Tämä sama EU-gallup on varmaan julkaistu jo joskus, ja tulos on varmaan aika odotettava. Mutta kysäistään sitä taas. Eniten kiinnostaa perustelut.
Perustelut siis kiinnostavat, että miksi pitäisi erota ja miksi ei. Mielellään lukisi ihan järkeviä perusteluja, eikä sekavaa sekametelisoppaa, johon on sotkettu kaikki mahdolliset harhat kemikaalivanoista pidenperkiin.
Mitä itse äänestin? Tässä asiassa olen puhdas välimallin jätkä. Ei oikeasti kiinnosta tippaakaan. Riippumatta kuuluuko Suomi EU:hun tai ei, niin se ei vaikuta meikäläisen elämään. Olipa EU tai ei, olen tulevaisuudessakin persaukinen sippiukko, tyhjäntoimittaja ja joutomies.
Pitäisikö Suomen erota EU:sta?
- Kyllä, heti ja oitis jo huomenna. (57%, 356 Ääntä)
- Ei ehkä huomenna, mutta suunnittelu ainakin käyntiin. (26%, 161 Ääntä)
- Ehkä ei, suuntaviivoja kuitenkin pitäisi uusia. (11%, 68 Ääntä)
- Ei pitäisi nyt, eikä huomenna. (5%, 32 Ääntä)
- Välimallin jätkä se vaan haitaria soittelee. (2%, 12 Ääntä)
Ääniä yhteensä: 629

Ei pitäisi, vaan alkaa hyötyä Eeuusta kuten Viro ja Puola.
Valitettavasti suomalaisista ei siihen selvästikään ole, vaan sössivät asiansa kuuluivatpa sitten Eeuuhun tai ovat kuulumatta.
Parahin hra. Kad,
ei huijaus voi toimia niin, että kaikki siitä hyötyisivät! Se toimii niin, että älykkäämmät hyötyvät ja tyhmemmät kärsivät!
Samaa mieltä. Perseennuoleminen pitäisi lopettaa ja ottaa sieltä irti kaikki mitä vaan on saatavissa.
EU:n hajoaminen on putlerin unelma. Onneksi Unkarin putler sai lopultakin kenkää ja taisi ottaa hatkat kuten ulkoministerinsä. Taitaa seuraava facepäivitys tulla Moskovasta.
Olin aikaisemmin samaa mieltä, eusta kaikki hyöty irti. Nyttemmin siitä vaan on tullut sellainen myrkyllinen sekopäisten idioottien huurula että siitä pitää päästä eroon. Länteen voi kuulua ilman eutakin. Pahoittelen.
En kannata eroamista. Talousunioni ja yhteisvaluutta toimii ok.
Poliittisesta loisväestä ja muusta siipipossesta oli päästävä eroon, kun ne maksaa aivan liikaa kaikille.
Tänne lappava siivellä elävä porukka on pääongelma, kun siihen lisätään höveliys pyllistelijöiden valloitukselle niin pakkaselle mennään. Hyvä mitä EU tuo nollaantuu tuota kautta. Suomeen rahdataan lisää porukkaa jonka ylläpito imee lisääntyvässä määrin kaiken täältä, jäljelle jää neekereiden ja pyllistelijöiden kenkien pussailu.
Täyttä Totta tuo on!
Mitä pikemmin, sen parempi.
Ehkä ei olisi ikinä pitänyt liittyäkkään.
Suomaalaiselle poliitikolle riittää salamavaloissa kätteleminen ursulan kanssa ja kansan äänet muutaman vuoden välein,vallan tikapuilta saa sitten taas kuseskella äänestäjien niskaan ja nuoleskella soroksen kätyrien perseitä.
Etenkin meidän entiselle pääministerille Sanna Marinille ne poskisuudelmat olivat hyvin tärkeitä. Meni niistä niin sekaisi, että vaikka EU-koronatukipaketti maksoi meille 7.2 miljardia, hänen mielestään se oli loistava sopimus.
Erota pitää ja mielellään jo eilen!!
Tai männäviikolla.
