Minnesotan jättipetos ja sen poliittiset seuraukset


Joulukuun iso rikosuutinen jäi Suomessa melko vähälle huomiolle, ja siitä nostettiin esille lähinnä se, että Donald Trump ”hyökkäsi” somaleja vastaan, jotka pahoittivat mielensä.

Trump kutsui somaleja roskasakiksi. Tästä seurasi, että eurooppalaiset mediat pahoittivat mielensä ja kertoivat, että somaleilla on oikeus asua Yhdysvalloissa ja että he ovat rakentaneet maan.

Trumpin sanomisen taustalla on minnesotalainen hyväntekeväisyysjärjestö Feeding Our Future.

Kun koronapandemia oli päällä, järjestö väitti jakavansa tuhansia aterioita koululaisille, mutta tosiasiassa aterioita ei jaettu lainkaan. Homman juju piilee siinä, että todellisuudessa järjestö ja sen yhteistyökumppanit huijasivat liittovaltion kouluruokailuohjelmista yli 250 miljoonaa dollaria, tehden siitä Yhdysvaltojen suurimman pandemia-ajan tukipetoksen.

Järjestön johtaja Aimee Bock, joka itse ei ollut somali, ja kymmenet muut osalliset, joista suurin osa taas oli somaleja, väärensivät asiakirjoja ja väittivät tarjoilleensa miljoonia hyväntekeväisyysaterioita, joista suurin osa ei koskaan toteutunut. Vain noin 3 % saamastaan rahoituksesta käytettiin ruokaan; loput ohjattiin ylellisiin kuluihin ja ulkomaille, esimerkiksi Somaliaan terrorijärjestö Al-Shabaabille.

Osavaltion opetusvirasto (MDE) yritti useita kertoja keskeyttää rahoituksen, mutta Feeding Our Future reagoi oikeusjutuilla, jotka rajoittivat viraston valvontaa. Lopulta FBI paljasti laajan petosketjun vuonna 2022.

Vuoden 2025 loppuun mennessä 78 henkilöä oli syytettynä: yli 50 oli myöntänyt syyllisyytensä ja seitsemän todettu syylliseksi oikeudessa, mukaan lukien Bock. Osa yritti jopa lahjoa valamiehistöä. Huijatuista varoista on saatu takaisin vain noin 75 miljoonaa dollaria.

Valtaosa syytetyistä oli somaliamerikkalaisia, mistä sitten kehkeytyi uusi näytös. Somalit nimittäin kertovat medioiden kautta joutuneensa rasismin kohteeksi. Koko petosjupakka on siis heidän mukaansa rasisteerausta.

Huomionarvoista asiassa on ”suljettu sisäpiiri”. Vaikka petokseen siis osallistui valtava määrä ihmisiä, ja vähintään yhtä moni tiesi siitä, niin somalien tiivis yhteisö piti petoksen sisällään eikä siitä kerrottu ulkopuolisille.

Trump viittasi tähän tapaukseen roskasakilla. Kotimaiset mediat taas ovat pyrkineet olemaan kertomatta taustalla olleesta härskistä huijauksesta.

– – –

On melko uskottavaa, että myös Suomessa saattaa toimia vastaavankaltaisia hyväntekeväisyysjärjestöjä, jotka kuppaavat veronmaksajilta rahaa olemattomilla toimilla.


, ,
44 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Harry

Pää on saatu auki..
Wanhalla mantereellakin pyritään tekemään tutkimuksia aiheesta..muttamutta tahtotila on kuitenkin että lisää liksaa Kankkulan Kaivoon vaan…koska päätöksentekijät ovat kaikki piiko/julkikommunisteja joille tärkeintä on oma jälleenvalinta seuraavissa vaaleissa niin kunta kuin eduskunta..
Sotakiimalla yritetään peitellä kelvotonta viranhoitoa jossa tärkeintä ovat silvmien kurtistelu pesukarjukrawatit ja Trumpin haukkuminen sekä persuviha.
Oman kansan etu on tois/kolmassijalla kun mielessä kimmeltää kullitettu wessanpönttö ja samanmielisten lipevät kuiskuttelut salamavalojen välkkeessä.

