Valtamedian tietotoimisto taas pommittanut ”tarvitaan-maahanmuuttajia”–pommeja


Valtamedian tietotoimisto on pommittanut taas koko aamupäivän Etlan ”uutta tutkimusta”, jonka mukaan Suomeen tarvitaan miljoona kehitysmaalaista. Tätä komppaavat kaikki vähänlännät.

Kuten nyt vaikkapa tuo yllä olevassa twiitissä asiantuntijaa leikkivä mies, joka yrittää lähteä pelikentälle ”argumentti-perusteella”. Eli otetaan asia pöydälle ikään kuin pelkkänä asiana ja yritetään perustella sitä puolesta tai vastaan. Ja se, jonka argumentit ovat parempia, se olkoon voittaja.

Näiden huuhaaukkojen mielipiteiden takia ei kannata pukea pelipaitaa päälle ja lähteä kentälle sen kummemmin ”perustelemaan” omaa kantaansa, sillä Suomi pärjää aivan erinomaisesti ilman kehitysmaista tulleita mistään-mitään-osaajia. Niitä ilman pärjää Viro ja Puola, ja se riittää. Jos virolaiset ja puolalaiset pärjäävät ilman kehitysmaalaisia, niin silloin niitä ilman pärjäävät suomalaisetkin. Kaikki muu on omasta päästä keksittyä viisastelua.

Ottakoot näistä jokainen, joka kannattaa ”työhön johtavaa maahanmuuttoa”, omalle tontilleen kehitysmaalaisia ja opettakoot niitä kotonaan. Asuttakoot ne omille tonteilleen, mutta ei meidän ihmisten naapurustoon, jossa saamme aivohalvauksen jatkuvan kehitysmaamölinän ja kirkumisen takia.

Minäkin haluaisin asua suurkaupungissa sellaisella alueella, jossa olisi pelkästään kantaväestöön kuuluvia asukkaita. Et tarvitsisi jokaista päivää käyttää siihen, että ensin kuuntelee puoli päivää miten potkitaan seiniä ja sen jälkeen aloittaa selviytymistaistelu isännöitsijän kanssa, miten mölisevä kehitysmaalainen saadaan hiljaiseksi. Mutta kun on perseaukinen sippiukko, niin ei ole varaa ostaa sellaista asuntoa sellaiselta alueelta, että siellä ei olisi kehitysmaalaisia.

Kielikoulutus on sitä paitsi kaikkein paskin idea kotouttaa kehitysmaalaisia. Oikea maahanmuuttaja, joka omin neuvoin omilla rahoilla muuttaa toiseen maahan, opiskelee omin avuin uuden kielen, kukaan tuskin on näitä maahanmuuttajia vastaan. Mutta kun maahanmuutosta suurin osa ei tapahdu vaikkapa Ruotsista tai Saksasta, joista tulevat henkilöt ovat normaaleja ihmisiä, vaan jostain maailman perukoilla sijaitsevalta ihmiskaatopaikalta, joiden miesten ainoa keksintö kadulle paskantaminen. Näille kielitaidon merkitys on aivan yhdentekevää. Eivät ne siltikään osaa mitään muuta kuin paskoa kadulle.

Pakko lähteä iltavuoroon tästä, katkeaa taas verisuoni päästä.

 


62 Kommenttia
Vanhimmat
Uusimmat Peukutetuimmat
Tare

EK on saanut taas vauhtia vaatimuksilleen. EK:lle ei kelpaa suomalainen normaaleilla työelämän säännöillä ja palkoilla pelaava työvoima vaan sitä tietämätöntä halpatyövoimaa pitää saada jäsenyrityksille. EK on mellastanut ihan tarpeeksi tämän hallituksen takapiruna ja antanut ohjeita joita kokoomus ja orpo noudattavat rahoittajilleen. Kaikki vaatimukset ovat menneet lähes sukkana läpi joten röyhkeyshän kasvaa ja lyödään löylyä lisää. EK on samoilla linjoilla vihreiden ja vasemmisto piirien kanssa että rajat apposen auki, valinnavaraa pitää olla ja ylijäämä työhön sopimaton paska jää tavallisten työsäkäyvien ja eläkeläisten kustanettaviksi ja velkarahalla pelaaminen kasvaa.

High Plains Drifter

Kokoomus eli ek kieltäytyy myös muuttamasta katastrofiksi muodostuvaa ilmastolakia koska sen varjolla kansainvälinen suurpääoma eli eturyhmä pääsee kähmimään yhteisiä rahoja vaikka kuinka paljon.

