Monikulttuurisuusmaskotti sai monikulttuurisuusstipendin


Paljon on vettä virrannut Slussenilla ja vaikka Ruotsissa on monilla saroilla tolkku tullut takaisin, niin aina silloin tällöin pärähtää tulille klassinen monikulttuurisuussössötys.

Skövden Korkeakoulu nimittäin on alkanut jakamaan monikulttuurisuusstipendejä ja tänä vuonna sen sai: Khatima Wichit!

Khatima sai stipendin opinnäytetyöstään, jossa hän tutkii ruotsalaista rasisteerausta. Hienommin sanottuna ”hän tutkii, miten rakenteelliset ja kulttuuriset esteet vaikuttavat eri kulttuuritaustoista tulevien ihmisten uramahdollisuuksiin Ruotsissa.”

Ennen vanhaan asia olisi saanut lämpimän kostean valtakunnallisen itkuntyrskinnän, että onpa ihanaa. Meilläkin on ihan ikioma huivimuslimi, joka opiskelee korkeakoulussa.

Nykyään tällaiset ilmiselvät asiat, joissa joku monikulttuurisuusmaskotti nostetaan alttarille rasistien ihailtavaksi, aiheuttaa lähinnä haukottelua.

 


,
22 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Pieru

NOMEN EST OMEN

Sissi Slussen

Jo paljon ennen matumigraatiota Ruotsiin rantautui varsin suuri ”finnjävel”-niminen itäbalttilainen vähemmistö.
Onkos muuten akateemisesti tutkittu sitä miten se selvisi aikansa kulttuurisesta ja rakenteellisesta semirasismista ?

Last edited 9 kuukautta sitten by Sissi Slussen
Hai siull itelles

…ja valkolaiset rasisteeraavat mustalaisia, ainakin mustalaisten mielestä.
Löysin vahingossa FB-sivun jossa valkolaiset ja mustalaiset tappelevat suusanallisesti, mielenkiintoista, kaikenlaisia tyyppejä löytyy, högt och lågt.

https://www.facebook.com/groups/138439304774973/posts/1238883761397183/

whisky7

Ei o,e tutkittu, eikä kukaan suomalainen ole saanut vastaavaa palkintoakaan Ruotsista kuin Khatima, vaikka on ollut oikeussa töissä, eikä tutkinut paskaa.b

miika

Palkinto olisi kuulunut Mona Walterille.

Talikon Lasti

joo sanoi selkeästi mikä estää murjaaneja tekemästä mitään sellaista
jota ilman jokainen muu pärjää.-syyt joiden takia olemme lähestymässä
yhteiskunnan kykyjen menetystä,

Talikon Lasti

kädettömien töitä, leijonille joutaa.

Maksamme Velkaa

Koulutetut eli satojen tuhansien eurojen matut työllistyvät poikkeuksetta rasismin rahasampoon. Pelkkä suojatyö ei riitä vaan heidät myös palkitaan eri tavoin näistä poikkeuksellisista saavutuksista.

Paradoksi on luonnollisesti se, ettei tätä tapahtuisi jos olisi rasismia vaan nämä henkilöt joko pysyisivät lähtömaissaan tai yrittäisivät elättää itsensä jollain oikealla työllä ja kotoutua nopeasti yheiskuntaan.

kalsarikännit

Muistaako kukaan sitä youtube-videota jonka joku yliopistoporukka kuvasi … olikohan se nyt sergelin torilla Tukholmassa? Siin tutkittiin miten rasitisesti ruotsalaiset suhtautuvat muunmaalaisiin.

Tilanne oli lavastettu ja se toistettiin kahden teeman osalta monta kertaa. Ensimmäisessä teemassa valkoinen törmäsi mustaan ja nosti siitä metakan. Yleisö ympärillä asettui mustan puolelle. Toisessa teemassa musta törmäsi valkoiseen ja aloitti metakan. Riippumatta siitä kumpi metakan aloitti jälkimmäisessä tapauksessa, ruotsalaiset asettuivat mustan puolelle syyttäen valkoista rasismista.

Jo tuolloin oli selvää että ruotsalaisnen yhteiskunta kuolee pois.

Erno Porilainen

Hohhoijakkata. Vitun keenerit.

