Suomalaisuuden ei pitäisi olla pelkästään valkoisuudesta kiinni. Suomalaisuuden ei pitäisi olla ainostaan hyvästä suomen kielen taidosta kiinni. Yhteiskuntana Pystymme parempaan! Äänestä rasismia ja tokenismia vastaan. pic.twitter.com/ClhWqfmo5e
— Paco Diop (@pacoofturku) March 27, 2023
Turussa majaa pitävä, vasemmistoliiton kunnanvaltuutettu, senegalilainen Paco Diop tykittelee taas. Tällä kertaa suomalaisuus ei pitäisi olla valkoisuudesta kiinni.
Diopin mukaan suomalaisuuden ei pitäisi olla kiinni valkoisuudesta, tai suomen kielen osaamisesta. Kaikki muu on rasismia.
Tietenkin joku voi kysyä, että mistä se suomalaisuus sitten on kiinni? Siitäkö, että tulee jostakin hevonperseestä ihmiskaatopaikalta Afrikasta Suomeen, ei sopeudu millään tavalla Suomen olosuhteisiin, ei tunne maan historiaa eikä ole juuriltaan millään tavalla yhteydessä Suomen kulttuuriin, eikä yleisesti ymmärrä suomalaisesta yhteiskunnasta yhtään mitään eikä osaa edes maan kieltä?
Usein ihmettelen oikeasti, että mitä miehiä nämä oikein ovat. Miksi he vihaavat omaa taustaansa, tässä tapauksessa afrikkalaisuuttaan niin paljon, että teeskentelevät olevansa jotain muuta mitä ovat. Minustakaan ei tullut ruotsalaista, vaikka olen pitkään asunut Ruotsissa, ymmärrän ja puhun kieltä hyvin ja tiedän miten systeemi toimii. En ole ikinä kuvitellut olevani ruotsalainen, en edes ruotsinsuomalainen vaan Ruotsissa asuva suomalainen.
Mikä Pacoa ja kumppaneita riivaa? Ovatko he järkijättöjä?
– – –
Diop tuli tunnetuksi viime vuoden puolella erottuaan Turun kaupungin hommista jonkinlaisena päiväkotisetänä, koska Afrikan tähti. Tärkein mitä Pacosta pitää tietää on se, että hän on islamin lähettiläs, eräänlainen etulinjan sotilas. Tällaisten lausuntojen ainoa tarkoitus on hämmentää ja samalla työntää islamin terävää kärkeä aina hitusen eteenpäin.
Näihin lausuntoihin tarttuvat aina antirasistiteeraajat ja muut vähänlännät, jotka toistavat ihastuneena, että tosiaan, miksi senegaliaano ei voisi olla yhtä suomalainen kuin Saarijärven Paavo.
Kaikilla turkulaisilla vihervasemmistolaisilla akoilla on pöksyt märkänä kun paco lausuu viisauksiaan.
Tämä pacohan on jo aikaisemmin väläytellyt kuinka työnantajien tulisi osata suomen lisäksi puhua somaliaa, arabiaa, ryssälää ja nakutuskieltä.
Paco menee vielä pitkälle kunnes kärähtää joko lapsiin sekautumisesta tai huumekaupasta.
Viimeistä varten pitänee liittyä demareihin?
Tommonen nakutuskieli on ihan oikeasti olemassa. Sen puhujista vissiin olisi suuri apu Suomen rääkyvään työvoimapulaan keskelle työttömyyttä.
Noista kielistäpä tuli mieleen ”Suomen Sotilas” -lehden uusin numero.
Siinä päätoimittaja Reijo Ruokanen haastattelee Supon päällikkö Juha Marteliusta.
Ruokasen kysymykseen, mitä kieliä kannattaisi osata pyrkiessään Supon palvelukseen Martelius mainitsee ylivoimaisesti tärkeimpänä moskoviitin, sitten kiinan, sitten arabian ja farsin.
Näistä suunnista siis tulee suurin Suomea kohtaava uhka.
Mutta entä se kuuluisa ÄÄÄÄRRRIoikeisto?
Martelius ei mainitse sitä sanallakaan.
Kumma juttu.
Yliopistotyttöjen Supo-artikkeleissa Suomea uhkaa vain ja ainoastaan ÄÄÄÄÄÄRRRRIoikeisto.
Mutta kun miehet ja miesaivoiset naiset puhuvat asiasta, uhat ovatkin kaikkialla muualla.
Meikä värvättiin jokin aika sitten opettamaan kovuutta nykyisille nuorille upseereille. Se on neljän viikon kurssi. Aion ollla koko sen ajan poikien mukana osana porukkaa. Aikaisemmilla kursseilla kolmannes on keskeyttänyt.
Kyllä noita tulee vieläkin vastaan. En minä niitä muista mutta junnut näköjään muistaa.
