Sudanissa riehuva sota, joka alkoi huhtikuussa 2023, on yksi maailman tuhoisimmista ja vähiten huomioiduista konflikteista. Kyseessä ei kuitenkaan ole uskonnollinen sota, vaan valtataistelu kahden muslimijohtoisen asevoiman välillä, jotka kamppailevat maan hallinnasta.
Kaksi pääosapuolta
Sodan keskeiset osapuolet ovat Sudanese Armed Forces (SAF) ja Rapid Support Forces (RSF).
SAF, Sudanin virallinen armeija, on maan perinteinen asevoima, jota johtaa kenraali Abdel Fattah al-Burhan. Armeija edustaa vanhaa valtiollista eliittiä ja on historiallisesti ollut läheinen islamilaisten ja konservatiivisten liikkeiden kanssa, erityisesti Omar al-Bashirin hallinnon ajoilta, jolloin islamilainen lainsäädäntö oli voimassa.
RSF, jota johtaa Mohamed Hamdan Dagalo, tunnetaan paremmin nimellä Hemedti. Se on lähtöisin Darfurin alueen arabipaimentolaisheimoista ja toimi aiemmin ns. Janjaweed-milisien perillisenä. RSF on kuitenkin viime vuosina muotoutunut itsenäiseksi paramilitaariseksi voimaksi, jolla ei ole selkeää uskonnollista ohjelmaa, vaan sen toiminta perustuu alueelliseen ja taloudelliseen vallankäyttöön.
Ei uskonnollinen konflikti
Vaikka Sudan on lähes täysin muslimien asuttama maa – arviolta 90–95 % väestöstä on sunneja – sodan taustalla ei ole uskonnollinen jakolinja. Sekä SAF että RSF koostuvat lähes kokonaan muslimeista, ja heidän välillään ei ole merkittäviä ideologisia tai teologisia eroja.
Kristittyjä on Sudanissa vain pieni vähemmistö, lähinnä eteläisillä raja-alueilla. He eivät kuulu sodan osapuoliin eivätkä ole konfliktin syynä tai kohteena. Kristityt muodostavat nykyään valtaosan Etelä-Sudanin väestöstä, joka itsenäistyi vuonna 2011 ja ei ole osallisena tässä nykyisessä sodassa.
Sodan todelliset juuret
Konfliktin juuret ulottuvat Sudanin poliittiseen historiaan. Kun pitkäaikainen diktaattori Omar al-Bashir syrjäytettiin vuonna 2019, maassa alkoi siirtymäkausi kohti siviilihallintoa. SAF ja RSF olivat aluksi liittolaisia, mutta erimielisyydet vallanjaosta ja armeijan uudistuksista johtivat lopulta aseelliseen yhteenottoon.
Kyse on siis vallasta, resursseista ja vaikutusvallasta, ei uskonnosta. Molemmat osapuolet pyrkivät hallitsemaan pääkaupunkia Khartoumia ja strategisia alueita, kuten Darfuria ja Kordofania.
Uskonto toimii taustatekijänä Sudanin yhteiskunnassa, mutta ei tämän sodan sytykkeenä. Se, mikä alun perin oli poliittinen kiista vallanjaosta, on nyt ajanut koko maan kaaokseen.
Humanitaarinen kriisi
Sodan seuraukset ovat olleet katastrofaaliset. Miljoonat ihmiset ovat joutuneet pakenemaan kodeistaan, ja maata uhkaa laajamittainen nälänhätä. Kansainväliset avustusjärjestöt ovat varoittaneet, että Sudanista on tullut yksi maailman pahimmista humanitaarisista kriiseistä.

Nälänhätä nekro kriisi, mutta onnistuvat silti lisimään astronomisella nopeudella, kuten paska-Gazassakin
ei siel mittään riisii ole, vaan ihan normi neekersmenoa
Niin, kyllä tuo vaikuttaa ihan puhtaasti normaalilta ”keeneröinniltä”. Ei mitään syytä sotia, mutta pistetään porukalla valtakunta maantasalle ja tapetaan oman maan väkeä.
Kohta alkaa huuto, että avustuksia pitäisi saada ja niin maan perhanan paljon, kun infrastuktuuri on kivikauden kunnossa ja ruokaakaan ei ole.
Ja puuro on pahaa.
Aivan, gazassakin lisääntyivät 20-kertaiseksi perityvän ”pakolaisuuden” aikana. Eipä haittaa pikku siivous kun lisäneekereitä syntyy 2 kpl joka sekunti. Ja mitä se haavistokin mokasi tuolla meidän rahoilla.
Vallanhalu vailla ansiota sisältää kaiken mahdollisen
pahuuden. hallinta ja kontrollointi ovat elämän
tappavia toimia tehden ihmisestä orjan.
