Moni on sitä mieltä, että ihminen ei ole käynyt kuussa eikä nyt ole tapahtunut mitään kuulentoa. Kaikki on näytöstä. Klopalistien juonia.
Mitä mieltä, ollaanko käyty kuussa ja onko nyt tapahtunut kuulento todellinen? Vai onko sittenkin vain kyse teatterista?
Nyt kannattaa vastata ja PERUSTELLA äärimmäisen jyrkästi kantansa. Mutta huom!! Ei jätetä huomista toimintaterapiaa väliin.
Uskotko, että ihminen on käynyt kuussa, ja nyt Nasan Artemis II-lento kauempana kuin ihminen ikinä?
- Ihminen on käynyt kuussa ja nyt tapahtunut avaruusmatka on hyvin yksinkertainen tapahtuma (45%, 225 Ääntä)
- Ihminen ei ole käynyt kuussa, ja nytkin on kyse "näytöksestä" (28%, 140 Ääntä)
- Voi olla, että ollaan käyty kuussa, mutta voi olla olematta (27%, 135 Ääntä)
Ääniä yhteensä: 500

AVARUUS ON LITTEÄ! IHMISET ON PALLOJA!
Kuupallo on juustoa.
Viimereissullahan jäi se kuvaaja sinne sudittelemaan kuuautolla Kait sen voisi käydä jo noutamassa ohimennen…
Kuunatsit leiritti sen kuvaajan.
Jos laittaa ilmaa renkaisiin ja vie vähän paristoja niin jaksaa taas hurruutella.
Miksi Stanley Gubrik sitten kuvasi lennon maassa toiseenkertaan. Studiotapahtumasta on paljon valokuvia muistoksi. Kuulento on samaa plajia kuin Co-19 plandemia.
Kuussa ei ole käyty ennen kuin moskoviitit pääsevät sinne ja julistavat olevansa ensimmäisiä.
Siitä saadaankin odottaa. Niillä ei tekninen osaaminen siihen riitä ja juuri siksi ne eivät tule kuuhun koskaan pääsemäänkään. Ne pystyy ainoastaan lähettämään jonkun metallimöhkäleen kiertoradalle mikä on kohtuu yksinkertaista, etenkin kun moskoviitit kaappasivat Saksasta raketti-insinöörejä (ihan niitä oikeita) rakentamaan niille suihkumoottoreita. Ilman saksalaisten raketti – ja suihkumoottori insinöörien ”pakollista vapaaehtoista” apua venäläiset puuhastelisivat vieläkin potkurilentokoneiden kanssa.
Äläs nyt… ne toiset raketti-insinöörit menivät amerikkaan eikä sieläkään oltu sen pidemmällä kuin idässä. Olen muuten miettinyt että miksi yksi aknsakunta on aina uudestaan kehityksen kärjessä? Onko niillä parempi olutkuin meillä? Vai makkarat?
No, mennyt on mennyttä… niinkuin sekin että ”telakointi hoidettiin kuun pimeällä puolella navigoimalla tähdistä”. Jep jep… kiertoradalla oleva alus liikkui 20km/s ja siihen saatiin sentin tarkkuudella pimeydessä telakoitua kuun pinnalta noussut pikkualus.
Ja vasta pari vuotta sitten tiedemiehet miettivät kuumeisesti että miten ihminen saadaan elävänä läpi Van Allenin vyöhykkeeestä.
Näin se meni! Länsi ja itä kilvan ryöstivät kaiken mahdollisen Saksasta sodan jälkeen.
USA:ssa insinöörit saivat inhimillistä kohtelua ja kunnon liksaa, pystyivät ostamaan talot ja autot ja perustamaan perheen. Entä Neukkulassa? Inssit asuivat yhteisasuntoloissa ja koko ajan pään yllä roikkui Damokleen miekka – jos ei tule onnistumisia, niin…
Atlantin takaa oltiin selvästi pidemmällä ja ollaan edelleen. Venäläiset eivät voi tänä päivänä kuin suu auki katsella millaista teknologiaa Yhdysvallat pystyy tuottamaan. Kun eivät itse pysty rakentamaan edes tavallista matkustajalentokonetta ilman, että komponenteista ja teknologiasta 90% tulee lännestä. No, muistaakseni penkit ja niiden verhoilu oli venäläistä tekoa. Kyseessä siis Antonov Superjet 100 mallin matkustajakone jonka piti haastaa Airbus ja Boeing, mutta tulos on aika surkea; viime vuonna valmistui peräti yksi kappale jota on vasta alustavasti testattu mutta tuotanto on nyt jäissä koska osia ei pakotteiden vuoksi saa eikä venäläinen niitä itse osaa valmistaa.