Harry

Kaikki tapahtuu oikean kaikkitietävän sekä erehtymättömän median avustuksella.
Median jonka toimittelijoilla on koulukiusaajan mielenmaisema.
Jokainen ilonpilkahdus pilataan eikä missään muiden tekemässä nähdä kuin rasisteerausta ja sortoa sekä wääryyttä..

Mikään ei ole muuttunut robert murdochin ajoista,aikalaisten mukaan sytytti USan ja mexicon välisen sodankin vain parempien lööppien toivossa,lähettämällä sukeltajan sytyttämään USan ankkurissa olevan laivan ruutivaraston pommilla…

Lehtineekereillä on kaunis runoilijan sielu,maalaavat maailmankuvaa verellä ja oksennuksella.

20251211_193256
outlaw09man

7 rotan kuvakavalkad, kehystykseen, myyntiin ja otsikoksi, TÄLTÄ NÄYTTÄÄ PASKA ! Varma myyntivaltti, paitsi SUVAKKIEN iltamissa. Sijoituspaikoiksi esim yleiset WCt.

miika

Maalitauluista menisi myös hyvin, harjoiteltaetta pimeä ammuntaa.

outlaw09man

Aivan ja IHMISTEN kouluihin, opetus nr 1, TÄLTÄ NÄYTTÄÄ PASKA ! Worldwide !

Qroquius Kad

Mutta eikö P.T.Kangas muka tiedä, että Se Hullu Rumppi on maailman suurin idiootti, epäolento ja sikasikasikamies, joka ei osaa tehdä mitään oikein?
Siksi kaikki tämän kyseisen ylikauhistuksen sanoma ja tekemä on kaksoisplusepähyvää;
kun Se Hullu Rumppi sanoo iih iih ihanan ihanista somaleista jotain muuta kuin maasta taivaisiin ulottuvaa ylistystä, sen on oltava pahaa, väärin ja saastaa.

Näin meille opettavat Valtamediapuolue VMP:n itseään toimittajiksi kutsuvat kaikkiin sukupuoliin (joita on vain kaksi) kuuluvat yliopistotytöt, joten sen on oltava Absoluuttista Totta!

vasen väärä

Tuo ”yliopistotytöt” on ihan hyvä ilmaus kuvastamaan naisten taipumusta katsella maailmaa hoivanäkökulmasta.
Niinpä vihollisen sotilaitakaan ei pitäisi ilmeisesti ampua vaan heiltä pitäisi kenties kysyä mikä heitä ahdistaa. (liian pienet luotiliivit ?)

Anonyymi

Ei taida olla hoivaviettiä ollenkaan, kun eivät lapsia halua tai sitten se on pahasti vääristynyy koskemaan lapsen tasolla olevia aikuisia miehiä.

Joppos123

Jos ihminen puhuu itsestään kolmannessa persoonassa niin ei se ihan jokaisella pytyllä käy. Mutta on Trump hyviäkin asioita tehnyt kuten nyt tämä somppukusetuksen paljastaminen.
Sama koskee noita salakuljettajien veneiden pommittamista. Jenkit hukkuu tällä hetkellä fentanyyliin ja valtaosa siitä tulee Meksikosta ja Venetsuelasta.
Ihan oikein kun alkaa olla riski kuljettaa sontaa merellä.
Jotkut vinkuu meri-oikeudesta ja muusta sonnasta mutta minun oikeuskäsityksen mukaan jokainen huumevene on oikeutettu kohde.

vasen väärä

Trump on ihan aiheellisesti huomauttanut Euroopan mantereen maiden kyvyttömyydestä huolehtia omasta sisäisestä turvallisuudestaan (muslimigraatio !) sekä jo vuosia sitten varoittanut Saksaa fossiiliriippuvuudesta Venäjään.
Ilman tuota jälkimmäistä juttua hyökkäystä Ukrainaan olisi tuskin tapahtunut.