Kylähullu

Samaan aikaan kuitenkin tekoäly on alkanut viemään työpaikkoja kiihtyvällä vauhdilla, tästä saa lukea uutisia lähes jo päivittäin miten isoimmat yritykset potkivat/suunnittelevat potkivansa jengiä pihalle esim jenkeissä.
Ek:n kusipäät suoltavat siis pelkkä valhetta! Suomeen pitäisi tuottaa lisää väkeä työttömiksi joita nytkin on useampi satatuhatta. Samalla on koko työ”elämä” alkavassa murroksessa, jonka seurauksia ei osata kuin arvailla tyyliin 10-30% menettää työnsä.
En tiedä mihin Ek haluaa lisää väkeä. Sairaaloihin ja vanhusten hoitoon? Sieltä onkin hyviä esimerkkejä kun ei osata suomea ja vanhuksia/potilaita kuolee milloin mihinkin laiminlyöntiin ja laiskuuteen..

Tare

Sen Angry Birds peli kiiman aikaan Vesterbacka vaati rajoja auki että ulkomaalaiset koodarit riittävät pelien naputteluun. No senkin hoitaa pian tekoäly.

Dickie

Erilaisia tietotoni/ kännykkäpelejä alkaa olla yli oman tarpeen, mitä noita tulee uusia? varmaan tuhat joka päivä. Todellisuudessa jos on tietokonepelaaja, niin voi pelata sitä samaa peliä/ pelejä vaikka parikolmekymmentä vuotta vanhaa tuttua ja älykästä peliä vuosikymmeniä. Nykyään tai jo pidemmän aikaa pelit on myös yksinkertaistettu ja lapsellisoitu neekerien tasolle. Ei pikipää pelaa tai ymmärrä mistään strategia peleistä hv vertaa.

Dickie

Pelifirmat ovat kin rommaamassa ympäri muailimaa juurikin näistä syistä. Niin tossa alussa sormet oli väärässä paikassa tän 10 sormijärjestelmän myötä hämäräsä lol, siis piti sanoa että tietokone/ kännykkäpelit

Anonyymi

Eikös meilä ole sellainenkin instanssi kuin Tulevaisuuden tutkimuskeskus? Mitä se tekee? Istuu käsiensä päällä kuten tekee myös opetushallitus? Nyt olisi korkea aika saada selville, mitä töitä ja osaamista tulevaisuudessa tarvitaan, ettei kouluteta ihmisiä kuoleviin ammatteihin ja ettei oteta tänne ihmisiä, joilla ei ole mitään mahdollisuuksia ikinä työllistyä, varsinkin kun heitä on jo nyt liikaa..

Tapiola

Yksi keskeinen paskaläjä on Vantaa. Nyt kun on uutisoitu Vantaan halusta
pakkolunastaa vanha iso maatila joka tulevaisuudessa tarvittaisiin elintarviketuotantoon
eikä Matuja hyysäävän Vantaan, Etlan EK:n ym kajahtaneiden hävitettäväksi.

Vantaa ei tarvitse yhtään uutta tonttia jos tila loppuu. Matut helvettiin niin ei tavitse
ryöstää maata pakkolunastuksilla.

Tare

Yksi tuleva muslimikapunki espoon lisäksi.Kaikki etelän isommat kaupungit muslituvat ennen pitkään nopealla temmolla kunhan EK:n toive toteutuu.

Kylähullu

Vantaan väkiluku oli vuoden vaihteessa n.254000 näistä muuta kuin suomea tai ruotsia puhuvia oli n.75000. Koko pks seudulla muualta tulleiden määrä alkaa olemaan 350000 luokkaa. Eli helvettiin ollaan menossa kiihtyvällä vauhdilla..

hätävara

Ritva Viljasen aikaansaannoksia. Jos siihen tulee se suurmoskeija vaikka?

mari

Vantaallahan on käyttämätöntä maapinta-alaa vaikka kuinka. Kyse lienee kaavoituspolitiikasta.

Ja jos elintarviketuotantoon, eli siis teollisuuskiinteistölle tarvitsee kaavoittaa tontti, niin lentokentän läheisyydessä on tyhjää tilaa vaikka kuinka.
Jos kyseessä on teollisuuskiinteistö, eihän siellä kukaan asu.
Tosin aika lähellä kenttää on parikin pikku omakotitaloaluetta, mutta he ovat tottuneet siihen lentokentän läheisyyteen.

Tapiola

Tarkoitin kyllä elintarvikealkutuotantoon siis maatalousmaana. Minulla on sellainen kuvitelma että työvoimalle halutaan lisää betonilokeroita. Toisaalta kuten hätävara edelläsi kirjoittaa, miksi ei sitä moskeijaakin suunniteltaisi jos siihen saataisiin vaikka
ulkoa rahoitusta. Toisihan se myönteistä pöhinää?

Toki ei tällä hallituskaudella, mutta Kepu ja Sdp ovat pian vallassa, jos huonosti käy.

Tapiola

Yle kertoo asiasta näin;
Saras ja sen lähistö on laajalti peltoa. Nyt alueelle on tekeillä kaavarunko, joka voi johtaa 2 000–4 000 asukkaan pientalovaltaiseen alueeseen.

