Vuoden viimeinen gallup kuuluu ”Menevätkö asiat yleisesti parempaan vai huonompaan suuntaan 2026?”
Kysymys on jokaisen tulkittavissa, että mitä parempaan tai huonompaan suuntaan menemisellä tarkoitetaan. Jonkun mielestä talous tai työttömyys voi olla menossa huonompaan suuntaan ja äänestää tätä vaihtoehtoa. Kun taas jonkun mielestä ihmiskunta yleisesti on menossa parempaan suuntaan ja saattaa kallistua tälle vaihtoehdolle. Yleisesti voitaneen ajatella, että millaiset ovat näkymät uudelle vuodelle.
Tämän takia vaadimmekin jyrkkiä perusteluja miksi äänestit kuten äänestit. Vaihtoehtona myös välimallin joutomiehille ottia tuota kirvesvartta.
Vastausaikaa tiistaihin asti.
Menevätkö asiat yleisesti parempaan vai huonompaan suuntaan vuonna 2026?
- Asiat menevät huonompaan suuntaan (69%, 451 Ääntä)
- Asiat menevät parempaan suuntaan (15%, 101 Ääntä)
- Asiat eivät mene huonompaan tai parempaan suuntaan vaan pysyvät samana (9%, 60 Ääntä)
- Ottia tuota kirvesvartta (6%, 41 Ääntä)
Ääniä yhteensä: 653

Huonompaan. Ukainaa pakotetaan paskaan rauhaan ja Eurooppa ryömii Trumpin edessä. Trumputin ajaa vain Venäjän etuja. Maga-lahko on ottanut maan haltuun ja Trump ajaa itseään yksinvaltiaaksi. Sen jälkeen puoli Eurooppaa on Putinin
Luultavasti paljolti noin.
Suomessa Sote ja sosiaalitoimi sortuvat, joten päättäjät joutuvat toteamaan poikkeusolot.
Tällöin Valmiuslaki saatetaan voimaan. Sen valtuuksilla voidaan muun muassa:
säännöstellä palkkoja, työaikaa työsuojelua ja työehtojasäännöstellä ja muuttaa sosiaalietuuksia ja -vakuutuksiasäännöstellä hintoja, maksuja ja tavaroiden laatuarajoittaa viestiyhteyksien käyttöäsäännöstellä liikennettä ja kuljetuksia
Pessimismiä voi harrastaa Isokynän musiikin tahdissa:
https://www.youtube.com/watch?v=zv62nR6O10c
Kaikki 19 putlerin persehuoraa ehti alapeukuttaa. Ei niitä ole montaa.
Helvete ! YLEnanto lähettää EDELLEEN VIHOLLISENkielellä (SIRPPI & VASARA) uutisia KOBUKOILLE ! ! ! Eikö PASKAA voi LOPETTAA ! Ja Suomen PITÄISI omia kaikki RYSSÄN omistus, niinkuin RYSSÄ VEI Nokian renkaat. ETUUUUSKUNTA, HERÄTKÄÄ !
Ja rajalle 3xPIIKKILANKA, RYSSÄN paikka on sen TOISELLA puolella, AINA !
……
ei kyllä tästä asiat huonommaksi enää mennä voi, heh!! sula mahdottomuushan se olisi, heh!
Heh,välimallin joutomiehet.
Ostan sen,koska sellainen olen..
Uskoisin, että asiat menevät parempaan suuntaan kaikesta vihervasemmiston länkytyksestä huolimatta. Kansa alkaa vähitellen nähdä ettei demari-antilla eikä hänen kaverillaan tuppu-tytillä ole puhtaita jauhoja pussissa. Eli ei ole jauhoja ollenkaan, ei edes sahajauhoja.
Puheet pelkkää lörppähuulien läpinää.
Huonompaan suuntaan menee, koska ruori on Brysselissä ja myrskytuuli puhaltaa lännestä Atlantin yli.
Parempaan menee koska Bryssien impotenssi on selvä ja puhdistava tuuli käy Amerikan suunnasta.
Mutta kun EU on arvovalintansa tehnyt, niin siksi kirjoitin myrskytuuli. J.D. Vance kävi sen tekemässä selväksi Münchenin rauhan konfferenssissa.