Last edited 8 kuukautta sitten by vasen väärä
Thö

Saksan valtava talouskasvu viime vuosikymmeninä johtui ryssän halvasta energiasta.Ja se oli valtava kun saksa (tai merkel ja punainen puolue) otti myös samaan aikaan valtavia matulaumoja elätettäviksi.Sillä olisi maailman vahvimpia armeijoita ilman merkelin ryssä politiikkaa.Nyt takaisin kuromiseen ei taida aika riittää.

miika

Uskon että suomessa tilanne paljon pahempi kuin USA:ssa. Täällä kukaan ei pysty paljastamaan yhtään noiden tukihuijauksia ja lisäksi noilla kädellisillä on lukematon määrä mitä ihmeellisempiä yhdistyksiä joita verorahoilla rahoitetaan. Veikkaus on varmaan KELA:n jälkeen noiden suurin sponsori. Mutta saatinhan me yksi Somali hömppätieteen tohtori joka ei edes suostunut kättelemään tasavallan presidenttiä 612 linnan juhlien kättelyjonossa, ihmettelin suuresti että malttoi kuitenkin olla etuilematta siinä jonossa, hovimestari varmaan antanut narikassa sille khattia pureskeltavaksi, jonka hän hyvien somalialaisten pöytätapojen mukaan on käynyt sylkemässä linnan booliin.

Boltteri

Linnaan asteli vasemmistolaisen hyvinvointiyhteiskunnan sivutuote, ihmisteollisuusjäte: Sossuneekeri, joka näytti meille kaikille kuka määrää. Sama tilanne toistuu kouluissamme ja kaduillamme satoja tuhansia kertoja päivittäin. Apinat luulevat olevansa ylimistöä, mielipuolisuudessa naurettavuudessaan astronomisen absurdia. Orjuus oli väärin. Pahin mahdollinen moka, sillä neekereitä ei olisi koskaan pitänyt viedä afrikasta muualle sikiämään. Samasta syystä emme pidä luteita ja torakoita kotieläiminä.

Last edited 8 kuukautta sitten by Boltteri
Boltteri

Kaikkien lempparineekerit siis neekeröivät. Shokissa ollaan taas. Onneks ne tekee törkeen siistii safkaa. Olisi kiva tietää kuinka pieni prosenttiyksikkö koko planeetan kaikista neekereistä tekee töitä elättääkseen itsensä. Laillista työtä josta maksaa pakolliset verot. Taitaa mennä niin että se on niin häviävän pieni määrä että matematiikka ei edes tunne niin pientä prosenttia. Näitä sitten mainostetaan voimavarana, justjoo. Geneettistä paskaa joka tuhoaa koko planeetan.

outlaw09man

Jep, neeeeeeeeekerit. Mutta entäpä somaaaaaalit ? Mitä kumiluut tekevät tai yleensäkään osaavat ?

lalli Varsta

Tietysti on petosta, mitä rehellisyyttä voidaan yleensä
kiistattomasti ja absoluuttisesti nähdä somali henkilöisen
puuhaavan ? Kaikki
mitä somalilla on, sen kaiken on maksanut Suomalainen
veron maksaja. kaikki se on poissa ikuisesti suomalaisen
avuttoman, köyhän ja vaivaisen turvasta. ne miljardit kuuluvat
suomalaiselle joka keleen sentti.

Suomi Finland

Kaistapäinen ajatuskin, että somaleille annettaisiin minkään sortin yhteiskunnallista tukea.

Sen sijaan yhteiskunnallista keppiä pitää jakaa noille sen verran kovasti, että Somalia alkaa tuntua jälleen houkuttelevalta asuinmaalta.

outlaw09man

Kepin tilalle MAILA, se urheilulaji, missä voi lyödä GUNNAREITA.

