propsit. 👍
Eihän silloin ole kyse moderoinnista jos kommentointimahdollisuus poistetaan kokonaan.
Ilta-Sanomat on hyvä esimerkki todellisesta moderoinnista.
Tällöin jokainen kommentti tarkistetaan, mutta yllättävänkin suorasanaisia mielipiteitä julkaistaan silloin tällöin.
Olen ollut siinä käsityksessä, että SU kommenttiosio tulee näkyviin vain kirjautuneille mutta ilmeisesti siellä ei ole rahaa maksaa modeille. Iltasanomat ei anna kommetoida mitään vähänkään arempaa asiaa. Aamulehti on hiukan rennompi ja siellä saa joskus kommentin läpi, jos valitsee sanansa oikein.
Tänks.
Braa, sano´ ruåttalainen !
Millainen tekstin pitää olla, että se on ”rikos”? -Tulee mieleen laiton uhkaus, mutta onko jotain muuta?
Joo, ilmeisesti laillisesti saa uhkailla niin paljon kuin sielu sietää.
En osaa tarkemmin määritellä, mutta jos voi olla riski, että joudun jostakin toisen kirjoittamasta tekstistä rikoksesta epäillyn asemaan, niin poista sellaisen kommentin. Joskus harvakseltaan poistelen ihan avoimia tappofantasioita, ja sehän on laiton uhkaus.
Heh,no minkälainen on laillinen uhkaus…
No jopas,valtioahan niitä latelee tavan kansalle,jos et tee sitä tai tätä ..
Laillinen uhkaus on esimerkiksi jos poliisi antaa ukaasin, että jos et poisti paikalta, niin tulee sakkoa ja putkaa. Tai vouti antaa ukaasin poistua vuokra-asunnosta määräaikaan mennessä, jos vuokria ei ole maksettu.
Laillinen uhkaus voi olla myös sellainen, jolla puolustat omaa- ja/tai läheisten henkeä ja terveyttä aseellisesti esim. kirveellä varustettua narkkaria vastaan ja joudut antamaan suullisen uhkauksen seurauksista, jos touhu ei lopu eikä poliisia ole lähistöllä.
Tässä pieni esimerkki mitä nämä roskapostit ovat.
Ällöttävä latinomatumigranttimies kidnappaa mukaansa 3-vuotiaan pikkutytön ostoskeskuksesta. Jäi onneksi kiinni. Koska tapahtuu sama meillä?
https://www.expressen.se/tv/nyheter/varlden/har-fors-flickan-bort-av-okand-man-mitt-i-kopcentret-/
Pääasia,jotta jengi viihtyy