Eu hajoaa, Natoa hajoaa, Us vetää johdot irti, Eu pankkimaailma tuhoutuu, koska uskottavuus valuutta vartantoon on menetetty pakotteilla ja Vejäjän varantojen jäädyttämisellä. Uskottavuus on menetetty. Tulee paljon työttömyyttä, Sakasan tehtaita suljetaan (VW), tämä vasta alkua. US ei toista kertaa pelasta eurooppaa suosta. Bricks maissa on kaikki tarvittavat luonnon varat, euroopassa ei ole mitään. Maksamme kalliista energiasta omaa hölmöyttämme ja köyhdytämme oman kansamme, sitä saa mitä tilaa. Suomi tulee maksamaan kalliin hinnan hölmöilyllä, Paasikivi – Kekkosenlinja on unohdettu, ystävyys molempiin suurvaltoihin on tie onneen ja menestykseen. Suomi pienenä valtiona ei pysty selviämään kamppailussa isompia vastaan. Suomessa asevelvollisia muutama, ja Venäjällä miljoonia. US ei tule apuun, kun siellä ei ole tarpeeksi joukkoja, eikä EU, kun sielläkään ei ole joukkoja tai osaamista. Meitä on viety kuin litran mittaa.
”Eu hajoaa, Natoa hajoaa, Us vetää johdot irti, Eu pankkimaailma tuhoutuu”
Tätä paljon yltiöpositiivisempaa kehitystä olisi vaikea kuvitellakaan.
Loppu sitten vähän tasottaa, että jalat pysyy kuitenkin maassa
Osaamme siitä laulun!
Tuossa on sävel
https://www.youtube.com/watch?v=f3GwnYf9E_k
ja sanat kuuluvat:
Tääl istun mä tunkiolla ja synkkänä katselen,
seas roskien, kaiken loan ja lasipullojen.
On poskellain kyynel, on mieleni haikea.
:,: Vaikka paremmaksi kaikki muuttuu
silti hyväksi ei milloinkaan. :,:
On kansalaiset mennyt raiteiltaan, on aikamme elämä
hyvinvointia luokkaherrain päivän on tunnussävelmä.
Se on kuin hajuvettä mi’ ilmoihin katoaa,
:,: Vaikka paremmaksi kaikki muuttuu
silti hyväksi ei milloinkaan. :,:
On bakteerit sekä basillit riesana joka tiell’,
et kansalainen niitä nää, mutta ne on silti siel.
Kun uhriksi niiden joudut, sua viedähän sairaalaan.
:,: Vaikka paremmaksi kaikki muuttuu
silti hyväksi ei milloinkaan. :,:
On maailmassa paljon sellaista jot’ ihminen kestä ei.
On toinen heikko naisiin, viina toiselta järjen vei.
Täällä saa mitä vain haluaa, tämä on demokratiaa.
:,: Vaikka paremmaksi kaikki muuttuu
silti hyväksi ei milloinkaan. :,:
Sitten ei kun iloista yhteislaulua!
Kyllä se varmaan tästä vielä joskus pahemmaksi muuttuu!!
asiat pysyvät samana, vapaudet olemattomiin, lait tulevat eu helvetistä
pimeyden byrokraatien perseestä. kansaa edustavat sokeanoppaat
juoksevat hengästyneinä eu;määräämää kaltevaa rataa loputtomasti
kuin karusellin juoksumatolla kiihtyvällä vaudilla, luulevat saaneensa
jotain maaliin, mutta mitä vielä aina vaan pannaan kierrosia lisää ja
vauhti kiihtyy,, hädissään eivät älyä sanoa, Nyt ulos tästä Heti !
Jos ei suvereeni maa kykene säännöllisin välein korjaamaan tehtyjä virheitä vaikka voimakeinoin, niin kyseessä ei silloin ole terve yhteiskunta jonka kuuluukin tuhoutua.
Humanitaarinen maahanmuutto, vihreä siirtymä, kehitysapu ja maailman omanatuntona oleminen lainarahalla ja loputon sääntöviidakko. Näistä ei EU:ssa luovuta edes tuhontiellä.