Jos kuitenkin rakennetaan kunnon betonista saadaan 20.000 työvoimareserviläistä
sinne mölyämään.

Dickie

vai ”pientalovaltaista” haha uskokoon ketä uskoo… se ”valtainen” tarkoittaa sitä, että tasaisin ja lyhyin välimatkoin on aina joku ähly neekeri slummi vuokra kerrostalo, joka tarkoittaa alueen muuttumista vaaralliseksi sekä tietty sen pientaloalueen koko takoituksen sabotointia normaaleille ihmisille. Ostakoon kuka ostaa näistä jotain tonttii tai kämppää, kukaan järkityyppi ei omilla rahoillaan osta (kun seinäntakana on loisiva somppulauma ikuisella ilmaisella elätyksellä lahjakämpässään)

Dickie

Katos, suvakkien teorian mukaan kantiksilla on telepaattinen voima ”kotouttaa” pikipäitä niin koulun oppilaina kuin samassa kerrostalossa asuvia pikipäitä.

mari

Ok. Myönnän vajavaiseni tietoni tästä asiasta.

Dickie

Koko Vantaa ja Suomikin vaan tasaseksi, niin loppuu ne hiilidioksidipäästömetsätkin.

Virheät ja suvakit ”tiivistää” ja ”sekoittaa” kaikki asuinalueet matuslummeiksi. Lähimetsät vaan tasaseksi jooh ”monipuolisen” pikipää slummien tieltä.

Koko Suomen luonto vaan täyteen matuslummia, tuulivoima”puistoja”, datakeskuksia ja voimalinjoja!!!!!

Anonyymi

Mkstähän mahtaa johtua, että vaikka Vantaan väkiluku nousee kohisten, sen verotulot pienenevät? Eikös työvoiman tarjonnan pitäisi erään torkkupeittoteorian mukaan lisätä työllisyyttä? EK ja Etla ovat ainakin mestareita pesemään mustasta valkoiseksi. Etlan mukaan Suomi saadaan nousuun, kun rakentaminen saadaan vauhtiin. Hah! Tuolle jo hevosetkin nauraa. Pääkaupunkiseutu on täynnä tyhiä asuntoja ja toimistotiloja ja sitä paitsi rakentamisen hoitavat tänän päivän Suomessa lähinnä ulkomaalaiset ja suomalaiset ammattimiehet ovat työttöminä. Kaksinkertainen ja typerä vahinko, kun vielä saadaan sutta ja sekundaa. Ei järjen häivääkään.

Moonman

”pitää perustella sen tarpeellisuus” -Jos muka työntekijöitä tarvitaan huoltosuhteen takia (ei tarvita), niin on hyvin selkeät tilastotiedot siitä, mitkä kansallisuudet tulevat töihin ja mitkä elatusautomaatin takia ja syyllistyvät rikoksiin, mutta miksei Ilkka Oksala kommentoi tätä ilmiselvää asiaa mitenkään, vai eikö häntä oikeasti kiinnostakaan tuleeko tänne joku töihin vai notlumaan?

Moonman

Koska kommunikointi näiden ”työperäisiä” haluavien kanssa on niin vaikeaa, niin asian voisi tiivistää heille näin: Älkää puhuko maahanmuuttajista. Sanokaa esim: ”tarvitsemme aasialaisia naisia x määrän vanhustenhoitoon, mutta emme tarvitse yhtäkään klaani-ja kunniakulttuurista tulevaa miestä mihinkään”

Last edited 6 kuukautta sitten by Moonman
mari

Puolasta on muuttanut nuorempaa sukupolvea pitkin Eurooppaa, lähinnä Britanniaan parin-kolmenkymmenen vuoden ajan valtavia määriä. Silti Puola on yksi Euroopan talousvetureista todella korkealla vuosittaisella talouskasvulla. Katsokaapa netistä Varsovan siluettia 25 vuotta sitten ja verratkaa sitä tähän päivään – kaupunki on kuin melkein Lontoo pilvenpiirtäjineen. Vai onkohan sekin kaupunki somaleiden rakentama…

apukoulun ylioppilas

Tuollaiset luvut ovat menneen maailman laskennallisia haaveita.
Houkuttelevammat maat ja tekoälyn invaasio vievät tekijät ja tekijävajeet.

