Espoon keskustan kouluun jouduttiin palkkaamaan vartija, jotta koulurauha pystytään takaamaan. Tilanne on toistaiseksi pahan puoleinen.
Häiriköinti eskaloitui kuluvan viikon keskiviikkona kun oppilaat intoutuivat ampumaan ilotulitteita koulun sisätiloissa. Henkilökunta puuttui tilanteeseen ja se saatiin hallintaan. Myös poliisi joutui käymään paikanpäällä rauhoittelemassa tilannetta.
Koulussa on jatkunut pitkään kiusaaminen ja häiriköinti, johon puututaan nyt siten, että koulussa on aamusta iltaan paikalla virkapukuinen vartija. Koulun vanhemmille lähettämässä tiedotteessa sanotaan, että vartija varmistaa sujuvan ja turvallisen kouluarjen koulun oppilaille ja henkilökunnalle.
Ei ole tietoa minkälainen porukka häiriköinnin taustalla on.

On vähän sellainen tunne, että vartijaa tai jonkinlaista koulupoliisia tarvittaisiin aika moneenkin kouluun mm. puuttumaan kiusaamiseen, väkivaltaan, järjestyksen pitämiseen ja käytöshäiriöihin. Sellaista oltaisiin tarvittu omassa koulussa jo 80-luvulla.
Koulukiusaaminen on wanha kuin maailma itsessään,aina uusi sukupolvi keksii saman pyörän uudelleen ja haluaa nollatoleranssin kiusaamisilmiöön…samalla itselleen ääniä vaalieissa ja moraalista ylemmyyden tunnetta.
Paras lääke on oppia wittumaiseksi ja lyömään ensiksi,niin sanan säilällä kuin nyrkillä….mutta ei joka käänteessä ettei taito muutu itseisarwoksi ja koe inflaatiota,mutta silloin kun on tarve ja paikka
Itse pienenä lapsena harkitsin pitkään ja vakavasti kiusaajieni puukottamista hulluuden partaalle, pienikoinen kun silloin olin, ja yksin montaa vastaan. Sanan säilällä taas ei juurikaan lyödä nyrkkiä vastaan.
Olisiko sittenkin pitänyt pistää veitsellä silloin? Mitä mieltä olet, iso poika?
Joskus aikoinaan kadutti etten silloin veistotunnilla vetäny puukolla muutamaa pahinta,metallitöissä pajawasalla kalloon,vvanhempana ähintään puukko oli aina mukana suurissa kuvioissa neuvotteluvarana..
Muttamutta,rikollinen elämäntapa jäi ja nyt kun olen katsellut niitä entisiä kiusaajia..yhtään ei ole enää jäljellä,kaikki on menneet,kuka viinaan ja lääkkeisiin,pari luki ittensä lääkäriksi asti ja tappoi ittensä huumelääkkeillä,muutama meni köyteen ja muutama ampui ittensä..useampaankin kertaan tullut mieleen mummon opetukset,elä sotke ittees tommosiin paskoihin,zhizn nauchi…
Turhaan ois ruutia haaskannut sellaisiin jotka eivät kestäneet edes tavallista elämää,aika huolehti jokaisesta,jedem des seine.
menneisyys pitää panttivankinaan jollei päästä irti,oma elämä vaan jatkuu mutta kiusaajat,nuo pienisieluiset maan matoset työntävät tulppaanimukuloita Honkanummella ja kuka ties missä matojen muonana,mää kulje vaan pello pientareel ja sylje pirun pitki sylkki tein kalvenneille luille siälä walhallan hiilikellareis.
Big Boy
Minun terrorisoijani tulivat hakkaamaan kymmenen yhtä vastaan.
Vähän vaikea olla sellainen supersankari, joka hakkaa tuosta vain kymmenen jääkiekkoilijaa.
Vaikka onhan täälläkin nähty sellaisia supersankareita, jotka koska tahansa aivan helposti hakkaisivat päälle tulevat kymmenen jääkiekkoilijaa.
On se kumma, että ovat tuhlanneet elämänsä mitättömyyksiin sen sijaan, että olisivat nyt maailman kaikkien aikojen ammattinyrkkeilijöitä, voittamaton ura monessa eri painoluokassa.
Ei saa tuhlata kaikkein kalleinta lahjaansa entisten muisteluihin eikä turhuuksien jorinoihin,menee sitten vaikka kappelin terassille pelaamaan pulushakkia tai antautuu turhaan väittelyyn kallion punawiherhippien kanssa.
Itse olin kouluiässä ja oikeastaan vielä intin alkaessakin kärpässarjalainen. Kahdessa eri maassa asuneena sen kiusaamisen joutui kokemaan omakohtaisesti mutta ei minun koskaan tarvinnut tapella useampaa kuin yhtä vastaan. Öykkärin kellokkaat olivat toki mukana mutta kannustamassa sitä öykkäriä. Ei se haitannut jos tuli osumia, kunhan sai kipeitä osumia myös siihen öykkäriin.
