Bussi ajoi Tukhomassa väkijoukkoon, kolme kuollut


Bussikuski ajoi perjantai-iltapäivällä Tukholmassa päin bussipysäkkiä ja viimeisten tietojen mukaan kolme on kuollut. Useampi loukkaantui.

Ilmoitus tapahtumasta tuli puoli neljän aikaan iltapäivällä Ruotsin aikaa. Ruuhka-aikaan liikenteessä oli paljon ihmisiä. Tietojen mukaan bussi ajoi Östermalmilla Valhallavägeniä pitkin hiljaista nopeutta ja toistaiseksi tuntemattomasta syystä kuljettaja menetti auton hallinnan ja ajoi suoraan päin bussipysäkkiä, jossa oli useita ihmisiä.

Tukholman sairaanhoitopiirin mukaan viisi on sairaalassa, joista kaksi vakavasti loukkaantuneita. Poliisin mukaan kuolleitakin on, mutta tätä määrää ei ole virallisesti vahvistettu. Medioiden mukaan kolme olisi kuollut.

Tapahtumapaikka on E4 moottoritien jatkuessa Valhallavägeninä.

Poliisi tutkii asiaa mm. törkeänä kuolemantuottamuksena ja kuljettaja on pidätetty. Poliisin mukaan teko ei kuitenkaan ole terrori-isku tai tahallinen teko, vaan taustalla on joko jonkinlainen sairauskohtaus tai kuljettaja teki virhearvion ruuhkaliikenteessä. Kannattaa tosiaan huomata, että Valhallavägen on ruuhka-aikaan hyvin vilkas ja nopea väylä.

Kyse ei ollut kaupunkibussista, vaan suuremmasta kaksikerroksisesta maakuntabussista, joka oli tulossa Norrtäljestä kohti Tukholmaa.

Artikkelin alussa videokuvaa paikanpäältä. Siinä näkyy kuljettajan kiinniotto, filmillä kaljupäinen mies.

Seurataan tilannetta ja katsotaan mitä tapahtuu.

 


,
39 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Petu

Bussi ajoi tyhjänä läpi bussipysäkin ja kuski otettu kiinni?!

Huudettiinko taas jumalan suuruutta ja vääräuskoisille kävi huonosti?

Last edited 9 kuukautta sitten by Petu
miika

Navigaatorina rohveetta korvien välissä.

Sala Fistinen

Serbiukko, muslimi. Vaimolla burka Naamakirjassa. Tekstiä Allahin suuruudesta. Facebooksivut poistettu yhtäkkiä.

outlaw09man

Alllaaaaah Paskalllaaah.

outlaw09man

Soome Totuuden Torvet, IltaPÖKÄLE-lehdet eivät näytä ko videota, eivät kerro yhtikäs mittään, kuvaavat kuin Kuopijon asemalla, kun juna jo mänt. Ja pohjoisesta tullessa E 18 – Roslagsvägen – Valhallavägen.

Khm

Ei kai serbi voi olla yht’aikaa muhamettilainen ja elossa?
Olisikohan ukko bosnjakki kerran muslimikin on.

andy

Ihan hämmentyneeltä vanhalta ukolta toi kuski näyttää

miika

Joo se oli hämmästynynyt kun kukaan olemattomista matkustajista ei painanut pysäkin kohdalla stop nappia, eikä kukaan pysäkillä olleista ihmisistä viittonut pysähtymään, eipä siinä sitten paljoa muuta voinut tehdä.

Qroquius Kad

Kuski on Senad Buric, syntynyt 2.4.1968 tuolloin Jugoslaviaan kuuluneessa Bosnia-Hertsegovinassa:

https://www.murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?p=1901391#p1901391

Eli tämä kaveri:

https://www.hitta.se/senad+buric/sundbyberg/person/dMMl_mnnnO

Ei epäillä tahallisuutta.

Ans Kattoo

Klo 19 Suomen aikaa:
SVTn mukaan rikosnimike on törkeä kuolemantuottamus, syy ei ole vielä selvillä, sitä tutkitaan ja bussi on viety Poliisin takavarikkoon, ”Händelsen rubriceras som grovt vållande till annans död, men orsaken till det som inträffat är enligt polisen ännu okänd.”

outlaw09man

Hyvää infoa ! Ja PT-media. Entä yle, hs, il, is, al ?