Pelkistä tullimaksuista on tehty kymmenet miljardit persnettoa jäsenyyden aikana, kun nehän menee niin että jäsenmaa kerää ne, tilittää EUlle ja EU maksaa ehkä takaisin jotain, Suomen osalta viimeksi näin laskelman niin 25 mrd tappiota ja tämä oli joskus 2016 lienee reippasti yli 30 mrd nykyään.
Sekä jäsenmaksut, suomi on pari kertaa ollut nettosaaja mutta muuten on joka vuosi vaan maksettu. Plus kaikki ihme Kreikan tukipaketit mistä ei ikinä saada omia takaisin.
Bensan hinta piti laskea EU jäsenyyden myötä – ei laskenut. Ruuan hinta piti laskea EU jäsenyyden myötä – ei laskenut. Autovero piti poistua muka heti 1995 ja autojen hintojen laskea keskieuroopan tasolle – ei poistunut kuin vasta 1.10.2021 ja tämäkin _vain_ jos sulla on uusi täyssähköauto mitä ei suurimmalla osalla kansalaisista ole varaa hankkia.
+kymmenet muut pienemmän lupaukset jotka eivät pitäneet paikkaansa
idiootille keskivertoverkkarille kun luvattiin että etelän matka on halvempi ja ei tarvi enää vaihtaa rahaa kanarialla tai kreikassa ja viinaa saa tuoda selkä vääränä eu alueelta niin muuta ei tarvinnut sanoa kun eu oli kaikkein paras ikinä, vaikka ei oikeasti ollutkaan…
Huvittavaa, että näillä tullimaksuilla tulisi sopimusten mukaan rahoittaa EU:n ulkorajojen valvontaa, mutta muhamettilaista pukkaa…
Kotipuolessani sanottiin ennenvanhaan Taivaanrannan maalariksi kaltaistani joutomiestä!
Ikä on tehnyt tehtävänsä, Tuoni on korjannut lähiaikoina kaikki lähisukulaiseni, arvostelen
EU:ta tulikiven katkuisesti, vaikka siitä ei ole minulle enää mitään hyötyä eikä haittaa,
nämä viimeiset armovuodet jaksan vaikka aidan vitaksena! Oli EU:sta hyötyäkin Euroopassa liikkuessa, ei tarvinnut vaihtaa rahaa, eikä tarvinnut rajoilla yleensä koskaan
pysähtyä passia näyttämään. Nyt EU sairastaa mammuttitautia joka ei ollut EU:n
alkuperäinen tarkoitus, vapaa liikkuvuus tarkoitti EU kansalaisia, ei koko maailman väestöä! Haitarilla osaan soittaa ”tuuli hiljaa henkäilee” palkeen tyhjennysnapista,
siispä olen välimallin jätkä kaikkine perusteluineni!
Ehkä Teitä kiinnostaa lukea vaikka tämä suuresti kunnioittamani mestari Vahteran vanhempi, mutta erinomainen kirjoitelma aiheesta:
https://www.vahtera.blog/post/euroopan-velkaunioni
***
EU:ta mainostettiin aikoinaan kauppaliittona, EEC;n ja EFTA:n laajennuksena, vaikka jokainen jo silloin näki kyseessä olevan juonen ja aivan todellisen Kansainvälisen Salaliiton™, joka tähtäsi Euroopan kansallisvaltioiden itsenäisyyden ja suvereniteetin murentamiseen ja liittovaltiokehitykseen.
Suomi-neito on lähettänyt kaikki säästönsä tähän ulkomaiseen pyramidihuijaukseen – sillä sellainen EU todellakin on – saamatta siitä MITÄÄN, MITÄÄN!!! hyötyä itselleen ja seisoo nyt yksin pimeässä yksiössään, vain velkakirja kädessään, peläten koputusta ovelta…
Jos joku luonnollinen henkilö olisi yhtä tyhmä ja helposti höynäytettävä kuin Suomi-neito, hänet julistettaisiin holhouksen alaiseksi ja oikeustoimikelvottomaksi!
*
Suomi luopui itsenäisyydestään vastoin Perustuslakiaan ja laukaustakaan ampumatta vuonna 1995!