Pari vuotta sitten olin Gilisaarilla Indonesiassa ja yhtäkkiä yksi junnu tuli halailemaan. Kysymys oli, että mitä vittua mä xxx teen siellä?
90-luvulla Gileillä oli rauhallista. Bule pitoisuus oli vielä pieni.
Yksi lapsiin sekaantuja laittoi alapeukkua, ryssä?
Pasco Doup ?
Paco kehottaa äänestämään tokenismia vastaan.
Mitä se on, kysyi Luther.
”Tokenismi tarkoittaa symbolista, muodon vuoksi tapahtuvaa vähemmistöjen edustamista ilman todellista vallan tai osallistamisen lisäämistä, jossa yksilö valitaan vain edustamaan ryhmäänsä, ei aidon monimuotoisuuden tai vaikutusvallan lisäämiseksi, usein markkinointisyistä tai pinnallisen tasa-arvon vuoksi.
Se on usein laskelmoitua ja johtaa siihen, että vähemmistön edustaja jää stereotypioiden vangiksi ilman todellista luonnetta tai merkitystä.”
Että silleen.
Vaan mitäpä on Paco Suomessa tehnyt ansaitakseen asemansa suomalaisena?
Vaatinut kantakirjasuomalaisia hyväksymään itsensäkaltaisia kantakirjasuomalaisiksi vailla edes suomen kielen osaamista.
Paco ja kumppanit eivät ole hyödyntäneet Suomessa tokenismia, vaan totemismia:
ne ovat solidaarisuuspokaaleja, joita palvomalla kaikkiin sukupuoliin (joita on vain kaksi) kuuluvat yliopistotytöt voivat todistella toisilleen mahdollisimman suurta puhdasoppisuutta Suomen valtauskonnossa, Toiseuden palvonnassa.
Onko yllättävää, että paco löysi poliittisen itsensä juurikin vasemmistoliiton leivissä.
Turku pitäisi saatana pommittaa maantasalle ja rakentaa uusiksi.
Somalii änderssön tulee myös sieltä.
Nyt se akka rikastuu Brysselissä ja halailee vasaralla ihmisiä hakkailevaa wannabee partisaania.
Sitähän tämä heppu tarkoittaa, että kun kehitysmaista tänne työnnytään niin sitten meidän suomalaisten velvollisuus on tarjota tulijoille yhteiskunnassamme hyvä elämä ns kaikilla herkuilla. Moni puolue vielä avaa näille ovet heti (kuten ko tapauksessa) siihen, että pääsevät mukaan kunnalliseen päätöksentekoon. Suomalaiset on aivan näiden lumoissa ja lypsettävinä. Että semmoinen älykäs kansa ollaan joka onnellisena kulkee kohti paskastaniaa. VMP
Se on uskomatonta paskaa💩, että kuntien asioista todellakin pääsee päättämään ilman kansalaisuutta. Marakatti voi periaatteessa tulla maahan, päästä kunnanvaltuustoon ilman että on tehnyt mitään muuta, kuin ollut sossun asiakkaana.
Siihen piisaa se kun toistaa marxilaiset liturgiat etu- ja takaperin sorretuista ja sortajista.
Eihän pacoa mikään Suomeen liittyvä tai suomalaisuus kiinnosta puupennin vertaa, vaan taustalla on sama syy joka on muillakin afrikaanoilla ja lähi-itäläisillä:
Saa asua jossain missä sähkö ja juomakelpoinen vesi tulee seinästä, eikä poliisi hakkaa. Sattui nyt vaan kaikista vaihtoehdoista lonnimaan tänne, mutta voisi ihan yhtä hyvin notkua jossain marseillessa tai lontoossa.
Näiden äo:sta kertoo hyvin se, että islamin hienoutta julistetaan, mutta ei pystytä näkemään että se on kaiken sen antiteesi, miksi täällä on niin kiva notkua.
Neekeriys ei sitten pitäisi myöskään olla ruskeudesta kiinni vai?
Vihervassut valittavat, että Eurooppa on liian valkoinen.
Eikö heidän mielestään pitäisi loogisesti ottaen nähdä Afrikka liian mustana?
Vaan sinne, jos muuttaa valkoinen, ovat vihervassut hyvin kiukuissaan, koska se on väärin.
”Mikä Pacoa ja kumppaneita riivaa? Ovatko he järkijättöjä?”
Kysyy hän. Ja minä vastaan. OVAT!!
Vähintäänkin järkijättöjä ja lisäksi pahantahtoisia!
Paco on vaan löytänyt itsensä vasemmistolaisesta paratiisista. Rahaa tulee ovista ja ikkunoista ja vasemmistolaisten pillua. Paco elää paratiisissä. Ei Pacoa kiinnista paskaakaan mikään yhteiskuntaan liittyvä.