Petu

Yle: Ruotsin kansalainen Tukholmalaismies sai sairaskohtauksen ja bussi suistui tieltä. Loukkaantuneita on viety sairaalaan.
Alkoholilla, khat:lta, rauhanuskonnolla, allah:lla, jne. ei ole osuutta onnettomuuteen.

Sama tarina on kaikissa verorahoilla maksetuissa pas**medioissa.

Sitten tuli Allah kehiin.

No se perinteinen. Rasismilla epäillään olleen tapahtumaan yhteys. Hän oli syrjäytynyt.

outlaw09man

PUNAperseet ! Tehtaankatu – Lähi-ItäKeskus.

Boltteri

Kyllä mun mielestä bussia saa ajaa kännissä.

Joni

Ei tietenkään. Sehän olisi rasismia.

Qroquius Kad

Flashbackissa on tuossa osoitteessa

https://www.flashback.org/t3704272

juttua aiheesta jo 297 sivun verran ja lisää tulee.
Tietoa ei ole kenelläkään, mutta arvauksia piisaa.

Pääkopan sairaus mahdollinen

Sairauskohtaus se ei voi olla koska ukko kävelytettiin poliisiautoon ja vietiin kuulusteltavaksi. Jos olisi ollut sairauskohtaus olisi hänet viety tietysti ambulanssilla sairaalaan.

Huru-ukko

Henkinen sairaus = islam?

Hyvä Poliisinainen!

Kyllä nyt musu-ukkoa vituttaa: naispoliisi meni yksin ase kädessä komentamaan ukkoa ulos autosta, ukko tallusteli bussin sisällä, naispoliisi komensi istumaan perseelleen, kaikki näkyy videosta.

https://www.expressen.se/tv/nyheter/sverige/polisen-rusar-fram-med-draget-vapen/

istanbul

istanbul

Ohjausvirhe.

Näille kaksikerros busseille sattuu ja tapahtuu. Milloin pettää jarrut ja milloin kyljellään. Ympäri Euroopan. En nyt tarkoita tahallisuutta. Varmaan hankalia ajettavia. Vaikka myönnettävä on, että rasistiseen muistiin tuli tukholman edellinen jyräys raskaalla ajoneuvolla. Tyyliin torilla nähdään ja allun snackbar.

Maksamme Velkaa

Jos se oli Jumalan tahto? Muslimimiehistön tiputtamat lentokoneet ovat tippuneet useasti törkeään virheeseen josta lennonjohto on varoittanut, mutta pilotti tekee miten haluaa koska jos kone putoaa, niin se on Jumalan tahto vaikka pilotti tekisi mitä orjausliikkeitä.

Tällä logiikalla muslimimiehistön matkustajaksi ei kannata joutua elle ole itsekin vähemmän luova muslimi.

Ohjausvirhe.

Viittaat ilmeisesti törkeään ohjausvirheeseen, kun kaksi tornia romahti. Totta on, että sitä allua siellä kiljuttiin. Matkustajat yrittivät neuvoa parhaansa mukaan miten kiertää ne tornit mutta tonttiin mentiin.

Boltteri

Viittaatko kenties valkoisten heteromiesten räikeään rakennusvirheeseen jossa rakennettiin suuria rakennuksia suoraan lentoreiteille?

Lainaus

”Ruotsin alamäki alkoi 1980-luvulla, kun maahan tuotiin kymmeniä tuhansia muslimeja, iranilaisia. Sitten se jatkui: kymmeniä tuhansia bosnialaisia muslimeja ja kymmeniä tuhansia Kosovon albaania 1990-luvulla. Ja tällä vuosituhannella se on kiihtynyt satojen tuhansien muslimin tuonnilla Syyriasta ja satojen tuhansien muslimin tuonnilla muualta Lähi-idästä sekä Eritreasta, Somaliasta ja muista kivikauden kulttuureista. Ei ihme, että kuolettavaa väkivaltaa ja tappavia ”onnettomuuksia” on jatkuvasti, kun Ruotsi on kolonisoitu ihmisillä maailman pahimmista maista. Sinun täytyy olla aivokuollut tai muslimipatja, jos et ymmärrä, että yhteiskunnallinen kehitys on looginen seuraus rakettitieteilijöiden ja aivokirurgien massatuonnista muslimimaista.”