Tätä häpeää ei ole syytä mainostaa, vaikka edellinen vahinkopääministerimme onkin moneen otteeseen korostanut ex cathedra Isänmaamme suvereniteetin menetystä, esimerkiksi
väittäessääntodetessaan EU:n lakien menevän Suomen lakien yli tai että Suomi ei saa sulkea itärajaa EU:lta kysymättä!Toivoisinpa vielä elinaikanani näkeväni Suomen eron EU:sta ja Isänmaani uudelleenitsenäistymisen Maailman vapaiden valtioiden joukkoon!
Tieto lisää tuskaa, Kiitos! Mahahaavan uhkallakin luen aina Pauli Vahteran totuudet.
Baltian maat olivat aikoinaan rohkeita ja erosivat Neuvostoliitosta. Eli pienikin maa voi erota, jos kantti kestää. Nyt sitten pitäisi rohjeta erota EU:sta.
Mitä EU on ikinä antanut? Rehellinen kysymys. Aika lailla tasarahan jätti. Mä lähen Raumalle. Nyt!
Se ei ole antanut mitään ainakaan Suomelle kuin lisää velkaa ja vonkuu lisää rahaa.
Ei tarvitse erota, koska EU hajoaa jossain vaiheessa samalla tavalla kuin Neuvostoliitto. Siis omaan mahdottomuuteensa. Byrokratia kasvaa niin suureksi, että lähestyy jo jopa Suomen julkishallinon osuutta prosentuaalisesti.
Neuvostoliitto hajotettiin ja siirrettiin hallitusti uuteen aikaan johdon taholta. EU tuskin hajoaa, mutta saatetaan hajottaa, jos on tarpeen. Globaalin eliitin päätöksellä. Nähdäkseni jos se tulee imetyksi kuiviin ja hukutetuksi matumassoihin, se saatetaan vajottaa kaaokseen ja sisällissotaan ja tuhoon ja sitten hajottaa tai jakaa naapureille
EU:ta syytetään kaikenlaisesta mädätyksestä, mutta jotenkin Puola ja Unkari tekee silti mitä niitä huvittaa, eikä EU niitä hidasta. Suomi voisi ottaa saman linjan.
Unkari ei enää tue ukrainaa.
Joten suomi makselee myös unkarin osuuksia jatkossa.
Suomessa elää 1 miljoona köyhyyrajan alapuolella.
Nuorisotyöttömyys 25%
Ulosotossa on 600 000.
Suomen presidentti on valittu laittomasti.
Unkari ei enää tue ukrainaa, mutta ei vastusta sitä että suomi hölmöt tukee.
Magyar sanoi, että hänen hallituksensa ei tukisi Ukrainan liittymistä Euroopan unioniin nopeutetulla menettelyllä niin kauan kuin maa on yhä sodassa.
Hän kuitenkin antoi ymmärtää, ettei käyttäisi veto-oikeuttaan Ukrainan 90 miljardin euron EU-lainaa vastaan, kuten Orbán teki. Magyar ei kuitenkaan halua Unkarin osallistuvan lainan antamiseen vedoten maan omiin taloudellisiin vaikeuksiin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/bcdcfca0-4894-4c8a-9a44-e518f3aeaf80
Parahin hra. Waffa,
Suomessa on nykyisellään noin viisi miljoonaa suomalaista ja noin 700 000 suomalaisen veronmaksajan elättämää ulkomaalaista. SIKSI Suomi on tässä tilanteessa!
Vuonna 1990 Suomen valtiolla oli ulkomaanvelkaa 9,6 miljardia.
Alkuvuodesta 2026 Suomen valtiolla on ulkomaanvelkaa jo yli 183 miljardia.
Suomella ole enää aikoihin ollut varaa maksaa edes tuon velan korkomenoja, vaan nekin on katettu ottamalla uutta velkaa! Jokainen ymmärtää, mitä tämä merkitsisi yksityisen henkilön tai yrityksen taloudenpidossa.
78% Suomen valtion ulkomaanvelasta on aiheutunut keh.avusta ja m.muutosta, vaikka jo presidentti Koivisto varoitti kattamasta niitä velkarahalla!
Noin 80% sossumasseista menee Suomessa ulkomaalaisille huijareille, joilla ei pitäisi olla mitään tekemistä maassamme! Juuri siksi se mummon asumistukikin piti ’leikata’ ja terveydenhuolto ajaa alas!