Naurattaa venäläisten fantasioinnit avaruuteen rakennettavasta satelliittiverkostosta jossa olisi voimakas lasersäde ja niillä pimennettäisiin länsimaisia sotilas- ja tietoliikennesatelliitteja. Aina saa haaveilla, ei siinä mitään.
Tapasin taannoin venäläisen, joka oli vakavasti sitä mieltä, että Mersu on venäläinen auto ja HD venäläinen mp.
Kun valistin häntä, että Mosse 1952 oli Opel Kadett 1936, hän oli hämmentynyt. Raivarin hän sai siinä vaiheessa, kun kerroin koko tehdas, henkilökuntineen, siirrettiin neukkulaan.
Wernher von Braun oli melkolailla tärkein henkilö suunnittelupuolella. Saturn 5 oli hänen luomus, joten saksalainen mahdollisti Kuuhun matkaamisen. Vaikka amerikkalaisilla oli kehittynyttä teknologiaa, niin raketit ovat aivan oma taiteenlaji.
Saturn 5 on edelleen yksi maailman tehokkaimmista kantoraketeista 3500 tonnin työntövoimalla ja viidellä moottorilla. Pelkästään polttoainepumppu tuotti 55000 akselihevosvoimaa, jolla se puski 2,5 tonnia sekunnissa kerosiinia ja happea moottoreille.
Kuulennolla takaisin telakoituminen onnistui yhdistämällä tarkka laskelma, hyvä ajoitus ja aktiivinen ohjaus – ei siis pelkkä “suoraan kohti lentäminen”. Esimerkiksi Apollo 11 Moon Landing -lennolla tämä tehtiin näin:
1. Sama rata ja nopeus
Kuuta kiertävä komentomoduuli (CM) ja Kuusta nouseva kuumoduuli (LM) piti saada samalle kiertoradalle.
Avaruudessa tärkeintä ei ole absoluuttinen nopeus, vaan nopeusero kahden aluksen välillä.
2. Vaiheittainen lähestyminen
Lähestyminen tehtiin useissa poltoissa (rakettimoottorin lyhyissä sykäyksissä):
3. Näköhavainto + tutka
Astronautit käyttivät:
Esimerkiksi Neil Armstrong ja Buzz Aldrin ohjasivat viimeisen lähestymisen käsin.
4. Hidas loppukosketus
Viimeiset metrit:
Miksi se ei ole “vaikeaa nopeuden takia”?
Vaikka nopeus Kuuta kiertäessä on suuri:
Ryssillä ei tainnut olla omasta takaa kuin yksi henkilö, jolla oli visio raketeista, Konstantin Tsiolkovski. Ja hänkin kuoli jo 1935.
Onhan tämä kieliposkessa tehty gallup niinkuin on lukijoiden kommentitkin.
Mutta vastataan nyt puolivakavissaan, että mitä järkeä olisi toistaa samaa ’huijausta’ useaan kertaan? Kuussahan on käyty aiemmin 2 kertaa ja kolmas kerta epäonnistui.
Tämä nyt käynnissä oleva on vain ns. flyby lento, eli ei laskeuduta kuun kamaralle ollenkaan. Yhtä hyvin voisi kai kysyä, että onko Mars-mönkijäkuvat todellisuudessa otettu jossain Nevadan autiomaassa.
Toisaalta olisi mielenkiintoista kysyä mitä mieltä tästä kuulennosta on littakakkumaiseen maahan uskova eräs ex-kansanedustaja joka nykyisin lymyilee ’rajan tuolla puolen’.
Eipä ole Turtapäältä kuultu enää kannanottoja Litteän Maan puolesta.
Lienee ymmärtänyt ettei niitä oikein arvosteta Juri Gagarinin maassa.
Yrittää löytää seuraajia, johdettavia. Milloin näkee minkäkin laisia näkyjä ja julistaa että maa on litteä ymv. Nuoleskelee venäjällä joka puolelle ja ylistää idän ihanuutta.
Eppäilisin kyllä jos olis kysytty…onko somalit onnisuneet lentämään kuuhun ja takaisin lentävällä vuohella.
Kuussa ei ole sossua, eikä siten somalejakaan. Heti kun kuussa tarjoutuu ilmainen elatus niin asia korjaantuu. Kuussa rasistikorttikin on kevyempi…
Siinä…
Jos Apollo 11:n kahden astronautin vierailu kuussa olisi ollut teatteria, Neuvostoliitto olisi paljastanut sen.
”Ihminen on käynyt kuussa ja nyt tapahtunut avaruusmatka on hyvin yksinkertainen tapahtuma”
Kuussa käynnit onnistuivat ehkä hyvän tuurin ansiosta. Vaikea uskoa, että ihmislaji on pystynyt Apollo-ohjelmaan ja tekemään laskelmat. Ovatko alienit olleet neuvonantajina.