Anonyymi

Maat, joissa on alhaisempi verotus, mukavampi ilmasto ja joissa puhutaan englantia, vetävät pisimmän korren. Se on päivänselvää. On turha kuvitella, että Suomi houkuttelisi millään muulla kuin runsailla sosiaalituilla ja sen perässä tuleva väki on pelkkä menoerä.

matti

Suomi kehitysmaaksi taas uudelleen. Nyt 30 vuoden ja varsinkin viimeisen 10 vuoden kehitysmaalaisten tänne roudauksen jälkeen ja tuloksena tulee ensiksi mieleen raiskaritaksikuskit ja rikollisuus, valtionvelan moninkertaistuminen, katujengit, huumerikollisuus jne. Paluu kehitysmaaksi, nyt esitetään teiden muuttamista takaisin hiekkateiksi.

apukoulun ylioppilas

Suomi teollistui sotakorvausten velvoittamana ja vaurastui idänkaupan vakauden ansiosta. Sitten iski 90-luvun lama josta noustiin oman valuutan ja Nokian onnenkantamoisen eli matkapuhelimien maailmanvalloituksen ansiosta.
Globalisaation ja yhteisvaluutan myötä iski kuitenkin todellisuus: kuppikuntainen renkikansa (ja maakuntasarjaa edustavat johtajat) ei loppujen lopuksi pärjännyt kansainvälisessä talouskilpailussa vaan palaa takaisin kehitysmaaksi.
Siis sellaiseksi jollainen Suomi oli 1950-luvulla sorateineen, mopedeineen ja pihat täyttävine perunamaineen.
Kaiken kukkuraksi EU:n delegoimalla maturasitteella piinattuna.

Last edited 6 kuukautta sitten by apukoulun ylioppilas
Nuutti

Mutta kun maahanmuuttoteollisuus tarvitsee raaka-ainetta. Ilman raaka-ainetta teollisuus ei pyöri ja teollisuudella tienaavat jäävät ilman tulojaan. Maahanmuuttajien varjolla pystyy kääntämään suomalaiset ja suomenruotsalaiset pääomapiirit julkisia varoja omiin taskuihinsa. Homma toimii nätisti kun päättäjämme palvelevat pääomapiirejä ajamalla näiden toivomuksia läpi eduskunnassa. Päättäjät saavat tietysti palveluksistaan asianmukaisia palkkioita. Suomalaiset ovat melkoisen kusetuksen kohteena, mutta ei vaan silmät aukea. SDP on keulilla mielipidemittauksissa ja se jo kertoo kaiken ämpärikansan ymmärryksestä.

Anonyymi

Valitettavasti. Onhan vihervasemmistolla apuna Yle ja Hesari, joihin monet vielä luottavat kuin pukki suuriin sarviinsa.

Päivän aivopieru.

Tuohon kielikoulutukseen liittyen. Jos 20 – 30 vuodessa ei somali tms läpsyttelijä opi suomen kieltä kuin muutaman sanan, niin ei niillä ole aikomustakaan oppia. Ne ovat laittaneet joitakin omiaan oppimaan suomea sen verran, että voivat sitten toimia tulkkeina. Joista sitten laskuttavat suomalaisia veronmaksajia. Eräänlainen kusetus sekin. Kyllä alkoi täälläkin ns vitutuskäyrä nousemaan näistä ek:n ylostuloista.

mari

Tämä. Juuri tästä kirjoitin omassa kommentissanikin joka harmikseni meni Paavon ylläpitämään sensuuripaneeliin jonka jäsenistö lienee salainen))

Mutta kuten kommentissa kirjoitin, tulkkipalvelut pitää evätä kaikilta niiltä jotka eivät opi kieltä viimeistään kahden vuoden aikana. Ei suomalaisetkaan tällaista palvelua saa missään maailmalla (ilman konsulaatin apua, eikä aina silloinkaan).

Jos ei kielen opiskelu maistu, niin aina voi vaihtaa maisemaa.
Minulle sopisi tuo viimeksi mainittu paremmin kuin hyvin.

Last edited 6 kuukautta sitten by mari
apukoulun ylioppilas

Muistan jonkin tutkimuksen jonka mukaan nelikymppisten Vietnamin venepakolaisten oli todettu saavuttaneen uusien kotimaidensa kelvollisen kielitaidon noin yhden vuoden kuluessa.

Hillopurkin juovuttama tulkkibisnes ei vastaavaa motivaatiota ainakaan paranna.

Last edited 6 kuukautta sitten by apukoulun ylioppilas
mari

Tästä olen ihan samaa mieltä. Myönnän, että minulle oli helppoa sopeutua Suomeen koska äitini opetti minulle kielen syntymästä lähtien, vaikka se nyt vähän siinä matkan varrella ruostui…ja olihan tänne Las Palmasiin helppo sopeutua koska täällä puhutaan minun äidinkieltäni.