outlaw09man

Ruottiin on ollut RUNSAS PASKAVYÖRY vuosikausia, Munapää RUINfeldt o Turskanpää RÖVen pitivät tiukasti kaikkia ovia auki. No nyt sitä SONTAA on. Onko Svealand ainuttakaan kylää, missä Ei ole Sontanaamoja – Paskavarpaita ? Jokkmokk ?

Voe

Jokkmokkhan nimenomaan kieltäytyi palauttamasta yhtäkään kuntaan tullutta. Jokkmokk ilmoitti tarvitsevansa jokaisen matun joka ikinä haluaa tulla.

Steffo Turskanpää on nykyään kaikkien Euroopan sosdemien pomo. Sosdempuolueilla on eurooppalainen kattojärjestö ja sen puheenjohtajana hän on. Voevoe.

outlaw09man

Jokkmokk, Pissavääntämö. pikku paratiissi ja lapiota + lättyjä veivaa….Mouuhhammed, onp myös vabaaeht turhapaikka-asioiden kääntelijä, jotta lissää Kameleita pohjoiseen. Steffe joutais hommiin turkkiautokorj, hitsailemaan mätävikoja PartaLasten Citroen-Renault.

Rullatonhuuliveikko

aika juttu, verrattuna olof palman keissiin, heh…

Kakeli

Mamuhan sitä murhabussia ajoi. Pysäkillä olleiden päälle rynnisti. Tahallinen teko.

Aki Lovi

Silminnäkijän mukaan kuski ajoi melko kovaa vauhtia, ei ollenkaan hitaasti kuten ensin väitettiin. Vauhtiahan on pitänyt ollakin koska lanasi pysäkkikopin, kaasi ison puun ja tais sähkötolppakin mennä.

Luonnollisesti poliisi ja hallitus eivät missään nimessä halua että tämä voisi olla terroriteko koska seurauksena on että ihmisiä jää saikulle, masentuvat, tuottavuus laskee, BKT laskee, rasismi kasvaa jne.

Oman elämänsä stressaaja

Satunnainen sattuma, liekö aikataulu stressannut.

Tare

Muslimi, no valtamedia rakentaa tarinan jossa kovasti uskonnollinen muslimi alkoi rukoilla kesken ajon kun aikataulut olivat venyneet eikä kerennyt taukopaikalle.

japadappaduu

Bidenkö siellä kuskina oli? Kovasti samaa näköä.

Tare

Se vaan ei muista miksi oli ruotsissa ja ajoi bussia.

Last edited 9 kuukautta sitten by Tare
Kuski vapaalla jalalla

Kuski on päästetty vapaaksi mutta epäilyt ovat edelleen voimassa.
Rikosnimike on muuttunut Törkeästä kuolemantuottamuksesta kolmeen kuolemantuottamukseen ja kolmeen ruumiinvamman tuottamukseen.

Ukko ei ollut ajossa kuin kaksi tuntia. Aloitti klo 13 ja ajoi klo 15 asti, kello oli 15.20 kun ajoi ihmisten päälle matkallaan taukopaikalle (syömään jotakin bosnialaista herkkua varmaan).
Kolmesta kuolleesta kaksi oli yhtenä kappaleena, kolmas oli jaettuna kahteen osaan, ilmeisesti keskeltä poikki.
Ei kovin mukavaa omaisille lukea että kuski pääsi heti vapaaksi, luulisin. Ehkä ukon ajelu loppuu tähän, tai sitten ei. Ehkäpä hänelle annetaan ennenaikaiseläke, kiitos veronmaksajat.

Rullatonhuuliveikko

mut ne on vapaita, toisin kuin plandemiasopiksen allekirjoittaneet maat, mukaanlukien hölmölä, heh….

Joku

Oliko kuski nauttinut kaikki ”tutkitut ja turvalliset”? Näitä tapauksia ihan varmasti odotettavissa myös Suomessa aivan lähiaikoina…..