Ainakin omalla kohdallani se ettei ikinä antanut periksi ja aina löi takaisin johti siihen, että ne öykkärit hakivat helpompia uhreja. Sellaisia jotka eivät potki polviin/munille tai uskalla lyödä vastaan.
Alapeukuttaja vissiin saanut multa turpiin joskus.
Itse en peukuttanut kumpaankaan suuntaan, mutta ehkäpä kukaties joku funtsi vähän samaa kuin minä, eli että varmaan sinä itsekin olet tuntenut ja tiennyt poikia ja miehiä, jotka eivät kerta kaikkiaan ole fyysisesti (saatika henkisesti) millään lailla kyvykkäitä puolustamaan itseänsä edes sitä tarvittavaa minimiä. Ja vastaavasti on myös kiusaajia, joiden julmuus herää todelliseen kukkaansa erityisesti kun joku heikkolainen uskaltaakin laittaa vähän vastaankin, jolloin vastarinnan seuraukset vain kovenevat murskaavan ylivoiman edessä.
Kakarat ovat julmia toisilleen. Omaan aikaan se saattoi lähteä ihan vaan siitä, että oli väärän brändin farkut. Jos muodissa olivat Lewikset niin sitä kiusattiin jolla oli markettifarkut jne.
Ei koululaitos pääse tuosta kiusaamisesta ikinä eroon. Pojille armeija lienee se ensimmäinen paikka missä kaikki lähtee samalta viivalta. Siellä toki oli aikoinaan simputusta mutta loppupelissä kaikkien pitää tarvittaessa olla samassa poterossa ja luottaa kaveriin.
Itse lusin siinä lafkassa melkein 40 vuotta ja huomasin ettei pojat sitä heikointakaan jättänyt tai kiusannut, päinvastoin.
Öö tota, tunnustaudun itsekin koulukiusatuks. Alakoulussa nousin tuosta painamalla parempaan asemaan, silti tie johti kapinaan koulua ja sortajia vastaan. Yläkoulussa toisessa kylässä tuli sitten turpaan, se oli aika pelottavaa, piti välkkäriltä juosta luokkaan, muuten kajahti lättyyn. Liityin heikoimpien puolelle ja ne taistelut johti myöhemmässä elämässä suurinpiirtein fifty fifty tilanteeseen, ambulanssikyyteihin ja sen sellaiseen. Tiedän kiusaajien olevan The end, levätköön kuten heidän arvolleen sopii, en ole heille mitenkään katkera.
Ei ole suomalaista meininkiä ampua ilotulitteita koulun sisällä. Koska Espoossa on paljon ulkomaalaistaustaisia riehuntakulttuurin edustajia, arvelen että siitä joukosta ne aktivistit löytyvät. Toivottavasti vartija on isokokoinen mies eikä reksi se tekoähläminainen josta eilen kerrottiin.
Mitä – Mitä ! Ovatko kaikkien ssssuvaitsevien, VVVVihreiden + muiden tollojen pienet, ihanat kultapallero-mussukat yht äkkiä muuttuneet paskanaamaisiksi mjusulmaaneiksi ? Vahtimiehelle VAPAAT MAILAOIKEUDET ! ! !
Tottahan tuo on!
Rikasta menoa ampua ilotulitteita sisällä…
Heikkolahjainenkin valkoinen ymmärtää, että ilotulitteiden ampuminen sisällä on itsellekin vaarallista.
”koulussa on aamusta iltaan paikalla virkapukuinen vartija”
Miksi tarvitaan erillinen vartija ?
Eikö kouluissa ole muka enää vahtimestareita, joilla on juridisesti laillinen oikeus ottaa keppostelijoita niskasta kiinni jos tilanne niin vaatii ?
Ei ollut koskaan siinä minun 1970- ja 80-luvuilla käymässäni Tuppukylän koulussa.
Ei ole koskaan ollu mitään vahtimestareita. Missä lie oot käyny koulua. Ei niitä tarvittu. Kuri pysy muutenkin. Eikä täällä nytkään ole mitään ihmeen vahtimestareita. Ei suomalaisessa koulussa ole tarvinnu. Talkkareitako tarkotat? Lumien kolausta ja rappujen hiekotusta. Käy kitisemässä jos auto,mopo,traktori tai kelkka on väärin parkkeerattu.
Luonnolista kehitystä.
Meidän koulun vahtimestari oli kuulemma ollut divisioonan painimestari asemasotavaiheessa.
