
Neljä vuotta sitten kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, niin aika moni ajatteli, että Venäjä kävelee Ukrainan yli muutamassa viikossa. Niin varmaan luultiin Venäjälläkin.
Oliko sota, tai tarkemmin Venäjän hyökkäys nähtävissä, oli tai ei, mutta Venäjähän kiisti loppuun asti, että mitään invaasiota ei ole suunnitteilla. Tietenkään Venäjä ei olisi tätä etukäteen myöntänytkään, sehän on selvää. Joka tapauksessa rajan yli mentiin.
Sodan kulun voi jakaa muutamaan eri vaiheeseen. Alkushokki oli se vaihe, kun Venäjä vyöryi rajan yli. Vaikutti, että Kiovaan mennään heittämällä. Pohjoisen teillä oli valtavia kolonnia. Tämä oli hyökkäysvaiheen ensimmäinen jakso.
Sitten tuli muutamassa jaksossa venäläisten perääntyminen. Ensin pohjoisessa, sitten Harkovan suunnalla ja lounaissuunnalla Hersonista perääntyminen. Näihin aikoihin räjäytettiin myös Kakhovkan pato Dnepr-joessa, jonka vaikutus oli luokkaa luonnonkatastrofi. No, pieniä ne on silakat joulukaloiksi, sillä koko Itä-Ukraina on asumis- ja kulkukelvotonta seutua parin seuraavan sukupolven ajan.
Sen jälkeen olivat isot Bakhmutin taistelut ja suurin piirtein näistä ajoista rintamalinjat ovat olleet siinä missä ne nyt ovat. Viime viikkojen aikana Ukraina on saanut vallattua takaisin alueita, ei mitään suuria, mutta kuitenkin. Tässä taustalla oli Starlinkin sulkeminen, joka nollasi venäläisten joukkojen keskinäisen kommunikoinnin.
Nykytilanne on se, että on melko varmaa, että Ukraina ei voi saada sotimalla menetettyjä alueita takaisin. Toisaalta ihan samalla tavalla Venäjäkään pysty etenemään siten, että se saisi jonkun yhtäkkisen rynnäkön avulla vallattua radikaalisti suuria maa-alueita. Koska sota on muuttunut asemasodaksi, niin molemmat puolet ovat kaivaneet omien linjojensa taakse omat ”salpalinjansa”.
Ukrainalla esimerkiksi on etelästä pohjoiseen yhtenäinen puolustuslinja, joka on miinoitettu ja tukittu krokotiilin hampailla. Tämän linjan yli ei voi mennä jalan tai ajoneuvoilla. Venäjällä on omansa.
Sota on siinä mielessä poikkeuksellinen, että koska Venäjä ei voi saavuttaa menestystä rintamalla, niin se pyrkii rytkäyttämään Ukrainan selkärangan pommittamalla siviilejä. Ihan suoria ohjus- ja droneiskuja. Talven uusi keksintö on ollut pyrkiä tuhoamaan siviili-infra, eli kaukolämpökeskukset, sähköasemat jne. Kaupunkien asukkaat voivat olla päiväkausia ilman sähköä ja lämmitystä. 10 asteen kestopakkasella huoneisto on nopeasti kuin jääkaappi. Toki jokaisessa sodassa siviilejä pommitetaan, mutta tämä sota on melko poikkeuksellinen siinä suhteessa.
Toivotaan, että Ukraina vielä jaksaa.
Empä olisi silloin arvannut että se tulee meillekkin kalliiksi tuo erikoisoperaatio.
Olemme kuluttaneet sinne tahtomattamme hivittävän määrän rahaa ja hintatasomme on sen vuoksi noussut melkoisesti. Ja vaikka konflikti loppuisi nyt, niin seuraavat 10 vuotta me maksamme sitä.