Dan Wesson

Eihän nyt somppua voi kotiin lähettää sodan, kidutuksen ja vainon keskelle muuten kuin lomalle, jolla voi olla pari kuukautta vuodesta. Mutta koska Kela Gold ei toimi siellä, pitää käydä Suomessa nostamassa sossu/lomarahat silloin tällöin.

miika

Mogdishuun äänestämään Suomen kuntavaaleissa, voisiko KELA kieltäytyä maksamasta matkoja? Sehän olisi vakava rikos jos kieltäytyisi. Äänioikeus tulisi olla vain Suomen kansalaisella ja sekin ehdollinen, ennen täällä voitiin otta rikokseen tai muuhun sopimattomuuteen syyllistyneiltä kansalaisluottamus pois.

Dan Wesson

Nämä lomailut ja äänestämiset ovat absurdeja juttuja, joita normaalisti pidettäisiin huonona huumorina. Mutta Suomi nimisessä banaanivaltiossa ne ovat täyttä totta. Pökäleen pitää päästä lomailemaan maahan josta on lähdetty sotaa, vainoa ja kidutusta pakoon.

outlaw09man

Tai antaa nostovirka ”luotettavalle” imaamille, ainoa pelko, YÖpaidassa 1 ISO tasku, saattaa pennit sujahtaa Koukkunokan omiin hankintoihin, nuoria Vuohia, GL-mallin YÖPAITOJA, talvisandaalit ja päähän juntattava PANNUMYSSY. Taas on Nätti Mennä.

Maksamme Velkaa

Sääli, että tälläinen yksittäistapaus on sattunut Usassa juuri somaleille. Meillä Suomessa on vain hyviä maahanmuuttajia ja somaleissakin tiedämme olevan paljon koneinsinöörejä. Valmistuneet luultavasti jossakin Somalian useista koneinsinööriopistoista.

Suvaitsevaisten eli hyvien ihmisten ja somalien yhdessä tekemässä kyselyssä (tutkimus) somalit kokevat EU:n eniten rasismia Suomessa. Eli on meilläkin parannettavaa, etteivät kaikki koneinssit karkaa yrityksineen Minnesotaan tai Englannin Birminghamiin jossa upea somaliyhteisö.

Anyway

Tuosta velkaa olemisesta, kummastuuttaa, miksi suomalaiset ovat velkaa. Suomalaisilla ei ole ollut orjia, mutta väkilukuun nähden suomalaisia on viety Suomesta orjiksi pitkin maailmaa enemmän kuin afrikkalaisia konsanaan.

Ihme on myös, että somaleille ollaan velkaa, vaikka somaleja ei ole viety orjiksi, mutta somalit ovat pitäneet bantuja orjinaan ikiajat. Somalit lopettivat orjuuden vasta, kun italialaiset lakkauttivat orjuuden Somaliassa, olikohan 40-luvulla. Nyt bantut eivät ole orjia Somaliassa, mutta ovat somalien halveksimia ali-ihimisiä edelleen.

Muutenkin eurooppalaiset, joita pohjoisafrikkalaiset veivät orjiksi ryöstörekiensä myötä, aloittivat orjien ostamisen afrikkalaisilta orjatoreilta varsin myöhään ja lopettivat orjuuden ihan ensimmäisenä. Jopa tuhosivat Afrikassa merkittävän orjakaupan tukikohdan lopettaakseen orjien kauppaamisen. Mutta eurooppalaiset ovat velkaa, eivät muut, jotka ovat pitäneet orjia kauan ennen kuin eurooppalaiset aloittivat ja jatkoivat kauan sen jälkeen, kun eurooppalaiset lopettivat. Joissakin paikoin on orjuutta edelleen.

Dan Wesson

Olihan siellä se kuuluisa suomalainen jokilaivan rasistinen konemestari, joka orjuutti miljoonia somppuja ja toi ne Suomeen. Täällä ne sitten rakensivat koko Helsingin talot ja puolisuomea. Sen vuoksi sompuilla on nyt purkuoikeus rakentamiinsa taloihin. Tämä tieto on peräisin erittäin luotettavasta lähteestä.

miika

Orjuutusta on ollut niin kauan kuin nykyihminen on tallannut tätä maankamaraa, rotuun/heimoon katsomatta. Mahtavimmat todisteet tästä löytyvät Egyptistä ja Kiinasta.