Mieti nyt itse. Rahaa on ja vasemmistolaiset pitävät pacon tyytyvaisenä.
Asuin Ruotsissa aiemmin pari vuosikymmentä, enkä missään vaiheessa kokenut olevani ruotsalainen tai haluavani olla. Ei vaan tullut mieleenkään.
Huomauttaisin, että Ruotsissa asuva suomalainen on ruotsinsuomalainen. Jos tuo Paco-poika asuu Suomessa tarpeeksi kauan, on hän enintään suomenafrikkalainen, ei millään suomalainen, ei millään mittarilla. Jos hänellä on lapsia, jotka kasvavat Suomessa ja suomalaistuvat perin juurin, tulee heidän lapsistaan suomalaisia, tai ei tule, riippuu heistä itsestään. Usean sukupolven jälkeen hänen jälkeläisensä ovat aika suurella todenäköisyydellä suomalaisia, jos sekoittuvat suomalaisiin ja jos eivät keskity säilyttämään afrikkalaista isoisoisän kulttuuria omassa elämässään. Voi myös olla loputtomasti suomenafrikkalainen.
Yhsdysvalloissa on suomalaisia, jotka ovat useamman polven ajan säilyttäneet suomalaisuuttaan niin, että kokevat olevansa amerikansuomalaisia, ainakin melkein.
Lapsista tulee mulatteja ja ne ei ole suomalaisia.
Ihon väri ei estä suomalaista mieltä, joka on avainasemassa. Jos sekoittuvat suomalaisiin, kasvavat lapset suomalaisiksi ja kyllä siinä ihokin vaalenee, jos se joitakuita helpottaa.
Niitä kutsutaan ulkomaalaisiksi – että on ulkomaalainen, ei ole rasismia. Sopeutumisvaikeudet ovat maahan tulleen ulkomaalaisen ominaisuus – ei suomalaisen.
Pacolla on omituinen käsitys suomalaisuudesta. Paco ei ole suomalainen eikä tule koskaan olemaan. Valitettavasti suomalaiseksi lasketaan nykyään Suomessa asuva ulkomaalainen, kemu, marakatti tai muu pökäle oli saanut kansalaisuuden tai ei. Punaviherkommunistien ansiota sekin.
Se ’suomalaisuus’ on kulttuurisidonnainen ei niinkään geneettistä, jos olisi näin, niin olisin ainakin varttisaksalainen, siis melkein suomalainen. Ja sama koskee muitakin väestönryhmiä jos ei ensimmäisessä polvessa niin toisessa tai kolmannessa viimeistään ovat yhtä suomalaisia kuin minäkin. Islamilaisesta kulttuurista tulleet eivät muuksi muutu, islam on uskonto ja identiteetti, jos joku muslimi sanoutuu irti islamista niin se tietää hyvin lyhyttä elinajan odotetta, on siis itsemurha heittää islam roskiin joten on aivan turha kotouttaa muslimia suomalaiseksi mutta muslimi saa teeskennellä olevansa suomalainen politiikassa ajamassa toissijaisesti suomalaisten etuja ja ensisijaisesti islamia Suomeen.
tuohan on aivan rasistinen päätelmä, heh!
Jospa paco vaan pakkaisi laukut ja lähtisi kotia. Tosin vasemmistopiireissä saa rahaa ja pillua.
Afrikan tähtönen yhä täällä. Ideologillisesti työttömänä. Mikä taho tuon vinkumisen kustantaa? Turun terr.. islamistit RY?
Pelilauta kainaloon ja Senegaliin arvostelemaan maantierosvojen ihonväriä. Fäcking rasistinatsi. Siellä rosmot ovat valkoisia, mutta tänne paetessa ne muuttuvat neekereiksi. Sama pätee toisensuuntaisesti, pacoilija kuvittelee olevansa suomalainen.
Täh? Eihän afrikkalainen neekeri voi mitenkään olla suomalainen, järkikinhän tuon jo sanoo.
Ja se näkyy kauas nahkaväristä.
Mikä järki? Perustuuko se nokan malliin, kengännumeroon, keskijalan pituuteen ja paksuuteen vai mihin se järki nyt perustuu?
Miksi neekerit, pikipäät haluis olla välttämätttä ”suomalaisia”, Mutta juuri kukaan oikea suomalainen ei halua olla neekeri tai ähly, täh?
Suomalaisuus on kiinni etnisyydestä, eikä suomalaiseksi tulla pelkästään myönnetyn passin tai opitun kielen perusteella.
Sinimustassa Suomessa tällaisia asioita ei tarvitsisi edes pohtia, vaan asiat olisivat kuten niiden kuuluu olla.
Haistapa nyt paco. Jos minulla olisi valtaa ja rahaa, toimittaisin sinut pois Suomesta.