En identifioi yhtään tarkemmin, mutta yksi neljännestuttu neito on kotoisen E-Sudanista. Oikein mukavan oloinen. No sellainen tuntomerkki, notta aivan täysin pikimusta, värillinen neekeri kyseessä. Työelämässä ja puhuu ainakin mua selvempää suomea, olisiko jopa kotoutunut. Mahdollinen yksittäistapaus.
Töissä ja opetellut kielen… Tunnustaako kristillistä uskoa (tai ei ainakaan kuulu mustan kiven kiertäjiin)?
Sudanista 9. heinäkuuta 2011 itsenäistyneen Etelä-Sudanin väestö on suurimmaksi osaksi kristittyjä:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Etel%C3%A4-Sudan#Uskonto
Uskonto muokkaa yhteiskuntaa kaltaisekseen.
Ei Etelä-Sudanissakaan varsinaisesti hyvin mene, mutta paljon paremmin kuin Sudanissa.
Se vaan on mielenkiintoista, että afrikasta tulija oppii kielen muutamassa vuodessa ja etsiytyy töihin kohtuu nopeasti, kun sattuu olemaan kristitty.
Mustaa kiveä kiertävä ”voimavara/yhteiskunnan pelastaja” ei loppuelämänsä aikana opi kieltä eikä varsinkaan mene töihin.
Kristillisessä ympäristössä” tapasin mustan afrikkalaisen (16v?). ”Kiintiö”pakolainen ilmeisesti. Hyvä käytös, enlannin kieli, oikeita elämäntavoitteita. Erotessamme totetisn hänelle: ”it was nice to meet you, a black finnish guy”, jolloin hän totesi: ” .. I want to meet you again”. Toivottavasti tulee tilaisuus tosiaan nähdä, kasvaminen suomalaiseksi voi hänen kohdallaan olla mahdollista. Jos tapaan, teen voitavani, jos se näyttää oikeasti mahdolliselta.
Tuonne Trumppi vois kokeilla niitä pienempiä ydinpommeja kun kerran pitää testata.
Kriisiapuna taistelukaasuja, napalmia ja peukkuhuumetta muutama sata kiloa, niin loppu hyvin, kaikki hyvin.
Tyypillistä nekrumenoa !
Kun neekereille kipataan rahaa niin mitä tekee neekeri? Ostaa aseita ja siitä lähtee neekeröinti.
Valta vaihtuu mutta neekeröinti pysyy.
Meikä vanhana solttuna olen miettinyt sitä kuinka noissa ”kehitysyhteistyössä” voi kupata rahaa.
Aika helppoa jos menee vaikkapa Punaisen ristin hommiin.
Ei vaan ole aikaa. Kesä menee puutarhan kanssa ja syksy metsästäessä kuten nyt. Loput ajat menee vaimon kanssa ulkomailla ja toipuessa tästä kaikesta.
Keeneröinti kuuluu luonteeseen ja ei siitä pääse eroon.
Periaate pitäisi olla ”se mitä tapahtuu afrikassa, jää afriikkaan” (kuten las legasinkin kanssa), mutta monesti vievät keeneröinnin mukanaan, kun menevät jonnekin.
Afrikankädellisen voi tuoda pois Afrikasta, mutta ei viedä Afrikkaa pois afrikankädellisestä.
Somaliassakin on mukamas karjuva sota. Ainahan tuolla joku käymistila päällä, minkä alkusyytä kukaan ei välttämättä enää edes muista. Pääasia olisi ettei sinne lähetetä rahaa, eikä sieltä varsinkaan päästettäisi ketään tänne.
”Miljoonat ihmiset ovat joutuneet pakenemaan kodeistaan, ja maata uhkaa laajamittainen nälänhätä.”
Entäpä sitten kun Afrikan väestö on miltei 1 000 000 000 henkeä nykyistä suurempi ja auringonpilkkujen ikitoistama ilmastonmuutos vienyt heiltä sadon ? .
Kyllä jääkausi korjaa kaiken, ehkäpä jo huomenna.
Neekerit vastaan neekerit. Syy: Ugabuga. Normineekeriä.
Panee kyllä myös miettimään kuinka ylimainostettu tuo ”Gazan kansanmurha” maailman mediassa on..
Noh, onhan se Eurooppata monessakin mielessä lähempänä ja murhaajatkin entisiä eurooppalaisia.
Tuo ei vielä ole mitään verrattuna siihen millainen on ollut jo 80 vuotta kestänyt joka tuutista tunkeva kansanmurha ulina keskisessä Euroopassa.