***
Mutta mitä noilla kadonneilla lainarahoilla on siis saatu, mihin ne on käytetty?
Tähän:
Suomessa loisii 5% nuorten muslimimiesten joukko
* joista 60% elää sosiaalituilla
* joista 60% on työttömiä
* jotka tekevät 60% raiskauksista
* jotka tekevät 60% katuryöstöistä
* jotka tekevät 80 % huumerikoksista
Lainaus:
Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
13.04.2026
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.
Vuonna 2024 viranomaisten tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrä kasvoi. Raiskausrikoksissa ulkomaalaistaustaisten osuus oli 32 prosenttia, selviää Helsingin yliopiston Rikollisuustilanne 2024 -katsauksesta.
Raiskausrikosten kasvua selittää osaltaan vuoden 2023 alussa voimaan tullut seksuaalirikoslainsäädännön uudistus, joka laajensi rikosten määritelmiä ja kiristi rangaistuksia.
Katsauksen mukaan raiskausrikoksia kirjattiin vuosina 2022–2024 yhteensä 9 608. Katsauksessa seksuaalirikoksia tarkastellaan taustamaiden mukaan suhteuttamalla epäiltyjen määrät väestöön 10 000 henkilöä kohti.
Jatkuu:
https://www.suomenuutiset.fi/helsingin-yliopiston-katsaus-ulkomaalaistaustaisten-osuus-raiskausrikoksista-on-32-prosenttia/
EU:sta on tullut puhdasverinen itsemurhaliitto, jossa tehdyt päätökset ovat osoittautuneet toinen toistaan huonommiksi niin Suomen kuin maailman rauhan kannalta. Olemme loputon lypsylehmä itseämme monta suuruusluokkaa suurempien valtioiden valtiomiesten kahleissa. Rahaliitosta on kehkeytynyt pirullinen velkaliitto ja seuraavaksi siitä sorvataan liittovaltio, josta irtautuminen on taatusti yhtä helppoa kuin Yhdysvalloissa (vrt. itsenäisyys 1776 ja etelävaltioiden valtaussota jo 1861-65).
Pitää erota. EU ei ole sitä mitä sen piti olla.
2019 eduskuntavaaleissa EU eroa kannatti alle 5000 äänestäjää.. se on n. yksi promille kansasta. 2023 n. 1 % äänesti EU eroa kannattavia puolueita. Joten tämä harhainen Suomen kansa haluaa joukkoitsemurhaa.. ajaisivat mielummin rekkaa päin tai hyppäisivät junan alle jos ei omista autoa kuten normaalit itsetuhoiset toimii, mutta nämä ympärillämme olevat hullut haluavat viedä meidät kaikki hautaan. Be careful out there..
eu:sta ei ole mitään hyvää tai hyödyllistä tullut eikä
tulekaan. itsenäisyys on turva josta yhteistyö
onnistuu, muu on alisteista sanelua puolin tai toisin.
EU on Saatanan synagoga ja toimii Saatanan työkaluna maan päällä.
kirkot ovat saatanan kokoushuoneita… muoto jumallisia
sanojen toistelijoita varten,
Suurin uhka Suomelle on Bryssä, sekä kotimaiset Bryssän kätyrimme.
”Pahimmat vihollisemme ovat omassa keskuudessamme ne, jotka itsekkäistä syistä ovat valmiit uhraamaan kansakunnan elinedut ja ne, jotka jatkuvasti ja toistuvasti julistavat totuutena sitä, minkä tietävät valheeksi.”
Presidentti Risto Ryti
Tätä painotti myös Dwight D. Eisenhower, valtioon tulee valtio joka hallitsee koko maailmaa, silloin. Mites nyt.Dwight D. Eisenhower puhui sota teollisesta kompleksista ja ehkä ”pimeää budjettia”
Paavo Lipponen, SDP, meidät EU:hyn vei pm. päätöksellä. Sauli toki tuki vierestä.
Silti pelkällä pääministerin ilmoituksella Suomi voi erota EU:sta. Orposta ei ole siihen.
Eiköhän ole jo aika selvää että Eu:sta tullut vain vahinkoa Suomelle, joten suksikoon vittuun.