Insinööri ei toivo eikä luota tuuriin, insinööri laskee.
Niillä Apollo 11:n lennonjohtajilla oli aivan ihmeellinen matematiikapää;
heidän tietokoneidensa laskentateho oli nykyaikaisen taskulaskimen luokkaa.
Mutta erehtyminen on inhimillistä, niinpä POTUS Nixonille oli kirjoitettu valmiiksi muistopuhe avaruuteen kuolleille astronauteille.
Apollo ohjelmaan osallistui 400000 ihmistä, joten resurssit olivat aivan tolkuttoman kokoiset. Jenkit sentään tajusivat, että onnistuminen perustuu 100% teholla testaamiseen, harjoitteluun ja niiden toistoon. Sitä tulipaloa lukuunottamatta Apollo lennoissa ei tapahtunut kuolemaan johtaneita onnettomuuksia. Ne tulivat vasta sukkulalennoissa, kun alettiin tinkiä tekemisen laadussa. Miehistöiksi valittiin kovahermoisimmat ukot. Ryssillä kuoli ukkoja varmasti moninkertaisesti, mutta eihän niistä kerrottu, koska Neuvostoliitossa ei voinut epäonnistua.
Mutta silti, kun istutaan satametrisen raketin nokkaan ja perseen alla on satoja tonneja räjähdysainetta ja tuhansien tonnien työntövoima niin onhan siinä riskit olemassa.
Viimeisimpänä innovaationa tarvitsee siirtää junan vessa avaruusalukseen, jotta toimii kuin junan vessa.
Kiinnostaisi tietää on Artemiksen vessa omassa tilassaan oven takana, vai paskovatko astronautit avotilassa. Viimemainitussa vaihtoehdossa Artemiksen voidaan katsoa olevan avaruuspaskahuussi.
kyllä se on uskottava. Pari lentoa onnistui ihan ok, mutta kolmannessa tuli jotain häikkää. On se uskottava, koska näin sen telkkarissa, melkein kahden tunnin ohjelma oli siitä.
Kertoohan telkkarissa myös tuottoisasta kaarnalaivabusineksesta, ärjyvästä työvoimapulasta, maahanmuutto pelastaa Suomaan, kaukomailta tulevista huippuosaajista, kotiutuneesta ja työssä käyvistä läpsyttelijöistä, jne., jne.
Suurin kaikkeen mukaan tungettu ’virallinen’ uhka on televisiossa ja muissakin p**kamediossa satuiltu ilmastonmuutos.
Tietysti ilmasto on aina muuttunut ja tulee muuttumaan. Ihminen ei siihen pysty vaikuttamaan vaikka ihmiset verotetaan kuoliaaksi sen perusteella.
Kuuhun on perusteilla neuroopan ulkopuolinen vastaanottokeskus jossa käsitellään hakemukset sekä myös palautuskeskus johon murjaanit lähetetään odottamaan kotomaansa vastaanottoa katalien tsuhnien lihaspatojen ääreltä.
Vastaanottokeskuksen johtajaksi nimitetään kunnollisena tullimiehenäkin tunnettu Ilkka Ike Kanerwa
Olisi rasismia epäullä noiden kuuhunmuuttajien motiiveja. Niiden palauttamisella ei ole kiire.
Ikella on hyvät olot taivaan iloissa, joten häntä ei enää ehditä nimittää tehtäviin, joissa vaaditaan olemassaoloa.
Kuuhun laskeuduttiin Apollo-lennoilla 11, 12, 14, 15, 16 ja 17.
Jaahas, Iltalehdessä oli just juttua että suunnittelevat sinne jotain polttoaineen valmistusta ja jakelua. Kyllä nyt pitää kiireellä säätää joku jakeluvelvoitelaki sinne, ettei kuun ilmasto ala lämpenemään.
Apollo lennot, aikas kalliita huijauksia jos kyse on vain jostain teatterista.
Jos USA:n avaruusohjelma oli huijausta, niin kyllä tekivät perusteellista työtä. Lähettivät useita Saturn raketteja, palkkasivat satoja tuhansia ihmisiä. Ja kaikilla pokka piti.
Snuboliin kajahti Artemis ja homma jatkuu siten, että otetaan ne kaksoisolennot esiin, jotka todellisuudessa ovat Madame Tussaudin vahanukkeja, semmoisia vieterivetoisia.
Kusettivathan jenkit jossain Tähtien sodassakin, jolla saivat slobot polttamaan ruplansa joutavuuksiin. Ryssän nöyryyttäminen olisi hyvä syy lavastaa kuulento, toisaalta maailmanmahdin tulee näyttää, että on meilläkin tätä teknologiaa. Toisaalta eräs juutalainen elokuvaohjaaja oli sitä mieltä, että kuulento olisi helpompi ja halvempi lavastaa paikan päällä.