Ei Suomen tuki Ukrainalle ole todellakaan nostanut hinta tasoamme vaan edellisten vasemmistohallitusten edesottamukset varsinkin energia poliittisissa ratkaisuissa. Kuluva talvi on osoittanut jo fanaattisimmille ilmastokiihkoililijoille yhteiskunnalle tuhoisaksi. Viherhöyrähdys tuurivoimaloineen on tullut maksamaan extrat tuplana kaikille vähäosaisille, köyhille, sairaille ja työttömille, mutta siitä huolimatta viherhöyrähtäneet lisäävät kannatustaan eikä järkiintymisestä ole havaintoja. Vasemmistolla menee nyt lujaa ainakin galluppien mukaan. Propaganda ’ahneista kapitalisteita’ ja persuista tehoaa odotetusti äänestäjiin. Seuraavaa vasemmistohallitusta pelolla odotellessa, aurinkoista kevättä kaikille.
Tuki Ukrainalle on myös edullisen energian ostamisen lopettamista.
Höpö höpö.
Ukrainan tukeminen ei ole kallista, vaan säästää verta ja suurempia puolustusmenoja
Sepä vasta halvaksi olisi tullut jos ei olisi autettu Ukrainaa ja nyt tapeltaisiin itse psykoputen örkkejä vastaan. Se olisi ollut halpaa kuin saippua.
Ne palestiinalaisille (Hamas & co.) toimitetut sadat miljoonat eurot olisi jo syytä ohjata Ukrainaan.
Tietenkin tuon infran tuhoamisen tajuaa, mutta kerrostaloiskut? 700 000€, vaiko miljuunan maksaa ohjustaa yhden rappukäytävän paskaksi, ja neljä siviiliä hengiltä? Kun ei se terrorivaikutus ole tähänkään mennessä tehonnut, niin mikä järki tuhlata omat resurssit mummojen kiusaamiseen? Toisaalta ryssä oppii omista möhläyksistään, toisaalta se toistaa niitä hamaan tappiin saakka. Vaikea niitä on ymmärtää.
Jaa mikä järki? Ei siinä mitään järkeä ole, mutta ryssä tekee niin, kun ei muuta osaa ja eikä pysty. Siviilit ovat helppo ja pehmeä maali, joilla ei ole keinoja puolustaa itseään. Ryssän ”armeija” on kauttaaltaan heikkolaatuista paskaa jonka ”osaaminen” rajoittuu sotarikoksiin. Nyt kun ukot alkaa loppumaan, putinoidi joutuu haalimaan narkkeja, alkoholisteja ja muuten sairaita (niitä ryssällä riittää) niin sanottuun armeijaansa.
Onhan psykoputella heittää reservistä todellinen tappokone eli läskiperse anus turtapää. Säästää sitä varmaan lopulliseen iskuun omiin muniinsa.
En uskonut Venäjän hyökkäävän Ukrainaan, koska uskoin niiden muistavan miten kävi Afganistanissa,hävisivät ja pakenivat verissäpäin ! Ukraina on sivistysvaltio joka tuntee
täysin Venäjän armeijan heikkoudet, ollut myös osa sitä armeijaa aikanaan.
Vain hullu alkaisi täysimittaisen sodan kehittynyttä Eurooppalaista valtiota vastaan,
nyt sekin hullu on sitten nähty. Valitettavasti hulluja aina sikiää ja niitä riittää !
Ihmettelen ettei Ukrainalaisilla ole enemmän nukkuvia agentteja ryssissä mm. tekemässä sabotaasia ryssän infralle.
Mutta on siellä kuollut paljon ryssää ja kalustoa tuhottu paskaksi valtavat määrät ja rahaa palanut kirjaimellisesti.
Venäjän talous horjuu ja Ukraina horjuttaa sitä lisää mm. tuhoamalla energia- ja sotateollisuutta ohjusiskuin.
Venäjän oma panos talouden horjuttamiseen on sotatalous eli teollisuus ja muu on keskittynyt sotamateriaalin tuottamiseen. Aseiden valmistus ei kasvata varallisuutta eikä vahvista taloutta, vaan kuluttaa sitä. Kaiki muut tuotannon alueet kärsivät ja maksavat sotatuotannon.