Maksamme Velkaa

Olivathan ennen suomalaisetkin työnorjia kun piti elättää itsensä ja perheensä työnteolla. Vasemmisto jopa lauloi työnorjista ja sorrosta. Tänä päivänä heidät on jo vapautettu työnorjuuden kahleista elämään sosiaalituilla ja tämän valinnan voi tehdä itse. Tosin sorto ei ole vielä päättynyt, sillä tuet ovat riistäjien tahdosta liian alhaiset hyvään ja rikkaaseen elämään.

Tare

On totta että myös suomessa somalit työllistävät, nimittäin kelaa ja sosiaalihuoltoa. Tosin ei siitä ole hyötyä veronmaksajille kuin että kela on joutunut palkkaamaan kaikenmaailman tulkkia, neuvojaa ja kääntäjää valtavan armeijan.

matti m

Kuukleta juutuupista sanalla Ilhan Omar niin näet minkälaista roskasakkia somalit on. Kusipää mikä kusipää. Tosta ja kaikista somaleista on amerikkalaiset saaneet tarpeekseen. Samaa sakkia ovat suomessakin

p.grandell

heh, olen ollut somaliassa , ihan rehellisesti 93% ei osaa lukea,kirjoittaa ovat jopa afrikaanojen mukaan heidän mustalaisiaan, mutta yrittänyttä ei saa ”rangaista” vaan ja vaan he ja yhteisö ihmiset jotka näitä hyysää kuljettaa ruokkii tuo päästää pilaamaan kokonaisia valtioita pitää syyllistää ,arkadianmäkin soraksi ja 200 kaikki orjiksi afriikaan akku mineraaleja kaivaamaan kuolevat sitten syöpään jonkun kuluttua sama joka helkkarin batiiki.noita homo-peda´rit sun muut. antakaa terveitten ahkerien ihmisten elää olkaa te yöntimot,karvaranteet omilla metsästys maillanne jossa olette jo 4000vuotta hakanneet toisianne, ei mitään välimeren yli …

Pauli Vahtera

Uutisten mukaan somalialaisverkostot Minnesotassa ovat syytettyinä miljardin dollarin arvoisesta sosiaaliturvahuijauksesta. 
 
HS:n naispäätoimittaja esittää pääkirjoituksessa: ”Miten voi puhua rasismista vakavasti, kun lähimmän liittolaisemme presidentti kutsuu somalialaisia ”roskaksi”? Ja toivoo avoimesti Eurooppaan niin sanottujen patrioottisten – eli laita­oikeistolaisten – voimien menestystä?” 
 
Pääkirjoituksessa ei esitetä sanaakaan somalien miljardihuijauksesta ja näin saadaan  USA:n presidentistä pahimman luokan rasisti. En löytänyt HS:n omalla enkä google-haulla hesarin uutista somalien huijauksista.

Maksamme Velkaa

Hesarin mielestä ja agendassa somalit ovat oikeutettuja näihin miljardeihin orjuuden ja sorron takia. Somalit ovat aina uhreja valkoisten enemmistön maissa jotka ovat ylivertaisessa asemassa. Myös se valkoihoinen perustyöläinen joka tekee raskaita matalapalkkatöitä ja maksaa osansa somalien elämisestä hänen omilla kotikulmillaan.

Länsimaissa on tehty kohtalokas virhe kun perusteetta joitakin ryhmiä on nostettu jalustalle vain siksi että he ovat etnistä vähemmistöä.