Oman elämän salaliittohörhö oli oma isäni. Luulin naapurin ukon käyvän sentään töissä, kerta aamulla lähti bussilla ja iltasella palasi. ”Paskat se missään töissä, kaljalle se menee ja istuu siellä koko päivän.” Kulissit on pidettävä pystyssä, vaikka sitten niihin nojaamalla.
Joko veljekset Vapa on paljastaneet tästäkin totuuden? Onko kuussakin jo kattava tunneliverkosto jossa on hyvä pitää hengitettävää ilmaa, ja ilmalukkojen kautta päästään painepuvussa pinnalle?
hinta/laatu suhteeltaan ihan paska reissu.elä osta rakettia.
kävin kerran tai kahesti hattuvaaran tsasounassa, lapioitiin
lumet oven eistä talaven jäliltä, etittiin nipusta oikee avain, oli
kuuhun verraten ihmisen mittanen paikka.
Tuota yhtä legenda ”miksi tähdet eivät näy” itsekin ihmettelin, No syy on kameran valotuksessa. Täysin uskottava.
Tulevaisuudessa, kun ihmisiä on kuussa sen yön aikana, tähtien pitäisi näkyä.
no kyllä noi kuukäynnin skeptikot aina saa mut vähän epäilemään, vaikka ne valokuvat näyttääkin aidolta
toisaalta, eikö noi Artemis-lennot oo jo niin dokumentoitu et ne ei vaan voi olla feikkiä? vai onks niissäki joku jekku
[tools](https://www.calc-solver.com/)
Väite,
”Se kuvattiin studiossa”
Vastaus:
“Radioamatöörit ympäri maailmaa mittasivat signaalin tulevan Kuun suunnasta ja oikealla viiveellä. Studiolavastus ei selitä sitä.”
Väite,
”Lippu heiluu, eli ei ole tyhjiö”
Vastaus:
“Se ei heilunut tuulessa, vaan jäi liikkeeseen, kun astronautti koski siihen. Tyhjiössä liike vaimenee hitaammin.”
Yksinkertainen fysiikka riittää.
Väite,
”“Tähdet puuttuvat kuvista”
Vastaus:
“Kameran valotus oli säädetty kirkkaalle kuupinnalle, joten himmeät tähdet eivät näy — sama ilmiö kuin päivällä Maassa.”
Arkinen vertaus toimii hyvin.
Väite,
“Kaikki todisteet voi lavastaa”
Vastaus:
“Sitten pitäisi lavastaa myös: radioamatöörien mittaukset, Doppler-siirtymä, Kuusta tuodut kivet ja tuhansien ihmisten työ — ilman että kukaan paljastaa mitään 50+ vuodessa.”
Näyttää, kuinka epätodennäköinen väite on.
Oliko muuta kysyttävää?
Kuusta tuoduissa kivissä on löydetty fossiileja. Kivet ovat etelänavalta, jossa on vastaavaa kiveä. Kiviä onkkn kadonnut salaperäisesti. Kuten valokuvat, jotka kuin ihmeen kaupalla kaikki onnistuivat ja asetelmakin on kaikissa melko harkittu
Aivopestyä porukkaa, tutkikaa itse…media ja koulujärjestelmä on syöpä!
t. tähtikuvio ei ole koskaan muuttunut
Esimerkki : katsoin googlesta mikä on kuun pinnan lämpötila aurinkoisella puolella, jolla puolella ovat oletettavasti ihmiset käyneet ? No lämpötila on noin 127 astetta plussanpuolella. On muuten sen verran kuumaa, että siinä kumi tai muovikenkä sulaa, ja savuaa kunnolla. Kuun pimeällä puolella taas on noin 232 astetta ”pakkasta”. Joten ne videot joissa ihmiset ovat ”kuun” pinnalla ovat kuvattu maassa. Aiheesta on hyvä dokumentti, joka löytyy youtubesta. Siinä kerrotaan kuinka Kubrick ohjasi nämä kuvaukset, ja kuvausten jälkeen kaikki apulaisohjaajat kuolivat erilaisissa ”onnettomuuksissa”. Lisäksi kerrotaan kuinka kameran filmi ei kestä tällaisia lämpötiloja, ym. ym. Dokumentti on osittain englanninkielinen. esim. YLE : llä ei ole munaa näyttää tätä dokumenttia : Kubrick Nixon und der Mann im Mond (German Doku HD). Tässä linkki dokumenttiin : https://www.youtube.com/watch?v=Dd5g458r8Lk