On paljon ja aiheellisesti toivoa siitä, että sodan pitkittyessä Venäjän talous romahtaa ja se johtaa Venäjän hajoamiseen. Silloin kyky sotia lakkaa ja Ukrainasta vetäydytään kiireen vilkkaan takaisin Venäjälle.
Trump varoitti Ukrainaa iskemästä kohteisiin, jotka ovat tärkeitä USA:n taloudelle. Eli kun Ukraina oli iskenyt Kaspian öljyterminaaliin, jossa Exxon ja Chevron omistajina
Porkkanapää haluaa sodan loppuvan ainoastaan siitä syystä, että pääsee tekemään heikentyneen rysssän kanssa omia mineraali- ja öljydiilejään.
Suomi voisi maksaa 25.2.2026 04:39 = neukku
Eduskuntaryhmien puheenjohtajat ovat julkaisseet yhteisen kannanoton Ukrainan tukemisen puolesta. Kaikkien yhdeksän eduskuntapuolueen ryhmäjohtajat esiintyvät poikkeuksellisella yhteisvideolla osoituksena yksimielisestä tuesta Ukrainalle.
Suomi on sitoutunut tukemaan Ukrainan jälleenrakennusta, pitkän aikavälin kehitystä ja tietä Euroopan unionin jäseneksi, sanoo pääministeri Petteri Orpo (kok.) valtioneuvoston tiedotteessa.
Suomi on tukenut Ukrainaa vuoden 2022 jälkeen yli neljällä miljardilla eurolla.
https://demokraatti.fi/ukrainan-sodan-syttymisesta-nelja-vuotta-eduskuntaryhman-puheenjohtajat-suomi-seisoo-ukrainan-rinnalla?utm_source=perplexity
Kyllä sieltä kerää aikanaan hedelmät muut kuin suomalaiset ja suomalaisia ei edes mainita ”yhteistyökumppaneina”
Saatana, kun oisin 30 vuotta nuorempi, niin lähtisin Ukrainaan…,!
Heh…voit vielä vanhemmallakin iällä hakea lähetteen psykiatriselle osastolle,kerrot vain rohkeasti katsoneesi kaikki Rambo-leffat ja lähdit pelastamaan länsimaista ns demokratiaa. Sotatrauma 80-vuoden takaa kulki isäsi kasseissa ja olet näin oikeasti syyntakeeton jopa omaan järjenjuoksuusi joka median aivopesun vahvistamana takaa suljetun osaston lähetteen vaivattomasti.Toisaalta voit kertoa psykiatrille piilevästä Mussolini-kompleksista ja uroteoista Ukrainan kaalimailla jotka vain odottavat täytäntöönpanoasi.
Mene nyt vielä ne vittu odottaa just sun apua..Caj-Göränin ,tuon peltivekkinaamapressan voit ottaa mukaan,vitun tyhmä aasi
hih…
kuka voittaa tämän vedonlyönnin ja millä kertoimilla ?
ehdottomasti eturivin mies panee elämänsä kupongille.
mitä tälläisella voipi saada,-jota ei pystyisi jotenkin
muuten saamaan hoidetuksi? täydellisen hullun
touhua kuitenkin.
Nuo ryssät ovat kyllä alhainta ihmiseksi sanottavia örkkejä.Olisko aivojen koko pienenempään päin. Ryssän erottaa aina ihmisjoukoista jo käytöksensä puolesta.
Ryssän erottaa aina myös ulkonäöstä. Kallonmuotokin on kuin neanderlaisella. Rämeihminen joka on jalostettu viinaan meneväksi tykinruoaksi.
Tämä sota pitää lopettaa että päästään taas eteeenpäin. Veikkaan että ennen kesää alkaa tapahtua.
Sotaa ei saa lopettaa Ukrainan kannalta paskaan rauhaan eikä ainakaan selvästi vaaralliseen