Äidin veli oli yhteiskoulun vahtimestari myös sota-aikaan. Ei siis rintamalla.
Ilotulitteiden ammuskelu sisätiloissa on perinteisesti pökäleiden aktiviteetti, natiivit siihen harvemmin syyllistyy.
Opettajien karttakeppivaltuuksien juridinen palauttaminen perinteiselle tasolle vaikuttaisi rauhoittavasti nopeasti kaikkiin kouluihin.
Kasvavaa ”arvopohjaongelmaa” yritetään nyt sen sijaan ratkaista kalliisti koulu kerrallaan
Ensin pitäisi löytää sellaisia opettajia, jotka niitä valtuuksia pystyisivät käyttämään.
Siinä on 60-kiloinen opettajatar lentelemässä pitkin seiniä kun 190-senttinen ja 85-kiloinen jääkiekkoilija päättää niin tehdä.
KYllä vain, sellaisia on jo khdeksannella luokalla.
Niinpä ja semmoisen kiusaaja idioottilauman kanssa kun joutuu hakaukseen rupeaa hymy hyytymään. Ilkivaltaa jos eivät päälle tule.
85kg pullataikina somali ja muut puista ruokansa kiipeilemällä noutavat. Suomi nousuun, Hei, me tienataan tällä, ArvoPohja – Antin vappusatanen ym SONTAA ! ! !
Oppilas tuskin lennättäisi hentoakaan opettajaa,jos tietäisi sellaisesta koituvan epämukavaa viranomaispuhuttelua ns. viittomakielellä.
Ongelma on kuitenkin se että lakeja on poliittisesti suunnattoman paljon helpompi löysentää kuin palauttaa niitä takaisin levottomien aikojen vaatimalle tasolle.
Opettajan vaikutus oppimiseen on oleellinen.
Mulla oli aikoinaan lukiossa historian opettaja jota kutsuttiin ” kuolemaksi” . Sillä oli aina tapana tehdä niin, että kun sen päivän kolmen tunnin historiaputki alkoi niin se nakkasi jokaiselle eteen kysymyksiä ( inoja) ja se eka tunti kaivettiin niihin vastauksia. välitunnit meni siihen kun arvailtiin oikeita vastauksia. Kuolema veti tyynesti röökiä ja sitä se teki luokassakin.
Sitten esitettiin omat arvaukset jostain tapahtumasta ja mikään niistä ei ollut väärin vaan mahdollinen seuraus.
Se heppu oli aika pelottava mutta Sampo Ahdon kanssa ihan paras historian opettaja ikinä.
Tuli sitten reaaalista historian osalta kirjoitettua L.
Tai se koko potti meni luokkaan L.( Reaali-aineet) Ei ollut älyhäpäkkeitä ja se vastaus kirjoittiin ihan omin käsin paperille. Jokainen vastaus oli pieni raportti tai aine.
Muutama kommentti otsikointiin.
”Espoolainen koulu” lienee siis yhtä espoolainen kuin raiskaava espoolainen taksikuski.
”Joutui palkkaamaan”, eikö kunnat mielellään käytä rahoja yksityisfirmoihin kaikilla aloilla ja maksa siitä 100e/tunnissa konsultoinnista tms., vaihtoehto olisi palkata työntekijä 11e tunti.
”vartijan koulupäivän ajaksi” Ennen oli iso vihainen talonmies, joka hakkasi häiriköijät. Vartijat ovat perinteisesti palkattu häiritsemään piknikillä olevia kantasuomalaisia vastaan eli tuhoamaan Suomalaista kulttuuria. Vartiat eivät puutu häiriköiviin ”espoolaismies”-laumojen tekoihin. Jos puuttuvat, on hesari ja iltahömpsät paikalla huutamassa väärintekoa.
Sepä siinä onkin, jos pistää kunnolla nippuun ja läpsäisee vähän rajummin, niin on itte syytteessä. On tää niin saatanan vaikeeta, lättyyn veto auttais sata varmasti, mutta…voihan vitt….
Niin, mitä se vartija sitten tekee siellä? kerää ammutut ilotulitteiden roskat lattialta? Jos alkaa painimaan ja repimään esim. sytkäriä nuorukaisten kädestä, puhumattakaan jostain rautojen tai kaasun käytöstä, niin heti on syytteet niskassa. Liekö kyseessä ennemminkin jonkinlainen vahtimestari?
Ei mitään tietoa katutasolla tapahtumasta, mutta, mutta, mutta, mikä firma saa paljon rahaa Espoolta ja minkä firman johtajat ovat samaa pataa espoon vartia-tilaaja vastuussa? Ainakaan nk. natsivartiat eivät varmasti lähde kouluun, jossa ei saa hakata konsonantteja ja joutuu vain katsomaan ahdistelua ja kaiteilla riippumisia.
