SVT:lle huomautus – käytti termiä laiton maahantulija


Ruotsissa Julkisen sanan neuvostoa vastaava organisaatio on antanut huomautuksen SVT:lle kun toimittaja erehtyi puhumaan laittomista siirtolaisista laittomina siirtolaisina.

SVT:n uutisissa käsiteltiin viime syksynä Iso-Britannian mielenosoituksia, joissa ihmiset protestoivat sitä vastaan, että turvapaikanhakijoita majoitetaan hotelleihin. Toimittaja maalaili uutisessa kuvaa äärioikeistosta, joka yllyttää ihmisiä mielenosoituksiin.

Yhdessä kohdassa toimittaja kertoi, että ”Tänä vuonna tähän mennessä ennätysmäärä laittomia siirtolaisia ​​on ylittänyt Englannin kanaalin Iso-Britanniaan, jossa turvapaikanhakijoita sijoitetaan muun muassa hotelleihin.”

Tästä tehtiin valitus julkisen median tarkastuslautakunnalle, ruotsalaisittain ”Granskningsnämnden för radio och TV”, eli vastaa Suomen Julkisen sanan neuvostoa. 

Tarkastuslautakunta tuli siihen tulokseen, että vaikka Britannian valtio luokittelisi nämä ihmiset laittomiksi maahanmuuttajiksi, niin se ei silti oikeuta laittoman maahanmuuttajan termin käyttöä henkilöstä, vaikka hän tulisi maahan laittomasti. ”Tarkastuslautakunnan mielestä tämä nimitys oli sekä harhaanjohtava ja vastoin objektiivisuusvaatimusta että arvioiva ja vastoin puolueettomuusvaatimusta.”

Eli, laitonta maahantulijaa ei saa kutsua laittomaksi maahantulijaksi, vaikka tämä tulee maahan laittomasti.

 


19 thoughts on “SVT:lle huomautus – käytti termiä laiton maahantulija”

  1. Hypoteettinen kysymys, jos ne laittomat ammuttaisi siihen rajaviivalle,
    muuttuisiko ne laittomiksi ruumiiksi vai pelkäksi jätteeksi ?
    Kysymys oli ” Mielipuolen päiväkirjasta ” !

    1. Vai tulisiko niistä laitonta haitallista jätettä?? Ja jonka luontoon päästämisestä saisi putkaa linnaa vankeutta ja sakkoja sata markkaa?

      1. Ei kumpaakaan, vaan ampujista tulisi Ihmiskunnan Hylkiöitä ja Elinikäisiä Epäihmisiä ihanien, ihanien Kaikkein Heikoimmassa Asemassa Olevien pikku suklaasimmujen Fasistisina Murhaajina.

        Saudi-Arabian rajajoukot tosin ampuivat lähimenneisyydessä Punaiseen mereen reilut 200 Etiopiasta laitonta maahantunkeutumista yrittänyttä etiooppia ja sompanssia, mutta se nyt vaan oli sellaista parempaa murhaamista, sanoisi soma Li Lystikäs.

      2. Terroristijärjestöön liittymällä saa menestyvän uran ministerinä, meppinä,( joita on
        useita pesiytynyt Brysseliin) Jasser oli ehkä parhaiten tunnettu Egyptiläinen
        menestynyt terroristi! Ehkä tämäkin Li Lystikäs pyrkii oppi-isänsä sandaaleihin?

    2. Vai tulisiko heistä ominen maanmiestensä mielestä kaatuneita tai jopa sankarivainajia?

      1. Juuri niin kävi niille laittomille maahan tunkeutujille karjalan kannaksella n,86 vuotta
        sitten, onneksi isä oli passittomia vastassa, eikä petturi urpo, hutisalo ynnä muut
        vellihousut !

      2. Lähinnä marttyyreja uskonsa vuoksi tapettuina Jihadin tiellä maan valloittamiseksi Ummaan.

  2. Joo. Kannattaisi käyttää paremmin kuvaavia termejä. Kuten lanta-aukosta tullut pökäle

  3. Jestas sentään. Kaistapäisiä ovat Ruotsissa.

    Sama kun rikollisia saisi kutsua vain ’melko lainkuuliaisiksi kansalaisiksi’.

    1. Ei, vaan laillisuusrajoitteisiksi henkilöiksi

  4. Millähän nimellä niitä sitten pitäisi kutsua? Eivätkös ne ole laittomasti maassa olijoita jos ne tulevat ilman passia ja viisumia. Eivätä hae työviisumia eivätkä opiseluviisumia ja saavat hylkäyksen turvapaikkahakemuksesta?

    Voi aikoja voi tapoja.

  5. Ruotsissa alkaa kanssa olla kaikki toivo haudattuna vasurinarratiivin alla.

  6. Herkkää on ruotsissa tuon itsesensuuurin määrittelyn kanssa, kuin jossain totalitaarisessa valtiossa tiettyjen aiheiden ja sanojen kanssa kuten venäjä, kiina ym.

  7. Jos laitonta ei saa kutsua laittomaksi, on suvakkien ideologinen huuma korjaamassa ylikierroksilla todellisuutta ideologialle sopivaan muottiin.

  8. Valtionhallinto on täynnänsä virkamiehiksi naamioituja vasemmiston poliittisia toimijoita niin Ruotsissa kuin meillä Suomessakin. Ajatellaan nyt kaikenlaisia tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusvaltuutettuja jotka ovat ihan samaa kaliiperia kuin tämä granskningsnämnden. Jopa valtakunnansyyttäjän viraston ovat kyenneet mädättämään politiikkansa aisankannattajaksi.

    Oikeisto ei tätäkään peliä osaa, tai ei halua siihen ryhtyä. Missä on yrittäjäasiamies jonka tehtävä olisi suojella yrittäjiä verottajan mielivallalta?

    Trump sentään putsasi Yhdysvaltain liittovaltion hallinon kaikenlaisista DEI-myyristä. Pohjoismaissa taitaa jäädä toiveajatteluksi.

  9. harhaisten ihmisten aivoille varsinainen runo pähkinä, kyllä tai ei.

  10. Suomessakaan JSN ei ole mikään tiedotusvälineisiin puolueettoman kriittisesti suhtautuva taho, vaan median itsensä valitsemien edustajien raati, joka pyrkii kaikin keinoin vähättelemään valtamedian tekemiä virheitä.

    Komealta kuullostavasta nimestään huolimatta JSN ei edes noudata julkisuusperiaatetta omassa toiminnassaan. JSN päättää itse, mitkä kantelut otetaan käsittelyyn, ei siinä mitään, mutta sitten on iso MUTTA :

    Ne kantelut, joita ei oteta käsittelyyn, eli keskimäärin 80% kaikista kanteluista: niistä tiedotetaan ainoastaan kokonaismäärä, tyyliin: vuonna 2023 tehtiin 739 kantelua, ei mitään muuta.

    Koska suurimmasta osasta kanteluita ei kerrota julkisuuteen yhtään mitään, kansalaisilla ei ole mitään mahdollisuutta seurata, suhtautuvatko Suomen tiedotusvälineet ja JSN samalla tavalla erilaisen poliittisen näkemyksen omaaviin ihmisiin ja poliitikkoihin, tai onko joku poliittinen näkemys sellainen, että sieltä suunnasta tuleviin väitteisiin suhtaudutaan täysin kritiikittömästi ?

  11. Maa johon voi läpsytellä ilman laillisia matkustusasiakirjoja ilman seuraamuksia ja kun sama maa rankaisee ilman lupaa kalastavia ( koskee myös Suomea) on ihan saatanan sekaisin.

Comments are closed.