Mutta asuin myös vuoden verran New Yorkissa ja silloin oli pakko puhua englantia. Muutoin ei pärjännyt jos et välttämättä halunnut hengailla latinopiireissä suurimman osan ajastasi eikä sellainen kiinnostanut yhtään.
Onneksi kävin kaksi vuotta englanninkielistä koulua ennen kuin muutimme Queensiin, ja vielä parempi juttu oli se, että pääsin sieltä pois. En koskaan viihtynyt tuossa valtavassa kivikylässä jossa liikkuessa sai väistellä eri asuinalueita ettet vain eksy vihollisen alueelle. Tytöille se ei ollut ihan niin rankkaa kuin pojille ja valehtelematta voin sanoa kuulleeni myöhään illalla laukauksia sieltä sun täältä eri puolilta Queensin alueilta. Itse asiassa, pahamaineinen Jamaica Bay oli luodin äänen kantaman matkan päässä meidän asunnosta ja sieltä kuului säännöllisesti ammuskelun ääniä, etenkin viikonloppuisin…

Last edited 6 kuukautta sitten by mari
Anonyymi

Aikoinaan Amerikkaan matkustaneet siirtolaiset olivat monesti aivan ummikkoja. Silti monet pärjäsivät, tekivät töitä mitä saivat ja opettelivat kielen. Nykyinen hyysääminen siihen panostettuine rahoineen on pelkästään vahingollista, kun mitään ei vaadita. Kotouttamislaissa on 102 pykälää, mutta maahanmuuttajien vastuista ei kerrota yhdessäkään. On vain oikeuksia. Eipä ole ihme, että metsään on menty!

+ULFBEHRT+

Tähän samaan asiaan liittyviä tunnelmia kaukaa kauniista Irlannista.

Irlantihan on ollut EU:n kaatopaikkana Rikkaudelle ja Voimavaralle vasta muutamia vuosia, paljon lyhyemmän aikaa kuin onneton Suomemme. Meillä tilanteeseen ollaan jo tavallaan sopeuduttu ja sitä pidetään tietyllä tavalla vastustamattomana luonnonvoimana ja itsestäänselvyytenä vaikka ehkä joku vielä puristeleekin nyrkkiä taskussaan, mutta Iirinmaalla muutokset ovat tapahtuneet paljon nopeammin kuin meillä ja siellä on todellista muutosvastarintaa nousemassa.

Ireland is at a Tipping Point – Here’s Why !

https://www.youtube.com/watch?v=YBc61Vj7rAo

+ULFBEHRT+

Totuus on, että maahanmuutto saattaa ainoastaan heikentää huoltosuhdetta.

Suomessa on nykyisellään noin viisi miljoonaa suomalaista ja noin 700 000 suomalaisen veronmaksajan elättämää ulkomaalaista. SIKSI Suomi on tässä tilanteessa!

Vuonna 1990 Suomen valtiolla oli ulkomaanvelkaa 9,6 miljardia.

Alkuvuodesta 2026 Suomen valtiolla on ulkomaanvelkaa jo yli 183 miljardia.

*

Suomella ole enää aikoihin ollut varaa maksaa edes tuon velan korkomenoja, vaan nekin on katettu ottamalla uutta velkaa! Jokainen ymmärtää, mitä tämä merkitsisi yksityisen henkilön tai yrityksen taloudenpidossa.

78% Suomen valtion ulkomaanvelasta on aiheutunut keh.avusta ja m.muutosta, vaikka jo presidentti Koivisto varoitti kattamasta niitä velkarahalla!

Noin 80% sossumasseista menee Suomessa ulkomaalaisille huijareille, joilla ei pitäisi olla mitään tekemistä maassamme! Juuri siksi se mummon asumistukikin piti ’leikata’ ja terveydenhuolto ajaa alas!

*

Kuka maksaa maahanmuuttajien eläkkeet? – ”Eläkepommin purkajat” päätyvätkin itse takuueläkkeelle

https://www.youtube.com/watch?v=qD2JdouEpPA

Petu

Niinpä! Huoltosuhdetta parantaa työtä tekevä väki.
Ulkomailta rahdattavat lisäelätettävät pelkästään heikentävät huoltosuhdetta.

mari

Norja tarjosi puolileikillään Suomelle itsenäisyyden 100-vuotislahjaksi Haltitunturia parikymmentä metriä korkeamman huipun. Rajaa olisi pitänyt siirtää hiukan Suomen puolelta Norjan puolelle niin, että tuo huippu olisi saatu Suomen valtakunnan alueelle. Suomesta käsin ei kuulunut mitään virallista kantaa ja juttu kuihtui kasaan.

Naureskeltiin silloin kavereiden kanssa, että jospa pyytäisimme Norjaa maksamaan Suomen ulkomaanvelan pois noin niin kuin synttärilahjaksi. Eihän se olisi ollut niille kuin pienen pieni murto-osa niiden valtion sijoitusrahastosta…

+ULFBEHRT+

Tervehdys, Mari!

Muistan tuon tarjouksen. Se oli hieno ele, vaikka siihen ehkä sisältyikin aavistus vinoilua. Ja valitettavasti vain tapa hoitaa asioita on Suomessa sellainen, että vaikka Norja yllättäen ystävällisesti suostuisikin maksamaan ulkomaanvelkamme olisi se kuitenkin tätä menoa vain lyhytaikainen helpotus!

Mukava kuulla Sinusta taas!

Last edited 6 kuukautta sitten by +ULFBEHRT+
mari

Kiva kun joku muukin muisti tuon pilke silmäkulmassa tehdyn tarjouksen.