Last edited 8 kuukautta sitten by Maksamme Velkaa
Terhomatti Hämeenkorpi

Olen käynyt parissakymmenessä aahrikan valtiossa ja niissä kaikissa somppuja pidettiin roskasakkina ! Tottakai Trumppi on oikeassa ! Antaa palaa vain !!!

anon

Että jaksavat tuota rasistikorttia vuosikymmenestä toiseen – mantereesta toiseen. Juuri tuo maailmanomistajan omahyväinen asenne ”väistäkää te muut, täältä tulen MÄ” ja yhteisöllinen vastapelaaminen vastaanottanutta kulttuuria kohtaan mitkä näissä vituttavat. Mihinkään muuhun ei näistä ole kuin uhriutumiseen, kiittämättömyyteen, hyväksikäyttöön, salailuun ja syllistämiseen.

Ja siten meillä on vasemmisto, joka pelaa ja kampanjoi näiden hyväksi…

https://www.youtube.com/shorts/GMAZQzTY0yY

Rullatonhuuliveikko

minnesota on amerikan shithole, heh!

miika

Mutta ei se siitä johdu että siellä on vahva Suomalais yhteisö, päinvastoin pitävät suomalaisia rehtiyden ja ahkeruuden esimerkki heimona, jolle tosin viina tekee tepposet.

Joni

Eipä ole näkynyt tästä mitään valtamediassa…

tapio

Eikä tuo varmaan ole ainoa tapaus usa:ssa. Vastatoimena luvatta maassa olevia somaleita etsitään Minnesotassa ovi ovelta ja pidätetään karkoittevaksi. Parkuvat kun pääsevät ilmaiseksi takaisin ihanaksi kehumaansa maahan!

Tare

Rosvokansaa, rosvokansaa. On vahvasti geenistössä.

Jimmy Kimme asshole

Jimmy Kimmelin jouluviesti: Asiat ovat huonosti, mutta Amerikka toipuu Donald TrumpistaYhdysvaltalainen tv-koomikko Jimmy Kimmel lataa suoria sanoja Trumpista brittiyleisölle.

”Hyvä vuosi fasismille”Kimmel suuntaa jouluviestinsä kärjen Trumpia vastaan.
– Voin kertoa, että fasismin näkökulmasta tämä on ollut todella hyvä vuosi. Tyrannia kukoistaa täällä, Kimmel sanoo.
Kimmel kutsuu Trumpia kuningas Donny kahdeksanneksi ja sanoo, että Yhdysvalloissa revitään demokratian rakenteita vapaasta lehdistöstä tieteeseen ja oikeuslaitoksen riippumattomuuteen.
Hän lopettaa viestinsä kuitenkin toiveikkaasti:
– Horjahtelemme vähän juuri nyt, mutta selviämme kyllä.
– Antakaa meille noin kolme vuotta. Pyydän. Kiitos kärsivällisyydestänne ja kiitos Hämähäkkimiehestä. Hyvää joulua ja mukavia juhlapyhiä.

Suomen YLE Tuottaa tätä poliittista ääri valheellista vasemmisto propagandaa
meidän verovaroista

Joku vaan

Minnesotassa/Marylandissa joku 10 v. sitten jossain pikkukaupungissa valta siirtyi afrikaanoille ellei peräti olleet somppuja ja ex-nais-pormestari itki ”me annoimme teille kaiken ja teitte meille tämän”. Muistelen hallinnon porukkaa irtisanotun ja vaihdetun musulmaaneihin, pormestari sai kenkää, jne. Tuli uudet säännöt. Hitsi kun en muista kaupunkin nimeä, joko on konkurssissa.

Dickie

Suvakin johtopäätös: Lisää vaan somaleita länsimaihin kuten Suomeen niin rassisteeraus loppuu. Muutama miljoona somppua Suomeen, niin johan loppu rassiteeraus ja kaikki kääntyy voitolle

Dickie

onhan tollanen rassisteeraminen rangaistava!!! eli esim missin silmienvenyttelystä on vähintään sata tuhatta somalia otettava suomeen lisää, ikäänkin eivät lisisi itsessään tarpeeksi! Joka rassistisesta ilmeestä aina tuhat ählyä tai neekeriä suomeen, NÄYTETÄÄN RASSISTEILLE MISTÄ KANA KUSEE!