Niin…..onko tämä nyt sitä oikeata sosialismia…kysyvät?
Ja Me vastaamme…ehei voi weikkonen ei toki…se on paljon paljon pahempaa,ja sitä kohti ollaan menossa.
Asiat eivät ole koskaan niin huonosti etteikö niitä vielä viinalla pahentaisi.
Maailma loppuu aikanaan, huonot uutiset ei milloinkaan.
Vituiksi menee. Katastrofia odotellessa jos ei ensi vuonna niin seuraavalla viimeistään. Maailman asetukset hakevat nyt uutta kohdistusta, ja siinä prosessissa voi sattua mitä tahansa. Maailmassa on tällä hetkellä liian monta sekopäätä sekoittamassa pakkaa.
Olen ensivuoden lopussa taas huomattavasti raihnaisempi ja vuotta vanhempi, mutta maapallo jatkaa pyörimistä vielä muutaman miljardi vuotta, taas uutta kevättä pukkaa,
ei menetetä toivoa!
Meinasin vastata, että ihan sama mutta: ei meillä täällä Suomessa ole mitään hätää. Kaupat ovat auki ja niistä löytyy muutakin ostettavaa kuin suolakurkkuja, granaattiomeinoita ja paskaa vodkaa.
Meillä pyyhkii siis ihan kivasti.
Jokaisella sukupolvella on omat synkät aikansa.
paskaa vodkaa?…nooh,Stolicnaya on kyllä hyvää kuten moni muukin,kotimaiset sitä kuraa on. Miten joku voi edes ostaa esim peltiämpäriltä maistuvaa Dryta tai jotain ukrainalaisten raatteentien tumputtajien moskaa. Meillä pyyhkii hyvin…heh…käy vaikka Imatralla kyselemässä..ne halaa sua
Itse näen tulevaisuuden varsin synkkänä, miljardöörit ja miljonäärit,kansalta varastavat diktaattorit ottavat maailman vallan näppeihinsä. Kuten monesti sanonut, en näe enää pahinta jos en elä 100 vuotiaaksi, kuten minulle on kerrottu. Ei näillä vaivoilla.
Huonompaan suuntaan menee Suomi joutuu enemmän ja enemmän maksumieheksi ja me kansalaiset ei mahdeta sille mitään kun päättäjät lappaa rahaa maasta ulos.
voidaan me pieraista kun paine suolessa sitä edellyttää, heh!
kait siis jotain tyhjää parempaa tuokin prööttäily, heh!
Juu, ihan keskimääräinen vuosi, eli huonompi kuin viime vuosi, mutta parempi kuin -27 vuosi
Kaikki poliitikoista riippuvaiset asiat menevät aina enenevässä määrin enemmän persiilleen, kuten nyh ainakin vimmeset 30 vuotta. Jos joku asia on kehittynyt paremmaksi, kuten nyh vaiks autot ja tekniikka yleensäkin, se on tapahtunut poliitikoista riippumattomasti esim. tekniikan kehityksen takia (josta poliitikot ei ymmärrä hevon p. mutta ottavat sen ansiokseen)
Ongelma ei ole Putin tai Trump, ongelma on Eu:n petolliset päättäjät, jotka ovat tuhonneet koko maanosan tulevaisuuden sairailla ideologioilla: ilmastohumppa, gender-woke ja mamutus. Ja miten kaikki on onnistunut? Täydellisellä median kontrollilla, jossa huudetaan vähänkin järjen ääntä edustavaa ”epätieteelliseksi”, ”suvaitsemattomaksi” ja ”rasistiksi”. Kiivaasti päättäjämme ovat ajamassa viimeisiä Euroopan valkoihoisia teuraaksi ”arvojensa” puolesta rintamalla, samaan aikaan kun selustassa riehuu kymmenien miljoonien musujen laumat, ei kovin vahvalta vaikuta. USA:n varapressa Vance totesi osuvasti: Seuraava YDINASEMAHTI tulee olemaan ISLAMILAINEN BRITANNIA ja se on riski kaikille.
Demokratia alkaa olla irvikuva mitä se joskus oli. Kyllä porukat pidetään kurissa ja nuhteessa.