Entä jos norjalaiset laittaisivat velamaksulle ehdon: maksamme velkanne erissä sillä ehdolla, että ette ota lisää uutta velkaa sekä vakautatte taloutenne niin ettei jatkossa synny tällaisia ongelmia.
Ja kunhan olemme maksaneet velkanne, annatte meille valtuudet hoitaa talouttanne x-määrän ajan aina siihen asti kunnes katsomme teidät kelvollisiksi hoitamaan itse omaa talouttanne.

Voitte joko ottaa tarjouksen vastaan tai kieltäytyä siitä. Meille sopii molemmat vaihtoehdot. Kunnioittavin terveisiin, Norjan pääministeri Jonas Gahr Støre sekä keskuspankin johtaja Ida Wolden Bache.

¡Verga, qué fino saber de vos también, amiguito!

Dickie

Vassareille valtava valtion ja kuntien velka sopii hyvin. Se kurjistaa erityisesti kantasuomalaisia ja heidän logiikkansa mukaan lisää vassarien äänestämistä!

Osakesäästötilit sun sellaiseet on tietysti paha asia heille.

mari

Kuinkahan moni maahanmuuttaja päätyy nettoveronmaksajaksi. Tästä olisi kiva saada tilastoa. Jos sitä ylipäätään on olemassa…

Last edited 6 kuukautta sitten by mari
Qroquius Kad

Näin sanoo Gemini nykyisen tutkimustiedon (kuten VATT:n ja Tilastokeskuksen raporttien) perusteella:

”1. Tuloperuste on ratkaiseva tekijä
Maahanmuuttajat eivät ole yhtenäinen ryhmä. Heidän vaikutuksensa julkiseen talouteen jakautuu karkeasti näin:

Työperusteiset muuttajat:
Suurin osa heistä on nettoveronmaksajia heti saapumisestaan lähtien. He tulevat suoraan täyttämään avoimia työpaikkoja, jolloin yhteiskunta ei ole maksanut heidän koulutustaan, mutta saa heti verotuloja.
Opiskelijat:
Aluksi he ovat ”nettosaajia” (koulutuskustannukset), mutta valmistumisen ja työllistymisen myötä heistä tulee usein merkittäviä nettoveronmaksajia.
Humanitaariset maahanmuuttajat:
Tutkimusten mukaan tästä ryhmästä pienempi osa päätyy nettoveronmaksajiksi ensimmäisen kymmenen vuoden aikana. Työllisyysaste nousee hitaasti, ja moni jää matalapalkka-aloille, jolloin maksetut verot eivät välttämättä kata käytettyjä palveluita ja tukia.

2. Elinkaarivaikutus (Pitkä aikaväli)
Kun puhutaan ”nettoveronmaksajista”, on tärkeää katsoa koko elinkaarta.

Maahanmuuttajan etu:
Valtio säästää lapsuuden ja peruskoulutuksen kustannukset (noin 200 000 € per nuori aikuinen), jos ihminen muuttaa maahan valmiiksi koulutettuna.
Kynnysarvo:
Suomessa keskimääräisen asukkaan on ansaittava noin 2 500 – 3 000 euroa kuukaudessa, jotta hän maksaa enemmän veroja kuin kuluttaa julkisia palveluita. Monet maahanmuuttajat työskentelevät aloilla, joissa palkka jää tämän rajan alapuolelle, vaikka he olisivatkin kokopäivätöissä.

3. Tilastollisia havaintoja
Vaikka tarkkaa ”päälukua” on vaikea antaa, suuntaa-antavat luvut näyttävät tältä:

EU- ja ETA-maista tulevat muuttajat muistuttavat taloudelliselta vaikutukseltaan kantaväestöä tai ovat jopa kantaväestöä useammin työelämässä.
Työllisyysasteen ero:
Ulkomaalaistaustaisten työllisyysaste on historiallisesti ollut noin 10–15 prosenttiyksikköä matalampi kuin kantaväestön, mutta ero on kaventunut 2020-luvulla.
Toinen sukupolvi:
Ratkaisevaa on se, miten maahanmuuttajien lapset pärjäävät. Jos he kouluttautuvat ja työllistyvät hyvin, maahanmuuton taloudellinen tase kääntyy vahvasti positiiviseksi.

Ei ole olemassa yhtä prosenttilukua, joka pätisi kaikkiin. Työperusteisista muuttajista valtaosa on nettoveronmaksajia, kun taas humanitaarisista muuttajista vain vähemmistö saavuttaa saman aseman ensimmäisen vuosikymmenen aikana. Kokonaiskuvassa maahanmuutto on välttämättömyys Suomen huoltosuhteelle, mutta sen taloudellinen onnistuminen riippuu täysin työllistymisnopeudesta ja palkkatasosta.”