Mikään ei todista uutisessa, että espoosta turvaa hakeneet olisivat kiittämättömiä paskiaisia.
Mitäköhän tässä kuvassa mainostetaan? Kuva lienee otetun lähellä Espoota ja kertonee hienoista asioista. Polkupyörän ohjaustanko on hieman kapea verrattuna ajajan hartioihin, lienee siis lainattu ja kuvateksti on suunnattu jonkun kielisille mainokseksi, että Suomessa lainataan aktiivisesti polkupyöriä.
Kuvan lähde on erään hakukoneen ja hakusanoinan oli albiino …arvaatteko…
Armanin puku ja pinssi.
Ei mikään turha henkilö, kallis retro polkupyörä. Siis vihreä ekoferraristi.
Suomi on paras maa aloittaa alusta, historiasi ei merkitse. Kotimaassasi saatoit olla vaikka murhaaja, Suomessa kunniakansalainen.
Kuvan henkilö ei ole murhaaja eikä välttämättä suomalainen, mutta saattaa olla suomalainen diplomi-insinööri tai espoolaisen koulun vartia, joka palauttaa varastettua polkupyörää eli todella hieno ihminen ja työnsankari.
Liittyiskö matapoloisen ramadanahdistukseen ja on pöljälle tavalle naureskeltu. Nyt sitten kostetaan haram! Verensokeri alhaalla, itkupotkuraivaria pukkaa! Koulu tuleen, ei enää pilkata! Kyllä tästä huva tulee, jatkukoon matuloisten kulttuuririkastus enenevässä määrin keskuudessamme! Olkaamme niin kiitollisia siitä! Tätä lisää sanoo al-yleera höblatyst ja hamas sanomat! Miksi emme olisi samaa mieltä, kyllä norsunluutornit tietää. Nimby sa tölö
Virtasia turakaisia leppäsiä koistisia arwelisin.
Parraasta piästä AAA ryhymää.
Keitä kuvassa, toinen ollut extra – aikaa solarium, toinen ? Ilmeisesti PISNIS, ei kuitenkaan suomalaisten eduksi…..?
Väestökellon mukaan ulkomaalaistaustaisten osuus Espoon keskustassa on 46%.
Istahtanee väljähkösti aiheeseen..
https://youtu.be/c0sbFFvVyx8?si=hdgQU2-cF40ogyhI
Oman koulun vahtimestari oli isokokoinen x ravintolaportsari. Pelkkä koko ja kokemus riitti arvovaltaan.
Ja pisa tulokset nousee kohisten.
Ovat yhtä kallellaan kuin Pisan torni, kohta pitkällään kuin alan mies tenupullo kainalossa.
pisssa.
Mikähän koulu tarkemmin? Espoon keskuksessa on kaksi suomenkielistä peruskoulua ja yksi ruotsinkielinen sekä yksi lukio ja yksi ammattikoulu.
Kouluja toki on enempikin, mutta loput on ala-asteen oppilaitoksia, joissa kurinpito toivottavasti hoituu vähemmällä aseistuksella. Tosin voisi olla kyseessä Kirstin ala-astekin kun on lähes kaikki ei kotoperäisiä ja jos mukana sattuu olemaan vielä invaasiossa saapuneita yksin tulleita ’ala’ikäisiä.. En nyt saanut paikallistettua tätä tapausta varmuudella, mutta käytännössä näissä opinahjoissa on häirikköjä joita poliisikin joutuu ajoittain puhuttelemaan ja saavat aika vapaasti häiritä opetusta ilman että vanhempia asiasta informoitaisiin. Eikä teinit oma-aloitteisesti asiaa nosta esille, jollei sitten pahemmin satu omalle kohdalle. Eipähän tässä voi juuri muuta kuin odotella milloin joku radikalisoituu riittävästi..
Ai ei vai? Vittuu, huutonaurua toista tuntia meni.
”Ei ole tietoa minkälainen porukka häiriköinnin taustalla on.”
Ei ole vaikea arvata mikä porukka siellä häiriköi kun on kyseessä Espoo ja sen keskusta!!!
”Ei ole tietoa minkälainen porukka häiriköinnin taustalla on”: 100% varmuudella on. Muslimisaastat.
Ei sitä saa tietää eikä ainakaan sanoa tietävänsä, koska se muslimisaastojen häiriköinti nyt vaan on sellaista parempaa häiriköintiä, sanoisi soma Li Lystikäs.
Espoo.. tuo kokoomusvaltakunta pienoiskoossa.. meillä on tilaa ja valtava työvoimatarve.. kokoomuksen woke wolttaajat tarvii lisää pizzaa ja kebappia
Se on varmaan sitä äärioikeiston rasismia joka aiheuttaa pelkoa