Tare

On nämä kummia paviaaneja kun saavat mahdollisuuden parempaan elämään ja kun kaikki mahdolliset tuet,koulutukset ym. on saatu, aletaan haukkumaan ja solvaamaan auttajia.Kiittämättömiä paskiaisiahan nuo on. Varsinkin akat aloittavat tämän auttavan käden puremisen raivon vallassa.Suomessa mm. somali ja arabi akat ottavat elämän tehtäväkseen mustamaalta auttajiaan ja näkevät rasimia ja valkoisen sortoa joka paikassa.

KKi

No juu, katsos kun pikkasen vaatimattomammilla kognitiivisilla kyvyillä varustettu aavikon taikka viidokon kasvatti on netistä ja töllöstä saanut sellaisen käsityksen,jotta kaikki ovat lännessä rikkaita ja ajelevat öky-Rommeleilla. Ottaahan siinä Abdi ja Fatima itseensä kun todellisuus onkin vain kerrostalokämppä ja korkeintaan sossun ostama ooppeli.

Kukaan kun ei ole Abdillle eikä Fatimalle kertonut omakotitalon ja Rommelin vaativan työtä. Vieläpä sellaista työtä johon ei pääse ihan kulttuuritulkin kahden viikon monimokutuskurssilla. Pitäis olla useamman vuoden ihan oikea koulutus.

Anyway

Rakenteellinen rasismi näkyy selvästi siinä, että kieli- ja ammattitaidotonta oikeauskoista ei haluta palkata töihin vain siksi, että hän on tummempi ja eri uskossa.

Anyway

90-luvulla erään siivousfirman omistaja kertoi minulle, että he eivät palkkaa muita kuin ruotsalaisia ja suomalaisia. Joku voisi pitää syrjintänä, mutta mikäli kokemus olisi osoittanut, että oikeauskoiset tekevät työn erittäin hyvin, ovat ahkeria ja tunnollisia, olisi niitä yksi ja toinen palkkaamassa mielihyvin. Vaan kokemus ei ole sellainen.

Last edited 9 kuukautta sitten by Anyway
KKi

Oikeauskoisille taitaa olla kova paikka tehdä dhimmeille työtä. Semminkin jos pomodhimmi on vieläpä svenne/finski tyyppi joka oikeauskoiselle burkhaton vosu.

Dan Wesson

Samaa sanoi Scanian ex toimari aikoinaan kun palkkasivat somppuja tehtaalle kuormautoja kasailemaan. Töihin tultiin kun huvitti, töitä tehtiin kun huvitti ja laatu oli täyttä pas.. mitä sattuu.

anon

Euroopan ja USA:n ero: jenkeissä eivät maahantunkeutuneet ylimieliset muslimit määrää muille kaapin paikkaa vaan saavat paikallisilta omansa takaisin. Toki paikallinen vasemmisto on sielläkin röyhkeiden maailmanomistajie/maahantunkijoiden puolella.

https://www.youtube.com/shorts/GMAZQzTY0yY

Tapio Suhonen

Lienee samaa kiintiötä, kuin itsenäisyysjuhlan tohtorisneekeri: paperit helpolla ja suuresti ihmetellen kiitellään.

Pekka Räsänen

Tarkoitatko sitä somaliämmää joka ei suostunut kättelemään presidenttiä?
Olisipa mielenkiintoista tarkastella tuonkin tohtorin väitöksen laatua..
Olisikohan ihan elokuvaohjaaja Törhösen väitöstyön tasoa?

Qroquius Kad

Tuolta se löytyy jos ketä kiinnostaa:

https://helda.helsinki.fi/server/api/core/bitstreams/8f54a16e-99d4-4160-ad49-a03bf81a52cb/content

Pituutta on 223 sivua, vasso-Q ja silvuplee.

Death's Head

Tämä on (jälleen) osoitus eun poliitiikasta. Emme ole rasisteja ja sellaisiksi emme halua tulla. Tänä päivänä länsimaalainen itseään sivistyneenä pitävä ihminen (yleensä nainen) pelkää yli kaiken rasistin leimaa.

Anyway

Pelätään rasisti-leimakirvestä, vaikka sillä huitelevat ovat täysin vastuuttomasti huidelleet sillä vaientaakseen ihmisiä, vaikka todella harvoin on kyse rasismista, paitsi huitojien ideologisen hurmoksen mukaan.