Koska Suomeen tulee ainoastaan työperäisiä huippuosaajia, joiden aivokirurgin ja avaruusinsinöörin tutkintotodistukset pääsivät hukkumaan Beringin salmeen heidän uidessaan paikkaamaan Suomen karjuvaa työvoimapulaa, ovat kaikki maahanmuuttajat siis nettoveronmaksajia.

Joka muuta väittää on ilvoksuttava rassissti, fassissti, nassissti ja muu persu.

Last edited 6 kuukautta sitten by Qroquius Kad
Dickie

joo on eri ryhmiä, se ”nettoveron” maksu on lähes yksi yhteen siis ihonvärin mukaan ja ählämiyden tason mukaan, eikö vain. Arvatkaa kumpiin suuntiin se veronmaksu kulkee

+ULFBEHRT+

Tunnelmia mutavyöryn alle joutuneesta Irlannista verrattavaksi suomalaiseen keskusteluun aiheesta:

I am FED UP with AFRICAN Immigrants INSULTING ME and my HERITAGE!

https://www.youtube.com/watch?v=Kz58QAOQcj8

+ULFBEHRT+

Suomen tilanne on huomioitu jo ihan ulukomaillakin! Lainaus:

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
23.03.2026

The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Brittilehti The Telegraph on julkaissut jutun, jossa Suomi on nostettu esimerkkinä siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin otsikon mukaan Suomi on massamaahanmuuton ytimessä olevan valheen elävä todiste.

Jatkuu:

https://www.suomenuutiset.fi/brittilehti-nostaa-esille-maahanmuuton-hurjat-kustannukset-suomen-perustan-tutkimukset-esilla/

Kakeli

Tapulikaupungin koulupuukottaja on albaani. Uhri somali. Siinä palautetta ETLAlle.

Petu

Rikkaus saapui kouluunkin, tällä kertaa puukotuksen muodossa.
Toisaalta ei kai noissa pk-seudun kouluissa ole valkoisia kakruja enää ollenkaan.

Lalli Seppo

siinä oli näppäily virhe, tarkoittivat 4-5 matua. neuvosto toimijat luulivat
kymppituhaisiksi tätä rahvaan kielistä ilmaisua. mielestäni tästä voi myös
puolet leikata pois.oikeastaan näitä ylijäämiä tuskin ainoatakaan on tarvis tai
mitään hyötyä yleensäkkään. ehkä tällaisen ehdottajakin voidaan poistaa
haitallisena.

Poska Pastaaja

Heti kun näen sen yli kymmenen vuotta sitten luvatun uuden Nokian ja sen ansiosta parantuneen taloustilanteen täällä pohjois-pohjanmaalla voin ruveta kannattamaan tätä ”työhön johtavaa maahanmuuttoa”.

jorma

Olen samaa mieltä Etlan kanssa. Mamuja tarvitaan. Tosin vain täyteen ahdettaviin palautuskoneisiin.

Terhomatti Hämeenkorpi

Taas eilen illalla oli semmoista mölinää ja ovien paiskomista naapurustossa lähelle puolta yötä, että…PERKELE!

hätävara

Paskantamisen lisäksi he ovat keksineet bongon.

Outlander

Huoltosuhde siis paranee… maahantuomalla kehitysmaista lisää kouluttautumattomia, kielitaidottomia, luku- ja kirjoitustaidottomia, fanaatikkoja, huijareita, hyväksikäyttäjiä, kansainvälisiä ammattirikollisia… kantasuomalaisten vastapelureiksi rinnakkaisyhteiskuntiin?

Ok.

Rannantomppa

En yhtään ihmettele että verisuonet on tiukalla. Tätä samaa paskaa kuullaan eduskunnalta ja valtion medialta koko ajan. Kuinka työperäinen maahanmuutto pelastaa Suomen. Mites on käynyt? Ennätysvelat valtiolla näiden läpsyttäjien takia. Osaajia tarvitaan suomeen lisää mutta voishan siinä olla insinöörin tutkinto että pääsee tänne. Näitä kamelin kasvattajia ja lentävän maton ohjastajia on nähty jo aivan liikaa.

Peksi

Työvoiman tarjontaa lisäämällä voi saatavilla olevan työvoiman saatavuuteen vedoten laskea palkkatasoa..mutta hyvin lyhytnäköistä se on mikäli kehitysmaista”tekijöitä” haetaan..
Riittää että ovat lukuna papereissa kukaan niiden odota mitään koskaan tekevän

mari

Pt-mediaa lukiessa oppii aina uusia sanoja. Nyt tämä ”vähäläntä”. Koskaan aiemmin kuullutkaan mutta Yritetäänpä painaa muistiin joskaan En ole ihan varma mitä tuolla tarkoitetaan mutta leipätekstin perusteella ei mitään kovin positiivista.

Niin, mihin Suomi tarvitsee kehitysmaahanmuuttoa? Puolassa on eu:n nopein talouskasvu. Itse asiassa ollut jo monta vuotta peräkkäin eikä se taatusti ole kehareiden ansiota. Tässä on mielestäni yksi validi peruste.