Mitään hyötyä siitä ei ole ollut muuta kuin naurettavia direktiivejä.
Pölynimurien maksimiteho on rajoitettu, joten saamme imuroida kaksi kertaa kauemmin sähkön säästämiseksi ja ilmaston pelastamiseksi.
Kahvinkeittimien maksimiteho on rajoitettu, joten saamme juoda haaleaa kahvia sähkön säästämiseksi ja ilmaston pelastamiseksi.
Rikin käyttöä on rajoitettu raskaasti, joten kumin vulkanointi ei onnistu ja kumisaappaiden käyttöikä on saatu pudotettua neljännekseen ilmaston pelastamiseksi. PV:n saappaat ovat jo vuosia tulleet meille Serbiasta.
Jollakin aikavälillä lyijy tullaan kieltämään ammuksista. Vanhemmat haulikot eivät kestä korvikemateriaaleja, kuten rautaa, volframia ym. Ainoa fysikaalisilta ominaisuuksiltaan sovelias haulimateriaali lyijyn sijaan olisi kulta.
Metsät tuhotaan tuulimyllyjen alle ilmaston pelastamiseksi, vaikka luonnonsuojelun kannalta ne ovat herrasta Perkeleestä!
Myös kurkut on saatu suoristettua – tiesittekö muuten, että ”tomaattimittaamot” on palindromi?
EU:sta pitää erota heti, koska meille ei ole eduksi olla EU:n siirtomaana, jota kaiken aikaa ryöstetään kaikista maan ja kansan rikkauksista. Ennen eeuuta Meillä oli elämä kunnossa kaikin tavoin. Oli ilmainen terveydenhuolta, hammaslääkärikin 40 vuotiaaksi asti. Vesimaksut olivat niin pienet, että koko vuoden vesimaksun pystyi maksamaan kerralla kesämökkilaskutuksella. Meillä ei ollut kiinteistöveroa ennen EU:ta, eikä rakennusveroa. Ne monien muiden meitä riistävien verojen ja lakien kera on tulleet eeuun orjuuden myötä. Tässä vähän niitä perusteluja miksi meidän pitäs oitis lähteä eeuusta ja sitä varten on KLSP alottanut jo adressit sivulla kansanäänestyksen asiasta. Kun siinä on 2,5 miljoonaa nimee, on eroaminen sillä selvä.
Kiitän tiedosta, parahin rva. Kuparinen! Tästä en ollut kuullutkaan.
Edellisen täsmentämiseksi lainaus:
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista – KLSP
Tällä adressilla keräämme kaikki Suomen EU:ta vastustavat ja EU:sta eroa haluavat ihmiset yhtenäiseksi kansanryhmäksi verkostoituaksemme kautta maan.
Kansan yhtenäisyyden voimalla vaadimme meillä töissä olevan pääministerin palauttamaan Suomen itsenäisyyden ja ilmoitamaan Euroopan Unionille, ettemme enää ole sen alisteiden noudattajia.
Allekirjoituksella sitoudut olemaan mukana kansanliikkeellä vaatimassa pääministeriä ilmoittamaan Suomen eron EU:sta
Lisää tietoa eron kiireellisyyteen ja tarpeelisuuteen johtavista syistä löydät Kansanliike Suomen Puolesta kotisivulta http://www.suomenpuolesta.fi
Jatkuu:
https://www.adressit.com/osallistuminen_suomen_eroamiseen_euroopan_unionista_-_klsp
Ei olisi koskaan pitäny liittyäkään.
Maksuja enemmän kuin hyötyjä. Roppakaupalla tyhjänpäiväisiä ja järjenvastaisia direktiibejä
Kannattaa tutustua EU:n direktiiveihin. Käsittämätöntä kieltä. On tullut mieleen, että ne ovat pilailua.
Ehkei kukaan direktiivien hyväksyjistä ole lukenut hyväksymäänsä direktiiviä. Kaikki esittävät tajunneensa sisällön eli menevät joukon mukana. Pääasia on, että oma palli ei horju.
Kenties jossain Brysselissä on muutama veijari, jotka nauravat makeasti kun heidän keksimänsä järjenvastaisuudet päätyvät laeiksi.