Siirtomaat jotka pyyhkivät pois ainakin kahden mantereen alkuperäisväestön ja ryöstivät siirtomaitaan brutaalisti vuosisatoja ovat olleet kovimpia ulisijoita asiassa ja ulinalle ei ole loppua näkyvissä.
Gazassa on murhattu 1,5 miljoonaa ihmsitä. Tämä on todellinenkansanmurha
Hamasin kamelikuskien ja vuohipaimenten uutistoimiston mukaan.
Noin 1,5 miljoonaa palestiinalaista on tähän mennessä tapettu. Kuolemista 680 000 on vahvistettuja kuolemia, arvioiden mukaan noin 400 000 lojuu hautautuneina tuhottujen rakennusten raunioissa ja lisäksi Harvard-tutkimuksen mukaan (videon ajankohta 6:33) 400 000 on Israelin toimien johdosta ”kadonnut”, ts. väestön määrä on edellä mainittujen kuolemien lisäksi vähentynyt 400 000:lla (nuo raunioissa olevat eivät siis videon mukaan sisälly näihin ”kadonneisiin”). 680 000 + 400 000 + 400 000 = 14,8 miljoonaa.
Vahvistettuja kuolemia on siis 680 000 (videon kohta 6:07; laskelman tekivät toht. Gideon Polya ja prof. Richard Hil, ja se julkaistiin 3.9.2025), joista alle 5-vuotiaita lapsia on 380 000. Jos lasketaan kaikki 0-16-vuotiaat lapset, kuolleita lapsia on 479 000; yli 16-vuotiaita kuolleita on niin ollen 201 000. Kuolleista 70% on lapsia ja 30% aikuisia, mikä tarkoittaa sitä, että Israelin sotajoukot sotivat lapsia ja naisia (puolet aikuisista on naisia) vastaan, ja sehän tekee israelilaisista sotureista suuria sotasankareita, varsinkin Suomen äärihallituksen silmissä; äärihallituksemmehan sanoo, että ”Israelilla on oikeus puolustaa itseään” – kuinkahan alas suomalainen hallinto vielä vajoaa nykyisestä idiotiastaan? Todellinen klovnilauma.
Raunioihin hautautuneita arvioidaan olevan noin 400 000. Lukumäärä on arvio, joka perustuu kuitenkin kokemukseen ja tietenkin paikallisten ihmisten, varsinkin omaisten ja naapureiden, kertomuksiin. Lukumäärä on siis suurin piirtein oikea. Ihmisillä on käsitys siitä, ketkä raunioissa kuolivat.
https://vesailkkalaurioll.wordpress.com/2025/10/14/15-miljoonaa-ihmista-on-kuollut-gazan-kaistalla-viimeisten-kahden-vuoden-aikana/
Kuitenkin kuolleiden määräksi väitetään 67 000, joka on sama lukumäärä kuin viime vuoden puolivälissä, reilu vuosi sitten, esitetty lukumäärä. Totuuteen nähden tuollaisen pienen ja vuoden ajan samana pysyvän määrän esittäminen on naurettavaa, ja se on loukkaus kenen tahansa ajattelevan ihmisen ymmärryskykyä kohtaan.
Se kuolleiden määrästä. Mitä Israelin vetäytymiseen Gazan kaistalta tulitauon aikana tulee, niin Israel ei ole vetäytynyt Gazan kaistalta, se on vain vetäytynyt tietyn Gazan kaistan sisällä olevan linjan taakse (ks. karttakuvio videon kohdassa 3:55), ja se miehittää edelleen suurinta osaa Gazan kaistasta. Vaikka Israel saa panttivankinsa takaisin, Israelin kuulemma silti täytyy ”vapauttaa Gazan ihmiset Hamasista”.
Kansanmurha koko maailman silmien edessä tulee ko. ministerin mukaan Gazan kaistalla jatkumaan ja vahvistumaan, ja ehkä tuo lahtaaminen siirtyy jossakin vaiheessa myös Suomen kansan lahtaamiseen. Onhan täällä jo eduskunnan Israel-ystävyysryhmäkin, joka varmasti esiintyy Israelin rinnalla, missä Israel kansanmurhiaan suorittaakin. Ja, kuten Smotrichin lausunnosta voidaan päätellä, naiset ja lapset ovat suurin uhka Israelille, joten varmasti Suomen armeijakin ryhtyy uljaaseen viimeisten aikojen sotaan, aseelliseen sotaan naisia ja lapsia vastaan.
”Gazan kansanmurha” on legendaa, jonka koraani velvoittaa.
Sama legenda toorastakin pitää yllä loputonta ulinaa holiholikaustisoinnista.
Mutta stalini ja mao tapatti aivan vitusti tyyppejä.