Entä uuden kotimaan kielen opiskelu tai sen hallitseminen? Ensinnäkin minusta pitäisi tulkkipalvelut poistaa kaikilta jotka ovat olleet maassa vuoden, korkeintaan kaksi.
Jos ei sen jälkeen tule toimeen suomen kielellä niin olkoot sitten tulematta.
Nämä tulkkifirmat velottaa surutta 150-200 euroa tunti kun taas simultaanitulkit Brysselissä tai isoissa firmoissa tienaa 50-60 prossaa vähemmän, ja he tekevät sentään tuottavaa työtä…No ehkä Brysseliä lukuun ottamatta…

Nythän vietetään ramadanin sitä vaihetta jota kutsutaan ’eid’. Minua henkilökohtaisesti suoraan sanoen…verga, esa mierda es pa’ puro gafo, marico! (pahoittelut kotikyläni slangista mutta tällainen typeryys saa veren kiehumaan)
mutta nämä tyypit jotka somessa toivottaa toisilleen, että ”hyvät eidit sulle tai hyvät eidit kaikille”.

Nämä ovat ihan kantasuomalaisia, ei niiden tarvitsi eikä kuulu toivotella vieraan uskonnon juhlapyhiä, se on ihan sama jos muslimi toivottaisi toiselle muslimille, että ”no hyvät joulut/pääsiäiset sulle”. Eräs poliitikkokin…oliko nyt Tuppurainen kyseessä syyllistyi tähän typeryyteen jokunen vuosi sitten.

Semmoista. Ensi kuussa lähtee viimeinen kokonainen kuukausi täällä ja sitten kokka kohti Suomea!

Dickie

Mihin päin suomea? ei kait toki PK seudulle sentään

mari

Menikin kommentti tarkastuslautakunnan käsiteltäväksi. No kaipa se sieltä joskus tulee.

Toivottavasti ei ehdi vanhentua.

mari

Ja vielä lisäksi: koska kommenttini meni sensuurilautakunnan käsittelyyn, en pysty kirjoitus – enkä kielioppivirheitä korjaamaan. Sori niistä.

Dickie

outoa, mulla ei oo ollu koskaan mittään ongelmii täl PT palstalla minkään sensuurin suhteen, vaikka kovaa faktaa yleensä esitänkin ns. kansankielellä

Dickie

tuo ”työikäiset” on olevinaan hyväkin vitsi vai? Se on yks ja se sama, minkä ikäinen joku somppu on, ei niitä töissä näy, jos satunnaisesti näkyy kerran viidessä vuodessa, niin eipähän ole pitkään duunissa.

Eläkkeellä olevia ja vanhuksia ei suinkaan elätetä millään ”työikäisillä” vaan TEOLLISUUS JA MUULLA TUOTANNOLLA riippumatta siittä, montako ”työikäistä” jossain kanafarmilla tai vaikka ruokatehtaassa on, jotkut kebabberiat ja vaikka parturit tai sukupuolentutkijat ovat tällöin täysin tarpeettomia, kuten taitaa olla suuri osa jostain läppärien näpyttelijöistä valkokaulustyöntekijöinä.(ihmetelen, mitä ne oikein tekee tai saa aikaan, tuhansia…satojatuhansia eri duuneissa lärvi läppärissä kiinni täh koko työajan, miinus kahvittelu ja tarpeettomat jatkuvat palaverit?)

Ählyt ei muutenkaan voi olla kantiksen alaisena missään ja naisen alaisena oleminen on sitäkin mahdottomampaa. Eli ähly voi työllistyä vain vaikka klaaninsa kepabpitseriassa, huumekauppiaana tai olla oman taksinsa tai bussinsa kuskína eli kapteenina. Neekeriähän ei töihin pystytä laittamaan juuri missään olosuhteissa.

Huomauttaaisin myös, että haittamaahanmuuttajien moninaisiin tarpeisiin tarvitaan paljon erilaista työtätekevää usein kantista. Joo bussit ei muka liikkuis ilman ählyjä, mutta kun jossain PK seudulla se bussi varmaan onkin juuri puolillaan näitä ählyjä, mitä enemmän haittiksia, sitä enemmän muka tarvitaan lisää haittiksia. (kauanko valkoiset, erityisesti naiset edes uskaltaa käyttää julkisia kulkuvälineitä, ei ainakaan jenkeissä, liian vaarallista, neekereiden takia, siksi yksityis autoilu on siellä suurta sekä välttämätöntä)

Anonyymi

Etlai/EK voisi mennä nurkkaan häpeämään! Aikuiset ihmiset suoltavat sellaista hölynpölyä, että täytyy olla todella aivopesty ja tyhmä ihminen, joka sen juttuihin uskoo. Tästäkin ulostulosta voitaisi vaatia tilille, mutta eihän sitä kukaan tee. Valitettavasti kaikki menee läpi.